ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

10 najczęstszych przyczyn żółknięcia liści palm Kentia

Smukłe pnie palmy Kentia(Howea forsteriana) i jasnozielone liście sprawiają, że jest to popularna roślina doniczkowa. Jednak rośliny te nie zawsze są zielone. Jeśli zauważysz, że liście Twojej palmy powoli tracą swój zielony połysk lub szybko żółkną, pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny przebarwień. Omówię kilka typowych powodów, dla których palmy Kentia żółkną.

1) Nadmierne podlewanie

Spójrzmy prawdzie w oczy: wszyscy przynajmniej raz przesadziliśmy z podlewaniem rośliny doniczkowej. Nadmierne podlewanie wynika z dobrych intencji, ale może prowadzić do nieszczęśliwej rośliny.

Jeśli podlewasz swoją palmę Kentia zbyt często, gleba pozostanie wilgotna dłużej niż powinna. Ponieważ korzenie rośliny znajdują się w mokrej glebie, może dojść do ich gnicia. Oznacza to, że nie będą one w stanie prawidłowo pobierać wody, prowadzić wymiany gazowej ani wchłaniać składników odżywczych.

Jeśli u twojej palmy rozwinęła się zgnilizna korzeni, możesz również zauważyć objawy, takie jak zwiędłe liście i zahamowanie wzrostu.

Rozwiązanie problemu nadmiernego podlewania jest proste: zmniejsz ilość wody! Dobrą zasadą jest podlewanie palmy, gdy górne dwa do trzech centymetrów gleby jest suche.

2) Podlewanie

Zgadza się, podlewanie może również prowadzić do żółknięcia liści. Podczas gdy palmy Kentia mogą zazwyczaj wytrzymać dwa lub trzy tygodnie bez wody, konsekwentne podlewanie palm może prowadzić do zwiędłych, chrupiących i odbarwionych liści.

Jeśli palma nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody, prawdopodobnie zauważysz, że końcówki liści żółkną, a następnie brązowieją. To przebarwienie może ostatecznie rozprzestrzenić się na cały liść.

Należy pamiętać, że czynniki środowiskowe mają wpływ na idealny harmonogram podlewania. Wysokie temperatury, niska wilgotność i jasne światło zwiększają zapotrzebowanie rośliny na wodę.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy należy podlać dłoń, jest włożenie palca w górne dwa centymetry gleby. Jeśli jest sucha, należy ją podlać. Upewnij się, że dokładnie nasycasz glebę podczas podlewania.

3) Słabo drenująca gleba

Podobnie jak większość palm, palmy Kentia preferują dobrze przepuszczalną glebę, która pozwala na ucieczkę nadmiaru wody. Odpowiednia mieszanka doniczkowa powinna utrzymywać niewielką ilość wilgoci, ale pozwalać większości wody wydostać się przez otwory drenażowe doniczki.

Jeśli użyjesz podłoża, które nie zapewnia wystarczającego drenażu, korzenie rośliny będą znajdować się w wilgotnej glebie. Z czasem korzenie mogą stać się wilgotne lub może rozwinąć się infekcja grzybicza znana jako zgnilizna korzeni. Oba te zjawiska są stresujące i mogą powodować żółknięcie liści roślin.

Najlepszym sposobem na zaradzenie słabo drenującej glebie jest przesadzenie palmy przy użyciu lepiej drenującej mieszanki. Świetną opcją jest mieszanka doniczkowa zaprojektowana specjalnie dla palm.

Możesz także użyć standardowej mieszanki do roślin doniczkowych i dodać kilka dodatkowych garści perlitu lub piasku. Oba te materiały zwiększą drenaż.

4) Brak składników odżywczych

Palmy Kentia nie są ciężkimi karmicielami, co oznacza, że nie potrzebują ton składników odżywczych, aby zachować zdrowie. Jednak te długowieczne rośliny będą w końcu wykazywać oznaki niedoboru składników odżywczych, jeśli nie otrzymają niezbędnego nawozu.

Brak azotu, magnezu i manganu może powodować żółknięcie liści.

Jeśli uważasz, że Twojej palmie brakuje składników odżywczych, możesz zastosować nawóz w niskiej dawce. Dobrze sprawdzają się zarówno nawozy granulowane, jak i produkty płynne (za pośrednictwem Amazon).

Najlepszym sposobem zapobiegania niedoborom składników odżywczych jest regularne stosowanie nawozów. Stosuj niewielką dawkę nawozu co miesiąc od od wiosny do połowy lata.

5) Niska temperatura

Palmy Kentia pochodzą z Australii. Chociaż preferują ciepłe temperatury, mogą tolerować temperatury spadające o kilka stopni poniżej zera.

Nagły spadek temperatury lub długotrwała ekspozycja na temperatury poniżej 50°F może prowadzić do stresu. Może to skutkować żółknięciem liści.

Staraj się trzymać palmę w miejscu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 60-90°F. Należy też unikać nagłych zmian temperatury i zimnych przeciągów.

6) Zbyt dużo bezpośredniego światła

Palmy Kentia lubią dużo światła, ale nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli umieścisz roślinę w pobliżu okna wychodzącego na południe lub nagle przeniesiesz ją w miejsce, które otrzymuje bezpośrednie światło, przyjaciele mogą zostać poparzeni.

Ekspozycja na bezpośrednie światło zazwyczaj prowadzi do nagłego żółknięcia liści. Jeśli zauważysz, że liście są przypalone, przenieś je w miejsce bez bezpośredniego światła.

7) Za mało światła

Z drugiej strony, zbyt mała ilość światła również może być problemem! Palmy Kentia nie są świetnymi roślinami do obszarów o słabym oświetleniu; nie boją się o tym poinformować.

Jeśli umieścisz je w zaciemnionym kącie lub w pomieszczeniu bez okien, rośliny prawdopodobnie zaczną karłowacieć i ostatecznie żółknąć. Rozwiązanie? Przenieś swoją palmę w jaśniejsze miejsce!

Spróbuj umieścić roślinę w pobliżu okna wychodzącego na zachód lub wschód lub kilka stóp od okna wychodzącego na południe. Możesz również umieścić roślinę na środku dobrze oświetlonego pomieszczenia.

Pamiętaj, że palmy Kentia wolą światło pośrednie niż bezpośrednie, więc staraj się trzymać roślinę z dala od bezpośrednich promieni. Jeśli masz idealne miejsce w pobliżu jasnych okien, z czasem powoli aklimatyzuj swoją palmę w tym jasnym miejscu.

8) Roślina jest przywiązana do korzeni

Palmy Kentia mogą dorastać do 40 stóp wysokości na zewnątrz, ale zazwyczaj pozostają poniżej ośmiu stóp wysokości, gdy są uprawiane w pomieszczeniach. Wraz ze wzrostem pni i liści palmy, rosną również korzenie.

Trzymanie rośliny w tej samej doniczce przez lata może prowadzić do zapuszczenia korzeni. Kiedy rośliny stają się związane z korzeniami, doświadczają stresu i mogą mieć trudności z pobieraniem wody i składników odżywczych. Czynniki te mogą prowadzić do żółknięcia liści.

Przesadzenie palmy pomoże zapobiec i naprawić problemy związane z zapuszczaniem korzeni. Jeśli zauważysz korzenie wyrastające z dna sadzarki, nadszedł czas na przesadzenie. Możesz także przestrzegać harmonogramu przesadzania palmy Kentia co trzy do czterech lat.

Podczas przesadzania wybierz pojemnik, który jest o kilka centymetrów większy niż oryginalny i użyj świeżej mieszanki doniczkowej. Pamiętaj, że przesadzanie jest stresującym procesem, więc roślina może wydawać się wiotka lub odbarwiona w ciągu kilku tygodni po przesadzeniu.

9) Zmiana lokalizacji

Przeniesienie rośliny do nowej lokalizacji może powodować stres. Jeśli przeprowadziłeś się do nowego domu lub po prostu przeniosłeś swoją palmę z jednego pokoju do drugiego, twoja roślina prawdopodobnie ma do czynienia z różnymi temperaturami i/lub światłem.

Po przeniesieniu rośliny należy dać jej kilka tygodni na dostosowanie się do nowego środowiska. Unikaj nadmiernego podlewania i nawożenia i po prostu pozwól roślinie być.

Jeśli po kilku tygodniach nie zauważysz, że roślina odzyskuje siły, możesz zacząć badać, czy nie ma problemów z nowym domem.

10) Zbyt dużo nawozu

Podczas gdy palmy Kentia potrzebują różnych składników odżywczych, aby się rozwijać, stosowanie zbyt dużej ilości nawozu może prowadzić do wypalenia nawozu i/lub nagromadzenia soli. Oba te czynniki może to spowodować żółknięcie liści.

Jeśli uważasz, że dodałeś zbyt dużo nawozu, możesz spróbować podlać roślinę i wypłukać nawóz. Inną opcją jest przesadzenie rośliny do świeżej ziemi doniczkowej.

Jednak lepszym rozwiązaniem jest unikanie stosowania zbyt dużej ilości nawozu! Pamiętaj, aby nawozić swoją palmę tylko wiosną i jesienią i postępuj zgodnie z instrukcjami produktu, aby określić odpowiednią dawkę.

Żółknięcie liści palmy Kentia – podsumowanie

Jeśli liście palmy Kentia zmieniły kolor z intensywnie zielonego na żółty, coś jest nie tak. Niewłaściwe środowisko, zbyt duża ilość wody i nagłe zmiany mogą prowadzić do odbarwienia liści. Po zdiagnozowaniu przyczyny żółknięcia liści można przystąpić do usuwania problemu.
Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem po pielęgnacji palmy Kentia w domu i najlepszych rodzajach palm doniczkowych.

Briana uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach na Penn State University. Prowadzi mały ogródek, w którym uprawia warzywa i zioła. Lubi także uprawiać kwiaty i rośliny doniczkowe w domu.

Podobne artykuły
Kwiaty

O Buunch Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 19 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

O Ovando Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Czerwcowy kwiat narodzin: Róże

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę