ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia rośliny – urocza, pikantna nasturcja, Tropaeolum

Nasturcje to łatwo rozpoznawalne kwiaty ogrodowe. Mają duże pomarańczowe (lub czerwone lub żółte) kwiaty z długą ostrogą i ciekawymi okrągłymi liśćmi z łodygą (ogonkiem) pośrodku. Są również jadalne.

nasturcja, Tropaeolum

Nasturcje są roślinami amerykańskimi, wprowadzonymi na całym świecie wkrótce po odkryciu Ameryki przez Kolumba. Obecnie można je znaleźć na całym świecie w krajach tropikalnych i są sadzone jako rośliny jednoroczne w miejscach położonych bardziej na północ lub południe.

Naukowa nazwa nasturcji to Tropaeolum i należą one do odrębnej rodziny roślin, Tropaeolaceae. Wszystkie gatunki z rodziny Tropaeolaceae występują wyłącznie w zachodniej części Ameryki Południowej. Wszystkie 90-105 gatunków roślin z tej rodziny są tak podobne, że zostały sklasyfikowane w jednym rodzaju, Tropaeolum. Co najmniej pięć gatunków Tropaeolum można kupić do ogrodów. Najpopularniejszymi roślinami ogrodowymi są T. majus i T. minus.

Niepokojące dla osób próbujących wyszukać nasturcje, na przykład w książkach ogrodniczych, jest to, że nasturcja to nazwa rodzajowa rukwi wodnej, Nasturtium officinale. Kiedy Tropaeolum zostało przywiezione do Europy, ludzie porównali jego smak do rzeżuchy wodnej, którą nazwali nasturcją. Nazwa nasturcja przylgnęła do tych egzotycznych kwiatów jako nazwa zwyczajowa, a Nasturtium offic inale zaczęto nazywać rukwią wodną. (zobacz poprzedni post na temat zamieszania: link). Oznacza to, że amerykański gatunek ukradł europejską nazwę zwyczajową rośliny.

nasturcja Tropaeolum

Nasturcja była nazwą używaną przez Rzymian dla rzeżuchy, takiej jak rukiew wodna(Nasturtium officinale) i rukiew zimowa(Barbarea vulgaris). Istnieje wiele trudnych do rozróżnienia gatunków rzeżuchy, których Europejczycy nie starali się rozróżniać. Moi przyjaciele, którzy szukają dzikiej rzeżuchy, dziś powiedzielibyśmy dzikiej musztardy lub dzikiej kapusty, również wiedzą, że wszystkie są jadalne o podobnym ostrym smaku i nie martwią się zbytnio o to, która to musztarda.

Epitety gatunkowe Tropaeolum, majus i minus, oznaczają odpowiednio większy i mniejszy. Nazwa rodzaju, Tropaeolum, pochodzi od greckiego słowa tropaion oznaczającego trofeum, a dokładniej pomnik klęski wroga. Grecy czasami wieszali hełmy i tarcze pokonanych na filarze w miejscu bitwy. Roślina nasturcji rosnąca na słupie w pobliżu domu Linneusza przypominała mu te greckie pomniki, okrągłe liście rośliny przypominały okrągłe tarcze Greków, a kwiaty z ostrogami, z plamami czerwieni, przypominały hełmy, więc wybrał Tropaeolum jako nazwę naukową. Zwykle nie myślimy o klasycznych botanikach, którzy mają loty fantazji, ale najwyraźniej był to jeden z nich.

Nasturcje, niezależnie od tego, czy chrupie się kwiaty, czy liście, mają pikantny smak, który przypomina rukiew wodną. Doskonale nadają się jako dodatek do sałatek, jako pesto, jako jadalny dodatek do puree ziemniaczanego i nie tylko (linki do przepisów, więcej przepisów). Są spożywane od tysiącleci. Uprawiano je w Ameryce Południowej 8000 lat temu. Europejczycy zaczęli je jeść zaraz po przybyciu, na przykład istnieją przepisy na marynowane pąki nasturcji z lat pięćdziesiątych XVII wieku.

pączek nasturcji

W ogrodzie nasturcje szybko wyrastają z dużych nasion i wytwarzają kaskadę dużych kwiatów. Niektóre gatunki dostępne w sklepach z nasionami są dość winoroślowe, inne pełzają po ziemi. Są uprawiane dla kwiatów – uwielbiam ich duże, jasne kwiaty – lub cięte na bukiety i kompozycje kwiatowe, uprawiane jako warzywa lub sadzone jako rośliny towarzyszące, aby odciągnąć owady od sałaty, kapusty lub kabaczków (rosną na tyle szybko, że owady nie zjadają ich, a następnie wracają do innych warzyw). Rośnie lepiej na słabej glebie niż na dobrej, więc jest to roślina, która może wypełnić problematyczne obszary.

Europejczycy początkowo nazywali je rzeżuchą indyjską, przy czym nazwa ta odnosiła się do Nowego Świata. Ostatecznie przyjęła się nazwa nasturcja. Europejska wiedza o roślinach głosi, że powstały one z krwi trojańskiego wojownika; kwiat z ostrogą był jego hełmem, a okrągłe kwiaty jego tarczą. Niezła historia, ale nasturcje nie były znane Trojanom. Ta historia musiała wyewoluować z pomysłów Linneusza na ich nazwanie. W wiktoriańskim języku kwiatów nasturcje reprezentują patriotyzm i nadal są używane w ten sposób, jeśli na przykład wybierasz kwiaty ślubne ze względu na ich znaczenie.

nasturcja Tropaeolum

Na pewno będę miał nasiona nasturcji do posadzenia tej nadchodzącej wiosny.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Referencje

Allardice, P. A-Z of Companion Planting. Angus and Robertson Books. Pymble, Australia.

Bremness, L. 1994. Eyewitness Handbooks: Herbs. DK Publishing, New York.

Donna. 2015. Flower Tales–Nasturtiums. Garden’s Eye View blog. link Dostęp 12/17/22.Greenaway, K. 1979. Originally 1884. Kate Greenaway’s Language of Flowers. Avenel Press, Nowy Jork. Online. link Dostęp 12/17/22.

Hollis, S. 1990. The Country Diary Herbal. Henry Holt and Company. New York.

Judd, W.S. i G. A. Judd. 2017. Flora Śródziemia. Oxford University Press. London.

Smith, A. W. 1997. A Gardener’s Handbook of Plant Names. (pierwotnie opublikowany w 1963. Dover Publications, Inc. Nowy Jork.

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę