ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

27 korzyści z ogrodnictwa popartych naukowo

W tym przewodniku przedstawię 27 udowodnionych korzyści płynących z ogrodnictwa, popartych wiodącymi badaniami naukowymi na całym świecie. Ogrodnictwo oferuje różne korzyści dla ciała, umysłu i emocji. Jest ono również korzystne dla środowiska. Niezależnie od tego, czy masz doświadczony zielony kciuk, czy czarny kciuk w treningu, poświęcenie czasu i zainwestowanie miejsca w uprawę własnego ogrodu jest warte wysiłku.

1. Ogrodnictwo łączy cię z naturą

Jeśli kiedykolwiek wyszedłeś na zewnątrz w piękny dzień na spacer po parku, wziąłeś głęboki oddech i poczułeś się szczęśliwszy lub spokojniejszy dzięki ładnej pogodzie, świeżemu powietrzu, śpiewowi ptaków i uczuciu słońca na twarzy, to wiesz, jak to jest być połączonym z naturą. Ogrodnictwo może pomóc ci uchwycić to wspaniałe uczucie przez cały czas.

W rzeczywistości łączenie się z naturą może również poprawić uczucia, zachowania i postawy wobec natury. Badania sugerują, że osoby, które czują się związane z naturą, są bardziej skłonne do interakcji z nią w pozytywny i korzystny sposób. Wynika z tego, że im więcej osób jest związanych z naturą, tym zdrowsze będzie nasze środowisko.

2. Ekoterapia jest dobra dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia

Ekoterapia to rodzaj terapii, która wykorzystuje zajęcia na świeżym powietrzu, skoncentrowane na naturze, takie jak ogrodnictwo, w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia psychicznego. Wykazano, że ogrodnictwo promuje dobre samopoczucie emocjonalne.

W innym badaniu, które dotyczyło konkretnie pacjentów psychiatrycznych, wykazano, że ogrodnictwo pomaga zmniejszyć niepokój, poprawić nastrój, zwiększyć poczucie przynależności uczestników i poprawić ich zrozumienie własnego zdrowia psychicznego.

3. Tworzy społeczności, przyjaźnie i nowe znajomości

Samotność lub izolacja mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Jeśli tęsknisz za kontaktami międzyludzkimi i interakcjami społecznymi, wynajęcie działki ogrodowej w swoim mieście lub wolontariat w ogrodzie społecznościowym może być fantastycznym sposobem na poznanie nowych ludzi, pielęgnowanie nowych przyjaźni i stanie się bardziej aktywnym członkiem swojej społeczności w bardzo pozytywny, produktywny sposób.

4. Może poprawić świadomość sensoryczną

Podczas gdy wszystkie formy natury mogą pomóc obudzić zmysły, ogród sensoryczny jest uprawiany w tym konkretnym celu. Projektując ogród sensoryczny, należy pamiętać o wszystkich pięciu zmysłach:

 1. Wzrok – zwracaj uwagę na kolory i kształty.
 2. Dźwięk – uprawiaj rośliny, takie jak wysokie trawy, które wydają interesujące dźwięki na wietrze. Rozważ także dodanie dzwonków lub fontanny.
 3. Zapach – Wybieranie roślin, które wytwarzają pachnące kwiaty, pomaga stać się bardziej świadomym zapachów w ogrodzie.
 4. Dotyk – wybieraj rośliny o różnych teksturach, które są bezpieczne w dotyku, np. rozmyte lub woskowe liście.
 5. Smak – zasadzenie jadalnego ogrodu lub części ogrodu z ziołami, owocami i warzywami pomoże również obudzić zmysł smaku.

5. Pomaga lepiej spać

Wykazano, że ogrodnictwo pomaga poprawić sen. Chociaż dokładny powód nie jest do końca zrozumiały, poprawa jakości snu wydaje się być związana ze zwiększoną aktywnością fizyczną, której wymaga ogrodnictwo, a także z ekspozycją na naturalne światło w ciągu dnia, które pomaga regulować rytm dobowy organizmu.

6. Dobre ćwiczenia, spalają kalorie, budują siłę i zmniejszają osteoporozę.poroza

Ogrodnictwo to nie tylko dobre ćwiczenie; to świetne ćwiczenie. Ogrodnictwo oferuje wszystkie trzy różne rodzaje ćwiczeń i wszystkie ich korzyści. Podczas pracy w ogrodzie można wykonywać ćwiczenia aerobowe/wytrzymałościowe, budować siłę i zwiększać elastyczność.

W rezultacie spalasz kalorie (około 200 do 400 na godzinę wyrywania chwastów, kopania i sadzenia nasion), poprawiasz zdrowie serca, stajesz się silniejszy i mniej podatny na kontuzje. Ogrodnictwo może nawet zwiększyć masę kostną, pomagając w walce z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza.

7. Obniża stres i ciśnienie krwi

W badaniach wykazano, że spędzenie kilku minut na oglądaniu zdjęć przyrody i naturalnych krajobrazów obniża ciśnienie krwi i zmniejsza niepokój. Rzeczywiste spędzanie czasu na łonie natury, patrzenie na prawdziwe rzeczy – czy to ogrodnictwo dla zdrowia, czy cieszenie się inną aktywnością na świeżym powietrzu – może zrobić to samo.

8. Może pomóc zmniejszyć ryzyko udaru mózgu

Badania wykazały, że siedzący tryb życia, w którym większość (lub znaczną część) czasu spędza się w pozycji siedzącej, jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia (chorób serca), a nawet może zwiększać ryzyko śmierci w wyniku chorób serca.

Ogrodnictwo z jego spalaniem kalorii i korzyściami aerobowymi to świetny sposób na zwiększenie codziennej aktywności i utrzymanie zdrowego serca. W rzeczywistości, jedno z badań wykazało, że dla osób powyżej 60 roku życia, zwykła aktywność w codziennych czynnościach, takich jak prace ogrodowe i domowe, była wystarczająca, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca o około 30%.

Chociaż ogrodnictwo jest ogólnie dobre dla zdrowia serca, osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny uważać, aby nie robić zbyt wiele zbyt szybko. Bardziej energiczne prace w ogrodzie i na podwórku, takie jak kopanie ziemi, grabienie ciężkich liści, odśnieżanie lub inne czynności wymagające większego wysiłku fizycznego, mogą w rzeczywistości wywołać zawał serca – a ryzyko jest jeszcze wyższe w zimne dni.

Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek nowej aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem, rozpocząć pracę w ogrodzie powoli i stopniowo, krok po kroku, przywracać serce do formy.

9. Może zaoszczędzić pieniądze

Uprawa własnych ziół, warzyw i owoców może pomóc zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych. Jeśli uprawiasz własną sałatę i kapustę, nie ma potrzeby kupowania drogich worków wstępnie umytych warzyw w sklepie.

Jednak ogrodnictwo nie zawsze jest niezawodną, opłacalną i oszczędzającą pieniądze strategią, ponieważ rozpoczęcie i utrzymanie ogrodu kosztuje. Koszty ogrodnictwa mogą się różnić w zależności od rodzaju materiałów potrzebnych do rozpoczęcia pracy. Konieczne może być zakupienie takich rzeczy jak narzędzia, nasiona i rośliny, gleba, woda, elementy konstrukcyjne i nawóz.

To, czy zaoszczędzisz, czy nie, będzie zależeć od tego, ile musisz wydać z góry, od kosztów wody w Twojej społeczności i od tego, jak długo trwa Twój sezon wegetacyjny.

10. Ogrodnictwo jest dobre dla pamięci

Niezależnie od tego, czy martwisz się pogorszeniem funkcji poznawczych związanym z wiekiem, czy po prostu chcesz poprawić swoją pamięć i ogólne funkcje poznawcze, dodanie ogrodnictwa do swojego stylu życia może pomóc poprawić zdrowie mózgu.

Jedno z badań, w którym mierzono czynniki wzrostu nerwów mózgowych u uczestników przed i po pracy w ogrodzie, wykazało, że różne czynności ogrodnicze zwiększyły ich poziom. Sugeruje to, że ogrodnictwo może poprawić ogólne funkcje poznawcze (w tym pamięć).ry) poprzez zwiększenie proliferacji i wzrostu komórek.

11. Ogrodnictwo jest terapeutyczne

Termin terapeutyczny jest przymiotnikową formą rzeczownika terapia, który odnosi się do leczenia choroby. Zatem bycie terapeutycznym oznacza bycie związanym z leczeniem choroby lub stanu.

Ogrodnictwo oferuje wiele korzyści terapeutycznych dla tych, którzy spędzają czas w ziemi, uprawiając zielone rzeczy. Ma nie tylko terapeutyczne korzyści zdrowotne, takie jak te związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną, ale także pomaga promować lepsze zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Na przykład ogrodnictwo tworzy poczucie odpowiedzialności i celu, pozwala nam zaspokoić instynkt pielęgnowania, pomaga nam się zrelaksować poprzez uwalnianie dobrych endorfin, łączy nas z innymi żywymi istotami, a ogrodnictwo może pomóc nam ukierunkować i pozytywnie uwolnić negatywną energię. (Wyobraź sobie uwolnienie uczucia złości lub frustracji podczas wyrywania chwastów).

W przypadku uprawiania ogrodu w celu uzyskania korzyści terapeutycznych, praktyka ta nazywana jest „terapią ogrodniczą” i przynosi szereg korzyści w celu poprawy ogólnego samopoczucia danej osoby poprzez aktywność fizyczną, połączenie umysłu i ciała, doznania sensoryczne, praktykę uważności i wzmocnione połączenie z naturą.

12. Może zmniejszyć ryzyko poważnych chorób

Badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine sugeruje, że lekka lub umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak ogrodnictwo, może znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu jakiejkolwiek poważnej choroby.

W ciągu 11 lat w badaniu wzięło udział 88 000 Amerykanów w wieku od 40 do 85 lat. Osoby, które uczestniczyły w zaledwie 10 do 59 minutach umiarkowanej aktywności fizycznej każdego tygodnia, były o 12% mniej narażone na śmierć z powodu poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca lub udar mózgu. Ponadto osoby, które regularnie ćwiczyły, były o 18% mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny.

Oprócz zapobiegania chorobom serca, aktywność fizyczna, taka jak praca w ogrodzie, może również pomóc w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy typu 2.

Ponadto wykazano, że regularne uprawianie ogrodu zmniejsza ryzyko rozwoju różnych nowotworów, w tym raka piersi, raka okrężnicy i raka prostaty. Należy tylko pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, kapelusza i zakrywaniu skóry, aby dodatkowy czas spędzony na słońcu nie przyczynił się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka skóry.

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymywanie aktywności fizycznej sprawi, że twoje ciało będzie zdrowsze, co oznacza, że będziesz mógł cieszyć się życiem z ogólnie zmniejszonym ryzykiem zachorowania.

13. Pomaga zdrowo się odżywiać

Kiedy odwiedzasz alejkę z produktami w sklepie spożywczym, jak często naprawdę myślisz o tym, skąd pochodzi twój jarmuż lub marchewka i ile czasu zajęło przetransportowanie ich z miejsca w glebie na półkę w lokalnym sklepie?

Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie zastanawiasz się nad tym, co jesz. Dopóki warzywa smakują wyśmienicie, jakie znaczenie ma to, w jaki sposób znalazły się na talerzu?

Cóż, w rzeczywistości robi to dużą różnicę. Na proces uprawy składa się kilka czynników, które mogą mieć wpływ na środowisko i zdrowie żywności. Uprawa własnej żywności może pomóc w poznaniu tego procesu i wzbudzić ciekawość na temat jakości składników odżywczych w żywności, skąd pochodzi, jak jest uprawiana, jaki ma wpływ na środowisko i nie tylko.

W rezultacie uprawa własnej żywnościOd może pomóc w dokonywaniu zdrowszych wyborów żywieniowych, wybierając żywność uprawianą bez niektórych nawozów lub pestycydów, które zawierają substancje chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla spożycia lub szkodliwe dla środowiska.

Uprawianie ogrodu może również zachęcić do poszukiwania produktów uprawianych lokalnie, aby zmniejszyć wpływ transportu i frachtu na środowisko. Może również zainspirować do spożywania w pełni dojrzałych owoców i warzyw o wyższym stężeniu składników odżywczych.

14. Ogrodnictwo może pomóc w nauce nowych umiejętności

Podczas gdy ogrodnictwo jest zwykle określane jako pojedyncza czynność, aby stać się lepszym ogrodnikiem i z powodzeniem uprawiać rośliny, trzeba posiadać wiedzę na temat całego podzbioru umiejętności.

Niektóre z umiejętności, których można się nauczyć, aby odnieść większy sukces jako ogrodnik, obejmują

 • Analiza gleby – Różne rośliny wymagają różnych rodzajów gleby i składników odżywczych do wzrostu. Przed sadzeniem należy sprawdzić pH gleby, aby określić, czy jest ona kwaśna, zasadowa czy obojętna. Powinieneś także nauczyć się analizować rodzaj gleby, aby upewnić się, że sadzisz w odpowiednim rodzaju gleby, która może zapewnić roślinom odpowiedni poziom składników odżywczych i wilgoci.
 • Kompostowanie i nawożenie – Najlepszym sposobem na dostarczenie roślinom ogrodowym potrzebnych im składników odżywczych jest kompostowanie w celu zmniejszenia ilości odpadów przy jednoczesnym wytwarzaniu naturalnego nawozu. Ucząc się kompostowania, możesz ponownie wykorzystać odpady żywnościowe, ścinki trawnika i inne odpady ogrodowe, przekształcając je w pokarm dla roślin.
 • Wykresy ekspozycji na słońce lub śledzenie światła słonecznego – możesz nauczyć się korzystać z arkuszy ekspozycji na słońce lub miernika światła słonecznego, aby określić poziomy ekspozycji na światło słoneczne w różnych obszarach ogrodu, aby upewnić się, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość światła słonecznego.
 • Podlewanie – w przypadku ogrodu należy śledzić, ile wody potrzebują rośliny, uwzględniając warunki pogodowe (ciepło i wilgotność), aby określić odpowiedni harmonogram podlewania. Możesz dalej doskonalić swoje umiejętności podlewania, zapewniając roślinom odpowiedni rodzaj wody (deszczówkę lub wodę filtrowaną) oraz projektując i wdrażając systemy nawadniania, takie jak kolektory deszczowe, zraszacze, zamgławiacze i linie kroplujące.
 • Sadzenie nasion – Najpopularniejszym sposobem uprawy roślin są ich nasiona (w przeciwieństwie do rozmnażania z sadzonek korzeniowych, liściowych lub łodygowych). Każda roślina ma inne preferencje i parametry, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego kiełkowania nasion, czasu wzrostu i nie tylko.
 • Oszczędzanie nasion – podczas pracy w ogrodzie można zaoszczędzić trochę pieniędzy i stworzyć samowystarczalny ogród, ucząc się, jak i kiedy zbierać nasiona z roślin, a także ucząc się, jak prawidłowo je przechowywać.
 • Zapylanie – Jeśli chcesz, aby twoje rośliny wydały owoce, muszą zostać zapylone. Dowiedz się, które rośliny przyciągają lokalne zapylacze w Twojej okolicy i dodaj je do swojego ogrodu. Jeśli nadal nie otrzymujesz wystarczającej ilości owoców, naucz się bardziej kreatywnych sposobów pomagania roślinom w zapylaniu, takich jak wibrowanie każdego kwiatu i rozprzestrzenianie pyłku za pomocą brzęczenia elektrycznej szczoteczki do zębów.
 • Budowanie donic – Aby ułatwić sobie pracę w ogrodzie, a także stworzyć krajobraz o bardziej dynamicznym wyglądzie, możesz nauczyć się, jak wyprofilować teren pod uprawę, budując podniesione grządki.
 • Ogrodnictwo w pojemnikach – ogrodnictwo w pojemnikach to świetny sposób na uprawę roślin, które mogą zbyt łatwo rozprzestrzeniać się w innych częściach ogrodu, takich jak mięta. Może również oferują zabawny sposób na udekorowanie patio lub uprawę roślin, które muszą być zimowane w pomieszczeniach. Możesz dowiedzieć się wszystkiego o tworzeniu miniaturowych siedlisk roślin w pojemnikach, aby otworzyć swoje ogrodnicze hobby na zupełnie nowy świat.
 • Przesadzanie – niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny w pojemnikach, czy w gruncie, wiedza o tym, jak i kiedy przesadzać rośliny, umożliwia ich przenoszenie, zimowanie i pomaga w rozwoju ogrodu.
 • Rozmnażanie roślin – istnieje wiele sposobów rozmnażania roślin w celu pomnożenia kolekcji ogrodowej lub dzielenia się roślinami z przyjaciółmi. Te metody rozmnażania obejmują podział roślin, sadzonki z miękkiego i twardego drewna, sadzonki liściowe, sadzonki łodygowe i inne. Każdy rodzaj rośliny wymaga nieco innych metod.
 • Ściółkowanie – Ściółkowanie to świetny sposób na ochronę roślin przed niskimi temperaturami w zimie i dostarczanie składników odżywczych podczas sezonów wegetacyjnych. Dowiedz się, jak zrobić własną ściółkę i jak stosować ją w ogrodzie.
 • Zbiory i przycinanie – Wymagania dotyczące zbiorów i przycinania różnią się w zależności od rośliny i klimatu. Możesz nauczyć się najlepszych czasów i metod dla obu, aby zwiększyć witalność i sukces swojego ogrodu.
 • Zarządzanie szkodnikami i chorobami – Większość roślin jest podatna na różne szkodniki i choroby roślin, takie jak mszyce, gąsienice, ślimaki, zgnilizna korzeni, grzyby, przędziorki, pleśń i inne. Naucz się rozpoznawać oznaki tych problemów i jak bezpiecznie kontrolować je w swoim ogrodzie.
 • Używanie i konserwacja narzędzi ogrodniczych – Ogrodnictwo wymaga również różnych narzędzi, takich jak łopaty, sekatory, nożyce do przycinania, rękawice, sprzęt do nawadniania i inne. Dowiedz się, jak korzystać z tych narzędzi i konserwować je, aby służyły ci przez wiele lat.

15. Ogrodnictwo naraża cię na korzystne bakterie

Mikrobiom (bakterie żyjące w naszych ciałach) może czerpać korzyści z aktywności fizycznej, jaką jest ogrodnictwo i regularna ekspozycja na pożyteczne bakterie żyjące w glebie ogrodowej.

Wykazano, że środowisko wypełnione roślinnością ma wpływ na różnorodność mikrobiomu jelitowego. Inne badanie sugeruje, że ekspozycja na glebę może zmienić mikrobiom jelitowy, wspierając silniejszy układ odpornościowy (przynajmniej u myszy).

Chociaż niektóre korzystne bakterie znajdują się w ogrodzie, nie zaczynaj jeszcze jeść brudu. Gleba zawiera również potencjalnie szkodliwe bakterie, więc nadal najlepiej jest przestrzegać zasad higieny, dokładnie myjąc ręce po kopaniu w ziemi.

16. Może pomóc uzupełnić poziom witaminy D w organizmie i wzmocnić układ odpornościowy.

W wyniku zwiększonej ilości czasu spędzanego na zewnątrz podczas prac ogrodowych, dodatkowa ekspozycja na światło słoneczne zwiększa poziom produkcji witaminy D w organizmie, a witamina D jest składnikiem odżywczym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego organizmu (jego obrony przed chorobami zakaźnymi).

Witamina D poprawia funkcjonowanie komórek odpornościowych organizmu i ma kluczowe znaczenie dla aktywacji układu odpornościowego, zwalczania stanów zapalnych i regulacji odpowiedzi immunologicznej. W rezultacie często twierdzi się, że suplementacja witaminy D lub spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu w celu naturalnego uzupełnienia poziomu witaminy D w organizmie może pomóc uniknąć chorób zakaźnych lub poważnego zachorowania na chorobę zakaźną.

Niski poziom witaminy D lub niedobór witaminy D zostały nawet związane ze zwiększoną podatnością na choroby, infekcje i choroby w ogóle lub ryzykiem ich wystąpienia.

Teraz masz kolejny powód, aby spędzać więcej czasu pracując w ogrodzie – Twój układ odpornościowy!

17. Może zapewnić cel, własność i odpowiedzialność

Jak każdy projekt, którego się podejmujesz, ogrodnictwo może pomóc ci znaleźć satysfakcjonujący cel w życiu. Założenie ogrodu wymaga wyznaczania celów, uczenia się nowych umiejętności, ciężkiej pracy i poświęcenia się pielęgnowaniu nasion w pełni rozwinięte, w pełni żywe rośliny, które (w zależności od tego, co zdecydujesz się zasadzić) mogą w końcu również odżywiać Cię swoimi składnikami odżywczymi!

Zakładając ogród, bierzesz na siebie odpowiedzialność za swoją przestrzeń zewnętrzną i osiąganie celów ogrodniczych. Kiedy masz podwórko pełne pięknych roślin i kuchnię wypełnioną pysznymi, świeżymi produktami, naprawdę będziesz miał z czego być dumny.

18. Ogrodnictwo może pomóc w radzeniu sobie z gniewem

„Jestem tak zły, że mógłbym posadzić rząd kapusty!” prawdopodobnie nie jest zdaniem, które kiedykolwiek wypowiedziałeś, nie mówiąc już o tym, że kiedykolwiek spodziewałeś się je przeczytać. Jednak uprawianie ogrodu w celu kontrolowania uczucia złości stało się dość powszechną praktyką, tak powszechną, że w kulturze popularnej nadano jej własną nazwę: rage gardening.

Ogrodnictwo może pomóc osobom w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak gniew i frustracja, poprzez kierowanie energii na produktywny cel.

Aktywność fizyczna i czas spędzony na świeżym powietrzu na łonie natury mają również moc uwalniania endorfin poprawiających nastrój, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi. W rezultacie fizyczne uczucie niepokoju jest skutecznie eliminowane, pomagając również uspokoić umysł.

19. Ogrodnictwo może pomóc w wyjściu z nałogu

Terapia ogrodnicza, czyli celowe wykorzystanie ogrodnictwa jako narzędzia terapeutycznego, zakorzeniła się w leczeniu uzależnień, a wiele klinik rehabilitacyjnych przepisuje ją pacjentom w ramach programów leczenia odwykowego.

Nie powinno więc dziwić, że ogrodnictwo – z jego niezliczonymi korzyściami, które pozytywnie wpływają na ciało, umysł i emocje – przyniosłoby korzyści osobom wychodzącym z uzależnienia.

Poprawa uważności, zmniejszenie niepokoju i lepsze zdrowie fizyczne mogą przyczynić się do fizycznego, emocjonalnego i psychicznego resetu niezbędnego do przezwyciężenia uzależnienia.

20. Może pomóc w radzeniu sobie z lękiem ekologicznym

Lęk ekologiczny charakteryzuje się uporczywym niepokojem, stresem, zmartwieniami i strachem związanym z obawami o przyszłość środowiska i życia, które ono chroni.

Stres ten może wynikać z coraz częstszych doniesień medialnych na temat zmian klimatycznych, w wyniku osobistego wpływu i przeżywanych doświadczeń (powodzie, duże burze, susze, pożary itp.), które są bezpośrednimi skutkami zmian klimatycznych.

Oprócz szukania profesjonalnej pomocy u licencjonowanego terapeuty, jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze stresem związanym z lękiem ekologicznym jest podjęcie kroków w celu zmniejszenia wpływu i poprawy zdrowia środowiska poprzez zrównoważone ogrodnictwo.

21. Ogrodnictwo jest dobre dla całej rodziny

Wiele korzyści płynących z ogrodnictwa jest najbardziej istotnych dla dorosłych. Jednak korzyści płynące z ogrodnictwa dotyczą również młodszych pokoleń!

Głównym sposobem, w jaki ogrodnictwo przynosi korzyści dzieciom, jest zwiększenie ich chęci do jedzenia owoców i warzyw. Jeśli Twoje dziecko lubiJak każde inne dziecko, nakłonienie go do dokonywania zdrowych wyborów podczas posiłków może być wyzwaniem, ale dzieci, które uczestniczą w uprawie swoich produktów, są bardziej skłonne do ich spożywania.

Ogrodnictwo może być wykorzystywane edukacyjnie do nauczania różnych przedmiotów, w tym biologii, nauki o środowisku, rolnictwa, ekonomii, matematyki i nie tylko! Podczas pracy w ogrodzie dzieci uczą się ważnych lekcji na temat fotosyntezy, zapylania i cyklu życia roślin, a także znaczenia kompostowania dla bezpiecznego i zrównoważonego nawożenia.

Niezależnie od tego, czy założysz ogród w domu, czy masz dostęp do szkolnego programu ogrodniczego, pomożesz swoim dzieciom nauczyć się ważnych lekcji na temat nauki, źródeł żywności i zrównoważonego rozwoju, jednocześnie zachęcając je do zdrowszego odżywiania.

22. Ogrodnictwo jest dobre dla powietrza

W zależności od miejsca zamieszkania, produktów gospodarstwa domowego, materiałów w domu i nie tylko, powietrze w domu może być potencjalnie wypełnione toksynami i innymi zanieczyszczeniami. Ogrodnictwo wewnętrzne może oczyścić powietrze w domu, poprawiając jego jakość i zwiększając poziom tlenu.

Chociaż wszystkie rośliny mogą pomóc zwiększyć poziom tlenu, nie wszystkie są równie utalentowane w usuwaniu toksyn z powietrza i oczyszczaniu powietrza. NASA przeprowadziła badanie czystego powietrza, w którym przetestowano kilka różnych rodzajów powszechnie uprawianych roślin domowych w celu określenia ich wpływu na zanieczyszczenie powietrza w środowisku. W badaniu oceniano, które z nich mogą najskuteczniej usuwać toksyny (benzen, trichloroetylen, formaldehyd i amoniak), a konkretnie, które toksyny mogą wyeliminować, oraz jak skutecznie mogą usuwać CO2 i uzupełniać tlen w środowisku wewnętrznym.

Według badania, niektóre z najlepszych roślin do umieszczenia w ogrodzie wewnętrznym to bluszcz angielski, lilia pokojowa, palma bambusowa, palma salonowa, palma damska, roślina węża, chryzantema kwiaciarska, aloes i różne rośliny draceny, a także kilka innych.

Zwykła uprawa tych roślin w domu może pomóc uczynić dom zdrowszym środowiskiem życia dla wszystkich jego mieszkańców oddychających powietrzem.

23. Ogrodnictwo zwiększa wartość domu

Założenie ogrodu i utrzymanie zadbanego trawnika może znacznie zwiększyć atrakcyjność domu i jego wartość. Elementy krajobrazu, które mają najbardziej pozytywny wpływ na wartość domu obejmują:

 • Mało wymagająca zieleń (drzewa owocowe mogą w rzeczywistości obniżyć wartość domu)
 • zadbany trawnik
 • Zdrowe krzewy i drzewa
 • Uporządkowany ogród
 • Świeża ściółka
 • Zagospodarowany chodnik
 • Kolorowe rabaty ogrodowe i rośliny w pojemnikach
 • Zautomatyzowany system nawadniania

Najważniejsze jest to, że posiadanie ładnego, atrakcyjnego ogrodu i dobrze utrzymanego podwórka sprawi, że Twój dom będzie wyglądał pięknie i przytulnie z ulicy, dzięki czemu będzie bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców.

24. Może zapewnić obfitość świeżych, domowych kwiatów

Sadzenie kwiatów w ogrodzie to świetny sposób na jednoczesne uprawianie dwóch hobby: ogrodnictwa i florystyki. Możesz stworzyć ogród, który oferuje rośliny kwitnące podczas każdego sezonu wegetacyjnego w twoim klimacie, dzięki czemu będziesz miał wiele okazji do ścinania łodyg, suszenia kwiatów i układania ich według własnego uznania.

25. Ogrodnictwo zapewnia miejsce do relaksu

Chociaż ogrodnictwo to ciężka praca, wiele osób uważa ją za niezwykle relaksującą. Dzieje się tak częściowo dzięki Wspomniane wyżej terapeutyczne korzyści płynące ze spędzania czasu na łonie natury i praktykowania uważności w ogrodnictwie.

Dodatkowo, dobrze utrzymany ogród to świetne miejsce na dodanie ławki lub hamaka na świeżym powietrzu, gdzie można odpocząć z filiżanką herbaty i dobrą książką i po prostu cieszyć się pięknymi owocami swojej pracy.

26. Może pomóc w zapewnieniu rodzimych ekosystemów dla owadów, zapylaczy i dzikich zwierząt na obszarach miejskich

Ekosystemy opierają się na rodzimych roślinach, aby wspierać populacje zapylaczy i owadów, które tworzą podstawę łańcucha pokarmowego, pomagając roślinom rozmnażać się, a także zapewniając małym zwierzętom, które jedzą owady, mnóstwo pożywienia.

Z wyjątkiem okazjonalnych parków, miasta to przede wszystkim betonowe dżungle, które zapewniają niewiele schronienia dla rodzimych owadów, zapylaczy i dzikich zwierząt, które są niezbędne dla zdrowia i ciągłości większego ekosystemu.

Miasta pozbawione terenów zielonych stają się prawdziwymi martwymi strefami dla rodzimych roślin i dzikich zwierząt. W rezultacie populacje ważnych zapylaczy, takich jak Bombus pennsylvanicus, innych owadów i dzikich zwierząt spadają w kilku regionach.

Jednak w Holandii kilka obszarów miejskich wdrożyło inicjatywy wspierające miejskie ogrodnictwo i instalację hoteli dla pszczół. Wyniki tych programów są bardzo obiecujące, a populacje owadów zapylających stabilizują się, a nawet kwitną w holenderskich miastach. Miejmy nadzieję, że sukces tych projektów zainspiruje inne miasta do promowania miejskiego ogrodnictwa i zdrowia owadów zapylających.

27. Ogrodnictwo może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Chociaż uprawa roślin może pomóc w usuwaniu CO2 z atmosfery, niektóre praktyki ogrodnicze mogą w rzeczywistości przyczyniać się do zmian klimatycznych. Jeśli chcesz uprawiać ogród, aby pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, rób to w sposób zrównoważony.

Oto kilka sposobów, w jakie można uprawiać ogród z korzyścią dla środowiska:

 • Maksymalizacja terenów zielonych wokół domu.
 • Unikanie używania narzędzi ogrodniczych zasilanych benzyną.
 • Sadzenie rodzimych gatunków w ogrodzie, aby wspierać lokalną przyrodę i zmniejszyć wpływ inwazyjnych gatunków roślin na życie roślin w najbliższym otoczeniu.
 • Zmniejsz zużycie wody poprzez ściółkowanie, instalowanie beczek na deszczówkę i mat ogrodowych oraz stosowanie nawadniania kropelkowego.
 • Kompostuj swoje podwórko, ogród i odpady kuchenne lub spożywcze, aby uniknąć stosowania nawozów chemicznych.
 • Posadź wiele nowych drzew w ogrodzie, aby pochłaniały CO2.

Jeśli mieszkasz w mieście, w którym nie masz podwórka, możesz zasadzić skrzynki okienne i pojemniki na balkonie lub, jeszcze lepiej, dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby założyć ogród na dachu budynku mieszkalnego.

Ogrodnictwo dla zdrowszego i piękniejszego życia

Oprócz wielu korzyści płynących z ogrodnictwa dla ciała i umysłu, ogrodnictwo pomaga stworzyć piękniejsze środowisko zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na uprawę ogrodu warzywnego, założenie grządki z jagodami, czy po prostu cieszenie się grządką pełną kwitnących kwiatów, z pewnością będziesz czerpać niezmierną przyjemność z obserwowania, jak twoje sadzonki kiełkują i wyrastają na wspaniały ogród zieleni.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym kompleksowym przewodnikiem po zaletach kwiatów i niesamowitych korzyściach płynących z roślin.

Andrew jest dyrektorem redakcyjnym w Petal Republic. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach i profesjonalnie szkolił się w wiodących szkołach florystycznych w Londynie i Paryżu. Oprócz nadzorowania globalnego zespołu redakcyjnego, Andrew jest pasjonatem tworzenia treści na temat kwiatów, projektowania kwiatów, ogrodnictwa i roślin doniczkowych.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę