ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia rośliny – Mięta wschodnia, ozdobny gatunek Nepeta

Kocimiętka, Nepeta cataria, to słynna, roślina, która jest lekiem dla kotów. Jej rodzaj Nepeta obejmuje jednak od 251- 350 gatunków, pochodzących ze Starego Świata. Kilka z nich zostało wprowadzonych do Ameryki Północnej jako rośliny ogrodowe. Ten blog jest o N. racemosa, zwanej wschodnią kocimiętką, racemose catmint, i dwarf catnip. Można ją znaleźć sprzedawaną jako Nepeta mussinii, która była jej nazwą, ale została zastąpiona.

eastern catmint, Nepeta racemosa
Mięta wschodnia, Nepeta racemosa

Jest to urocza mała roślina, mniej niż 2′ wysokości, która ma jasnofioletowe kwiaty i bogato zielone liście. W moim ogrodzie kwitnie na długo przed tym, jak wiele innych roślin jest dostępnych dla pszczół.

Nazwa Eastern odnosi się do Bliskiego Wschodu lub Europy Wschodniej, ponieważ pochodzi z Gór Kaukazu, które dzielą Europę i Azję, Turcji i północnego Iranu. Wspólna nazwa catmint odnosi ją z powrotem do jej najbardziej znanego krewnego, kocimiętki, ale wskazuje, że nie jest to kocimiętka. Są to blisko spokrewnieni członkowie rodziny miętowej, Lamiaceae. Oczywiście, trzeba uważnie słuchać, aby usłyszeć różnicę między kocimiętką a kocimiętką.

Nazwa naukowa Nepeta wykorzystuje słowo, które Rzymianie stosowali do różnych roślin aromatycznych, zwłaszcza do mięty. Epitet gatunkowy racemosa oznacza, że kwiaty znajdują się w racicach. W racemie wiele kwiatów znajduje się na własnej, krótkiej łodydze, która pochodzi z dłuższej, wspólnej łodygi kwiatowej.

patch of eastern catmint, blooming
duża plama kocimiętki

Na moim podwórku pojawiła się mięta wschodnia i od tego czasu poznałam jej nazwę. Kiedy patrzę na regionalne książki ogrodnicze, gorąco polecają one kocimiętkę, ale zwracają uwagę, że kocanka wschodnia „łatwo się rozsiewa” i „ma tendencję do samosiewu”.

O tak! Niedopowiedzenie z książki ogrodniczej! Mięta wschodnia energicznie rozprzestrzeniała się po całym moim podwórku. Byłam już NAPRAWDĘ zmęczona wyrywaniem jej z każdej szczeliny, do której mogła dotrzeć. Ponieważ nie jest to roślina rodzima, wypowiedziałam jej wojnę i wyeliminowałam ją z mojego podwórka, nie tylko poprzez wyrywanie ochotników, ale także poprzez wykopanie ładnego drzewka z tyłu ogrodu.

sphinx moth and eastern catmint
Ćma sfinksowa i katarynka wschodnia

Tyle, że był koniec maja i pewnego wieczoru obserwowałam żerującą na nim ćmę sfinksową (prawdopodobnie sfinks białoplamisty, Hyles lineata link). Ćmy sfinksowe są takie fajne!

<img alt=”ćma sfinks i kotek wschodni” height=”400″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgAET_FY0Ciebnz8QISu65hQNrNovd9bQdteWfuIsIyOodKx6KLxPoNcvMEEYTEQz8CfWPNi023M96xFzMorPuK1oUiA6ZDeRosCVaXRLFNBGm6MBnAw1hYHmrHauo9KTUlQJhe05mWiIQSyvsHewhWRSWLFkgCNGImZBDwyDiGqk8MqnqiWjoRJA0q=w370-.h400″ width=”370″ />
Ćma sfinksowa i katarynka wschodnia
Niepotrzebne drugie zdjęcie, bo tak kocham ćmy sfinksowe

A na kwiatach były same pszczoły miodne.

Gdy przyszłam w ciepłym dniu, były tam motyle pobierające nektar z katminta.

butterfly on catmint
Motyl cieszący się miętą.

Rozejrzałem się. Jeśli wyeliminuję miętę, gdzie te owady się udadzą? Nie bardzo gdzie: moje inne rośliny miały kilka rozproszonych kwiatów, nic nie przypominało uczty u katarynki wschodniej.

Och.

Przemyślałem sprawę.

Pozwoliłem kocimiętce kwitnąć, ale gdy kwiaty zamieniły się w strąki nasion, odciąłem je. Oczywiście wysłała w górę więcej łodyg kwiatowych, więc zajęło to kilka sesji, ale myślę, że zniszczyłem 90% produkcji nasion. W następnym roku zrobiłem to samo.

Wydaje się, że to zadziałało. Po dwóch latach nie znajduję już wszędzie sadzonek katminta wschodniego.

A moje nastawienie do katarynki uległo poprawie. W pewnym sensie lubię ją, skoro moje owady tak bardzo ją lubią.

Nadal ma (moim zdaniem) paskudny, terpentynowy zapach, który zniechęca mnie do przynoszenia kwiatów jako bukietu. Być może jeszcze go wymienię, jeśli znajdę rodzimego, którego owady lubią równie mocno. Ale na razie trzymam ją i cieszę się masą jasnofioletowych kwiatów i latającymi wokół nich owadami.

eastern catmint
katminta wschodnia

Jeśli jednak chcecie kocimiętkę, polecam kupić odmiany Nepeta xfaassenii (mieszańce N. racemosa i N. nepetella), ponieważ N. xfaassenii, zwana nepetą lub kocimiętką jako nazwy zwyczajowe, jest sterylna, więc nie będzie rozsiewać swoich nasion po całym ogrodzie.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Uwaga: jeśli nie jest to roślina, którą znasz, Nepeta xfaasenii rośnie w strefach klimatycznych USDA 3-8; pełne słońce do półcienia; każda gleba dobrze zdrenowana; toleruje suszę; wysokość do 2′, rozpiętość do 3′.

Referencje

https://www.gardenia.net/plant-variety/nepeta-racemosa

Denver Water. 1996. Xeriscape Plant Guide. Fulcrum Publishing, Golden, Colorado.

Department of Horticulture, Colorado State University. 1989. Flowering Herbaceous Perennials for the High Plains. Wydane przez Department of Horticulture, Colorado State University, Fort Collins, Colorado.

Missouri Botanical Garden. Nepeta xfaassenii. Missouri Plant Finder link Dostęp 2/16/22.

Tannehill, C. i J. E. Klett. No Date Given. Best Perennials for the Rocky Mountains and High Plains. Colorado State Unversity Cooperative Extension. Fort Collins, Colorado.

Podobne artykuły
Botanika

Po pożarze, dzikie kwiaty Gór Skalistych

Botanika

Poliploidalność. Część 5: Wzorce autopoliploidii

Botanika

Średnie wysokości w Górach Skalistych pod koniec czerwca

Botanika

Historia rośliny - Eriogonum alatum, skrzydlata dzika gryka

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę