ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia rośliny – krzew paproci, Chamaebatiaria millefolium

Roślina, którą nazywam fernbush, to amerykański krzew pochodzący z zachodniej części Stanów Zjednoczonych, od wschodniego Oregonu i Idaho na południe do Kalifornii i Nowego Meksyku. Dorasta do około 10 stóp wysokości i rozprzestrzenia się do 10 stóp szerokości. Ma liście z wieloma podziałami, stąd nazwa fernbush, o bogatym korzennym zapachu. Kwiaty rosną w kłosach białych kwiatów z żółtymi środkami. Baza danych roślin USDA nazywa ją pustynną słodyczą. Starsza książka o roślinach nazywa go wrotyczem pospolitym, ponieważ liście wyglądają i pachną trochę jak wrotycz pospolity(Tanacetum vulgare).

krzew paprociowy Chamaebataria millefolium

Naukowa nazwa paproci to Chamaebatiaria (z rodziny różowatych, Rosaceae). Istnieje starszy rodzaj o nazwie Chamaebatia, składający się z dwóch gatunków niskich krzewów, również z rodziny różowatych, które przypominają Chamaebataria, w związku z czym nazwa naukowa ma oznaczać „jak Chamaebatia„. Uważam to za ironię, ponieważ paproć ma znacznie większy zasięg. Oba gatunki Chamaebatia występują tylko w Kalifornii i północnym Meksyku, podczas gdy Chamaebataria występuje w większości zachodnich Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Podobieństwa są silne. Obie mają złożone liście z wieloma listkami o charakterystycznym zapachu i białe, otwarte kwiaty przypominające róże. Badania DNA nie wykazały jednak, by były one bliskimi krewnymi w obrębie róż. Najwyraźniej botanik, który nazwał Chamaebataria, znał już Chamaebatia. Nazwa Chamaebatia pochodzi od greckiego chamai oznaczającego „niski” i batos „jeżyna”. Potoczna nazwa Chamaebatia to górskie nieszczęście. Zarówno nazwa naukowa, jak i potoczna odnoszą się do faktu, że krzew jest gęsty i bardzo trudny do przejścia.

Istnieje tylko jeden gatunek w rodzaju Chamaebataria, Chamaebataria millefolium, fernbush, a jego rodzimy zasięg obejmuje tylko sześć zachodnich stanów i trochę Meksyku, co czyni go regionalnym endemitem. Epitet gatunkowy millefolium oznacza „tysiąc liści”, odnosząc się do liści przypominających paproć, a także do liści krwawnika pospolitego, Achillea millefolium.

W swoim rodzimym zasięgu krzew paproci rośnie na twardych glebach skalistych, w pęknięciach skał i kolonizuje strumienie lawy. Jest to odporny na suszę krzew.

Liście paproci Chamaebataria millefolium

Kwiaty paproci to otwarte, pięciopłatkowe białe kwiaty z żółtymi słupkami i pręcikami pośrodku, bardzo przypominające kształtem dzikie róże i innych członków rodziny różowatych. Tworzą one dramatyczny widok i przyciągają liczne duże i małe pszczoły, motyle, małe osy i muchy.

Kwiaty paproci, Chamaebataria millefolium

Rdzenni Amerykanie na całym obszarze występowania paproci stosowali ją zewnętrznie w leczeniu bólu pleców i chorób wenerycznych oraz wewnętrznie na skurcze żołądka. Ramah Navajo wędzili liście fernbush w łusce kukurydzy, aby odnieść sukces na polowaniu. Używali również liści do karmienia owiec i kóz.

Ekstrakty z „Chamae Rose” są sprzedawane jako naturalne środki do detoksykacji, odmładzania skóry i oczyszczania krwi. Wydaje się, że nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających te właściwości lecznicze. W 2003 roku Tucker i współpracownicy przetestowali skład chemiczny liści i nie znaleźli żadnych związków o właściwościach medycznych, które odróżniałyby skład chemiczny krzewu paproci od składu chemicznego liści Ogólnie rzecz biorąc, pisząc: „Podsumowując, żaden składnik olejku eterycznego nie potwierdza leczniczych właściwości „Chamae Rose”” (s. 574). O ile mi wiadomo, pozostaje to ostatnim naukowym słowem.

krzew paprociowy, Chamaebataria millefolium

Chamae rose wydaje mi się natchnioną nazwą. Fernbush odnosi się do paproci, ale nie jest paprocią. Desert sweet to piękna nazwa, ale nie opisuje żadnych szczególnych cech rośliny. Chamae rose dostarcza przydatnych informacji, ponieważ łączy pierwszą część nazwy naukowej z różą, rodziną rośliny, ale także opisem kwiatów. Jest krótka, charakterystyczna i opisowa, ale jest używana w odniesieniu do leku ziołowego, a nie rośliny. Równie dobrze można nazwać oba gatunki Chamaebatia chamae różą, choć ich nazwa mizeria górska jest dobrze ugruntowana. Szukając na liście roślin USDA, fernbush narysował pustkę, ponieważ nazywają ją pustynną słodyczą. Szukając go w Google, desert sweet dostałem „do you mean dessert sweet„? i żadnych roślin. Jeśli szukasz go w literaturze, wypróbuj wszystkie możliwości. Bez względu na to, jak ją nazwiesz, uważaj na fernbush. Czy rośnie w miejscu, w którym większość roślin nie rośnie? Jakie owady odwiedzają kwiaty? Jak pachną liście? To bardzo interesująca i atrakcyjna roślina.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Moerman, D. E. 1998.Native American Ethnobotany. BRIT Press, Fort Worth, Texas.

Mozingo, H. N. 1987. Shrubs of the Great Basin. University of Nevada Press. Reno, Nevada.

Nold, R. 2008. High and Dry. Gardening with Cold-Hardy Dryland Plants. Timber Press. Portland, Oregon.

Tucker, A. O. , M. J. MacIarello, J. Hendrickson i J. Davis. 2003. The essential oils of Chamaebatiaria millefolium, Chamaebatia australis, and Chamaebatia foliolosa (Rosaceae) and comments on „Chamaebatiaria multiflorium” and „Chamaebatiaria nelleae” as medicinal plants. Economic Botany 57 (4): 570-575. link (Dostęp 1/7/24)

U.S. Forest Service. Chamaebataria millefolium Rosaceae. www. fs.usda.gov link

Yogaesoteric 2019. Chamae rose, zioło zawierające monoatomowe złoto, detoksykuje i oczyszcza skórę. yogasteric.net link (Dostęp 1/7/24) Zobacz inne przykłady, wyszukując Chamae rose.

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę