ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Najlepsza herbata na kaszel | Instytut Botaniczny

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak różny może być kaszel? Możesz mieć suchy, szorstki kaszel lub mokry z dużą ilością śluzu.

Na szczęście istnieje wiele naturalnych ziół na kaszel, które mogą złagodzić dyskomfort.

Herbaty ziołowe mogą być świetnym sposobem na złagodzenie objawów kaszlu i mogą sprzyjać szybszemu powrotowi do zdrowia. W tym artykule omówimy przyczyny kaszlu i podzielimy się niektórymi z najlepszych herbat na kaszel.

Przegląd:

Kaszel jest odruchem organizmu, który pojawia się w przypadku podrażnienia gardła, dróg oddechowych lub płuc. Kaszlowi często towarzyszą inne objawy, takie jak ból gardła, trudności w połykaniu i ucisk w klatce piersiowej.

Kaszel jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych. W Stanach Zjednoczonych 30 milionów osób rocznie zgłasza się do kliniki z powodu kaszlu, a 40% z nich jest kierowanych do pulmonologa (osoby specjalizującej się w układzie oddechowym).

Drobnoustroje, takie jak wirusy i bakterie, są jedną z głównych przyczyn kaszlu, ponieważ mają tendencję do gromadzenia się w górnych drogach oddechowych.

Kaszel może być również wynikiem stanu zapalnego, który może wpływać zarówno na drogi oddechowe, jak i płuca. Zapalenie błony oddechowej może powodować suchy, drażniący kaszel.

Herbaty ziołowe mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc zabić atakujące patogeny powodujące kaszel.

Najlepsze herbaty na kaszel:

Poniżej znajduje się lista najlepszych ziół do stosowania w herbacie na kaszel. Te naturalne środki na kaszel są znane z łagodzenia powikłań kaszlu na różne sposoby.

Lukrecja(Glycyrrhiza glabra)

1. Lukrecja (Glycyrrhiza glabra)

Chociaż korzeń lukrecji jest najczęściej używany jako smak cukierków, ma on wiele korzyści zdrowotnych. Wiadomo, że wspomaga układ oddechowy, zapobiega powikłaniom sercowo-naczyniowym i łagodzi stany zapalne.

W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów ambulatoryjnych z kaszlem związanym z COVID-19 naukowcy odkryli, że Noscough®, syrop na kaszel z korzeniem lukrecji i noscapiną, był w stanie znacznie złagodzić objawy kaszlu w porównaniu z Benadrylem. Syrop na bazie lukrecji pomógł zmniejszyć nasilenie kaszlu i ułatwił utrudnione oddychanie.

Badanie laboratoryjne obserwujące przeciwdrobnoustrojowe działanie korzenia lukrecji wykazało, że wodny ekstrakt z lukrecji hamuje przyłączanie się wirusów i ich przenikanie do komórek gospodarza. Sugeruje to, że lukrecja może być pomocna w zapobieganiu infekcjom wirusowym, które mogą prowadzić do kaszlu.

Badanie nad aktywnymi składnikami lukrecji wykazało, że apiozyd liquiritin i liquiritin mogą zapobiegać lub łagodzić kaszel, a także sprzyjać wydalaniu śluzu podczas kaszlu.

Amerykańska Rada Botaniczna zaleca stosowanie korzenia lukrecji w celu usuwania śluzu z płuc.

Lukrecja ma bardzo wyraźny słodki smak i lekko pachnie anyżem i koprem włoskim. Herbata z lukrecji dobrze komponuje się z miętą i imbirem.

Korzeń prawoślazu lekarskiego(Althea officinalis)

2. Korzeń prawoślazu lekarskiego(Althea officinalis)

Korzeń prawoślazu lekarskiego jest uważany zarówno za zioło spożywcze, jak i lecznicze. Jest bogaty w śluz, który jest śliską substancją chłodzącą, która pokrywa i łagodzi podrażnioną tkankę.

W przeglądzie badań klinicznych i badań na zwierzętach dotyczących korzenia prawoślazu, naukowcy odkryli, że prawoślaz zmniejsza wiele rodzajów kaszlu i chorób układu oddechowego. Jest to Należy zauważyć, że bluszcz pospolity i imbir wzmacniają działanie przeciwkaszlowe korzenia prawoślazu.

Badanie kliniczne z udziałem pacjentów z kaszlem związanym z COVID-19 wykazało, że wywar z wielu ziół z korzeniem prawoślazu zmniejszył objawy, takie jak suchy kaszel, śluzowy kaszel i katar.

W badaniu na zwierzętach naukowcy odkryli, że śluz z korzenia prawoślazu statystycznie zmniejszył liczbę wysiłków związanych z kaszlem u kotów.

Badanie laboratoryjne z udziałem Phytohustil®, ziołowego syropu z korzenia prawoślazu, wykazało, że syrop łagodził stany zapalne górnych dróg oddechowych. Naukowcy wspominają, że może to być pomocne w zmniejszaniu objawów kaszlu.

Niemiecka Komisja E zaleca zarówno liść, jak i korzeń prawoślazu w łagodzeniu suchego kaszlu.

Korzeń prawoślazu ma neutralny, drzewny, słodki smak i aromat i dobrze współgra z ziołami, takimi jak bazylia, cynamon i róża.

Instytut Botaniczny jest wspierany przez naszych czytelników. Czasami otrzymujemy prowizje partnerskie za kliknięcie linków partnerskich na naszej stronie internetowej. Dowiedz się więcej tutaj.

Mięta pieprzowa(Mentha × piperita)

3. Mięta pieprzowa(Mentha × piperita)

Miętowy, orzeźwiający smak mięty pieprzowej jest wykorzystywany do aromatyzowania żywności, słodyczy i produktów do higieny jamy ustnej, takich jak guma do żucia i pasta do zębów. Mięta pieprzowa należy do rodziny Lamiaceae lub miętowatych i słynie z jednoczesnego działania chłodzącego i rozgrzewającego.

W przeglądzie olejku z mięty pieprzowej naukowcy sugerują stosowanie olejku w aromaterapii w celu złagodzenia objawów kaszlu i przeziębienia. Uważa się, że olejek ten łagodzi skurcze związane z kaszlem.

W badaniu klinicznym mięta pieprzowa i cztery inne zioła w postaci sprayu łagodziły objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takie jak kaszel, trudności w oddychaniu, ból gardła i ból podczas mówienia. Chociaż spray natychmiast złagodził objawy, po 3 dniach nie zaobserwowano znaczących efektów.

W porównawczym badaniu na zwierzętach mentol, jeden z aktywnych składników mięty pieprzowej, był znacząco skuteczny w zmniejszaniu częstotliwości i nasilenia kaszlu. Mentol był najskuteczniejszym aromatycznym oparem łagodzącym kaszel.

Zielarz David Hoffmann zaleca miętę pieprzową do łagodzenia objawów towarzyszących astmie, sugerując, że jest ona skuteczna w przypadku kaszlu związanego z astmą.

Mięta pieprzowa ma świeży, orzeźwiający, miętowy zapach i smak. Jako herbata dobrze komponuje się z lawendą, różą i melisą.

Dziurawiec zwyczajny(Marrubium vulgare)

4. Dziurawiec zwyczajny (Marrubiumvulgare)

Szanta zwyczajna to niezwykle wytrzymałe zioło z rodziny Lamiaceae lub miętowatych. Znane jest z zastosowania w cukierkach z szanty zwyczajnej, które mają wspomagać górne drogi oddechowe.

W przeglądzie dotyczącym szanty zwyczajnej naukowcy zalecają zioło na kaszel związany z przeziębieniem, ponieważ może ono pomóc wydalić śluz z płuc.

Europejska Agencja Lek ów sugeruje stosowanie szanty na „mokry” kaszel towarzyszący przeziębieniu.

David Hoffmann, RH., zaleca stosowanie szanty zwyczajnej(Marrubium vulagre) na zapalenie oskrzeli, szczególnie w przypadku „nieproduktywnego kaszlu” – gdy śluz zalega w płucach, a kaszel nie jest skuteczny w jego wydalaniu.

Klasyczny tekst o ziołach, King’s American Dispensatorywspomina uważa, że szanta zwyczajna jest doskonałym środkiem wykrztuśnym (wydalającym śluz z płuc) i że znacząco wpływa na funkcje układu oddechowego.

Jako herbata, horehound ma lekko gorzki i ziołowy smak.

Dziewanna(Verbascum thapsus)

5. Dziewanna (Verbascumthapsus)

Dziewanna to zioło o miękkich liściach i wysokiej centralnej łodydze, na której znajdują się liczne żółte kwiaty. Od niepamiętnych czasów zioło to było stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego.

W przeglądzie dziewanny naukowcy wspominają, że dziewanna jest najczęściej stosowana w celu łagodzenia chorób układu oddechowego, takich jak kaszel, przeziębienie, chrypka, zapalenie oskrzeli i astma.

W badaniu na zwierzętach naukowcy odkryli, że dziewanna ma działanie przeciwskurczowe. Sugeruje to, że zioło to może pomóc w kaszlu poprzez rozluźnienie mięśni i odruchów dróg oddechowych.

W badaniu laboratoryjnym odkryto, że dziewanna ma właściwości przeciwbakteryjne wobec wielu szczepów bakterii wywołujących infekcje dróg oddechowych.

Dziewanna jest zalecana przez Europejską Agencję Lek ów na suchy kaszel i ból gardła związany z przeziębieniem.

Herbata z dziewanny ma liściasty aromat i delikatny słodki smak.

Oman(Inula helenium)

6. Oman (Inula helenium)

Korzeńomanowy to bogate w śluz zioło, które pomaga złagodzić dyskomfort w drogach oddechowych. Należy do rodziny astrowatych ( Asteraceae ) i ma duże, jasnożółte kwiaty.

W badaniu klinicznym, w którym obserwowano dzieci z kaszlem, syrop na kaszel z ekstraktem z omanu, malwy pospolitej i babki lancetowatej znacznie złagodził nasilenie kaszlu i czas, przez jaki dzieci kaszlały. Syrop zmniejszał zarówno nocny, jak i dzienny kaszel.

Badanie laboratoryjne wykazało, że oman i dzięgiel kędzierzawy znacząco zmniejszały stan zapalny w komórkach układu oddechowego. Naukowcy zauważają, że ta ziołowa kombinacja może być pomocna w łagodzeniu stanów zapalnych układu oddechowego, takich jak kaszel.

Brytyjska Farmakopea Ziołowa zaleca elecampane do zmniejszania kaszlu, usuwania śluzu w płucach i zwalczania bakterii.

Oman ma ostry, gorzki smak, dlatego najlepiej jest go łączyć z innymi ziołami. Rozważ zmieszanie go z miętą, różą, lawendą lub tulsi.

Wiąz śliski(Ulmus rubra)

7. Wiąz śliski(Ulmus rubra)

Podczas żucia wewnętrzna kora wiązu śliskiego(Ulmus fulva) uwalnia śluz. Jest on często stosowany do łagodzenia bólu gardła i kaszlu.

Przegląd śliskiego wiązu wykazał, że gorące herbaty lub pastylki do ssania wykonane z kory są idealne do łagodzenia podrażnionego bólu gardła. Naukowcy wspominają, że efekt ten wynika ze zdolności śliskiego wiązu do zmniejszania stanu zapalnego.

Amerykańska Rada Botaniczna nazywa śliski wiąz doskonałym lekiem łagodzącym dolegliwości związane z kaszlem i bólem gardła.

Śliski wiąz ma lekko słodki zapach i smak i dobrze komponuje się z korzeniem prawoślazu i czarnego bzu.

Przepis na najlepszą herbatę na kaszel:

Poniżej znajduje się jedna z najlepszych herbat ziołowych na kaszel, którą warto mieć pod ręką, gdy pojawi się podrażnienie.

Składniki:

1 łyżeczka organicznego liścia mięty pieprzowej (Mentha x piperita)

1 łyżeczka organicznego prawoślazu lekarskiego(Althaea officinalis)

½ łyżeczki organicznego korzenia omanu(Inula helenium)

½ łyżeczki organicznego liścia dziewanny (Verbascum thapsus)

½ łyżeczki organicznych kwiatów rumianku (Matricaria recutita)

1 szklanka wody

wybrany słodzik, do smaku – preferuję surowy, lokalny miód

Wskazówki:

 1. Zmiksuj zioła, umieść w metalowym sitku do herbaty i dodaj 1 szklankę wrzącej wody.
 2. Przykryć i parzyć przez 10-15 minut
 3. Dodaj wybrany słodzik i ciesz się smakiem!

Przyczyny i zapobieganie kaszlowi:

Wiele czynników może powodować kaszel. Profilaktyka i dostosowanie stylu życia mogą pomóc uniknąć kaszlu lub zmniejszyć jego nasilenie.

Niektóre typowe przyczyny kaszlu obejmują:

 • Bakterie
 • Wirusy
 • Astma
 • Choroby płuc
 • Zanieczyszczenie
 • Palenie tytoniu
 • Alergie
 • Refluks żołądkowy

Niektóre zmiany stylu życia, które mogą pomóc w zapobieganiu kaszlowi, obejmują:

 • Delikatne ćwiczenia
 • Przyjmowanie zapobiegawczych suplementów ziołowych lub herbat ziołowych w okresie przeziębienia i grypy
 • Unikanie palenia tytoniu
 • Noszenie maski w zanieczyszczonych obszarach
 • Używanie filtra powietrza w sezonie alergicznym

Wnioski:

Kaszel, zarówno ostry, jak i przewlekły, może mieć wpływ na jakość życia. Picie herbaty ziołowej na kaszel może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu dyskomfortu towarzyszącego kaszlowi.

Zdecydowanie zaleca się rozmowę z pracownikiem służby zdrowia, jeśli rozważasz włączenie herbaty ziołowej do codziennego schematu.

Aćimović M, Jeremić K, Salaj N, Gavarić N, Kiprovski B, Sikora V, Zeremski T. Marrubium vulgare L.: A Phytochemical and Pharmacological Overview. Molecules. 2020 Jun 24;25(12):2898. doi: 10.3390/molecules25122898. PMID: 32599693; PMCID: PMC7355696.

Ali N, Ali Shah SW, Shah I, Ahmed G, Ghias M, Khan I, Ali W. Anthelmintic and relaxant activities of Verbascum Thapsus Mullein. BMC Complement Altern Med. 2012 Mar 30;12:29. doi: 10.1186/1472-6882-12-29. PMID: 22463730; PMCID: PMC3350428.

Barati S, Feizabadi F, Khalaj H, Sheikhzadeh H, Jamaati HR, Farajidavar H, Dastan F. Evaluation of noscapine-licorice combination effects on cough relieving in COVID-19 outpatients: Randomizowane badanie kontrolowane. Front Pharmacol. 2023 Feb 17; 14: 1102940. doi: 10.3389/fphar.2023.1102940. PMID: 36873992; PMCID: PMC9981666.

Ben-Arye E, Dudai N, Eini A, Torem M, Schiff E, Rakover Y. Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych w podstawowej opiece zdrowotnej: randomizowane badanie z wykorzystaniem ziół aromatycznych. Evid Based Complement Alternat Med. 2011;2011:690346. doi: 10.1155/2011/690346. Epub 2010 Nov 1. PMID: 21052500; PMCID: PMC2967840.

Blanco-Salas J, Hortigón-Vinagre MP, Morales-Jadán D, Ruiz-Téllez T. Searching for Scientific Explanations for the Uses of Spanish Folk Medicine: A Review on the Case of Mullein (Verbascum, Scrophulariaceae). Biology (Basel). 2021 Jul 2;10(7):618. doi: 10.3390/biology10070618. PMID: 34356473; PMCID: PMC8301161.

Bonaterra GA, Bronischewski K, Hunold P, Schwarzbach H, Heinrich EU, Fink C, Aziz-Kalbhenn H, Müller J, Kinscherf R. Przeciwzapalne i przeciwutleniające działanie Phytohustil® i ekstraktu z korzenia Althaea officinalis L. na makroskopijne tkanki tłuszczowe.w warunkach in vitro. Front Pharmacol. 2020 Mar 17;11:290. doi: 10.3389/fphar.2020.00290. PMID: 32256361; PMCID: PMC7090173.

Carnevali I, La Paglia R, Pauletto L, Raso F, Testa M, Mannucci C, Sorbara EE, Calapai G. Skuteczność i bezpieczeństwo syropu „KalobaTUSS®” w leczeniu kaszlu u dzieci: randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie kliniczne. BMC Pediatr. 2021 Jan 11;21(1):29. doi: 10.1186/s12887-020-02490-2. PMID: 33430841; PMCID: PMC7798282.

Europejska Agencja Leków. (2018). n Verbascum thapsus L., V. densiflorum Bertol. (V. thapsiforme Schrad) i V. phlomoides L., flos. Pozyskano z: https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-verbascum-thapsus-l-v-densiflorum-bertol-v-thapsiforme-schrad_en.pdf

Feng Yeh C, Wang KC, Chiang LC, Shieh DE, Yen MH, San Chang J. Wodny ekstrakt z lukrecji miał działanie przeciwwirusowe przeciwko ludzkiemu syncytialnemu wirusowi oddechowemu w ludzkich liniach komórkowych dróg oddechowych. J Ethnopharmacol. 2013 Jul 9;148(2):466-73. doi: 10.1016/j.jep.2013.04.040. Epub 2013 Apr 30. PMID: 23643542; PMCID: PMC7126896.

Gierlikowska, B., Gierlikowski, W., Bekier, K., Skalicka-Woźniak, K., Czerwińska, M. E., & Kiss, A. K. (2020). Inula helenium i Grindelia squarrosa jako źródło związków o działaniu przeciwzapalnym w ludzkich neutrofilach i hodowanym ludzkim nabłonku oddechowym. Journal of ethnopharmacology, 249, 112311. https://doi.org/10.1016/j.jep.2019.112311

Horváth G, Ács K. Olejki eteryczne w leczeniu chorób dróg oddechowych, podkreślając ich rolę w infekcjach bakteryjnych i ich działanie przeciwzapalne: przegląd. Flavour Fragr J. 2015 Sep;30(5):331-341. doi: 10.1002/ffj.3252. Epub 2015 May 26. PMID: 32313366; PMCID: PMC7163989.

Karimi M, Zarei A, Soleymani S, Jamalimoghadamsiahkali S, Asadi A, Shati M, Jafari M, Rezadoost H, Kordafshar G, Naghizadeh A, Mardi R, Namiranian P, Khamechi SP, Ansari N, Adel Mehraban MS, Aliakbarzadeh H, Khanavi M, Esmaealzadeh N, Moravveji A, Salahi M, Khoi M, Razzaghi R, Banafshe HR, Alizadeh M, Akhbari M, Atharizadeh M, Izadikhah A, Elsagh M, Hossein Zade Ghahnavieh M, Eghbalian F, Vanai A, Izadi H, Moravej SAA, Jazayeri SF, Bayat H, Emadi Koochak H, Zargaran A. Skuteczność preparatów ziołowych medycyny perskiej (kapsułki i wywar) w porównaniu ze standardową opieką u pacjentów z COVID-19, wieloośrodkowe otwarte, randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne. Phytother Res. 2021 Nov;35(11):6295-6309. doi: 10.1002/ptr.7277. Epub 2021 Oct 4. PMID: 34606123; PMCID: PMC8661819.

Kenny CR, Stojakowska A, Furey A, Lucey B. Od monografii do chromatogramów: The Antimicrobial Potential of Inula helenium L. (Elecampane) Naturalised in Ireland. Molecules. 2022 Feb 18;27(4):1406. doi: 10.3390/molecules27041406. PMID: 35209195; PMCID: PMC8874828.

Kuang, Y., Li, B., Fan, J., Qiao, X., & Ye, M. (2018). Przeciwkaszlowe i wykrztuśne działanie lukrecji i jej głównych związków. Bioorganic & medicinal chemistry, 26(1), 278-284. https://doi.org/10.1016/j.bmc.2017.11.046

Laude, E. A., Morice, A. H., & Grattan, T. J. (1994). Działanie przeciwkaszlowe mentolu, kamfory i cyneolu u przytomnych świnek morskich. Pulmonary pharmacology, 7(3), 179-184. https://doi.org/10.1006/pulp.1994.1021

Mahboubi M. (2020). Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.) i jego moc w leczeniu kaszlu. Echter Eibisch (Althaea officinalis L.) und seine Wirksamkeit in der Behandlung von Hustpl. Complementary medicine research, 27(3), 174-183. https://doi.org/10.1159/000503747

Nosál’ova, G., Strapková, A., Kardosová, A., Capek, P., Zathurecký, L., & Bukovská, E. (1992). Antitussive Wirkung des Extraktes und der Polysaccharide aus Eibisch (Althaea officinalis L., var. robusta) [Działanie przeciwkaszlowe ekstraktów i polisacharydów z malwy błotnej (Althea officinalis L., var. robusta)]. Die Pharmazie, 47(3), 224-226.

Sharma S, Hashmi MF, Alhajjaj MS. Kaszel. [Zaktualizowano 2023 maja 8 r.]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 styczeń-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493221/

Turker, A. U., & Camper, N. D. (2002). Aktywność biologiczna dziewanny pospolitej, rośliny leczniczej. Journal of ethnopharmacology, 82(2-3), 117-125. https://doi.org/10.1016/s0378-8741(02)00186-1

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę