ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

3 Korzyści z liści maliny: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Liść maliny ma długie tradycyjne zastosowanie w zdrowiu kobiet. W tym artykule omówimy korzyści zdrowotne liścia maliny, a także jego bezpieczeństwo i zalecane dawki.

Czym jest liść maliny?

Liść maliny to wieloletnia roślina, która od wieków stosowana jest w medycynie. Pochodzi z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Rośnie na obszarach leśnych, łąkach i nad jeziorami.

Łacińska nazwa rośliny to Rubus idaeus, a jej nazwy zwyczajowe to czerwony liść maliny, czerwona malina pospolita i czerwona malina europejska.

Liść maliny to zioło, które w przeszłości wspierało zdrowie kobiet, podobnie jak zioła takie jak kozieradka, witania ospała i czerwona koniczyna. Liść maliny jest powszechnie stosowany w medycynie tradycyjnej do łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz wspomagania porodu i połogu.

Istnieje kilka głównych bioaktywnych składników i składników odżywczych znajdujących się w liściach malin, w tym(4):

 • Flawonoidy (antocyjany, glikozydy, kemferol, kwercetyna)
 • Fragaryna
 • Garbniki
 • Olejek lotny
 • Pektyna
 • Kwas elagowy
 • Kwas cytrynowy
 • Kwas jabłkowy
 • Witaminy C i E

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania liści malin:

Poniżej znajdują się dobrze znane korzyści zdrowotne liści malin:

1. Może pomóc w radzeniu sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego(PMS) występuje przed rozpoczęciem cyklu miesiączkowego kobiety i składa się z różnych objawów fizycznych i emocjonalnych, w tym:

 • Skurcze/ból brzucha
 • Dyskomfort trawienny
 • Drażliwość
 • Zmęczenie

Liście malin zawierają dużą ilość garbników, a związki te działają tonizująco na macicę, co z kolei pomaga złagodzić skurcze i ból menstruacyjny(1).

Komitet ds. Ziołowych Produktów Leczniczych (HMPC) Europejskiej Agencji Leków stwierdza, że liść maliny może być stosowany w celu łagodzenia skurczów menstruacyjnych i biegunki.

Kilku praktyków ziołolecznictwa zgłosiło poparcie dla stosowania liścia maliny w cyklu menstruacyjnym:

Ekspert ds. zdrowia kobiet i zielarz, dr Aviva Romm zauważa, że liść maliny działa jako środek uterotoniczny i może być stosowany jako środek łagodzący bóle menstruacyjne i skurcze(5).

Zielarka Judith Berger wskazuje, że liść maliny może pomóc wzmocnić układ hormonalny i zrównoważyć hormony, co może poprawić i pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego(2).

Ponadto, zielarz Robin Rose Bennett twierdzi, że liść maliny może zmniejszyć skurcze menstruacyjne i zmniejszyć obfite krwawienie miesiączkowe ze względu na jego działanie ściągające i bezpośredni wpływ na mięśnie gładkie tkanki ciała(1).

Podsumowanie:

Tradycyjni zielarze zauważają, że liść maliny może działać w celu zmniejszenia objawów związanych z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

2. Może wspomagać poród i połóg

Niektóre badania sugerują, że liść maliny może być spożywany podczas ciąży w celu wsparcia porodu i wyników porodu.

Wykazano, że liść maliny może skracać poród, zmniejszać prawdopodobieństwo ciąży przed i po terminie oraz zmniejszać stosowanie interwencji medycznych podczas porodu, takich jak pęknięcie błony płodowej, kleszcze lub próżnociąg.poród lub cesarskie cięcie. Nie odnotowano żadnych działań niepożądanych u matki lub dziecka.

Dr Aviva Romm twierdzi, że liść maliny może być stosowany w czasie ciąży w celu wzmocnienia macicy, poprawy wyników porodu i zapobiegania nadmiernemu krwawieniu po porodzie(5).

Zielarka Robin Rose Bennett dodaje, że zawarty w roślinie związek fragarine działa bezpośrednio na mięśnie gładkie, co pomaga macicy płynniej się kurczyć(1).

Podsumowanie:

Zarówno badania naukowe, jak i tradycyjne ziołolecznictwo stwierdzają, że liść maliny może mieć korzystny wpływ na poród i poprawić wyniki porodu.

3. Inne potencjalne korzyści zdrowotne:

 • Może leczyć zapalenie jamy ustnej: Komitet Ziołowych Produktów Leczniczych (HMPC) Europejskiej Agencji Leków stwierdza również, że liść maliny może być stosowany w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej lub gardła.
 • Bogate źródło przeciwutleniaczy: Badania wykazały, że liście malin są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy ze względu na kilka bioaktywnych składników. Przeciwutleniacze mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, stresem oksydacyjnym i chorobami przewlekłymi. Silna zawartość przeciwutleniaczy w liściach malin może wynikać z wysokiej zawartości polifenoli i flawonoidów.
 • Może działać relaksująco: W badaniach na zwierzętach wykazano, że liść maliny ma działanie rozkurczające na przewód pokarmowy.
 • Może pomóc w bólu miednicy: Dr Romm sugeruje, że liść maliny może być stosowany w leczeniu przewlekłego bólu miednicy lub zespołu przekrwienia miednicy(5).

Podsumowanie:

Liść maliny został powiązany z szeroką gamą korzyści zdrowotnych. Potrzebne są badania kliniczne na ludziach, aby zweryfikować te odkrycia.

Bezpieczeństwo stosowania liści malin:

Klasa bezpieczeństwa: 1

Klasa interakcji: A

Liść maliny jest uważany za bezpieczne, dobrze tolerowane zioło.

Klasa bezpieczeństwa 1 wskazuje, że liście maliny mogą być bezpiecznie spożywane, jeśli są odpowiednio stosowane(3).

Klasa interakcji A sugeruje, że nie oczekuje się żadnych interakcji klinicznych przy odpowiednim stosowaniu tego zioła(3).

Nie są znane żadne interakcje lekowe ani przeciwwskazania, jednak ze względu na wysoką zawartość garbników zioło może zakłócać wchłanianie składników odżywczych, takich jak żelazo, gdy jest przyjmowane w dużych dawkach przez dłuższy czas(5).

Ciąża i laktacja:

Badania nie wykazały negatywnego wpływu liści malin na zdrowie płodu lub matki przy dawkach 2,4 grama dziennie lub jednej do sześciu filiżanek herbaty dziennie od 32 tygodnia ciąży do porodu(3).

Istnieją ograniczone informacje na temat bezpieczeństwa stosowania liści malin w okresie laktacji, dlatego też bezpieczeństwo nie zostało ostatecznie ustalone(3).

Dawkowanie:

Poniżej podano zalecane dawki dla osób dorosłych:

Przez zielarza, Davida Hoffmana(4):

 • Nalewka (1:5, 40%): Przyjmować 2 do 4 mL 3x dziennie
 • Herbata (napar): Dodaj 1 szklankę gorącej wody do 2 łyżek suszonych liści malin. Zaparzać przez 10 do 15 minut. Pić bez ograniczeń.

Według USP(4):

 • Dzienna dawka od 4 do 8 gramów suszonych liści malin lub od 4 do 8 ml płynnego ekstraktu

Według eksperta ds. zdrowia kobiet i zielarza, dr Avivy Romm(5):

 • Herbata (infusion): Pij od 1 do 3 filiżanek dziennie

Zrównoważony rozwój:

Liść maliny nie znajduje się na liście „gatunków zagrożonych” United Plant Saver, zawierającej rośliny wrażliwe na wpływ działalności człowieka.

Nazewnictwo i taksonomia:

Naukowa nazwa tego zioła to Rubus idaeus. Należy do rodziny roślin Rosaceae (różowatych).

Roślina osiąga wysokość od 3 do 9 stóp. Liście i owoce tej rośliny są powszechnie stosowane w medycynie.

Nazwa rodzaju Rubus to łacińska nazwa jeżyn (krzewów malin i jeżyn).

Nazwa gatunkowa idaeus oznacza „z góry Ida”, co odnosi się do przekonania, że malina została po raz pierwszy odkryta na górze Ida w Grecji.

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Liść maliny ma szerokie tradycyjne zastosowanie w okresie ciąży w celu wzmocnienia i ujędrnienia macicy(4). Jest to jeden z najbardziej historycznie szanowanych ziołowych środków tonizujących macicę(3).

Od wieków położne stosowały liść maliny wraz z innymi ziołami w celu wsparcia ciąży i porodu. Liść maliny był stosowany w medycynie już w VI wieku.

Rdzenni Amerykanie stosowali liść maliny jako tonik podczas ciąży.

W medycynie ludowej liście malin, jagody i młode pędy były stosowane w leczeniu przeziębienia, gorączki, problemów żołądkowo-jelitowych i skurczów menstruacyjnych, a także w celu stymulacji porodu.

Zauważono, że „… zioło z liści mal in jest najbardziej znanym i najstarszym ze wszystkich naparów ziołowych i jest zawarte jako sprawdzona pomoc w macierzyństwie w najstarszych księgach ziołowych”.

Wnioski:

Chociaż badania nad zastosowaniem liści malin mogą być ograniczone, mają one długie tradycyjne zastosowanie. Liść maliny może być pomocny w łagodzeniu objawów PMS, wzmacnianiu macicy i skracaniu porodu. Potrzeba więcej badań klinicznych na ludziach, aby potwierdzić te tradycyjne zastosowania.

Jak zawsze, zaleca się skonsultowanie z wykwalifikowanym lekarzem przed dodaniem liścia maliny do swojej diety, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, przyjmujesz leki lub cierpisz na istniejące schorzenia.

Bennett, R. R. (2014). Dar leczniczych ziół. North Atlantic Books: Berkeley, CA.

Berger, J. (1998). Ziołowe rytuały. St. Martin’s Press: New York, NY.

Gardner, Z. & McGuffin, M. (2013). Botanical safety handbook (2nd ed.). Amerykańskie Stowarzyszenie Produktów Ziołowych.

Hoffman, D. (2003). Ziołolecznictwo medyczne: Nauka i praktyka ziołolecznictwa. Healing Arts Press: Rochester, VT.

Romm, Aviva. (2018). Medycyna botaniczna dla zdrowia kobiet (2nd ed.). Elsevier, Inc: St. Louis, MO.

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę