ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Sałata plażowa, Fan Flower, Beach Naupaka, Scaevola taccada, rodzima i ozdobna

Oto historia rodzimej rośliny, która odniosła sukces. Sałata plażowa, kwiat wachlarzowy, Scaevola taccada, rośnie na plażach na całym Oceanie Spokojnym. Nazywana na Hawajach beach naupaka, jest jednym z około 600 gatunków roślin rodzimych dla Hawajów, które dotarły na wyspy, najbardziej oddalone na świecie, bez pomocy człowieka. Ponieważ występuje na plażach całego Pacyfiku, Hawajczycy nazywają ją raczej rodzimą niż endemiczną. Jest to roślina rzucająca się w oczy plażowiczom, rosnąca obficie tuż nad linią przypływu.

Naupaka plażowa Scaevola taccada, Honolulu

Chcę ją pochwalić za jej rolę ozdobną.

Odwiedzając tropikalne miejsca wakacyjne, takie jak Hawaje, jesteśmy bombardowani wspaniałymi tropikalnymi roślinami -hibiskusami, liliami pajęczymi, bugenwillami, plumeriami, orchideami, bromeliami. Na Hawajach nie są to rośliny rodzime. Hawajskie bogactwo oglądane przez turystów obejmuje rośliny ozdobne pochodzące z całego świata, ale nie z Hawajów. Ważnym wyjątkiem jest naupaka plażowa. (Istnieją rodzime gatunki hibiskusa hawajskiego, ale są one rzadkie jako rośliny ozdobne w obszarach turystycznych).

hibiskus
bromelie i paprocie

Plaża w Waikiki jest wąska; erozja i podnoszenie się poziomu morza (10 cali od 1950 roku, obecnie 1 cal co 4 lata) wciąż ją niszczą. Na granicy chodnika, podmywanego przez ekstremalne przypływy i sztormy, rośnie żywopłot naupaki plażowej. Hotel po hotelu, a także parki miejskie, porastają plażę naupaka jako granicę z oceanem.

Plaża Waikiki, Honolulu, Hawaje (porównaj plażę z chodnikiem)
Naupaka plażowa Scaevola taccada, granicząca z plażą Waikiki

To bardzo rozsądne. Naupaka plażowa jest odporna na słony piasek i mgłę solną. Niewiele jest takich roślin. Prawdopodobnie nie dbając o to, że jest to roślina rodzima, deweloperzy i właściciele gruntów włączyli ją do swojego krajobrazu. Ale rodzimy status jest ważny. Rodzime rośliny wymagają ochrony.

Oczywiście, naupaka plażowa jest powszechna na plażach na całych Hawajach, ale tak naprawdę rozwój, który wyrywa to, co tam jest, na rzecz czegoś, co preferuje, może sprawić, że pospolite rośliny staną się rzadkie. W tym przypadku tak się nie stało. Naupaka plażowa była użyteczna i zachowano ją. Ma więc liczne stabilne populacje wzdłuż wybrzeża, gdzie zawsze rosła.

Naupaka plażowa, Scaevola taccada, kwiaty i małe owoce

Rodzaj Scaevola liczy ponad 130 gatunków, z centrum różnorodności w Australii. Stamtąd dwa gatunki, S. taccada (wcześniej nazywany S. sericea) i S. plumieri, stały się szeroko rozpowszechnionymi gatunkami przybrzeżnymi, S. taccada na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, S. plumieri na Atlantyku i Oceanie Indyjskim. Inne gatunki Scaevola są gatunkami endemicznymi występującymi tylko na jednej wyspie, zarówno na Atlantyku, jak i na Pacyfiku. Wiele innych gatunków jest ograniczonych do obszarów śródlądowych w Australii. Analiza DNA wskazuje na trzy różne kolonizacje Hawajów przez linie Scaevola, co jest niezwykłym rekordem, biorąc pod uwagę, że Hawaje znajdują się ponad 1000 mil od jakiegokolwiek lądu. Scaevola jest dobrze przystosowana do rozprzestrzeniania się na duże odległości. Białe, mięsiste owoce są często zjadane przez ptaki morskie. Owoce unoszą się na wodzie morskiej, a znajdujące się w nich nasiona nie są zabijane przez miesiące moczenia w wodzie morskiejter. Sadzonki są mniej odporne na słoną wodę i mgłę solną niż starsze rośliny, ale bardziej tolerancyjne niż większość innych gatunków.

Eksperci stawiają hipotezę, że w okresie deszczowym, gdy ulewne deszcze spłukują glebę, nasiona leżące na plaży kiełkują i rosną na obszarach, które w przeciwnym razie mogłyby być zbyt słone, a gdy ich korzenie dotrą do wód gruntowych, przetrwają w trudnych warunkach na skraju plaży.

Tutaj można zobaczyć, dlaczego ma popularne nazwy
kapusta plażowa i sałata morska.

Nazwa rodzajowa Scaevola oznacza „leworęczny”, co odnosi się do kształtu kwiatów przypominającego dłoń. Epitet gatunkowy taccada jest latynizacją jej nazwy zwyczajowej na Sri Lance. Beach naupaka to jej hawajska nazwa, a beach cabbage i sea lettuce to dwie angielskie nazwy zwyczajowe. Należy do rodziny roślin Goodeniaceae, powszechnej w Australii i okolicach. Należy pamiętać, że nazwa sałata morska jest używana dla wodorostów (zielonych alg), Ulva (rodzina sałaty morskiej Ulvaceae) i niespokrewnionej rośliny plażowej w Kalifornii Dudleya caespitosa (rodzina rozchodników, Crassulaceae).

Kwiaty naupaki plażowej są bardzo charakterystycznymi „półkwiatami” z płatkami tylko na dolnej stronie. U naupaki plażowej są one białe, ale inne gatunki Scaevola mają lawendowe i fioletowe kwiaty i są popularnymi roślinami ozdobnymi w Australii i innych krajach o ciepłym klimacie. Jako szeroko rozpowszechniona roślina plażowa, naupaka plażowa może być zapylana przez różne gatunki zapylaczy. Prawdopodobnie była zapylana przez rodzime hawajskie zwierzęta, ale obecnie są one rzadkie lub wymarłe. Widziałem liczne owoce, więc z powodzeniem się rozmnaża.

Na całym Pacyfiku naupaka plażowa była stosowana w medycynie tradycyjnej, na przykład w infekcjach oczu. Korzeń był przyjmowany jako antidotum po zjedzeniu trującej ryby lub kraba oraz na niestrawność i czerwonkę. Młode liście, żute lub w postaci herbaty, leczyły kaszel. Liście były stosowane bezpośrednio do łagodzenia użądleń i leczenia problemów skórnych lub na czoło w celu leczenia bólu głowy. Miąższ był używany do produkcji papieru, a gałązki służyły jako gwoździe w tradycyjnych łodziach. Owoce i liście mogą być spożywane przez ludzi, ale ich smak jest dość nieprzyjemny.

naupaka plażowa

Ciekawe półkwiaty wszystkich hawajskich gatunków Scaevola (istnieje dziewięć gatunków endemicznych) doprowadziły do powstania wielu legend. Opowiadają one o zakazanych kochankach, którzy uciekając przed karą śmierci, poszli jeden wzdłuż plaży, a drugi w kierunku gór. Oboje zostali zabici, a bogini (wersje różnią się co do tego, która bogini) stworzyła plażową naupakę, naupakę kahakaki i górską naupakę, naupakę kuahiwi(Scaevola procera, jeśli wyspa to Kauai lub Molokai), każda z połówkami kwiatów, pamiętając o nich. Hawajskie legendy rzadko mają szczęśliwe zakończenia dla tych, którzy łamią tabu, ale zobacz link Some Majestic Island Plants, aby zapoznać się z łagodną wersją legendy.

Hawaje rozwinęły unikalną florę i faunę w swojej izolacji, którą ludzka kolonizacja usunęła i zastąpiła. Od lat 80-tych, kiedy to spędziłem rok szabatowy prowadząc badania na Hawajach, Hawajczycy przyjęli swoich tubylców, sadząc i używając ich zamiast tropikalnych roślin ozdobnych. Jednak obszary turystyczne są nadal zdominowane przez pantropikalne rośliny ozdobne, a w zasięgu wzroku nie ma ani jednego tubylca. Tak więc naupaka plażowa wyróżnia się.

W międzyczasie, w połowie świata, ktoś pomyślał FloRidianom spodobałaby się plażowa naupaka i wprowadzili ją na rynek. Oczywiście przedstawili ją jako świetną na plaże i słone miejsca. Naupaka plażowa upodobała sobie Florydę i obecnie znajduje się na liście szkodliwych chwastów na Florydzie. Scaevola plumieri, inna szeroko rozpowszechniona Scaevola, zwana jagodą plażową, jagodą atramentową i mewą, była już na Florydzie, to znaczy jest tam rodzima, ale obecnie jest dość rzadka. Witryny na Florydzie zabraniają sprzedaży naupaki plażowej i ostrzegają ludzi, aby zdobywali i sadzili jagody plażowe, a nie naupakę plażową. Podkreśla to znaczenie regionalizmu: roślina rodzima w jednym miejscu jest chwastem w innym.

Plaża w południowej Florydzie; to jest naupaka plażowa, szkodliwy chwast

Beach naupaka jest łatwa do rozpoznania i rośnie wzdłuż popularnych hawajskich plaż. Zatrzymaj się, aby zobaczyć duże, okrągłe liście, półkwiaty, białe owoce i daj mu uznanie jako atrakcyjnemu, elastycznemu, odpornemu na sól tubylcowi.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Alpha, C. G., D. R. Drake i G. Goldstein. 1996. Morfologiczne i fizjologiczne reakcje sadzonek Scaevola sericea (Goodeniaceae) na mgłę solną i zasolenie podłoża. American Journal of Botany. 83 (1): 86-92.

Departament Rolnictwa i Usług Konsumenckich Florydy. (brak daty) Scaevola taccada Beach Naupaka. Noxious Weeds. link (dostęp 4/30/23).

Goldstein, G., D. R. Drake, C. Alpha, P. Melcher, J. Heraux i A. Azocar. 1996. Growth and photosyntetic responses of Scaevola sericea, a Hawaiian coastal shrub, to substrate salinity and salt spray. International Journal of Plant Sciences. 157 (2):171-179.

Hall, J. B. 2004. A Hiker’s Guide to Trailside Plants in Hawai’i. Mutual Publishing. Honolulu, HI.

Howarth, D. G. , M. H. G. Gustafsson, D. A. Baum i T. J. Motley. 2003. Phylogenetics of the genus Scaevola (Goodeniaceae): Implications for dispersal patterns across the Pacific Basin and colonization of the Hawaiian Islands. American Journal of Botany. 90 (6): 915-923.

Planetnet Scaevola taccada (PROSEA). link (Dostęp 4/29/23).

Scaevola taccada (Gaertn.) Roxb. 20174. Some Majestic Island Plants. somemajesticislandplants.com link (dostęp 4/30/23).

Stan Hawaje. 2023. Rising Sea Level link (dostęp: 4/29/23).

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę