ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Ultimate Guide to Floriography: Wiktoriański język kwiatów

Kiedy chcesz wysłać komuś wiadomość, kwiaty są idealnym sposobem na komunikację. Nie tylko wnoszą odrobinę koloru i zapachu, ale kwiaty mają również określone znaczenie symboliczne. Kwiaty są używane od setek lat, aby dać innym znać, co dokładnie czujesz, nawet jeśli nie wyrażasz tego słowami mówionymi lub pisanymi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o floriografii lub języku kwiatów, jego historii kulturowej i wiktoriańskich znaczeniach.

Czym jest floriografia?

Floriografia to zakodowana komunikacja, w której każdy kwiat i kolor ma symboliczne znaczenie. Wywodzący się od tysięcy lat język kwiatów osiągnął szczyt popularności w epoce wiktoriańskiej. Celowe kombinacje kwiatów pozwalają obdarowującemu komunikować się bez wypowiadania słów.

Imperium Osmańskie

Przez tysiąclecia ludzie przypisywali znaczenie kwiatom. W różnych kulturach w Europie, Azji i Afryce pewna forma floriografii – lub wykorzystanie kwiatów do przekazywania określonych znaczeń – jest stosowana od tysięcy lat.

Od odniesień do kwiatów w Biblii chrześcijańskiej po nauki Buddy, od medycyny chińskiej po japoński folklor, kwiaty od dawna mają szczególne znaczenie w różnych kulturach i czasach. Jednak wykorzystywanie kwiatów do wysyłania zakodowanych wiadomości zyskało na popularności w 1600 roku w Imperium Osmańskim.

Tam tradycja znana jako selam rozpoczęła się jako gra, w której pracownicy haremów Konstantynopola dołączali znaczenia i rymowanki do kwiatów. Był to świetny sposób na komunikację bez konieczności używania słowa pisanego, zwłaszcza że wiele osób nie potrafiło wówczas czytać ani pisać.

Selam rozprzestrzenił się w Europie na początku XVIII wieku, kiedy brytyjska arystokratka Lady Mary Wortley poślubiła ambasadora w Turcji i przeniosła się do Konstantynopola. W serii listów pisała o zwyczajach panujących w jej nowym domu. Opisując selam, Wortley napisała:

„Nie ma koloru, kwiatu, chwastu, owocu, zioła, kamyka lub pióra, które nie miałoby należącego do niego wersetu; i możesz kłócić się, robić wyrzuty lub wysyłać listy namiętności, przyjaźni lub uprzejmości, a nawet wiadomości, bez pisania palcami”.

Botanika była wówczas rozwijającą się dziedziną, a zainteresowanie językiem kwiatów rozprzestrzeniło się. Floriografia była szczególnie popularna wśród kobiet z wyższych sfer, które miały niewiele społecznie akceptowanych sposobów wyrażania swoich uczuć.

Czasy wiktoriańskie

We Francji obsesja na punkcie używania kwiatów do wysyłania zakodowanych wiadomości pojawiła się na początku XIX wieku. W 1819 r. opublikowano pierwszy słownik florystyki, Le langage des Fleurs autorstwa Madame Charlotte de la Tour. Wkrótce pojawiły się setki słowników i przewodników po znaczeniach kwiatów.

Trend ten rozprzestrzenił się w całej Europie, a florystyka stała się szczególnie popularna w Anglii epoki wiktoriańskiej. W tej słynnej, zapiętej na ostatni guzik (niektórzy mówią, że represjonowanej) epoce, wiele uczuć nigdy nie mogło być wyrażonych bezpośrednio w „grzecznym” społeczeństwie. Język kwiatów stał się dla klasy wyższej sposobem na wysyłanie zakodowanych, tajnych wiadomości.

Na przykład zakochani młodzi ludzie nie mogli otwarcie wyrażać swoich uczuć. Zamiast tego prezenty w postaci bukietów kwiatów znanych jako tussiemussies lub nosegays pozwoliły im komunikować się bardziej otwarcie niż pozwoliłoby na to społeczeństwo. Oczywiście wiadomości nie zawsze dotyczyły miłości i romansu.

Kwiaty miały również negatywne lub niejednoznaczne znaczenie, od odrzucenia po przyjaźń, od żalu po oddanie, od szczęścia po nienawiść. MieszankaKwiaty były sposobem na wysyłanie skomplikowanych wiadomości.

Kolor również miał znaczenie. Weźmy na przykład wiele znaczeń goździka; czerwony goździk oznacza romantyczną miłość i przywiązanie, podczas gdy różowy goździk symbolizuje miłość macierzyńską. Białe goździki życzyły komuś szczęścia i dobrobytu, podczas gdy żółte goździki oznaczały odrzucenie i rozczarowanie.

Przyjmując kwiatowy prezent, który zadawał pytanie, wyciągnięcie prawej ręki oznaczało odpowiedź „tak”. Lewa ręka oznaczała „nie”. Jeśli odbiorca trzymał bukiet do góry nogami, oznaczało to odrzucenie.

Nawet miejsce noszenia kwiatów miało znaczenie. Jeśli niedoszły zalotnik wysłał kobiecie nosegay, a ona trzymała go na środku gorsetu, oznaczało to, że pragnie jedynie przyjaźni. Jeśli trzymała kwiaty nad sercem, miłość była odwzajemniona.

Floriografia i religia

Floriografia odgrywa rolę w wielu tradycjach religijnych. Niektóre kwiaty i rośliny miały znaczenie dla wczesnych chrześcijan; w Starym Testamencie kwiaty są używane jako reprezentacje romantycznych partnerów w Pieśni Salomona.

Ponadto z kwiatami związane są implikacje religijne, takie jak:

  • Zawilec: smutek Maryi Dziewicy podczas ukrzyżowania Chrystusa
  • Kolombina: zwycięstwo życia nad śmiercią
  • Lilia: czystość, pokora i czystość świętych
  • Czerwona lub biała róża: symbol Maryi Dziewicy
  • Białe tulipany: Duch Święty i przebaczenie

Buddyzm zawiera odniesienia do kwiatów. Lotos jest symbolem oświecenia i odrodzenia. Kwiaty, w tym róże, frangipani, orchidee oraz białe i żółte nagietki, są odpowiednimi dekoracjami świątynnymi i ofiarami.

Kwiaty odgrywają ważną rolę dla Hindusów. Rytuał modlitewny puja wywodzi się od słowa oznaczającego kwiat i często wiąże się z ofiarowywaniem kwiatów bogom. Na przykład lotos symbolizuje czystość, bogactwo i szczęście, a kwiaty nagietka symbolizują miłość.

Kultury Wschodu

Kwiaty od dawna odgrywały symboliczną rolę w starożytnym chińskim folklorze i medycynie. Magnolie były niegdyś kwiatami królewskimi i symbolem piękna. Czerwone piwonie symbolizują sławę i bogactwo, podczas gdy chryzantemy symbolizują przesłanie długiego życia.

Japońska tradycja florystyczna hanakotobasięga daleko w przeszłość. Hanakatoba ma obszerny leksykon i może być używana do przekazywania złożonych wiadomości. Na przykład coreopsis oznacza, że ktoś jest zawsze wesoły; cyklamen mówi: „Jestem pogodzony z pożegnaniami”, a cynia przywołuje wspomnienia o nieobecnych przyjaciołach.

Sztuka i literatura

Dzieła Szekspira zawierają wiele odniesień do kwiatów. W Hamlecie Ofelia niesie bukiet rozmarynu, bratków, kopru włoskiego, ruty, orlików i stokrotek, które kojarzą się z pamięcią, myślami, siłą, pogardą, głupotą i niewinnością. Obraz „Opheilia” Sir Johna Everetta Millaisa z 1851 roku przedstawia te kwiaty w pełnej krasie.

Jane Eyre Charlotte Brontë wykorzystuje kwiaty do przedstawienia przesłania nadziei. Gdy czas spędzony przez bohaterkę w okropnej szkole dobiega końca, widzi ona rosnące krokusy (młodość i radość) oraz przebiśniegi (nadzieja). Poetka Emily Dickinson pisała o kwiatach, takich jak stokrotki (niewinność i radość), goryczki (urok), pelargonie (przyjaźń), jaśmin (namiętność) i róże (miłość).

John Singer Sargent zamieścił flw wielu pracach z tej samej epoki, w tym Goździk, Lilia, Lilia, Róża. Prace Dante Gabriela Rossettiego również zawierały kwiaty, takie jak Sancta Lilias i Monna Pomona.

Dzisiejsza florystyka

Obecnie znaczenia wielu kwiatów ewoluowały, a niektóre pozostały. Możliwość wykorzystania florystyki do wysyłania szczerych wiadomości nadal pozostaje silna, choć niektóre wiadomości stały się bardziej uniwersalne. Na przykład, różowe goździki są standardem dla kwiatów na Dzień Matki, podczas gdy czerwone róże i goździki są idealnym wyborem na Walentynki.

Używanie kombinacji różnych kwiatów i kolorów to doskonały sposób na przesłanie komuś sentymentu, takiego jak szczęście, współczucie lub miłość i przywiązanie. Jednak dłoń, którą ktoś przyjmuje kwiatowy prezent lub sposób, w jaki trzyma bukiet, nie ma już takiego znaczenia, jak w epoce wiktoriańskiej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o konkretnych symbolicznych znaczeniach kwiatów we floriografii.

Symbolika kolorów we florystyce

Czerwony

W kulturach zachodnich czerwone kwiaty często symbolizują romantyczną miłość, uczucie i pasję; kolor ten jest również często związany z siłą i wigorem. W Japonii czerwone kwiaty oznaczają miłość rodzinną lub matczyną. W kulturze chińskiej czerwień jest potężnym kolorem związanym ze szczęściem i świętowaniem.

Fioletowy

Fioletowe kwiaty często symbolizują sukces, podziw, a nawet królewskość. Mogą również oznaczać elegancję i wyróżnienie, a także honor.

Biały

Znaczenie białych kwiatów jest często związane z czystością, niewinnością i uczciwością w zachodnich społeczeństwach. Powszechne jest umieszczanie białych kwiatów na weselach i z okazji narodzin dziecka. Jednak w kulturze chińskiej biel jest kojarzona ze śmiercią i żałobą i często znajduje się w bukietach współczucia.

Różowy

Różowe kwiaty wysyłają wiadomość o uczuciu, słodyczy i cieple. Są doskonałym wyborem, by wyrazić przyjaźń, miłość i wdzięczność. W Tajlandii różowy kojarzy się z zaufaniem, podczas gdy w Chinach różowe kwiaty symbolizują szczęście.

Niebieski

Niebieskie kwiaty, będące jednym z najrzadszych kolorów kwiatów, symbolizują uczucie spokoju i wyciszenia. Podarowane w bukiecie mogą symbolizować zaufanie, otwartość, intymność, a nawet bezpieczeństwo. W różnych kulturach niebieskie róże mogą być również związane z tajemnicą i wyrazami współczucia.

Żółte

W kulturach zachodnich żółte kwiaty symbolizują przyjaźń, radość i życzenia powodzenia. Są one często dołączane do bukietów gratulacyjnych i podziękowań. W innych częściach świata żółty może być kojarzony z uhonorowaniem zmarłych, świętością, pięknem, obfitością i królewskością. Jednak dla Wiktorian niektóre żółte kwiaty – takie jak żółte róże lub nagietek – oznaczały zazdrość.

Pomarańczowy

Jasnopomarańczowe kwiaty często oznaczają entuzjazm i podekscytowanie. Są one powszechnie dołączane do prezentów kwiatowych, które oferują gratulacje lub dobry nastrój i oferują przesłanie ciepła i szczęścia. Niektóre pomarańczowe kwiaty miały negatywne konotacje w epoce wiktoriańskiej, takie jak nienawiść. Dziś jednak pomarańczowe kwiaty symbolizują optymistyczne przesłanie.

Zielony

Kolejny stosunkowo rzadki kolor kwiatów, zielone kwiaty, często oznaczają odrodzenie, odnowę i nowy początek. Mogą również kojarzyć się z dobrym zdrowiem, dobrobytem, szczęściem i młodością. Na przykład zielone kwiaty, takie jak irlandzkie dzwonki, symbolizują szczęście, podczas gdy cStorczyki ymbidium symbolizują zdrowie i dobrobyt.

Rodzaje kwiatów i ich znaczenie

Najlepsze kwiaty dla romantyków

Jeśli chodzi o romantyzm, żaden kwiat nie mówi tego wyraźniej niż róże, a dokładniej czerwone róże. Czerwona róża symbolizuje pasję, miłość i romans jak żadna inna. Pojedyncza czerwona róża mówiła Wiktorianom „kocham cię”, podczas gdy wiele czerwonych róż oznaczało miłość i pożądanie.

Czerwona kamelia wysyła romantyczne przesłanie. W języku kwiatów czerwone kamelie mówią komuś, że jest płomieniem płonącym w twoim sercu.

Czerwone piwonie oznaczają pasję i romans. Te puszyste kwiaty mówią komuś, że jest pożądany i wart miłości i uczucia. We florystyce piwonie są również kojarzone ze szczęśliwymi małżeństwami.

Czerwone tulipany również wysyłają romantyczną (i namiętną) wiadomość. Dla Wiktorian czerwony tulipan był deklaracją miłości.

To samo dotyczy czerwonych goździków. Nie tylko przekazują uczucia miłości, ale także dodają dodatkowy sentyment: Serce mnie boli.

Szukasz czegoś nieco innego? Powiedz komuś, że go pragniesz, wysyłając bukiet żonkili. Te wiosenne kwiaty wysyłają wiadomość o tęsknocie i pożądaniu, a także wiadomość, że chcesz, aby ktoś Cię kochał.

Innym nieszablonowym kwiatowym prezentem dla romantyków jest żółty irys. Te niezwykłe kwiaty symbolizują namiętność. Ich delikatny kolor i kształt sprawiają, że ta wyjątkowa osoba wie, że uważasz ją za piękną i pożądaną.

Najlepsze kwiaty dla przyjaźni

Jeśli chcesz dać przyjacielowi znać, że o nim myślisz, żółte róże są doskonałym wyborem. Symbolizują one przyjaźń, szczęście, radość i wznowienie starych przyjaźni. Dodaj kilka białych róż, które wyrażą wdzięczność za przyjaźń.

Chryzantemy to kolejny doskonały prezent dla przyjaciół. Wysyłają wiadomość, że „jesteś wspaniałym przyjacielem”. Należy jednak pamiętać, że białe chryzantemy są symbolem żałoby w kulturze chińskiej. Jednak w kulturze zachodniej kojarzone są z długim życiem i szczęściem.

Fioletowy irys symbolizuje zaufanie i mówi, że „twoja przyjaźń wiele dla mnie znaczy”. Te wiosenne kwiaty oznaczają również mądrość, co jest miłym komplementem dla każdego przyjaciela.

Słodkie kwiaty frezji symbolizują we florystyce zaufanie i przyjaźń. Te pachnące fioletowe kwiaty dodają również fantastycznego aromatu do każdego bukietu.

Słoneczniki są idealne na prezent dla przyjaciela. Są nie tylko radosne i jasne, ale także symbolizują uwielbienie i uczucie.

Jeśli Twój przyjaciel jest daleko, wyślij mu cynie. Dla Wiktorian te kolorowe kwiaty oznaczały, że myślisz o nieobecnym przyjacielu.

Dodaj kwiaty akacji jako wypełnienie bukietu przyjaźni. Te biało-żółte kwiaty mają przyjemny zapach i wysyłają wiadomość o przyjaźni. Chociaż nie jest to kwiat, liście arborvitae oznaczają „niezmienną przyjaźń” w języku kwiatów. Bluszcz również oznacza przyjaźń, z dodatkowym przesłaniem uczucia.

Najlepsze kwiaty na wyrazy współczucia

Jeśli chcesz dać komuś znać, że myślisz o nim w potrzebie, różowe róże symbolizują troskliwą, opiekuńczą wiadomość. Róże koralowe to kolejny odpowiedni wybór, podobnie jak róże żółte. Wszystkie symbolizują współczucie.

Pelargonie w ciemnych kolorach są również odpowiednim wyborem na kwiatowy prezent współczucia. W czasach wiktoriańskich kwiaty te symbolizowały bałagan.wiek smutku.

Podobnie, głębokie karmazynowe róże symbolizują żałobę. Unikaj jaśniejszych czerwonych róż i wybieraj tylko ciemne róże do tego celu.

Inne kwiaty kojarzone ze współczuciem to melisa. Chociaż małe białe kwiaty są niepozorne, zioło nadaje bukietom świeży, przyjemny zapach.

Oszczędność symbolizuje współczucie we floriografii. Te fioletowo-różowe kwiaty mogą być trudne do znalezienia, ale dodają pięknego koloru i tekstury do każdego bukietu współczucia.

W wielu kulturach azjatyckich białe chryzantemy kojarzone są ze śmiercią, żałobą i smutkiem. W niektórych kulturach europejskich biała mama jest używana na pogrzebach i nabożeństwach za zmarłych.

Gałązki wierzby również symbolizują smutek i mogą być używane do wypełniania bukietów. Może to wynikać ze skojarzenia z wierzbą płaczącą. Wreszcie, kwiaty symbolizujące pamięć są dobrym wyborem dla współczucia. Należą do nich rozmaryn, niezapominajki, statice i maki.

Najlepsze kwiaty na uroczystości

Kwiaty to doskonały sposób na świętowanie osiągnięć lub kamieni milowych, takich jak ukończenie szkoły lub urodziny. Żonkil to fantastyczny wybór na wiosenne uroczystości. Symbolizują one ciężką pracę, entuzjazm i zapał.

Podarowanie malwy oznacza płodność i ambicję. Białe malwy mają dodatkowe znaczenie kobiecej ambicji.

Kilka pomarańczowych kwiatów kojarzy się z życzeniami pomyślności. Są one doskonałym wyborem do dodania do bukietu gratulacyjnego i obejmują lilie tygrysie i alstremerie.

Żółte maki symbolizują sukces. Te wesołe kwiaty to doskonały sposób na złożenie gratulacji.

Różowe piwonie również kojarzą się z sukcesem i osiągnięciami. Ich wielowarstwowość oznacza gromadzenie bogactwa.

Jeśli świętujesz narodziny nowego dziecka, rozważ hortensje. Te dramatyczne kwiaty przekazują wiadomość o podekscytowaniu.

Wrzos jest kolejnym dobrym wyborem, gdy świętujesz nowe przybycie. Ta europejska roślina była talizmanem przynoszącym szczęście w epoce wiktoriańskiej. Biały wrzos ma dodatkowe znaczenie ochrony i spełnionych życzeń.

Najlepsze kwiaty na parapetówkę

Świętowanie nowego domu wymaga przesłania opartego na szczęściu i sukcesie. To sprawia, że słoneczniki są idealnym wyborem. Czerwonawe słoneczniki mają dodatkowe znaczenie ciężkiej pracy.

Urocze dzwonki irlandzkie symbolizują szczęście. Kwiaty te występują w rzadkich odcieniach zieleni, co czyni je ekscytującym i znaczącym prezentem.

Lwie paszcze wysyłają wiadomość o łaskawości. To przemyślany i kolorowy sposób na pogratulowanie komuś nowego domu.

Gardenia wysyła konkretną wiadomość: Jesteś piękny. Te białe kwiaty pozwalają powiedzieć komuś, jak piękny jest jego nowy dom, jednocześnie dodając przyjemny zapach do każdego pomieszczenia.

Wiosną kwiaty jabłoni mówią komuś, że jesteś dumny z jego sukcesu i dobrobytu. Te piękne różowo-białe kwiaty mają również fantastyczny aromat.

Orchidee są również miłym prezentem na parapetówkę. Podarowanie żywej rośliny zapewni lata radości i wysyła wiadomość o pięknie i wyrafinowaniu.

Najlepsze kwiaty na przebaczenie

Czy musisz powiedzieć „przepraszam”? Podarowanie anemonów to idealny sposób na prośbę o przebaczenie. W wiktoriańskim języku kwiatów, czerwone lub różowe kwiaty symbolizowały uczucie opuszczenia. We florystyce hanakatoba białe anemony oznaczają szczerość. Te delikatne Kwiaty dają komuś znać, że jest ci naprawdę przykro.

Białe i niebieskie orchidee również oznaczają szczerość. Te oszałamiające kwiaty pokazują, że mówisz prawdę, gdy oferujesz przeprosiny.

W epoce wiktoriańskiej gałązka fioletowych hiacyntów oznaczała „Proszę, wybacz mi”. Te wiosenne kwiaty mają dodatkowe przesłanie przeprosin i mówią, że czujesz smutek z powodu popełnionego błędu.

Krwawnik symbolizuje lekarstwo na ból serca. Dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi, te wesołe kwiaty są mile widzianym dodatkiem do każdego prezentu „Przepraszam”.

Piwonie od wieków kojarzone są z uczuciem wstydu. Wianek z tych puszystych kwiatów mówi, że wstydzisz się tego, co się stało i chcesz to naprawić.

Konwalie symbolizują pokorę i łzy. We florystyce podarowanie lilii oznacza, że czujesz się smutny, pokorny i chcesz przeprosić.

Najlepsze kwiaty na podziękowanie i wdzięczność

Aby okazać wdzięczność, dołącz do bukietu hortensje. Te dramatyczne kwiaty oznaczały dla Wiktorian „dziękuję za zrozumienie”.

Ciemnoróżowe i brzoskwiniowe róże również symbolizują wdzięczność. We florystyce podarunek z ciemnoróżowych lub brzoskwiniowych róż oznacza wdzięczność. Te pachnące faworytki to doskonały sposób na wyrażenie wdzięczności bliskiej osobie, zwłaszcza gdy połączysz te dwa kolory w pięknym bukiecie.

Pachnący słodki groszek wysyła konkretną wiadomość: Dziękuję za miło spędzony czas. Te aromatyczne kwiaty są doskonałym wyborem na prezent dla gospodyni lub do wręczenia po tym, jak byłeś gościem w czyimś domu.

We florystyce pomarańczowe tulipany oznaczają wdzięczność, a żółte – słońce i uśmiech. Połącz te dwa kolory kwiatów, aby uzyskać słoneczny, wesoły kwiatowy prezent, który mówi „dziękuję, przyjacielu!”.

Dalie są dostępne w różnych kolorach i niosą przesłanie siły i pozytywności. Dalie są doskonałym wyborem, gdy trzeba wyrazić wdzięczność mentorowi, rodzicowi lub komuś na stanowisku kierowniczym.

Podsumowanie

Bez względu na przesłanie, możesz komunikować się bez wypowiadania słów. Floriography pozwala pięknie wyrazić swoje zdanie. Niezależnie od tego, czy wyrażasz wdzięczność lub przeprosiny, gratulacje lub współczucie, czy po prostu chcesz dać znać przyjacielowi lub ukochanej osobie, jak się czujesz, bukiet pięknych kwiatów wysyła znaczącą wiadomość.

Linsay jest amerykańską copywriterką z północno-zachodniego Pacyfiku, z doświadczeniem w pisaniu akademickim i badaniach. Linsay posiada tytuł magistra antropologii oraz nauk bibliotecznych i informacyjnych i pisała dla wielu krajowych i międzynarodowych publikacji, w tym USA Today, SFGATE, Hunker i The Bump na różne tematy z zakresu ogrodnictwa, ekologicznego stylu życia i podróży. Kiedy nie pisze, Linsay zazwyczaj czyta, pływa kajakiem, żegluje, jeździ na snowboardzie lub pracuje w swoim ogrodzie.

<Koniec .m-a-box-content-middle –>

Podobne artykuły
Kwiaty

O Buunch Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 19 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

O Ovando Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Czerwcowy kwiat narodzin: Róże

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę