ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Niemożliwe pochodzenie portulaki, Portulaca oleracea

Portulaka pospolita, Portulaca oleracea, jest rośliną uprawną i chwastem na całym świecie (patrz link do postu z zeszłego tygodnia). Jest uprawiana od tysięcy lat zarówno w Starym jak i Nowym Świecie. To nie ma większego sensu: w jaki sposób przed Kolumbem przemierzyła oceany?

purslane, Portulaca oleracea
portulaka pospolita, Portulaca oleracea

Podstawą biologii jest to, że każdy gatunek stał się gatunkiem na jakimś ograniczonym obszarze. Może został odcięty od innych populacji, może wyewoluował z adaptacji, która odróżniła go od jego przodków, niezależnie od szczegółów, gdzieś był początek, i to w jakiejś dolinie lub na konkretnej górze, a nie na całym kontynencie.

Tak więc mamy

portulakę.

Występuje ona obecnie na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy, od równika do dość wysokich wzniesień i szerokości geograficznych.

Ale to już dziś. A co z przeszłością?

Na słoweńskim wybrzeżu znaleziono nasiona, datowane na wczesny neolit (6000 do 4000 lat p.n.e.). Archeolodzy sugerują, że Filistyni sprowadzili portulakę do Izraela, w XII wieku p.n.e. Z klasycznego Egiptu pochodzą informacje o jej występowaniu. Dioscorides, Grek w armii rzymskiej, pisał o portulace w 64 r. n.e.

Po drugiej stronie Atlantyku, w południowym Illinois znaleziono nasiona i pyłki portulaki datowane na okres od 350 r. p.n.e. do 250 r. n.e., a archeolodzy uważają, że jej stosowanie sięga tysięcy lat wstecz. Została ona również udokumentowana w południowej Luizjanie około 500 roku. Portulakę znaleziono w Crawford Lake w Ontario w osadach z lat 1340-1540 CE, co przypisuje się ludziom używającym tam tej rośliny. Kolumb odnotował ją na Kubie w 1492 roku.

purslane, Portulaca oleracea
portulaka pospolita, Portulaca oleracea

Pochodzenie portulakiKiedy

botanicy próbują ustalić, skąd pochodzi dana roślina, szukają obszarów, gdzie jest ona liczna, ma wielu krewnych lub gatunek jest szczególnie zróżnicowany. W przypadku Portulaca oleracea, jej obecna ogólnoświatowa dystrybucja zaciemnia poszukiwania jej pochodzenia. Krewni portulaki, około 100 gatunków Portulaca, występują na całym świecie (patrz link Wikipedia). Nie dają one więc zbyt wielu informacji.

Jednak badania chromosomów portulaki wskazują na Amerykę. W szczególności, purslane jest zespołem poliploidalnym. Istnieją rośliny o 2n = 18 (diploid), 2n = 36 (tetraploid) i 2n = 54 (heksaploid) chromosomach. Diploidy znane są z Afryki, Florydy i Nikaragui. Tetraploidy z Indii oraz Ameryki Północnej i Południowej. Heksaploidy znane są z Afryki, Europy, Ameryki Północnej i Środkowej oraz Hawajów. Inne liczby chromosomów, takie jak 45 zostały zgłoszone (Japonia).

Najniższa liczba jest uważana za podstawową, grupa 9 chromosomów, które następnie podwoiły się i potroiły, aby stworzyć tetraploidy i heksaploidy. Od diploidu do tetraploidu nie jest trudno: two zestawy chromosomów nie rozdzielają się w mejozie, ale nasienie żyje. Aby uzyskać heksaploidy, najczęściej gameta z diploidu (9 chromosomów) łączy się z gametą z tetraploidu (18 chromosomów), tworząc żywą, ale bezpłodną hybrydę. W hybrydzie, jej 27 chromosomów rozdziela się podczas mejozy na różne nierówne liczby, które tworzą niepłodne gamety. Ale jeśli zarodek w hybrydzie podwoi swoje chromosomy, otrzymamy płodną heksaploidę, ponieważ każda gameta otrzymuje 27 chromosomów (w rzeczywistości trzy kompletne pakiety oryginalnych 9 chromosomów).

Tak więc posiadanie zarówno diploidów jak i tetraploidów ułatwia powstawanie heksaploidów. Tylko na Florydzie i w Nikaragui diploidy, tetraploidy i heksaploidy pochodzą z tej samej populacji. W Afryce, Azji i Europie nie występują wszystkie poziomy. Łatwiej jest wysunąć hipotezę, że heksaploidy przybyły do Europy skądś indziej, niż że diploidy i tetraploidy tam wyginęły. Tak więc dotychczasowe dowody wskazują na pochodzenie z Nowego Świata dla Portulaca oleracea.

[Nie mogę znaleźć ogólnoświatowych poszukiwań pochodzenia portulaki. W wielu miejscach nigdy nie liczono chromosomów portulaki. Dane DNA również nie zostały jeszcze zebrane w celu poszukiwania punktu pochodzenia. Jest to więc najlepsza z dotychczasowych hipotez, może być ich więcej].

Dystrybucja portulaki

Jak dotarła na cały świat?

Najwyraźniej tak, na długo przed Kolumbem, Wikingami, czy nawet prawdopodobnymi kontaktami Polinezyjczyków z Ameryką Południową.

Patrząc na rozmieszczenie roślin, zawsze powinniśmy brać pod uwagę, że ludzie migrujący z Azji do obu Ameryk przez Cieśninę Beringa, aby stać się rdzennymi Amerykanami, 10 000 lat temu lub wcześniej, przynieśli lub towarzyszyły im rośliny Starego Świata. Jednak portulaka migrowała w drugą stronę.

Zatem transport tej rośliny przez człowieka wydaje się mało prawdopodobny. Co zatem?

purslane, Portulaca oleracea
kwiaty i strąki nasion portulaki

Właściwie portulaka jest bardzo dobrze przystosowana do przenoszenia przez zwierzęta. Nasiona są malutkie i mogłyby utknąć w błotnistych stopach lub zostać złapane w pióra. Przetrwałyby zjedzenie i dobrze kiełkują w odchodach ssaków i ptaków. Ale także, roślina jest sukulentem. Może pozostać przy życiu, bez wody, znacznie dłużej niż rośliny zazwyczaj. Nie ukorzenia się normalnie w węzłach, ale po odłamaniu kawałki łatwo się ukorzeniają. Tak więc nie tylko nasiona, ale kawałek portulaki, niesiony przez wiatr lub wodę albo złapany przez ptaka, mógł się ukorzenić po drugiej stronie oceanu.

Przypuszczalnie był przenoszony przez zwierzęta. Kilku autorów, w szczególności Ridley, przedstawiło ten argument w przeszłości, ale wydaje się, że został on zignorowany w ciągu ostatnich kilku dekad. Konie i inne zwierzęta przeszły z Ameryki Północnej do Azji przez most lądowy. Ptaki latają z obu Ameryk do Europy i Azji regularnie. Nie jest więc wykluczone, że portulaka była spożywana lub uprawiana przez ludzi zarówno w Nowym jak i Starym Świecie na długo przed tym, jak ludzie przekroczyli oceany. Musimy po prostu pamiętać, że rośliny nie wymagają ludzi do ich dystrybucji i że zwierzęta przemieszczają się po całym świecie od milionów lat. lat. Gdzieś w obu Amerykach Portulaca oleracea wyewoluowała z przodka Portulaca nie tak dawno temu (ponieważ, mimo że jest dość zmienna, szczegółowe badania nadal określają ją jako jeden, bardzo skomplikowany gatunek) i przywędrowała do Starego Świata. Na obu kontynentach ludzie spróbowali jej i uznali za pyszną.

To nie jest typowa historia. Większość światowych gatunków została niedawno przeniesiona przez ludzi. Albo stały się kilkoma różnymi gatunkami w różnych częściach świata. Ale portulaka przypomina nam, że wspólne wzorce nie są jedyne. Portulaka jest obfitą, jadalną, chwastową rośliną występującą na całym świecie.

purslane, Portulaca oleracea
Portulaka pospolita, Portulaca oleracea

Komentarz: Przyglądając się temu, znalazłem wiele stron, które powtarzają, mimo dowodów, że portulaka pochodzi ze Starego Świata. Zastanawiam się, czy nie jest to wyraz uprzedzenia: rzeczy zawsze idą z Eurazji do obu Ameryk. Ale tak nie jest i nie powinniśmy zakładać, że tak jest. Ponadto istnieje wiele artykułów w sieci, które można odczytać jako bardzo autorytatywne, ale w rzeczywistości są stare i powtarzają zdyskredytowane pomysły, chociaż może być trudno się zorientować. Mogą one mówić, że portulaka pojawiła się w Ameryce po 1492 roku, podczas gdy nawet małe badania od 1975 roku powiedzą Ci, że jest inaczej. Osoby przesyłające starsze materiały powinny uważać, by podać autora i datę publikacji. Osoby czytające w internecie powinny zwrócić uwagę na to, kiedy informacja została napisana i sprawdzić, czy znajduje potwierdzenie w rzeczach opublikowanych w ostatniej dekadzie.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Referencje
Byrne, R., and McAndrews, J. H. (1975). Pre-Columbian purslane(Portulaca oleracea L.) w nowym świecie. Nature 253, 726-727.
Danin, A., I. Baker i H.G. Baker. 1978. Cytogeography and taxonomy of the Portulaca oleracea L. polyploid complex. Israel Journal of Botany. 27: 177-211.
Frumin, S. and E. Weiss. 2018, Plant use in the Bronze and Iron Ages at Tell eṣ-Ṣâfi/Gath. Near Eastern Archaeology. 81 (1): 77-80.
Green, A. J. 2016. The importance of waterbirds as an overlooked pathway of invasion for alien species. Diversity and Distribution. 22 (1/2): 239-147.
Kumar, A., S. Sreedharan, P. Singh, E. G. Achigan-Dako, and N. Ramchiary. 2021. Improvement of a Traditional Orphan Food Crop, Portulaca oleracea L. (Purslane) Using Genomics for Sustainable Food Security and Climate-Resilient Agriculture. Frontiers in Sustainable Food Systems. link (dostęp 8/9/22)
Levin, D. A. and S. V. Scarpino. 2017. On the young age of intraspecific herbaceous taxa. New Phytologist. 213: 1513-1520.
Matthews, J. F., D. W. Ketron i S. F. Zane. 1992, The biology and taxonomy of the Portulaca oleracea L. (Portulacaceae) complex in North America. Rhodora. 95: 166-183.
Parker, K. E. and B. M. Butler. 2017. Botanical Remains from the Baumer Component at Kincaid Mounds. Midcontinental Journal of Archaeology. 42 (2); 113-136.
Reed, K. 2015. From the field to the hearth: plant remains from Neolithic Croatia (ca. 6000-4000 cal BC). Vegetation History i Archeologii. 24 (5): 610-619.
Ridley, H. N. 1902 .Dispersal of plants throughout the world. L. Reeve, Ashford, Kent. Wydanie 1930 online. link s. 260, 472, 481, 541 i inne.
Zizumbo-Villarreal, D., A. Flores-Silva i P. Colunga-GarcíaMarín. 2014. System żywnościowy w okresie formacyjnym w zachodniej Mezoameryce. Economic Botany 68 (1): 67-84.

Kathy Keeler, A Wandering Botanist
Więcej na awanderingbotanist.com
Dołącz do mnie na Facebooku: https://www.facebook.com/AWanderingBotanist

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę