ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Znaczenie kwiatu rzepiku: Odsłaniając historie kulturowe, mity i symbolikę

Kwiaty rzepiku to świetny sposób na powiedzenie „dziękuję”. W wiktoriańskim języku kwiatów, te wesołe żółte kwiaty symbolizują wdzięczność i podziękowanie. Od czasów starożytnych różne gatunki rzepiku(Agrimonia ) były cenione za ich zastosowania medyczne i kulinarne, co czyni je cennymi roślinami w kulturach na całym świecie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu i symbolice kwiatu rzepiku.

Znaczenie i symbolika kwiatu rzepiku

Etymologia

Nazwa rodzaju Agrimonia pochodziod greckiego słowa argemṓnē, czyli mak. Agrimony jest często używana jako nazwa zwyczajowa dla dowolnego gatunku z rodzaju.

Znaczenie Agrimony we floriografii

W epoce wiktoriańskiej otwarte wyrażanie emocji było często źle widziane, zwłaszcza przez członków wyższej klasy. Wysokie społeczeństwo przyjęło (i zaadaptowało) praktykę komunikacyjną z XVII-wiecznego Imperium Osmańskiego znaną jako floriografia.

We floriografii kwiaty mają swoje specyficzne znaczenie – czasem więcej niż jedno. Ludzie używali kwiatów do tworzenia i przekazywania zakodowanych wiadomości bez wypowiadania słów. Rodzaj, kolor, liczba, a nawet sposób, w jaki kwiaty były wręczane, mogły wysyłać określone symboliczne znaczenia.

W wiktoriańskim języku kwiatów, rzepik symbolizuje wdzięczność i podziękowanie. Podarowanie agrimony to świetny sposób, aby dać komuś znać, że jesteś wdzięczny, doceniasz go i czujesz wdzięczność.

Popularne kolory kwiatów rzepiku i ich znaczenie

Istnieje około 15 gatunków kwiatów z rodzaju Agrimonia . Wszystkie kwitną kłosami żółtych kwiatów. We florystyce żółte kolory są często kojarzone z radością, szczęściem i przyjaźnią. To świetny sposób, aby powiedzieć dziękuję, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin lub dobrze wykonanej pracy.

W innych kulturach na całym świecie kolor żółty ma różne znaczenia. Mogą one obejmować piękno, królewskość, obfitość lub uhonorowanie zmarłych.

Znaczenie kwiatów rzepiku w czasach starożytnych

Kwiaty rzepiku były cenione od czasów starożytnych. Grecy używali tych roślin do leczenia problemów z oczami, wątrobą, nerkami i układem pokarmowym.

Starożytni Rzymianie również stosowali rzepik w celu poprawy zdrowia wątroby i nerek. Rzymski przyrodnik i filozof Pliniusz Starszy określił rzepik mianem „zioła o książęcym autorytecie”. Dioscorides, ojciec farmakologii, stosował rzepik w leczeniu ukąszeń węży.

Starożytni Druidzi również cenili rzepik i zaliczali go do swoich świętych ziół. Celtowie dodawali rośliny do oleju wraz z jałowcem i używali ich w rytuałach namaszczania.

Mity i folklor związane z rzepikiem

W astrologii i symbolice kwiatowej związanej z zodiakiem, kwiaty rzepiku kojarzone są ze znakiem Raka.

W wielu kulturach europejskich kwiaty te od dawna kojarzone są z magicznymi lub duchowymi właściwościami. Uważano, że rzepik zapewnia ochronę przed czarami.

W brytyjskim folklorze mówi się, że umieszczenie łodygi rzepiku pod czyjąś głową spowoduje, że osoba ta będzie spać, dopóki kwiaty nie zostaną usunięte.

Odpowiednie okazje do podarowania kwiatów rzepiku

Wesołe, żółte pędy kwiatów rzepiku to idealny dodatek do kwiatowego prezentu na urodziny, gratulacje, ukończenie szkoły, parapetówkę lub zawsze wtedy, gdy chcesz, aby ktoś wiedział, że o nim myślisz.

Są również świetnym sposobem na powiedzenie „dziękuję” W języku kwiatów agrimonia oznacza wdzięczność i podziękowanie.

Zastosowania i zalety rzepiku pospolitego

Agrimony jest ceniona za swoje zastosowania lecznicze od setek lat. Anglosasi używali rzepiku do kilku celów. W średniowieczu rośliny Agrimonia były używane do leczenia ran żołnierzy i ukąszeń węży. Wtedy nazywano ją „garclive”.

Rośliny te pojawiają się w literaturze; Chaucer pisał o rzepiku (pisał goegrimoyne) i zalecał mieszanie go z bylicą i octem w celu leczenia ran i bólów pleców. Inny autor z tego okresu sugerował spożywanie rzepiku z ludzką krwią i zmiażdżonymi żabami w leczeniu krwotoków.

Francuski pisarz i dyplomata Philip de Comines pisał o roślinie jako leczeniu postrzałów podczas bitwy w 1476 roku. Od dawna jest ona również składnikiem leków kwiatowych Bacha.

W niektórych częściach Europy rośliny te są nadal stosowane w leczeniu różnych dolegliwości. Na przykład we Francji rzepik jest często stosowany jako część okładów z ziół w leczeniu stłuczeń i skręceń.

Zielarze stosują rzepik w leczeniu problemów jelitowych oraz jako środek tonizujący i ściągający. Stosowana jako herbata, roślina może być zaparzana w celu złagodzenia bólu gardła lub kaszlu.

Przez wieki rzepik był stosowany w leczeniu chorób nerek i wątroby. Na przykład angielski zielarz John Gerard napisał, że liście rzepiku są dobre dla osób z „niegrzeczną wątrobą”. XVIII-wieczny botanik John Hill zalecał napar z korzeni rzepiku i miodu w leczeniu żółtaczki.

Współczesna nauka zapewnia wgląd w lecznicze zastosowania rzepiku. Badania pokazują, że rzepik pospolity (A. eupatoria) zawiera szereg bioaktywnych związków, w tym przeciwutleniacze i flawonoidy, które mogą mieć właściwości wzmacniające odporność, ściągające, moczopędne i przeciwdrobnoustrojowe. Badania wskazują również, że rzepik włochaty(A. pilosas) oferuje leczenie tasiemca; gatunek ten jest również składnikiem chińskiej medycyny na raka płuc.

Rośliny rzepiku są wykorzystywane do produkcji żółtego barwnika. Kolor barwnika pogłębia się, im później rośliny zostaną zebrane.

Żółte kwiaty przyciągają pożyteczne zapylacze, takie jak pszczoły i motyle. Niektóre gatunki motyli, takie jak skorki, wykorzystują rośliny jako pokarm dla larw.

O rzepiku

Nazwa zwyczajowa „rzepik” jest używana dla wielu gatunków z rodzaju Agrimonia . Rodzaj ten obejmuje około 15 gatunków, wszystkie z kłosami żółtych kwiatów i głęboko wyciętymi liśćmi. Agrimonia należy do rodziny Rosaceae (różowatych).

Agrimonia występuje w umiarkowanych regionach Europy, Azji i Ameryki Północnej, a jeden gatunek pochodzi z Afryki. Kilka gatunków obejmuje:

  • A. eupatoria, europejska roślina rodzima, znana jako rzepik pospolity, rzepik leczniczy, lepiężnik lub wieża kościelna (ze względu na spiczaste kolce kwiatowe).
  • A.rostellata, pochodząca z Ameryki Północnej, znana jako rzepik dzióbkowaty lub leśny
  • A. parviflora, pochodząca z Ameryki Północnej, znana jako rzepik bagienny lub żniwny
  • A. gryposepala, pochodząca z Ameryki Północnej, znana jako rzepik włochaty, pospolity lub haczykowaty

W zależności od gatunku, rzepik osiąga wysokość do 6 stóp. Kwitnie małymi żółtymi kwiatami na pojedynczych kłosach o lekko korzennym zapachu.

Agrimony ma pierzaste liście z ząbkowane krawędzie. Liście pokryte są włoskami, które mają tendencję do przyklejania się do ubrań ludzi i sierści zwierząt. Spowodowało to powstanie nazw zwyczajowych „haczykowaty” i „lepki”.

Najlepiej rośnie na stanowiskach z dobrze przepuszczalną glebą o pH obojętnym do lekko zasadowego. Sadzić w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych. Unikać nadmiernego podlewania.

Często zadawane pytania dotyczące kwiatów rzepiku:

Kwiaty rzepiku nie są toksyczne.

Agrimony to roślina jednoroczna czy wieloletnia?

Plik Agrimony roślina jest bylina. Obumrze zimą i powróci wiosną.

Ile jest różnych rodzajów Agrimony?

W obrębie rodzaju Agrimonia występuje od 12 do 15 gatunków.

Gdzie zazwyczaj rośnie Agrimony?

Agrimony rośnie w strefach umiarkowanych. Preferuje dobrze przepuszczalną, lekko zasadową glebę i ekspozycję od pełnego słońca do półcienia.

Czy Agrimony przyciąga określone rodzaje dzikich zwierząt?

Agrimony przyciąga pożyteczne zapylacze. Niektóre larwy motyli używają rzepiku jako pożywienia.

Czy Agrimony nadaje się do kompozycji z kwiatów ciętych?

Agrimony’s żółte kolce są wspaniałym dodatkiem do kwiat cięty aranżacje. Jest to szczególnie odpowiednie, gdy chcesz podziękować lub okazać wdzięczność.

Jakie symboliczne znaczenia są związane z Agrimony?

W języku kwiatów rzepik symbolizuje wdzięczność i podziękowanie.

Jakie są rośliny towarzyszące, które dobrze rosną z Agrimony?

Wybierz rośliny, które rozwijają się w słonecznych miejscach z dobrze przepuszczalną glebą. Mogą to być piołun „Powis Castle”(Artemisia Arborescens X Absinthium), krwawniki (Yarrow spp.), czarnooka Susan(Rudbeckia Hirta) lub kocimiętka (Nepeta Faassenii).

Znaczenie kwiatu rzepiku – podsumowanie

Agrimony dodaje jasnego koloru i wysokości do krajobrazu dzięki żółtym kłosom kwiatów. Ta atrakcyjna bylina była ceniona za swoje zastosowania lecznicze od czasów starożytnych i ma bogate tło folklorystyczne. W języku kwiatów oznacza wdzięczność i wdzięczność, dzięki czemu jest idealnym dodatkiem do prezentów kwiatowych, gdy chcesz okazać uznanie.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem po znaczeniu i symbolice kwiatów łopianu i arbutu.

Linsay jest amerykańską copywriterką z północno-zachodniego Pacyfiku, z doświadczeniem w pisaniu akademickim i badaniach. Linsay posiada tytuł magistra antropologii oraz nauk bibliotecznych i informacyjnych i pisała dla wielu krajowych i międzynarodowych publikacji, w tym USA Today, SFGATE, Hunker i The Bump w wielu tematach związanych z ogrodnictwem, zielonym życiem i sektory podróżnicze. Kiedy nie pisze, Linsay zazwyczaj czyta, pływa kajakiem, żegluje, jeździ na snowboardzie lub pracuje w swoim ogrodzie.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę