ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia rośliny – Jastrzębiec pomarańczowy, Hieracium aurantiacum

Dorastałem, nazywając go indyjskim pędzlem, więc kiedy pojechałem na zachód i pokazano mi indyjski pędzel, byłem zaskoczony. Obecnie strony internetowe podają, że jastrzębiec to Hieracium, a pędzel indyjski to Castilleja. Nie ma między nimi żadnego związku. Nauczyłem się więc nazywać tę roślinę jastrzębcem. Właściwie to jastrzębiec pomarańczowy, Hieracium aurantiacum lub Pilosella aurantiaca.

Jastrzębiec pomarańczowy, Hieracium aurantiacum

Jastrzębiec kosmaczek to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae), dość blisko spokrewniona z mniszkiem lekarskim i cykorią. Rodzaj Hieracium obejmuje około 800 gatunków, które są dobrze opisane i uznane przez ekspertów. Zaobserwowano kolejne tysiąc lub więcej ras i wariantów; mogą to być dodatkowe gatunki. Botanicy próbowali zmniejszyć złożoność rodzaju Hieracium poprzez wyodrębnienie podgrup jako oddzielnych rodzajów. Jeśli wybierzesz tę drogę, pomarańczowy jastrzębiec, o którym piszę, stanie się Pilosella aurantiaca. Żadne z głównych źródeł północnoamerykańskich, z którymi się zapoznałem – baza danych USDA Plants, Flora of North America, U.S. Forest Service (patrz Referencje) – nie zaakceptowało Pilosella . W rezultacie znalezienie informacji o roślinie jest łatwe jako Hieracium aurantiacum i trudne jako Pilosella aurantiaca. (Jest to mniej prawdziwe poza Stanami Zjednoczonymi; tam sprawdzają Pilosella, jak również Hieracium). Nazwę ją Hieracium i poczekam na nowe badania tej bardzo skomplikowanej grupy roślin.

Hieracium występują na całym świecie. W Ameryce Północnej baza danych USDA Plants wymienia 30 rodzimych gatunków Hieracium, 10 gatunków introdukowanych i 9 charakterystycznych mieszańców.

Jastrzębiec pomarańczowy, Hieracium aurantiacum

Jastrzębiec trudno jest podzielić na gatunki, ponieważ ich rozmnażanie jest bardzo skomplikowane. Podobnie jak mniszek lekarski, wiele lub większość jastrzębców jest apomiktyczna; nasiona tworzą się bez rozmnażania płciowego, co czyni je klonem rodzica. Trudno jest określić gatunek dla roślin apomiktycznych. Zasada, której chcielibyśmy użyć, „krzyżuje się i wytwarza zdolne do życia potomstwo”, aby rozpoznać członków tego samego gatunku, po prostu nie działa w przypadku apomiktów. Ponadto wiele jastrzębców, zwłaszcza jastrzębiec pomarańczowy i jego bliscy krewni, rozmnaża się przez rozłogi (jak chichory). Tak więc duża ekspozycja jastrzębca pomarańczowego może mieć dokładnie te same geny, poprzez rozłogi, a nie apomiksję. Wreszcie, jastrzębiec pomarańczowy i inne czasami krzyżują się, tworząc normalne nasiona z dwoma genetycznymi rodzicami. Od braku zmienności genetycznej do zwykłej zmienności, jastrzębie są trudne do podziału i wielu botaników nie próbuje.

Jastrzębiec pomarańczowy pochodzi z Europy, a obecnie występuje na całym świecie. Został celowo sprowadzony do Ameryki Północnej w 1875 roku ze względu na piękne kwiaty. Handel ogrodniczy rozprzestrzenił „tę ulubioną starą roślinę ogrodową”, a następnie ją naturalizował. Obecnie nie jest dostępna w sprzedaży w Ameryce Północnej.

Jastrzębiec pomarańczowy, Hieracium aurantiacum

Jastrzębiec pomarańczowy jest obecnie szeroko rozpowszechniony w północnej Ameryce Północnej, dobrze rośnie na poboczach dróg, na wilgotnych pastwiskach, w lukach leśnych i na opuszczonych polach oraz w wielu innych miejscach. Łatwo staje się zbyt obfity. Jest wymieniona jako szkodliwy chwast na Alasce i w Kolorado. Minnesota uznała ją za poważnie inwazyjną, ale zdecydowała się nie umieszczać jej na liście. jako szkodliwy chwast, ponieważ jest zbyt rozpowszechniony! (link). Większość innych gatunków jastrzębca jest również uważana za bardzo inwazyjne poza ich rodzimym zasięgiem. W międzyczasie uważam, że jastrzębiec pomarańczowy jest chroniony (rzadki) w niektórych obszarach jego rodzimego zasięgu, w górach Europy, ale nie mogłem znaleźć żadnych szczegółów.

Nazwa jastrzębca pochodzi od Pliniusza Starszego (zm. 79 r. n.e.), który w swojej Historii Naturalnej napisał „znany niektórym jako „hieracion”; od okoliczności, że jastrząb rozrywa go i skrapia oczy sokiem, a tym samym rozprasza wszelkie mroczki wzroku, których się obawia”. (Księga 20, rozdział 26 link)(Hierax to po grecku jastrząb. „Jastrzębie ziele” Pliniusza to duża grupa roślin z rodziny słoneczników o mlecznym soku, w tym te, które obecnie nazywamy jastrzębiami).

jastrzębiec kosmaczek, otwarte kwiaty i skupiska pąków

Podczas gdy źródła europejskie często wymieniają Hieracium aurantiacum(aurantiacum oznacza pomarańczowy) jako jastrzębiec pomarańczowy, jest on również powszechnie znany jako lis-i-kubki ze względu na kolor i układ pąków obok otwartych główek kwiatowych. Nazwy zwyczajowe diabelski pędzel, pędzel Flory i pomarańczowy pędzel odnoszą się do wyglądu główki kwiatowej i z pewnością są źródłem nazwy zwyczajowej indyjskiego pędzla, której się nauczyłem. W Anglii był on znany jako grim-the-collier. Grim the Collier of Croyden był popularną angielską sztuką z końca XVI wieku (link); Grim był sympatycznym głównym bohaterem. Ponieważ collier to górnik, nazwa wydaje się odnosić do czarnych włosków wokół podstawy kwiatostanu, najbardziej widocznych na moich zdjęciach z daleka lub skupisk pąków (patrz zdjęcia), które przypominały ludziom żwir, który przyklejał się do górników. Potoczna nazwa orange hawk bit jest wyraźnie odmianą orange hawkweed. Inne, mniej powszechne nazwy, dla których nie widzę związku, to król-diabeł, czerwony diabeł i chwast misyjny. Red daisy flameweed jest dość opisowa. Pospolite rośliny często mają wiele nazw zwyczajowych.

Jastrzębiec pomarańczowy, Hieracium aurantiacum

Lecznicze zastosowania jastrzębca, które znalazłem, dotyczyły innych gatunków. Nie znalazłem też jastrzębca pomarańczowego w moich źródłach dotyczących folkloru.

Jastrzębiec pomarańczowy lubi niższe temperatury niż środkowe Wielkie Równiny i nie spotykam go zbyt często. Tam, gdzie występuje w Ameryce Północnej, jest niestety inwazyjny. Jest ładny i łatwo go rozpoznać, ale prawdopodobnie powinienem powiedzieć: „doceniaj go, ale nie zachęcaj”.

Komentarze i poprawki mile widziane

Dzięki, Hollis, poprawiłem problem, który zauważyłeś. Dzisiaj nie widzę możliwości komentowania w komentarzach. Pracuję nad tym. KHK, AWB.

Odniesienia

Hieracium Plants,USDA.gov Dostęp 9/29/22.

https://www.rhs.org.uk/plants/65455/pilosella-aurantiaca/details

Seymour, L. 2021. The Name of Grim: Śledzenie postaci Grima Colliera w szesnasto- i siedemnastowiecznym teatrze angielskim. Early Theatre. 24 (2): https://go.gale.com/ps/i.do?id=GALE%7CA688764860&sid=googleScholar&v=2.1&it=r&linkaccess=abs&issn=12069078&p=AONE&sw=w&userGroupName=anon%7E34e4fbce

Stone, K. R. 2010. Hieracium aurantiacum. In: Fire Effects Information System, [Online]. U.S. Department of Agriculture, Forest Service, Rocky Mountain Research Station, Fire Sciences Laboratory (Producent). Dostępne: https://www.fs.usda.gov/database/feis/plants/forb/hieaur/all.html [2022, wrzesień 29]. https://www.fs.usda.gov/database/feis/plants/forb/hieaur/all.html

Strother, J. L. 2020. Hieracium Linnaeus. Flora of North America. link Dostęp 9/29/22.

USDA Forest Service, Forest Health Staff. Orange Hawkweed. 2005. Weed oftheWeek. US Forest Service https://www.invasive.org/weedcd/pdfs/wow/orange-hawkweed.pdf

Wikipedia na temat Hieracium, Pilosella

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę