ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Istnieje ogólnokrajowy nacisk na właścicieli domów w USA, aby uprawiali rośliny rodzime dla ich obszaru (patrz poprzednie posty część 1; część 2; część 3; strona internetowa HNP). Liczba ptaków i owadów spadła w ciągu ostatnich 50 lat. Winą za brak pożywienia obarcza się zastąpienie rodzimych siedlisk trawnikami i parkingami. Przekształcanie naszych dzielnic nie jest realistycznym rozwiązaniem; sugeruje się, aby każdy z nas uprawiał regionalne rośliny rodzime na swoich posesjach, dzięki czemu nasze podwórka przyczynią się do rozwoju lokalnych siedlisk.

Koniczyna alpejska Trifolium dasyphyllum, alpejska roślina tundrowa, która nie przetrwa w Denver.
w Denver, choć odległość wynosi zaledwie 50-60 mil.

Co uprawiać w Kolorado jest wyzwaniem. Po pierwsze, Kolorado ma unikalne rodzime kwiaty, więc porady z wybrzeży są często mylące. Po drugie, Kolorado jest złożone, a rodzime rośliny zmieniają się wraz ze wzrostem wysokości, przekraczaniem Podziału Kontynentalnego lub z północy na południe; uzyskanie naprawdę lokalnych informacji jest trudne.

Aby rozwinąć te punkty, większość ludzi w USA mieszka na wschodnim i zachodnim wybrzeżu. Mają one zupełnie inne ekosystemy i zupełnie inne rodzime rośliny niż Kolorado, ale ze względu na ich większą populację, więcej informacji jest dla nich pisanych.

Ruch „uprawiania roślin rodzimych” był zaskoczeniem dla branży ogrodniczej, która stara się nadrobić zaległości. Kilka lat temu ludzie byli zadowoleni z mieszanki jasnych kwiatów, więc „nasiona dzikich kwiatów” były często mieszanką gatunków ze wschodniego i zachodniego wybrzeża (powiedzmy, orlik wschodni, Aquilegia canadensis i mak kalifornijski, Eschscholzia californica) w połączeniu z odpornymi międzynarodowymi kwiatami ogrodowymi, takimi jak guziki kawalerskie(Centaurea cyanus) i nagietki(Calendula officinalis). Sprzedawali je w całych Stanach Zjednoczonych (i nadal to robią). Dla mieszkańców Kolorado, może jeden lub dwa z dziesięciu gatunków były w rzeczywistości dzikimi kwiatami Kolorado.

Śliczne kwiaty ogrodowe, ale w większości nie rodzime dla mojego obszaru

Dziś można znaleźć mieszanki kwiatów równinnych lub południowo-zachodnich, które nie zawierają gatunków euroazjatyckich i są dość charakterystyczne dla naszego regionu. Ale te mieszanki nie będą dominować w reklamach, ponieważ jest więcej nabywców na mieszanki dzikich kwiatów ze Stanów Atlantyckich i Kalifornii. Coraz częściej jednak reklamy są ukierunkowane, a strony internetowe polecające rośliny rodzime do ogrodu proszą o podanie kodu pocztowego. Kody pocztowe są znacznie lepsze.

Jednakże, podczas gdy kod pocztowy jest specyficzny, krajowe bazy danych nie miały czasu na ich dopracowanie. Na całym wybrzeżu Wirginii lub we wschodnim Kansas, kod pocztowy po kodzie pocztowym będzie zawierał te same gatunki rodzime, więc strony internetowe mogą załadować je tymi samymi zaleceniami i nie martwić się o dostosowanie każdego kodu pocztowego. Kolorado jest znacznie trudniejsze. Moje hrabstwo, Larimer, rozciąga się od wysokości 4730′ na równinach u podnóża Gór Skalistych do nieco ponad 14000′ na szczytach gór. Ekosystemy, przez które przechodzisz, to stepy o krótkiej trawie, murawy podgórskie, tundra górska, subalpejska i alpejska, a także niektóre charakterystyczne zbiorowiska roślinne nadrzeczne. Rodzima roślinność zmienia się wraz z wysokością. Na wysokości 5000 stóp nie mogę uprawiać gatunków subalpejskich, ale lista „co jest tutaj rodzime” może je przynieść. Kolorado jest zbyt zróżnicowane na proste rozwiązania. Nie trzeba jechać dalej niż kilka mil, by natywne gatunki były inne. Tak to już jest w górach.

Po dwóch stronach Gór Skalistych, na wschodzie i zachodzie, wiele rodzimych roślin jest różnych.

<p>Istnieje wystarczająca zmiana temperatury między północnym Kolorado a południowym Kolorado, aby stworzyć siedliska dla różnych rodzimych roślin. Nie mogę wyhodować drzewa cholla, Cylindropuntia imbricata, które można zobaczyć wzdłuż I-25 w południowym Kolorado. (Cóż, jego rodzimy zasięg i dzika dystrybucja są daleko na południe ode mnie; bądź na bieżąco z globalnym ociepleniem).

Kaktus z południowego Kolorado, cholla drzewiasta, Cylindropuntia imbricata

Nie tylko mamy rodzime rośliny, które często nie są dzielone ze stanami na wschód lub zachód od nas, ale także rodzime rośliny różnią się na bardzo lokalnym poziomie, więc lista tego, co rośnie w twoim hrabstwie, jest tylko punktem wyjścia, a nie listą zakupów.

Złożony stan wiąże się ze znaczną odpowiedzialnością. Ludzie gdzie indziej nie uratują naszych rodzimych roślin; musimy to zrobić my.

Kolorado ma to szczęście, że posiada duże parki narodowe, lasy narodowe i lokalne otwarte przestrzenie. Mimo to wypełniliśmy nasze miasta egzotycznymi gatunkami. Często tam, gdzie mieszkamy, trudno jest znaleźć rodzime rośliny.

Sytuacja się zmienia i ludzie sadzą lokalne rośliny, ale patrząc na moją zwykłą ulicę, można znaleźć tylko jedną (1) roślinę rodzimą na podwórku około połowy domów, a tylko kilka z nich ma więcej niż pięć roślin rodzimych. Na innych podwórkach nie widziałem żadnych rodzimych roślin z Kolorado. Kiedyś wszystkie rośliny wzdłuż mojego bloku były rodzime, więc nastąpił drastyczny spadek ilości dostępnego siedliska, w którym rośnie pożywienie dla gniazdujących ptaków. (Egzotyczne gatunki żywią się mniejszą liczbą owadów niż rodzime, patrz poprzednie posty).

Zasadzenie pojedynczej rośliny rodzimej lub umieszczenie jej w doniczce na tarasie jest znaczącym krokiem w kierunku zdrowych lokalnych ekosystemów.

Najbardziej praktycznym sposobem na znalezienie lokalnych roślin do uprawy, pomimo wszystkich dostępnych błędnych informacji, jest robienie zakupów lokalnie. Szkółka roślin rodzimych w pobliżu miejsca zamieszkania poleci i zaoferuje rośliny, które są lokalne dla danego obszaru.

Można też szukać w Internecie, ale należy być bardzo ostrożnym, ponieważ Kolorado jest małym i wyjątkowym regionem. Na przykład, chociaż w Kolorado występuje 60 gatunków Penstemon (język brodaty), pierwsze trzy gatunki, które pojawiły się, gdy wygooglowałem „kup Penstemon”, nie obejmują Kolorado w ich rodzimym zasięgu; były to Penstemon heterophyllus z Kalifornii, P . davidsonii z wybrzeża Pacyfiku (Kalifornia do Kolumbii Brytyjskiej) i P. digitalis występujący od Nebraski i Kansas na wschód do Atlantyku.

Penstemon z Kolorado

Uwielbiam rodzime rośliny Kolorado. Są różnorodne i bardzo interesujące. Posiadanie ich w ogrodzie oznacza, że mogę wchodzić z nimi w interakcje, a nie tylko podziwiać je na szlaku turystycznym.

zachodnia opuncja figowa, Opuntia macrorhiza

pszczoły uwielbiają kwiaty; uwaga na kolce

liście pszczelnika górskiego, Cleome serrulata.

Sadzonki pszczelnika górskiego mają jaskrawoczerwone, fioletowe kwiaty, które przyciągają pszczoły i motyle. Roślina ta jest spokrewniona z kaparami. Jej liście mają zapach, którego nie lubię.

Nawłoć Missouri, Solidago missouriensis
Kwiaty przyciągają wszelkiego rodzaju małe owady,
…a następnie smaWszystkie pająki, które na nie polują

Mieszkam na skraju równin, tuż poniżej podnóża Gór Skalistych. Rośliny, które rosły na tej posesji przed wybudowaniem domu, około 50 lat temu, byłyby głównie roślinami trawiastymi, wspólnymi dla dużych stanów na wschód od nas. Wiele z nich to krewniacy gatunków równinnych, ale nie takie same, a także gatunki wyraźnie górskie, rośliny o znacznie mniejszym zasięgu.

I choć w mieście często znajdują się otwarte działki, z których można podziwiać trawy, większość z tych miejsc została wyeliminowana dziesiątki lat temu i obecnie rosną tam chwasty egzotyczne, takie jak stokłosa(Bromus), salsefia(Tragopogon) i powój polny(Convolvulus arvensis). Najbliższa opuncja znajduje się trzy domy dalej, nie znam nikogo w mojej okolicy (szukając po okręgu), kto uprawiałby pszczołę górską lub nawłoć. Nie jest tak, że nawet bardzo powszechne rośliny rodzime są łatwe do znalezienia w naszych dzielnicach.

Dodaj pojedynczą roślinę rodzimą tam, gdzie mieszkasz, lub posadź rząd, aby uzyskać odrobinę koloru, jest wiele do zrobienia dla nas wszystkich.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Kathy Keeler

Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę