ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Truskawki są popularnymi owocami, spożywanymi na całym świecie. Dzieje się tak pomimo faktu, że świeże truskawki nie dojrzewają po zbiorach i nie mogą być przechowywane zbyt długo. Są tak popularne, że wyhodowaliśmy je tak, aby produkowały owoce przez cały sezon wegetacyjny, a nie tylko krótko w czerwcu lub lipcu, i wysyłamy je z cieplejszych klimatów lub dużych szklarni, aby uzyskać świeże truskawki przez cały rok, a także zamrażamy je lub konserwujemy jako dżemy i galaretki, aby były zawsze dostępne.

sałatka owocowa z truskawkami

Nie jest to nowe zjawisko. Truskawki występują na całej półkuli północnej i w Andach w Ameryce Południowej. Zapiski o jedzeniu truskawek sięgają tysiącleci wstecz na całym świecie. Uprawiano je w ogrodach w Rzymie już w 200 r. p.n.e., co jest najwcześniejszą udokumentowaną uprawą truskawek. Jednak Mapuche, Picunche i Inkowie w Ameryce Południowej uprawiali truskawki, inny gatunek, od co najmniej 1000 lat, hodując odmiany o czerwonych i białych owocach. Internet podaje, że Europejczycy przywieźli truskawki do Chin i Japonii około 100 lat temu, ale mają na myśli współczesną truskawkę uprawną Fragaria x ananassa. Zarówno Chiny, jak i Japonia mają rodzime dzikie truskawki i wspominają o nich tysiąc lat temu lub więcej: w Japonii w Pillow Book of Sei Shonagon napisanej około 950 roku p.n.e., a w Chinach w Pen-ts’ao, sprzed 500 roku p.n.e. Nie jest jasne, czy truskawki były uprawiane. W Ameryce Północnej rdzenni Amerykanie używali truskawek do wielu rzeczy, a koloniści w latach 1600 i 1700 zachwycali się obfitością truskawek na łąkach wschodniego wybrzeża USA. Można argumentować, że oba sposoby są łatwe: obfitymi dzikimi truskawkami można się cieszyć bez pracy związanej z ich uprawą lub truskawki łatwo się przeszczepiają, prawdopodobnie ludzie przenieśli je bliżej miejsca, w którym mieszkali. Na północno-zachodnim Pacyfiku plemiona rdzennych Amerykanów uprawiały camas(Camassia quamash) w naturalnym środowisku rośliny, więc ogród w wiosce nie jest wymagany do udomowienia roślin. Niezależnie od szczegółów, ludzie na całym świecie znali, jedli i wykorzystywali truskawki od tysiącleci.

Truskawki posadzone w doniczce

Nasz gatunek uprawny powstał w wyniku skrzyżowania dwóch amerykańskich truskawek, Fragaria virginica z Ameryki Północnej i F. chiloensis z Ameryki Południowej, uprawianych razem w ogrodzie w Bretanii w 1740 roku. Południowoamerykańskie rośliny nigdy wcześniej nie zawiązały owoców w Europie, ponieważ były żeńskie (słupkowe), sklonowane z zaledwie dwóch roślin wprowadzonych do Europy w 1712 roku. Ale kiedy otrzymały pyłek od F. virginiana, wyprodukowały naprawdę duże owoce, które Europejczycy pokochali, rozmnożyli i od tego czasu rozprzestrzeniły się na całym świecie jako truskawka uprawna, Fragaria x ananassa . (Litera x oznacza, że jest to truskawka hybird, a epitet ananassa odnosi się do ananasów z rodzaju Ananas, ponieważ jej smak przypominał ludziom ananasy).

24 gatunki dzikich truskawek różnią się znacznie pod względem systemu rozmnażania. Niektóre są dwupienne i mają rośliny żeńskie, które produkują owoce, ale nie wytwarzają pyłku oraz rośliny męskie, które produkują pyłek, ale nie wytwarzają owoców. Inne gatunki mają doskonałe kwiaty, pełniące obie funkcje w tym samym kwiecie (zwane również hermafrodytami). Jeszcze inne gatunki są pośrednie między dwupiennymi i hermafrodytami, na przykład posiadając kwiaty żeńskie i męskie.e rośliny w populacji, które są tylko żeńskie i inne rośliny o doskonałych kwiatach. Złożoność hodowli opóźniała wczesnych europejskich hodowców truskawek. Na przykład usuwali oni rośliny męskie, ponieważ nie produkowały one owoców, co prowadziło do słabej produkcji owoców przez rośliny żeńskie z powodu braku pyłku. Ostatecznie ogrodnicy doszli do tego dzięki spostrzeżeniom Francuza Antoine’a Nicolasa Duchesne’a (1747-1827). Fragaria x ananassa zaczęła od roślin męskich, żeńskich i niektórych hermafrodytów, ale została wyhodowana tylko jako hermafrodyta, co jest kolejnym powodem, dla którego jest preferowana jako truskawka uprawna.

truskawki uprawne Fragaria x ananassa

grosz do wagi

Najwcześniejsze udokumentowane zastosowania truskawek to medycyna. Brzmi to tak, jakby nasi przodkowie nie jedli truskawek. Jest to bardzo mało prawdopodobne. Truskawki z pewnością były lekarstwem, ale książki medyczne były pierwszymi książkami drukowanymi w Europie Zachodniej, po Biblii, ponieważ zdrowie jest tak ważne dla każdego. Książki kucharskie pojawiły się później. Tak więc nasze zapiski zaczynają się od zastosowań medycznych.

Owoce truskawki są bogate w witaminy, przeciwutleniacze i błonnik. Od średniowiecza były zalecane jako zdrowa żywność dla wszystkich, w tym osób starszych, bardzo młodych i niedołężnych. Chłodziły wątrobę i krew oraz gasiły pragnienie. Uważano, że jedzenie truskawek zapewnia długie życie.

Truskawki były stosowane w leczeniu podagry. Twórca naszego naukowego systemu klasyfikacji, Carl von Linné, zwany Linneuszem, skutecznie leczył swoje ataki podagry jedząc truskawki i tylko truskawki, i to tyle, ile mógł unieść. Jako czołowy naukowiec, jego historia była szeroko rozpowszechniana. Podagra to nadmiar kwasu moczowego, a pokarmy o wysokiej zawartości witaminy C, w tym truskawki, obniżają poziom kwasu moczowego.

Preparaty z liści i korzeni truskawek były stosowane do zwalczania biegunki. Leczyły również bóle głowy, infekcje gardła i gorączkę. Pij miksturę z nich na żółtaczkę. Przemywaj wrzody sokiem z liści truskawek, aby je oczyścić i wyleczyć. Weź go do ust, aby wyleczyć ból jamy ustnej, wzmocnić luźne zęby i wyleczyć dziąsła. Lista jest długa. Obecnie, choć większość tradycyjnych zastosowań nie została zbadana pod kątem skuteczności, substancje chemiczne w liściach truskawek obejmują związki, które mają pozytywne działanie polifenoli w diecie, takie jak spowalnianie raka i zmniejszanie stanu zapalnego, a także inne, które są skutecznymi przeciwutleniaczami i antybiotykami.

Wykorzystanie truskawek przez rdzennych Amerykanów było bardzo podobne do tradycyjnych zastosowań europejskich opisanych powyżej. Zobacz internetową bazę danych Moerman, Native American Ethnobotany.

rośliny truskawek

Europejczycy używali świeżych owoców truskawek jako kosmetyków. Pokrojoną świeżą truskawką (naprawdę kilkoma) pocierano twarz, aby wybielić skórę i leczyć oparzenia słoneczne. Świeże owoce rozjaśniały przebarwione zęby, gdy sok pozostawiano na około pięć minut, a następnie zęby płukano ciepłą wodą, do której dodawano odrobinę wodorowęglanu sody (sody oczyszczonej). Madame Tallien, dama dworu królowej Marii Antoniny, regularnie kąpała się w truskawkowo-malinowej mieszance, która wymagała 22 litrów zmiażdżonych truskawek. Truskawki były niezbędnym elementem toalety szlachcianki.

Truskawkiwedług mitologii greckiej były jedną ze świętych roślin występujących na Polach Elizejskich. Chrześcijanie widzieli Trójcę Świętą w trzech częściach liści, czystość w bieli kwiatów, a krew Chrystusa w czerwieni, dlatego włączyli je do sztuki i festiwali. Jednak czerwone, smaczne truskawki są bardzo zmysłowe, więc istnieje wiele erotycznych aluzji wykorzystujących truskawki w historii średniowiecza i później. Średniowiecznym przykładem są truskawki na obrazie (właściwie tryptyku) Ogród rozkoszy ziemskich namalowanym przez Hieronima Boscha (1455-1516) w latach 1490-1510. (Folklor zalecał, aby nie jeść pierwszej truskawki w roku, ale rzucić ją tam, gdzie znajdzie ją ptak. Kobietom w ciąży zalecano noszenie przy sobie kilku liści truskawek, ponieważ ich obecność miała złagodzić dolegliwości ciążowe. Matki, których dzieci zmarły, ostrzegano, aby nie zbierały truskawek przed dniem świętojańskim, ponieważ w dzień świętojański duchy z innego świata zabierają zmarłe dzieci i zbierają truskawki. Pogrążone w żałobie matki powinny zostawić wczesne truskawki dla swoich dzieci.

Marzenie o truskawkach było szczęśliwe. Mężczyźnie wróżyło to posłuszną żonę i wiele dzieci

„Bez wątpienia Bóg mógł stworzyć lepszą jagodę [niż truskawka], ale bez wątpienia Bóg nigdy tego nie zrobił” – powiedział Samuel Butler (1612-1680).

Zgadzasz się?

Komentarze i poprawki mile widziane.

Więcej informacji na temat botaniki truskawek można znaleźć na poprzednim blogu. link

Odniesienia

Baker, M. 1978. Magia i folklor ogrodników. Universe Books, Nowy Jork.

Bauman, H. i K. Bates, 2015. Żywność jako lek. Truskawki(Fragaria x ananassa, Rosaceae). HerbalEGram. #5 May.

Cytat Butler, S. pojawia się w The Compleat Angler Izaaka Waltona (1593-1683) , wydanie 3 z 1661 r., z użyciem pisowni Boteler dla Butler.

Charmentier, I. 2014. Miłość Linneusza do truskawek. The Linnean Society of London. link (dostęp 4/5/24).Culpeper, N. Culpeper’s Complete Herbal. W. Foulsham and Company. London. online (dostęp 4/5/24).

Cunningham, S. 1993. Cunningham’s Encyclopedia of Magical Herbs. Llewellyn Publications. St. Paul, Minnesota.

Denker, J. S. 2015. The Carrot Purple. Rowman and Littlefield. New York, New York.

Finn, C. E., J. B. Retamales, G. A. Lobos i J. F. Hancock. 2013.The Chilean Strawberry(Fragaria choloensis): Ponad 1000 lat udomowienia. HortScoemce/ 48 (4): 418-421.

G., F. 1899. Truskawkowe lekarstwo na podagrę. Nature. 60: 125. https://doi.org/10.1038/060125a0. (Dostęp 4/5/24).

Itoh, M. 2016. Krótka, ale słodka historia truskawek w Japonii. The Japan Times. link (Dostęp 4/5/24).

Jones, J. i B. Deer. 1989. The Country Diary of Garden Lore. Summit Books, Nowy Jork.

Jones, J. K. 1995. Strawberry Fragaria ananassa (Rosaceae) pp. 412-418 In: J. Smartt and N. W. Simmonds. Evolution of Crop Plants. 2nd ed. Longman Scientific and Technical. Essex, Anglia.

Liston, A., R. Cronin i T.-L. Ashman. 2014. Fragaria: Rodzaj o głębokich korzeniach historycznych i dojrzały do ewolucyjnych i ekologicznych spostrzeżeń. American Journal of Botany 101: 1686-1699. link (dostęp 4/4/24)

Nozedar, A. 2010. The Illustrated Signs & Symbols Sourcebook. Metro Books, New York.

Więcej informacji o truskawkach:

Lewis J.L. 2009. Strawberry Season. Stefan’s Florilegium. link (Dostęp 4/4/24)The Gardens Trust. 2017. Saints, Sinners, Sex, and Strawberries. thegardentrust.blog link (dostęp 4/3/24)

Kathy Keeler

Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę