ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Oleander, Nerium oleander, piękny i trujący

Oleander, Nerium oleander (rodzina dogbane, Apocynaceae) przez lata był dla mnie przykładem tego, jak wygodnie żyje się z trującymi roślinami. Oleander jest bardzo trujący. Dorośli trafiają do szpitala po zjedzeniu kilku liści, umierają od porcji liści. Rośliny zawierają szereg bardzo toksycznych alkaloidów, oleandrynę, oleandrigeninę, oleandrozyd, nerozyd i inne. Wszystkie części rośliny, w tym płatki kwiatów, sok, miód, gałązki i korzenie, zawierają te alkaloidy. Nie są one niszczone przez suszenie lub ciepło, a dym z pożaru oleandrów może być niebezpieczny. Jednak historia o tym, że drużyna harcerska zmarła w wyniku gotowania hot dogów na patykach oleandrowych to miejska legenda (patrz Snopes).

oleander, Nerium oleander

Oleander jest z pewnością niebezpieczny. Ale tam, gdzie jest wystarczająco ciepło, oleander jest ważną rośliną ozdobną. Stosuje się go jako żywopłot, obramowanie, tło lub ekran, lub po prostu jako ładnie kwitnący krzew na rabacie kwiatowej. W chłodniejszych obszarach oleander jest uprawiany w pojemniku i chroniony na zimę. Po zadomowieniu oleander jest bardzo odporny na suszę, upały i zanieczyszczenia i może być uprawiany nad morzem. Australijskie strony internetowe reklamują go jako jedną z niewielu roślin, które rosną w całej Australii. W 1979 r. Roger Baldwin nazwał ją najpospolitszym drzewem w Honolulu. Jest również powszechnie sadzona w południowej Kalifornii. Podobnie jak ja, Baldwin dziwił się, że rośnie u nas tak dużo bardzo trującej rośliny; doszedł do wniosku, że to dlatego, że wszyscy wiedzą, że jest trująca i postępują odpowiednio.

Być może. Ale umiejętność unikania trujących roślin wymaga zarówno świadomości, że są trujące, jak i ich rozpoznawania. Podejrzewam, że wiele osób potrafi zrobić jedno, ale nie oba. Moje własne zdanie jest takie, że generalnie przechodzimy biernie obok wszystkich roślin i ani ich nie dotykamy, ani nie smakujemy. Jeśli nie masz kontaktu z oleandrem, zwłaszcza jeśli go nie żujesz, nie będzie ci przeszkadzał. Co więcej, oleander jest bardzo gorzki, więc nie nadaje się do jedzenia.

oleander dwupłatkowy

Oleander pochodzi z południowej Europy i Bliskiego Wschodu. W bardzo dużej rodzinie roślin Apocynaceae z 4500 gatunkami, rodzaj Nerium ma tylko jeden gatunek, N. oleander. Swoją nazwę zwyczajową dzieli z kilkoma pokrewnymi roślinami, w szczególności z żółtym oleandrem, Cascabela thevetia, który ma podobne nieprzyjemne alkaloidy. Nazwa Nerium była klasyczną grecką nazwą rośliny, a oleander był jedną z jej nazw w starożytnym Rzymie, najwyraźniej w odniesieniu do jej oliwkowozielonych liniowych liści wyglądających jak liście oliwki.

Powszechne nazwy w języku angielskim obejmują rose-bay i rose laurel.

strąk nasienny oleandra

Oleander był uprawiany jako roślina ozdobna w basenie Morza Śródziemnego, w tym w Egipcie, Grecji i Rzymie, północnej Afryce i Ziemi Świętej od czasów starożytnych. Jego nazwy w tych obszarach i językach są podobne do nazw wawrzynu szlachetnego(Laurus nobilis), lauru wiśniowego(Prunus laurocerasus) i wawrzynka wilczełyko(Daphne species), co sprawia, że identyfikacja w starożytnych pismach jest bardziej kusząca niż ostateczna.

Pomimo swojej toksyczności był i nadal jest stosowany w medycynie ludowej. Ludzie nadal są nim zatruwani, niezbyt często, około jednego lub dwóch rocznie, na całym świecie. Wydaje się, że większość z nich w XXI wieku przyjmowała wyciąg z oleandra jako lekarstwo. Władze medyczne twierdzą, że jest on zbyt trujący, by spożywać go w jakiejkolwiek formie. Zastosowanie miejscowe, na przykład w przypadku problemów skórnych, może mieć pewną wartość, ale prawdopodobnie istnieją bezpieczniejsze metody leczenia.

Co więcej, niektórzy ludzie reagują wysypką nawet na dotknięcie oleandra.

oleander, Nerium oleander

Nie pojawia się w angielskim folklorze, ponieważ roślina ta jest tylko marginalnie odporna w Anglii, ale Cunningham donosił, że Włosi uważali „trzymanie jakiejkolwiek części oleandra w domu za przynoszące chorobę, hańbę i nieszczęście” (s. 164). Toksyczność rośliny przyciąga uwagę, więc pojawia się w mistycznych kontekstach reprezentujących miłość, niebezpieczeństwo, a nawet pokój (link) lub jako „uważaj” w wiktoriańskim języku kwiatów.

oleander wzdłuż ścieżki

Czy lubimy żyć niebezpiecznie wśród trujących roślin, czy po prostu nie dbamy o to, że są trujące? Niezależnie od tego, co sądzimy o ludzkim związku z oleandrem, jest to piękna roślina ogrodowa; bardzo odporna, o pięknych pachnących kwiatach, w czerwieni, różu, żółci, bieli i odcieniach pośrednich.

oleander o białych kwiatach

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Baldwin, R. E. 1979. Hawaii’s Poisonous Plants. The Petroglyph Press, Ltd., Hilo, Hawaje.

Cunningham, S. 1993. Cunningham’s Encyclopedia of Magical Herbs. Llewellyn Publications. St. Paul, Minnesota.

Greenaway, K.1978. Kate Greenaway’s Language of Flowers. Avenel Books. New York.

Hyam, R. i R. Pankhurst. 1995. Plants and their Names. Oxford University Press. London.

McDonald, E. 2002. The 400 Best Garden Plants. Quantum Publishing. London.

Ogród Botaniczny Missouri. 2022. Nerium oleander. Link do Missouri Plant Finder Dostęp 11/26/22.

Zobacz także Wikipedia. Nerium oleander .

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę