ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Tongkat Ali na testosteron | Instytut Botaniczny

Tongkat Ali jest szeroko stosowanym ziołem szczególnie dla testosteronu i funkcji seksualnych. Tradycyjnie był używany do dysfunkcji seksualnych, energii, biegunki, gorączki i kilku innych warunków.

Najpopularniejsze zastosowanie Tongkat Ali dzisiaj jest zwiększenie testosteronu i libido. Ten artykuł będzie zarys kluczowych badań wykazujących korzyści z Tongkat Ali dla testosteronu, jak to działa, i co optymalna dawka jest.

Tongkat Ali Overview:

Tongkat Ali(Eurycoma longifolia) to wysokie, smukłe, krzewiaste drzewo pochodzące z różnych krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Malezja i Indonezja.

Korzenie Tongkat Ali są najczęściej stosowanym składnikiem, ze względu na wysokie stężenie związków bioaktywnych, takich jak:

  • Quassinoidy
  • Alkaloidy
  • Triterpeny
  • Bioaktywne sterydy

Uważa się, że kwasynoidy (np. eurykomanon, eurykolakton, eurykomazyd) są odpowiedzialne za większość korzyści zdrowotnych Tongkat Ali, w tym za wzrost testosteronu.

Korzyści z Tongkat Ali dla Testosteronu:

Kilka badań klinicznych wskazuje na korzyści płynące z Tongkat Ali dla testosteronu. Ogólnie rzecz biorąc, Tongkat Ali może zwiększyć całkowity testosteron i wolny testosteron, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że wolny testosteron jest najbardziej bioaktywną i silną formą testosteronu.

Jedno badanie kliniczne na 76 mężczyznach z niskim testosteronem wykazało, że suplementacja 200mg Tongkat Ali przez miesiąc doprowadziła do średniego 47% wzrostu poziomu całkowitego testosteronu. Przed badaniem tylko 10% mężczyzn nie miało żadnych dolegliwości, a 35% miało normalny testosteron. Ale po badaniu prawie 72% mężczyzn nie miało żadnych dolegliwości, a 91% miało normalny poziom testosteronu.

W innym badaniu klinicznym z udziałem mężczyzn w wieku 50-70 lat z niskim testosteronem, naukowcy podawali mężczyznom albo 100 albo 200mg Tongkat Ali dziennie przez 12 tygodni. Stwierdzili, że obie grupy doświadczyły wzrostu całkowitego poziomu testosteronu, jednak nastąpiło to szybciej i w większym stopniu u mężczyzn, którzy przyjmowali 200mg Tongkat Ali. Ponadto, obie grupy doświadczyły w obrębie grupy wzrost wolnego testosteronu, jak również znaczne zmniejszenie starzenia się męskich objawów i zmęczenia. Wreszcie, mężczyźni, którzy wzięli 200mg doświadczyli również znacznie niższych poziomów kortyzolu.

Badanie kliniczne przeprowadzone na 32 młodych mężczyznach wykazało, że ci, którzy przyjmowali 600mg dziennie Tongkat Ali przez dwa tygodnie mieli znaczny wzrost poziomu całkowitego i wolnego testosteronu w porównaniu do grupy placebo. W szczególności całkowity testosteron wzrósł o 15%, a wolny testosteron o 34%.

Jedno badanie kliniczne na 45 mężczyznach z niedoborem testosteronu wykazało, że suplementacja 200mg Tongkat Ali dziennie przez sześć miesięcy doprowadziła do znacznego wzrostu całkowitego testosteronu i zmniejszenia objawów niedoboru androgenów w porównaniu z grupą kontrolną. Efekty były jeszcze większe w połączeniu z ćwiczeniami, ale sam Tongkat Ali wystarczył, aby znacząco podnieść poziom testosteronu.

Badanie kliniczne na 25 aktywnych fizycznie starszych mężczyznach i kobietach (w wieku od 57 do 72 lat) wykazało, że suplementacja 400mg Tongkat Ali przez pięć tygodni doprowadziła do bardzo zauważalnego wzrostu poziomu całkowitego i wolnego testosteronu zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U mężczyzn, całkowity i wolny testosteron wzrósł średnio o 15 i 61%, odpowiednio. U kobiet, całkowity i wolny poziom testosteronu poprawił się średnio o 49 i 122%, odpowiednio. Jest to ważne dlartant, ponieważ większość badań z Tongkat Ali są zazwyczaj wykonywane na mężczyzn tylko, więc to również pokazuje, że Tongkat Ali może być również przydatne dla kobiet do zwiększenia poziomu testosteronu.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wskazują, że Tongkat Ali może pracować w celu zwiększenia poziomu testosteronu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Jak Tongkat Ali zwiększa poziom testosteronu?

Tongkat Ali zwiększa testosteron poprzez kilka różnych mechanizmów. Po pierwsze, zioło to zwiększa produkcję testosteronu w komórkach leydig jądra. Po drugie, Tongkat Ali hamuje również enzym aromatazę, działanie, które spowalnia ilość testosteronu przekształcanego w estrogen. Po trzecie, związki zawarte w Tongkat Ai hamują globulinę wiążącą hormony płciowe (SHBG), co z kolei prowadzi do większej swobody krążenia testosteronu w organizmie.

Ogólnie rzecz biorąc, te efekty testosteronu są głównie przypisywane eurykomanon i innych związków quassinoid w Tongkat Ali.

Mechanizm działania:

Uważa się, że Tongkat Ali zwiększa poziom testosteronu poprzez zwiększenie produkcji testosteronu, spowolnienie konwersji testosteronu do estrogenu i poprawę krążenia testosteronu w organizmie.

Jak długo to trwa dla Tongkat Ali do zwiększenia testosteronu?

Badania kliniczne wskazują, że Tongkat Ali może zacząć zwiększać poziom testosteronu w ciągu zaledwie jednego do dwóch tygodni. Z tym, że większość badań wskazuje na to, że należy uzupełniać Tongkat Ali przez co najmniej cztery tygodnie, aby zobaczyć najlepsze wyniki.

Ponadto, aby uzyskać najbardziej skuteczne wyniki, należy podjąć Tongkat Ali w dawce 200 do 400 mg dziennie. Najlepiej wybrać suplement, który jest standaryzowany na eurykomanon, ponieważ jest to najsilniejszy związek w Tongkat Ali.

Wreszcie, należy pamiętać, że indywidualne wyniki mogą się różnić, zarówno pod względem tego, jak długo trwa, aby zobaczyć wyniki i stopień efektów.

Podsumowanie:

Uważa się, że codzienna suplementacja 200mg do 400mg Tongkat Ali zaczyna działać w ciągu jednego do czterech tygodni.

Tongkat Ali vs. inne zioła:

Tongkat Ali jest często porównywany z wieloma innymi różnymi rodzajami ziół. Zebraliśmy kilka pomocnych artykułów, w których omawiamy wspólne porównania.

– Tongkat Ali vs. Ashwagandha: Podobieństwa i różnice wyjaśnione

– Tongkat Ali vs. Cistanche: Podobieństwa i różnice wyjaśnione

– Tongkat Ali vs. Fadogia agrestis: Podobieństwa i różnice wyjaśnione

– Tongkat Ali vs. Maca: Podobieństwa i różnice wyjaśnione

Read More:

Poniżej zebraliśmy kilka artykułów, które przechodzą przez dodatkowe informacje dotyczące zioła Tongkat Ali.

– 6 Korzyści z Tongkat Ali: Dawkowanie i bezpieczeństwo

– Bezpieczeństwo Tongkat Ali: Skutki uboczne & Interakcje

Wnioski:

Tongkat Ali jest dobrze zbadanym ziołem dla zwiększenia testosteronu. W rzeczywistości, kilka badań klinicznych pokazuje, że Tongkat Ali jest bardzo skuteczny w zwiększaniu całkowitego i wolnego poziomu testosteronu. Jest to spowodowane głównie przez eurykomanon i inne quassinoidy w Tongkat Ali, które zwiększają syntezę testosteronu i zwiększają swobodnie dostępny testosteron.

Co więcej, efekty te występują nie tylko u starzejących się mężczyzn z niższym testosteronem, ale także u młodych, zdrowych mężczyzn i nawet kobiet, co pokazuje, że może być stosowany u wielu różnych osób, które chcą zwiększyć produkcję testosteronu.

Jeśli ktoś chce uzupełnić Tongkat Ali dla testosteronu, przyjmowanie 200 do 400mg dziennie standaryzowanego eurykatonu suplementu Tongkat Ali przez co najmniej dwa tygodnie wydaje się skuteczne. Jak zawsze, skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę