ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Kto się boi gorączki? Naturalne podejście do gorączki u dzieci

Czy wiesz, że zaledwie pięć dni stosowania Ibuprofenu wiązało się z zapaleniem błony śluzowej żołądka, potencjalnie niebezpiecznym zapaleniem w wyściółce żołądka, które jest spowodowane przez ten lek? Że ibuprofen ma teraz ostrzeżenie o zwiększeniu ryzyka zawału serca u dorosłych, którzy go stosują? I że Tylenol zjada glutation, jedną z głównych naturalnych chemikaliów detoksykacyjnych organizmu.

Jednak są to leki, do których zwracamy się w kółko dla naszych dzieci, gdy mają gorączkę. W tym artykule i podcaście, Kto się boi gorączki?, będziemy rozmawiać o gorączce i dojdziemy do sedna tego, co musisz wiedzieć – bezpieczeństwa i ryzyka tych leków oraz kilku łagodnych alternatyw, które możesz rozważyć.

Pewnego niedawnego popołudnia, urocza naturalna mama z mojego sąsiedztwa napisała do mnie na wpół szalony e-mail. Jej mała, dziewięciomiesięczna córeczka miała wysoką gorączkę,” powiedziała, „100,4”. Ponieważ jej córka miała również kaszel, ta mama martwiła się o zapalenie płuc. „Dawałam jej ibuprofen przez całą dobę, aby spróbować obniżyć gorączkę”, dodała, „i naprawdę się boję”.

Kilka e-maili później, została uspokojona, że to była niska temperatura i że jej córka nie miała objawów zapalenia płuc, a ona była bardziej w stanie się zrelaksować. Ja jednak całkowicie to rozumiem: Kiedy mój syn miał około 18 miesięcy – teraz ma prawie 38 – miał swoją pierwszą gorączkę. Zabrałam go do lekarza, bo nie wiedziałam, co innego zrobić. To nadal jest to, co większość mamas robi.

Powiedziała mi, że to prawdopodobnie infekcja wirusowa, a mimo to zaleciła mi podanie mu antybiotyku – i kazała mi nacierać go alkoholem do nacierania. Wypełniłam receptę, ale coś wewnątrz mnie mówiło: „Zaraz, zaraz. Infekcja wirusowa? Myślałem, że antybiotyki są na infekcje bakteryjne”. I kiedy otworzyłem butelkę alkoholu, którą przyniosłem ze sobą do domu i trzymałem syna w wannie – powiedziała, żeby włożyć go do letniej kąpieli i natrzeć alkoholem – coś uderzyło we mnie i nie zrobiłem tego.

Skończyło się na tym, że nie zrobiłam żadnej z tych rzeczy. Zamiast tego zadzwoniłam do lekarki i powiedziałam jej, że on pielęgnuje, odpoczywa i poza tym wydaje się być sobą, więc czy mogłabym po prostu obserwować i czekać – i tak właśnie zrobiłam.

Co jest naprawdę interesujące i nieco niepokojące, to fakt, że teraz wiemy, iż pocieranie dzieci alkoholem, gdy mają gorączkę, jest główną przyczyną uszkodzenia nerwów u dzieci! Tak więc nie jest to już zalecane z medycznego punktu widzenia; ten sposób leczenia odszedł do lamusa – jako że jest to zalecenie całkowicie wymarłe.

Wiemy również, że 70% wszystkich antybiotyków, które są zalecane dzieciom, jest zupełnie niepotrzebnych i niewłaściwie zalecanych – i że mogą one powodować długoterminowe problemy zdrowotne u naszych dzieci. To także główna przyczyna globalnego kryzysu antybiotykooporności.

Cieszę się, że zaufałam swojej intuicji, ale byłam dość przerażona. Myślę, że wszyscy zostaliśmy dość dobrze zaprogramowani, aby założyć, że musimy leczyć gorączkę i że gorączki są w pewnym sensie przerażające, a może niebezpieczne. Postanowiłam więc zrozumieć więcej na temat gorączki i pogodzić się z nią, by wiedzieć, kiedy należy skorzystać z pomocy medycznej, a kiedy nie, i co mogę zrobić, by moje dzieci czuły się bardziej komfortowo, gdy gorączka się pojawi.

TKapelusz był 37 lat temu, a w międzyczasie przeprowadziłam dziesiątki tysięcy rodzin bezpiecznie przez gorączkę bez zbędnych zabiegów medycznych. A teraz, jako wykształcony w Yale lekarz medycyny, jestem jeszcze bardziej przekonany o konieczności unikania niepotrzebnych leków dla naszych dzieci.

Niestety, widziałam dzieci chronicznie przemedykowane na gorączkę, zachęcane przez lekarzy, a także mamy, które są przerażone. Nie wiemy, co jeszcze można zrobić. Naprawdę chcę, abyśmy czuli się wzmocnieni, aby wiedzieć, kiedy leczyć, ale także wiedzieć, kiedy nie leczyć i co możemy zrobić zamiast tego. Jeśli jesteś mamą, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego słuchasz lub czytasz to, a może jesteś dziadkiem, nieuchronnie będziesz musiał poradzić sobie z gorączką, ponieważ całkiem sporo każdego inaczej zdrowego dziecka ma zamiar mieć jeden w pewnym momencie. W rzeczywistości, ponad 5 milionów rodziców zabiera swoje dzieci na oddział ratunkowy każdego roku z powodu gorączki, 5 milionów rodziców. To bardzo dużo wizyt na oddziale ratunkowym.

Chciałam dowiedzieć się więcej, żeby następnym razem czuć się pewniej. Postanowiłam więc zrozumieć więcej na temat gorączki, czuć się z nią komfortowo, wiedzieć, kiedy należy skorzystać z pomocy medycznej, a kiedy nie, i co zrobić, aby moje dziecko czuło się bardziej komfortowo. To było 30 lat temu, a teraz przeprowadziłam 10 tysięcy rodzin przez gorączkę bezpiecznie, bez zbędnych zabiegów medycznych. I chcę pomóc Ci stać się bardziej komfortowo z gorączką, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję, gdy Twoje dziecko nieuchronnie ma jeden. A także możesz zrozumieć ryzyko i korzyści zarówno gorączki, jak i leczenia gorączki. Dzięki temu będziesz mógł zdecydować, co zrobić. Być może zastanawiasz się, czy podać Tylenol? Czy powinieneś zadzwonić do gabinetu lekarskiego w nadziei, że kogoś osiągniesz?

Co z tego, że Twój maluch budzi się w środku nocy, rozbrykany i gorący w dotyku. Sprawdzasz jej temperaturę i wynosi ona 102 stopnie. Od kilku dni jest przeziębiona, ale do tej pory nie miała gorączki. Albo krzyczy z bólu spowodowanego zapaleniem ucha. Czujesz się zaniepokojona i nie wiesz, co zrobić. Czy powinieneś podać Tylenol? Czy powinieneś zadzwonić do swojego gabinetu lekarskiego w nadziei, że uda ci się z kimś skontaktować w środku nocy? Czy udać się na oddział ratunkowy? Czy możesz poczekać do rana? Słyszałaś o stosowaniu ziół na gorączkę i pomyślałaś, że wtedy brzmiało to dobrze, ale teraz, gdy Twoje dziecko ma taką gorączkę, nie jesteś już taka pewna.

Uwierz mi, byłam tam jako mama, a także jako lekarz rodzinny, który praktykuje pediatrię i spędził kilka lat na nocnym triażu telefonicznym i przyjęciach do szpitala!

Co powinnaś zrobić?

Natychmiastowa odpowiedź na powyższe pytanie na początek, jeśli Twoje dziecko ma teraz gorączkę to:

 • Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 1 miesiąc życia i ma temperaturę powyżej 100,4 stopni, lub mniej niż 3 miesiące z gorączką powyżej 101,5 i nikt inny w rodzinie nie jest przeziębiony, zadzwoń do lekarza lub udaj się na pogotowie.
 • Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne, nie reaguje na Ciebie normalnie lub wydaje się „bardzo chore”, wezwij lekarza lub udaj się na pogotowie.
 • Dla wszystkich innych, weź głęboki oddech, zrelaksuj się i czytaj dalej…

Jeśli Twoje dziecko po raz pierwszy ma gorączkę, może to sprawić, że poczujesz się naprawdę niespokojnie i może to zmącić Twój osąd. Nawet jeśli nie jest to twój pierwszy raz na rodeo, choroba naszego dziecka sprawia, że czujemy się bezbronni, niespokojni i emocjonalni. Spróbuj więc wziąć kilka głębokich oddechów. Dosłownie zrób krok do tyłu, weź kilka głębokich oddechów i spróbuj obiektywnie zauważyć jak bardzo chore wydaje się być twoje dziecko. Dzieci z gorączką, szczególnie jeśli jest na wyższym końcu, będą senne, będą niespokojne. Oni mogą spać dużo z wyższą gorączką przy niższym końcu. Mogą być naprawdę marudne, drażliwe, żarłoczne, niewygodne. Dziecko karmiące piersią może nigdy nie chcieć zejść z twojego cycka, ponieważ chce tylko karmić piersią przez cały dzień. W ten sposób pozostają nawodnione, ale i pocieszone. I bardzo często, kiedy dzieci chorują na coś, gorączka jest pierwszą rzeczą, którą zauważasz – lub czasami zauważysz, że twoje dziecko nie zachowywało się tak, jakby było sobą przez dzień lub dwa, potem pojawia się gorączka, a następnie objawy przeziębienia. Czasami objawy przeziębienia pojawiają się jako pierwsze. Zauważasz mały katar, ich oczy wyglądają na trochę zaszklone lub czerwone lub podrażnione, a potem Shazam – to wszystko pojawia się na raz.

Strach przed gorączką

Gorączka jest na szczycie listy trzech chorób, których rodzice najbardziej obawiają się, że ich dzieci dostaną (kaszel i zapalenie opon mózgowych to dwie pozostałe). Wszyscy zostaliśmy dość dobrze zaprogramowani, aby zakładać, że musimy leczyć gorączkę, a nawet, że jest ona straszna lub niebezpieczna.

A to, czego najbardziej się boimy, to zazwyczaj implikacje lub konsekwencje gorączki. Czy to jakaś naprawdę straszna choroba, która powoduje gorączkę? A jeszcze bardziej większość, większość rodziców zastanawia się lub martwi, że gorączka może spowodować uszkodzenie mózgu, śpiączkę lub śmierć. To dość przerażające rzeczy, nad którymi warto się zastanawiać. Właściwie niektórzy pracownicy służby zdrowia również się tego obawiają, mimo że fakty pokazują, że są to zupełnie nierealistyczne obawy w prawie każdym przypadku gorączki u Ale fakty są takie, że te obawy są bardzo nierealistyczne w prawie każdym przypadku gorączki u dziecka.

Niemniej jednak, to może czuć się naprawdę cholernie straszne, gdy nasze dzieci są chore. Zostaliśmy wychowani w przekonaniu, że gorączka jest niebezpieczna, a to jest wzmocnione przez fakt, że jesteśmy zachęcani przez lekarzy naszych dzieci do podawania leków w celu obniżenia gorączki. Ale czy jest to naprawdę konieczne? I czy gorączki są niebezpieczne?

Jak sprawdzić temperaturę

Większość z nas, mam, jest dość dobrze zorientowana w gorączkach naszych dzieci – wiemy, kiedy czują się gorąco. I to jest to, co zwykle prowadzi nas do sprawdzenia temperatury – co polecam zrobić, aby potwierdzić, że jest (lub nie jest) gorączka – co również pomoże Ci zdecydować, jakie są następne najlepsze kroki. Daje to również punkt odniesienia do porównania, dzięki czemu można zobaczyć, czy temperatura wzrasta, czy ustępuje.

Termometry cyfrowe (elektroniczne) można łatwo znaleźć w sklepach i są one stosunkowo niedrogie. Większość z nich daje dokładny temp w 10 sekund lub mniej. AAP sugeruje, aby zastąpić każdy szklany termometr w domu jednym z tych produktów – zdecydowanie nie należy używać termometrów rtęciowych u dzieci w jakimkolwiek wieku – a jeśli się ich pozbędziesz, należy je odpowiednio zutylizować, ponieważ są uważane za odpady toksyczne (tzn. nie wyrzucaj ich do kosza na śmieci!).

Temperatura jest zwykle uważana za gorączkę, jeśli przekracza 100,4 stopni F. Większość gorączek mieści się w zakresie 101-103,5 stopni. Wysoka gorączka jest powyżej 103,5. Jednak odczyty będą również wyższe lub niższe w zależności od tego, czy bierzesz temperaturę: pod pachą, na czole, doodbytniczo, czy w uchu, i nie wszystkie metody są odpowiednie w każdym wieku:.

Oto pomocna lista: kiedy lekarze uznają, że dziecko ma gorączkę:

 • Rectal, Forehead lub Ear Temperatura: 100,4° F (38,0° C) lub wyższa
 • Doustnie (mo.uth) temperature: 100° F (37,8° C) lub wyższa
 • Temperatura pod pachą (armpit): 99° F (37,2° C) lub wyższa

Co jest najdokładniejsze?

 • Najdokładniejsze są temperatury w odbycie.
 • Najdokładniejsze są temperatury na czole i są najwygodniejsze.
 • Temperatury w jamie ustnej i w uchu są również dokładne, jeśli są wykonane prawidłowo. temperatury w uchu są zazwyczaj łatwe do sprawdzenia, ale temperatury w uchu nie są dokładne przed 6 miesiącem życia.
 • Temperatura pod pachą jest najmniej dokładna, ale może być wykonana w każdym wieku.

I metody również różnią się w zależności od wieku:

 • Poniżej 3 miesiąca życia: Sprawdzanie temperatury pod pachą jest najbezpieczniejszą metodą, natomiast temperatura na czole może być dokładna i też jest łatwa. Jeśli jednak temperatura jest podwyższona w którejkolwiek z tych metod, sprawdź ją termometrem doodbytniczym i jeśli jest podwyższona, natychmiast zabierz dziecko do lekarza.
 • Wiek od 3 miesięcy do 4 lat. Dokładne są temperatury w odbycie lub na czole, a po 6 miesiącu życia można użyć termometru dousznego. Metoda pachowa jest również w porządku, jeśli jest wykonana prawidłowo.
 • Wiek 4 lata i starsi. W tym wieku, to jest bezpieczne, aby wziąć temp przez usta (doustnie). Termometry do ucha i czoła są również dobrymi metodami.

Ważne jest, aby sprawdzić w tym samym miejscu za każdym razem podczas każdej choroby, i porównać do oczekiwanych zakresów dla danej metody.

Temperatury będą nieco wyższe, jeśli dziecko było zawinięte w kocyk, tobołek lub było w ciepłej kąpieli (nie polecam sprawdzania temperatury w ciągu 15 minut od kąpieli), a temperatury w jamie ustnej będą wyższe po ciepłych napojach, więc odczekaj 15 minut po nich, jeśli sprawdzasz doustnie.

Co to jest gorączka? Czy jest niebezpieczna?

Dlaczego mamy gorączkę? To proste: Ciało wytwarza gorączkę z pewnego powodu. Podnosi temperaturę, aby stworzyć nieprzyjazne środowisko dla większości „robaków”, które mogą sprawić, że nasze dzieci zachorują, a które wolą rozwijać się w normalnej temperaturze ciała – 98,6 F.

Kiedy temperatura wzrasta, organizm uruchamia odpowiedź zapalną, która zwalcza bakterie, wirusy i inne infekcje. W rzeczywistości, bóle i dyskomfort, które są prawdopodobnie znane z gorączki, a które nasze dzieci otrzymują, są spowodowane tymi zapalnymi substancjami chemicznymi, niektóre z nich nazywane są cytokinami, które walczą z infekcją.

Gorączka aktywuje również białe krwinki i przeciwciała oraz wiele innych mechanizmów walki z infekcją. Więc ciało podnosi temperaturę o kilka stopni, aby dać ciału przewagę, ponieważ te mikroorganizmy nie rozwijają się lub nie przeżywają tak dobrze w wyższych temperaturach.

Tak więc gorączka jest w rzeczywistości korzystna, a nie szkodliwa w prawie wszystkich przypadkach. Sama gorączka nie jest chorobą – to objaw, a także część naturalnej i zdrowej reakcji zapalnej, która mobilizuje białe krwinki, przeciwciała i cytokiny do walki z infekcją.

Gorączki u dzieci są zazwyczaj spowodowane przez powszechne infekcje wirusowe, a większość z nich nie jest niebezpieczna. Dzieci często mają objawy takie jak kaszel, katar, ból ucha lub wysypka – ale często gorączka pojawia się przed objawami. Gdy objawom przeziębienia towarzyszy gorączka, wszystko co musisz zrobić to przeczekać, zapewnić dziecku komfort i zadbać o jego nawodnienie. Co ciekawe, nawet więcej dzieci z zapaleniem ucha i bólem gardła (85% bólów gardła to wirusy, nie angina) nie wymaga leczenia innego niż komfort, wsparcie i nawodnienie.

Infekcje bakteryjne, takie jak angina, infekcje dróg moczowych i niektóre bakteryjne infekcje ucha mogą również powodować gorączkę i są to czasy, kiedy dziecko może potrzebować antybiotyków, ale to w celu leczenia infekcji – nawet w tych przypadkach , gorączka jest objawem mówiącym ci, że coś się dzieje – a nie sam problem.

Należy zauważyć, że wysokość gorączki ma bardzo mały związek z ciężkością choroby, z wyjątkiem niemowląt poniżej 3 miesięcy; w tym przypadku ryzyko poważnej choroby jest 10 razy większe z wysoką gorączką. Dzieci mogą mieć poważniejsze choroby przy niższej temperaturze, a przy wysokiej gorączce mogą mieć częste infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych.

Ale co z uszkodzeniami mózgu spowodowanymi gorączką? Pomysł, że istnieje „szklany sufit” na gorączkę został uznany od 1940 roku. W przeciwieństwie do stanu takiego jak hipertermia, która może wystąpić z niektórymi lekami lub problemami układu nerwowego, gdzie termostat ciała został porwany, w gorączce mózg ma naturalny mechanizm wyłączania. Gorączki u dzieci rzadko kiedy EVER przekraczają naturalny punkt odcięcia gorączki ciała, powyżej którego nie pójdzie wyżej niż jest bezpiecznie. Więc gorączki i dzieci rzadko kiedykolwiek dostać powyżej 105 – wystarczająco wysokie, aby spowodować uszkodzenie mózgu lub śpiączki. W rzeczywistości, uszkodzenie mózgu od gorączki jest tak niezwykle rzadkie, że to po prostu naprawdę nie jest coś, aby martwić się o w normalnych, zdrowych dzieci z inaczej nienaruszonej funkcji mózgu. W rzeczywistości, nie ma nic z natury niebezpiecznego w gorączce. Ryzyko zależy od tego, co jest przyczyną infekcji i czy dziecko jest nawodnione.

Czy można podawać leki na gorączkę?

Tylenol i Ibuprofen mogą umiarkowanie obniżyć gorączkę, a wraz z nią bóle towarzyszące gorączce, przeziębieniu i grypie, jak również bóle uszu i inne dolegliwości, które mogą powodować gorączkę. Ibuprofen jest bardziej skuteczny z tych dwóch, i są one powszechnie stosowane w połączeniu, na przemian w ciągu dnia. Leki te pomagają w zapewnieniu komfortu, ale nie pomagają chorobie odejść szybciej ani nie zmniejszają ryzyka wystąpienia drgawek gorączkowych.

Tylenol, ibuprofen mogą obniżyć gorączkę o około stopień, ale nie docierają do podstawowej przyczyny, nie skracają czasu trwania choroby i choć mogą pomóc dziecku w uzyskaniu większego komfortu, co jest ważne, niosą ze sobą ryzyko.

Tylenol jest związany z toksycznością wątroby i zwiększa ryzyko rozwoju astmy. Tylenol zużywa, spala coś, co nazywa się glutationem, który jest naturalnie produkowany przez organizm. Twoje ciało używa glutationu, aby zająć się tym, co nazywamy wolnymi rodnikami. Jest pomocny jako przeciwutleniacz. Kiedy go spalamy, otwieramy się na wiele stresów oksydacyjnych. Tylenol częściowo jako wynik tego, jest związany z toksycznością wątroby. W rzeczywistości, w niektórych krajach Tylenol może być sprzedawany bez recepty w aptekach tylko przez farmaceutę w maksymalnej dawce.

Ibuprofen, i inne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak Ibuprofen), mogą powodować zapalenie błony śluzowej żołądka i krwawienie z żołądka tylko z używania ich codziennie przez tydzień na gorączkę, są związane z wtórnymi infekcjami i mogą opóźniać gojenie.

W rzeczywistości leczyłem 4-letnią dziewczynkę, która rozwinęła ciężkie zapalenie żołądka jako dziecko z prostego, zwykłego zalecenia podawania naprzemiennie Tylenolu i Ibuprofenu „przez całą dobę”, co doprowadziło do tego, że wymagała Prilosecu przez 6 miesięcy, a w jej przypadku to wszystko doprowadziło do efektu domina problemów medycznych, w tym choroby autoimmunologicznej. Oczywiście, jest to rzadkie i na szczęście udało nam się wprowadzić jej stan w remisję – ale im więcej dowiadujemy się o tych lekach, tym więcej dowiadujemy się o ich potencjalnych niezamierzonych skutkach ubocznych, krótko- i długoterminowych. Więc tak, używaj ich w razie potrzeby, ale pamiętaj, że to nie są „cukierki” i nie są łagodne.

W mojej praktyce, jeśli dziecko odczuwa łagodny dyskomfort w związku z powszechną chorobą gorączkową (przeziębienie, grypa, ból gardła, zapalenie ucha), sugeruję rozpoczęcie od środków naturalnych, jeśli to możliwe. Jeśli dziecko jest dość nieprzyjemne, na przykład z grypą, a naturalne środki zaradcze nie dotykają objawów, zalecam dzień lub kilka dni stosowania wspólnych leków przeciwgorączkowych, ale zawsze najpierw zalecam naturalne środki zaradcze, ponieważ są one często bezpieczniejszym wyborem.

Napady gorączkowe

Chcę tylko wspomnieć słowo o drgawkach, ponieważ jeśli Twoje dziecko ich doświadcza, może to być wręcz przerażające i dobrze jest wiedzieć o nich.

Około 4% wszystkich dzieci będzie miało czasami drgawki z gorączką. Napad gorączkowy jest spowodowany szybkim wzrostem temperatury, a nie jej wysokością. Występują one zazwyczaj między 6 miesiącem życia a 5 rokiem życia i rzadko kiedy mają jakieś trwałe konsekwencje, rzadko też zapowiadają, że to dziecko ma zaburzenia drgawkowe, np. padaczkę. Gdy dziecko miało już wysoką gorączkę i napad gorączkowy, jest mało prawdopodobne, aby napad powtórzył się w tej chorobie, ale dziecko to może mieć napady przy kolejnych gorączkach.

Jeśli Twoje dziecko ma atak, jest to bardzo przerażające. Wielu rodziców dzwoni pod numer 911. Nie jest to technicznie konieczne, ale oczywiście nie zaszkodzi, jeśli to zrobisz, a możesz czuć, że potrzebujesz tego wsparcia – całkowicie zrozumiałe. Co ważne, upewnij się, że Twoje dziecko jest w bezpiecznej przestrzeni, na przykład nie ma niczego, o co mogłoby uderzyć głową lub z czego mogłoby spaść. Zadzwoń do swojego pediatry lub lekarza rodzinnego i daj im znać, co się stało, dowiedz się, co mają zrobić, i omów plan działania na następny raz, abyś był przygotowany, gdyby sytuacja się powtórzyła. Uwaga: nie wykazano, aby stosowanie leków obniżających gorączkę zapobiegało napadom gorączkowym.

Kiedy należy udać się do lekarza

Większość gorączek jest spowodowana drobnymi i samoograniczającymi się infekcjami wirusowymi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko ma gorączkę i nie ma żadnych objawów przeziębienia. Jedną z rzeczy do rozważenia w takim przypadku jest infekcja dróg moczowych, więc chcesz być tego świadoma.

Każde dziecko poniżej 3 miesiąca życia z gorączką powinno być zbadane przez lekarza, ponieważ jest bardziej podatne na poważne infekcje bakteryjne tylko ze względu na naturalną niedojrzałość ich układu odpornościowego, a także wyższe ryzyko infekcji, które mogły dostać, jeśli urodziły się w szpitalu lub jeśli mama miała jakikolwiek rodzaj zakaźnej infekcji pochwy.

Każde dziecko poniżej 6 miesiąca życia z wysoką gorączką (~103,5 F) powinno być widziane, chyba że gorączka szybko spada, z leczeniem gorączki jak Tylenol lub ibuprofen, a dziecko jest inaczej wygodne.

Każde dziecko, które nie przyjmuje płynów, nie oddaje moczu w normalnej ilości lub po prostu nie zachowuje się właściwie, powinno być obejrzane. Jeżeli występuje sztywny kark, uporczywe wymioty lub silny ból głowy – co może oznaczać zapalenie opon mózgowych, choć znów jest to rzadkie – silny ból ucha lub ból brzucha, należy je zobaczyć. Jeśli nie wydają się w pełni zdolne do przebudzenia, wydają się słabe lub wiotkie lub nie mogą nawiązać kontaktu wzrokowego.

I dzieci w każdym wieku, które miały nawracające zapalenie ucha lub brzucha.versa przez ponad 7 dni, nawet jeśli gorączka trwa tylko kilka godzin. I oczywiście, jeśli po prostu czujesz, że twoje dziecko musi być widziane, to idź się zobaczyć.

Teraz, dla mnie, jako mama, zwykle zaczęłam się trochę niepokoić, gdy gorączka przekroczyła 104. I to jest moje doświadczenie z wieloma rodzicami. Kiedy gorączka zaczyna wzrastać powyżej 104, 104,2, rodzice zaczynają się denerwować. To dobry moment, aby zadzwonić do swojego pediatry lub lekarza rodzinnego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, i to jest punkt, w którym zwykle mówię: „Wiesz co? Jeśli chcesz dać coś, aby obniżyć trochę gorączkę, to jest to rozsądne.” Ponieważ to po prostu stawia cię z powrotem w twojej własnej strefie komfortu.

A oto rzecz – jeśli po prostu nie jesteś pewien, jeśli twoje emocje uciekają z tobą, lub jeśli twoje dzwonki alarmowe intuicji mamy dzwonią – zadzwoń do lekarza dziecka, przejdź do pilnej opieki lub oddziału ratunkowego. Po to tu jesteśmy i nie mamy nic przeciwko temu, by dodać Ci otuchy. Pamiętaj, że możesz uzyskać ocenę, ale jeśli jest to zwykła infekcja wirusowa i przepisany jest antybiotyk, możesz zadać więcej pytań na temat tego, czy jest on naprawdę potrzebny, aby uniknąć nadmiernego przepisywania antybiotyków, które jest tak powszechne i może mieć niezamierzone osobiste konsekwencje zdrowotne i przyczynia się do globalnego problemu oporności na antybiotyki, który wszyscy musimy odegrać rolę w zapobieganiu.

Podsumowując, zgłoś się do lekarza na:

 • Wszystkie niemowlęta poniżej 1 miesiąca życia z gorączką powinny być natychmiast widziane przez lekarza. To może być nagły przypadek medyczny!
 • Niemowlęta poniżej 3 miesiąca życia z wysoką gorączką (patrz wyżej) powinny być widziane przez lekarza.
 • Każde dziecko, które nie przyjmuje płynów, nie oddaje moczu w normalnej ilości lub po prostu „nie zachowuje się jak należy”, powinno zostać zbadane przez lekarza.
 • Każde dziecko z gorączką, sztywnym karkiem, uporczywymi wymiotami lub silnym bólem głowy powinno zostać zbadane przez lekarza.
 • Jeśli Twoje dziecko ma silny ból ucha lub silny ból brzucha.
 • Jeśli Twoje dziecko jest ospałe – to znaczy, że po prostu nie budzi się w pełni, wydaje się słabe lub po prostu jakby wiotkie, po prostu leży i nie nawiązuje kontaktu wzrokowego.
 • Gorączka, która utrzymuje się przez ponad 3-5 dni.
 • Jeśli czujesz się zaniepokojona, że Twoje dziecko ma poważną chorobę, zabierz je do lekarza. Pamiętaj, zaufaj swojej matczynej intuicji! (i lepiej być bezpiecznym niż żałować).

Pamiętaj jednak, że w większości przypadków gorączka jest tylko pomocnym sposobem organizmu na walkę z infekcją wirusową. Wsparcie w postaci płynów, odpoczynku i lekkich potraw, a także pocieszenie w postaci ziołowych herbat i ekstraktów, to na ogół wszystko, co jest potrzebne, aby pomóc dzieciom w bezpiecznym i naturalnym powrocie do zdrowia.

Co można zrobić? Zdrowy rozsądek i naturalne środki na gorączkę

Należy pamiętać, że nie trzeba leczyć samej gorączki – organizm próbuje ją zbić, aby zwalczyć infekcję.

Kiedy Twoje dziecko ma gorączkę, najważniejszą rzeczą jest zachęcanie do odpoczynku i podawanie dużej ilości płynów. Gorączka może utrzymywać się przez kilka dni lub ustępować i powracać – zwłaszcza po południu i wieczorem – przez kilka dni. Zazwyczaj nie stanowi to problemu, jeśli dziecko przyjmuje dużo płynów i wydaje się być zdrowe.

Nawodnienie jest kluczowe: Podczas gorączki podawaj dziecku dużo płynów. Dzieci karmione piersią powinny mieć swobodę ruchów. Starsze dzieci można często karmić piersią i podawać im odrobinę wody na łyżeczce, w kubku do picia lub nawet w kroplówce do oczu co 30 minut. Jeśli Twoje dziecko dużo śpi, obudź je Okresowo podawaj łyki wody, zdrowego napoju elektrolitowego lub herbaty ziołowej (bez kofeiny!). Jeśli dziecko nie chce dużo pić, podawaj mu łyki ulubionej niesłodzonej wody smakowej, bulionów, herbat ziołowych lub naturalnych soków owocowych. Chociaż nie jestem fanką podawania słodkich napojów owocowych, dostarczanie płynów jest niezbędne – a przeciętny lodowy pops zawiera około 4 uncji płynów i dzieci je uwielbiają! Ziołowe lody są również wspaniałym, smacznym i podstępnym sposobem na wprowadzenie naturalnych środków do organizmu Twojego dziecka! Zobacz opcję opt-in na końcu tego artykułu, aby pobrać wspaniały przepis na ziołowe lody! Oznaki odwodnienia pojawiają się, gdy odwodnienie staje się znaczące i obejmują: nie produkuje dużo płynów ustrojowych, więc nie sika bardzo dużo, język wydaje się suchy, skóra ma mniejszy ton, oczy mogą wyglądać na nieco zapadnięte, a usta mogą wydawać się pastelowe. Jeśli Twoje dziecko dostało się do punktu pokazującego odwodnienie, to właśnie wtedy chcesz zadzwonić do lekarza i kiedy płyny IV mogą być potrzebne.

Odpoczynek i pobyt w domu: Pozwól swojemu dziecku odpocząć i spać tyle, ile potrzebuje. Stwórz ciche, wygodne, spokojne środowisko i trzymaj dziecko w domu z przedszkola lub szkoły podczas gorączki. Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, trzymaj je w domu w szkole, najlepiej przez 24 godziny po ustąpieniu gorączki. Pozwoli to dziecku na odpoczynek i rekonwalescencję, a jednocześnie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji. Wiem, że może to być naprawdę niewygodne, jeśli masz pracę poza domem, a tym bardziej jeśli jesteś samotnym rodzicem – ale jest to tak ważne osobiście i dla zdrowia publicznego. Jednym z moich ulubionych wspomnień z dzieciństwa jest grypa i moja samotna, pracująca mama, która została w domu i czytała ze mną książki i oglądała filmy w telewizji.

Odżywiaj się lekkimi potrawami: to normalne, że dzieci mają bardzo mały apetyt podczas gorączki. Nie zmuszaj ich do jedzenia – zupy, rosoły, tosty, małe ilości owoców, warzywa gotowane na parze. Ale podawaj płyny!

Unikaj zawijania i przegrzewania: Pamiętaj, że zawijanie zwiększa temperaturę ciała, więc upewnij się, że nie zawijasz zbytnio swojego niemowlęcia lub dziecka. Najlepsze są lekkie luźne warstwy z naturalnych oddychających włókien i lekkie warstwowe koce. Jeśli Twoje dziecko jest na tyle duże, że może powiedzieć, że jest mu zimno lub gorąco, możesz dostosować warstwy w zależności od potrzeb.

Wsparcie ziołowe

Zioła mogą być stosowane, aby pomóc złagodzić objawy związane z gorączką – bóle, bóle głowy, dyskomfort brzuszka i dreszcze. Wysoka gorączka może być nieco obniżona za pomocą tych ziół. Oto kilka klasycznych ziół dla gorączkujących dzieci, które stosowałam z własnymi dziećmi i które wykorzystuję w mojej praktyce lekarskiej. Są one również bezpieczne dla niemowląt.

Można również stosować te zioła w herbatkach, glicerytach lub nalewkach, które omawiam poniżej.

 • Herbata z rumianku, kocimiętki i melisy: Wszystkie te zioła są relaksujące, tradycyjnie stosowane na gorączkę, łagodzą bóle i zmniejszają rozstrój brzuszka: Wszystkie są bardzo przyjemne w smaku i bardzo łagodne nawet dla małych dzieci.
 • Herbata ze świeżego korzenia imbiru: Imbir ma właściwości przeciwwirusowe. Jest antybakteryjny, jest świetny na problemy z brzuszkiem. Pomaga rozbić śluz i zatory. Więc to jest wielki, gdy jest kaszel lub dużo kataru. Pomaga również na dreszcze, bóle i ogólny dyskomfort z gorączką.
 • Herbata z liści mięty pieprzowej i kwiatu bzu czarnego: Jest to tradycyjnie stosowane w celu obniżenia gorączki trochę poprzez spowodowanie potu, co można zrobić, jeśli czujesz się zdenerwowany, ale pamiętaj, że powodowanie dziecka do potu faktycznie prowadzi do większej utraty płynów i risk odwodnienia, więc podbijaj płyny.
 • Olejek law
 • endowy:

 • Kilka kropli olejku eterycznego z lawendy można dodać do ciepłej kąpieli, 3-5 kropli na kąpiel, aby złagodzić objawy gorączki, ale unikaj chłodu, gdy się pojawią.
Zakup i dozowanie leków ziołowych

Herbaty to wspaniały sposób na wykorzystanie tych ziół (poza lawendą, która jest przeznaczona tylko do aromaterapii). Wiele z tych ziół jest również dostępnych w formie glicerytów – forma nalewki, która smakuje słodko i jest lekko syropowata, co dzieci uwielbiają. Herb Pharm i Gaia Herbs są dobrymi źródłami dla tych. Obie firmy oferują szeroki wybór i oferują plus w tym, że umieszczają na swoich opakowaniach dozowanie dla niemowląt i dzieci, co ułatwia dozowanie odpowiedniej ilości według wieku lub wagi.

Jeśli nie możesz znaleźć ziół luzem lokalnie, można je zamówić w firmie online Mountain Rose Herbs. Karmiące mamy z gorączkującymi niemowlętami mogą pić dorosłe dawki tych ziół. Niektóre z korzyści płynących z ziół przejdą przez mleko do dziecka, ale nie wiele – dziecku można podać niesłodzoną herbatę ziołową przez kroplomierz do oczu obok sutka, ale szczerze mówiąc, samo karmienie piersią załatwia sprawę, więc do tego właśnie zachęcam – i nigdy nie zastępuj herbaty lub innych napojów mlekiem matki – twoje mleko jest w stanie dostosować się do potrzeb dziecka podczas choroby, w tym dostarczyć dodatkowych dawek przeciwciał i czynników wspierających odporność!

Herbatkę podaje się zwykle w dawce 1-2 kropli na oko do 1/4 filiżanki dzieciom do 1 roku życia, 1/4-1 filiżanki co kilka godzin maluchom i starszym dzieciom.

Dla dzieci powyżej 1 roku życia herbatki można słodzić miodem lub syropem klonowym. Miód jest doskonały w leczeniu kaszlu, również! (NIE podawaj miodu niemowlętom poniżej 1 roku życia – może wywołać botulizm niemowlęcy).

Pełne instrukcje dotyczące przygotowywania i stosowania ziołowych środków dla dzieci można znaleźć w mojej książce ” Naturalnie zdrowe niemowlęta i dzieci„, a jeszcze bardziej wyczerpująco w moim kursie internetowym dla rodziców, którzy chcą być naturalnymi mistrzami domowego zdrowia, „Zdrowi przez cały rok”.

Inne suplementy

Możesz również uzupełnić dietę o odpowiednie dla wieku dawki wspierającej odporność witaminy D, cynku i witaminy C oraz probiotyku – wszystkie te substancje zapobiegają przeziębieniom i mogą skrócić czas ich trwania. Zazwyczaj polecam pozostanie na suplementach, jeśli już je rozpocząłeś, witaminie D, cynku, witaminie C i probiotyku, jak wspomniałem, ponownie przez pięć do 10 dni po zbiciu gorączki i ustąpieniu objawów, aby nadal wspierać układ odpornościowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o wszystkich rzeczach związanych z ziołami i medycyną naturalną, a także stać się ekspertem w dziedzinie mama-dom-zdrowie – może spodoba ci się mój kurs, Healthy All Year, o którym możesz dowiedzieć się w zakładce kursy na stronie głównej mojej witryny.

Jak poznać, że sprawy się poprawiają

Dzieci mogą mieć gorączkę nawet przez 24 godziny, ale zazwyczaj gorączka trwa 5-7 dni. Rzeczy się poprawiają, kiedy dziecko zaczyna się podnosić i czuć lepiej. Czasami zauważysz, że się spociło. Twoje dziecko zaczyna chcieć wstawać, bawić się więcej i wchodzić w interakcje, a jego apetyt wraca.

Podsumowując, pamiętaj, że większość gorączek to infekcje wirusowe; u dzieci poniżej 3 miesiąca życia wizyta u lekarza jest niezbędna; może być również konieczna u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Zapewnienie dziecku komfortu, lekka dieta dostosowana do apetytu dziecka, dużo wody, stosowanie prostych leków ziołowych i kremuZapewnienie wspierającego, odżywczego otoczenia jest wszystkim, co jest potrzebne w przypadku większości typowych chorób dziecięcych przebiegających z gorączką. Jeśli potrzebne są leki, trzymaj je w minimalnych dawkach przez jak najkrótszą liczbę dni. I dać trochę czasu na rekonwalescencji, aby zapobiec odbicia i infekcji wtórnych – i pamiętaj, nie przeszkadza lekarzowi, jeśli zadzwonić lub iść w – ale jest wiele można nauczyć się robić, aby również budować swoją pewność siebie jako „lekarz-mama”!

Życząc Ci zaufania do swojej mamusiowej mądrości!

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę