ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Zioła i zdrowe nawyki dla serca

09 lutego 2023 r.

Utrzymanie zdrowego serca jest bezpośrednio związane z tym, jak odżywiamy nasz organizm, radzimy sobie ze stresem i jakie nawyki zachowujemy przez całe życie. Choć rodzimy się z pewnymi predyspozycjami genetycznymi, nasze wybory dotyczące stylu życia w znacznym stopniu wpływają na to, jak wyrażają się nasze geny. Dlaczego jest to ważne? Jeśli chodzi o choroby układu krążenia, możemy odgrywać aktywną rolę w zapobieganiu, a w niektórych przypadkach odwróceniu pewnych problemów, takich jak wysokie ciśnienie krwi.

Zapytaj siebie:

  • Jak zarządzasz swoim stresem i emocjami?
  • Jak wyglądało Twoje odżywianie w okresie dorastania? Jak jest dzisiaj?
  • Na ile jesteś aktywny z wiekiem?
  • Jaka jest jakość Twojego snu?

Na szczęście ziołolecznictwo w połączeniu ze zmianami stylu życia może być niezwykle skuteczne dla zdrowia układu krążenia. Zapoznaj się z naszymi ulubionymi ziołami i wskazówkami dotyczącymi stylu życia, aby zachować zdrowe serce:

Zioła

Głóg: Zarówno jagody, jak i kwiaty tej rośliny są szeroko stosowane przez zachodnich zielarzy dla zdrowia sercowo-naczyniowego. To niesamowite zioło zwiększa wieńcowy przepływ krwi, pomagając zarówno w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, jak i zwiększając obciążenie serca, jednocześnie zmniejszając zapotrzebowanie na mięsień sercowy. Głóg ma energetyczne powinowactwo do serca, łagodzi niepokój, drażliwość, niepokój i nerwowość, które mogą towarzyszyć schorzeniom serca.

Astragalus: Astragalus w TCM jest postrzegany jako silny tonik sercowo-naczyniowy, pomagający obniżyć ciśnienie krwi i wspierający ogólne zdrowie serca i układu krążenia. Może być stosowany po zawale serca i przy anginie. Jako adaptogen, Astragalus jest również pomocny w radzeniu sobie ze stresem.

Hibiskus: To zioło jest niezwykle pomocne w obniżaniu ciśnienia krwi, jednocześnie obniżając poziom lipidów i glukozy we krwi. Flawonoidy, które są odpowiedzialne za piękny różowy kolor tego zioła, dostarczają antyoksydantów, które zwalczają uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki.

Serdecznik pospolity: Serdecznik pospolity zmniejsza palpitacje serca, nieregularne bicie serca i ciśnienie krwi, zwłaszcza gdy jest to związane ze stresem i niepokojem. W niektórych chińskich badaniach wykazano, że zmniejsza poziom lipidów we krwi. Culpepper powiedział kiedyś: „Nie ma lepszego zioła, aby wypędzić melancholijne opary z serca, wzmocnić je i uczynić umysł pogodnym”.

Lipa: Lipa jest świetnym ziołem do podjęcia profilaktycznie, jeśli martwisz się o miażdżycę i wysokie ciśnienie krwi. Ma zdolność do obniżania wysokiego ciśnienia krwi związanego z napięciem nerwowym i miażdżycą. Najlepiej przyjmować ją długoterminowo z innymi ziołami wspomagającymi układ krążenia.

Styl życia

Stres: Znalezienie sposobów radzenia sobie ze stresem jest ważne dla naszego zdrowia sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeśli chodzi o zmniejszenie wysokiego ciśnienia krwi. Praktyki redukujące stres mogą wyglądać następująco: regularne przebywanie na łonie natury, ćwiczenia fizyczne, pozytywne interakcje społeczne, ekspresja poprzez kreatywne przedsięwzięcia, śmiech i płacz lub bliskość z ukochaną osobą. Miej w głowie plan uzupełniania zapasów, gdy wiesz, że będziesz zaangażowany w stresujące sytuacje.

Zwiększ ilość błonnika: błonnik rozpuszczalny może zmniejszyć ilość cholesterolu całkowitego i LDL. Rozpuszczalny błonnik wiąże się z cholesterolem w jelitach i hamuje jego ponowne wchłanianie do krwiobiegu. Błonnik rozpuszczalny znajduje się w.ans i rośliny strączkowe, psyllium, nasiona lnu, chia, owies i wiele innych pełnych pokarmów.

Zmniejsz ilość przetworzonego cukru: Przetworzony cukier może uszkodzić okładziny małych i dużych tętnic w organizmie. Tętnice reagują odkładaniem się płytki nazębnej w naczyniach krwionośnych, co powoduje brak przepływu bogatej w tlen krwi w całym organizmie. Przetworzony cukier zmniejsza również elastyczność naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i powoduje większe uszkodzenia samych naczyń krwionośnych.

Zwiększ spożycie antyoksydantów i kwasów Omega 3: Kwasy tłuszczowe Omega 3 są przeciwzapalne i znacznie wspierają układ sercowo-naczyniowy poprzez obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie poziomu trójglicerydów i zmniejszenie ryzyka zakrzepów krwi. Ryby zimnowodne, takie jak dziki łosoś i sardynki oraz orzechy włoskie są bogatym źródłem kwasów omega-3. Przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C i E, a także cynk są również pomocne w zmniejszaniu ryzyka chorób układu krążenia.

Sen: Utrzymanie spójnego harmonogramu snu jest ważnym czynnikiem w funkcjonowaniu układu krążenia i dla optymalnego zdrowia serca. Podstawowe zaburzenia snu, takie jak praca zmianowa i nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu, zostały powiązane z podwyższonym poziomem nadciśnienia, miażdżycy, udaru, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca i otyłości. Możesz promować regenerujący sen poprzez ograniczenie alkoholu i kofeiny w ciągu dnia/nocy oraz praktykować metody higieny snu wieczorami, takie jak zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło poprzez wyłączenie urządzeń elektronicznych.

Zdrowie jamy ustnej: Choroby dziąseł są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca. Zła higiena zębów może powodować infekcje bakteryjne w krwiobiegu, które następnie mogą negatywnie wpływać na zastawki serca. Szczotkuj i nitkuj zęby regularnie, poddawaj się kontrolom i czyszczeniu zębów oraz ogranicz spożycie przetworzonego cukru.

Jeśli chcesz uzyskać wsparcie w zakresie zdrowia układu sercowo-naczyniowego, przyjdź do Apotheka i porozmawiaj z jednym z naszych zielarzy medycznych i dietetyków holistycznych, którzy poprowadzą Cię za pomocą ziół, stylu życia i wsparcia żywieniowego! Dostępne są również pełne konsultacje.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę