ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin – słodkie ziemniaki, Ipomoea batatas

Słodkie ziemniaki to powój lub powój to słodkie ziemniaki. To dlatego, że słodkie ziemniaki to Ipomoea batatas, z rodzaju Ipomoea, do którego należą wszystkie powoje. Jeśli uprawiałeś słodkie ziemniaki, widziałeś rurkowaty niebieski kwiat, bardzo podobny do chwastów powoju, takich jak Ipomoea hederacea i Ipomoea purpurea.

Słodkie ziemniaki, Ipomoea batatas

Słodki ziemniak to roślina wieloletnia, tworząca pod ziemią bulwy bogate w skrobię. Rodzaj Ipomoea, powój, rodzina roślin Convolvulaceae, obejmuje około 600 gatunków. Kilka innych gatunków ma bulwy podobne do słodkich ziemniaków i głównie te są jadalne, chociaż niektóre stają się zbyt zdrewniałe, aby je zjeść po roku lub dwóch. Słodki ziemniak pochodzi z amerykańskich tropików i jest uprawiany od co najmniej 5000 lat od Peru po południowy Meksyk. Słodkie ziemniaki ze stanowisk archeologicznych w Peru zostały datowane na 10 000-12 000 lat przed naszą erą; były one pożywieniem przez długi czas.

Słodkie ziemniaki, Ipomoea batatas

Słodkie ziemniaki były tak popularne, że rozprzestrzeniły się po całym świecie niemal natychmiast po 1492 roku, stając się częścią kultury w miejscach od Afryki po Hawaje. To rozproszenie przesłoniło fakt, że słodkie ziemniaki były już na Pacyfiku. Dokładne ostatnie badania udokumentowały, że słodkie ziemniaki dotarły do Polinezji w latach 1100-1200 n.e., na długo przed Kolumbem, dokumentując kontakt między wyspami Pacyfiku a Ameryką Południową.

Występując na całym świecie od ponad 1000 lat, słodkie ziemniaki są bardzo zmienne. Są one poliploidalne z 90 chromosomami, sześciokrotnie większą niż podstawowa liczba rodzaju Ipomoea, i nie są zbyt płodne, ale przez setki lat różni ludzie wybierali różne cechy, więc „mięso” waha się od białego do ciemnopomarańczowego do czerwonego, od bardzo skrobiowego do bardzo słodkiego, w skórkach od bladych do czerwonych, rosnących na roślinach o liściach w kształcie serca lub prawie okrągłych do takich, które są prawie trójklapowe, liście od jasnozielonych do prawie czarnych. (wyszukiwanie „różnorodność słodkich ziemniaków, zdjęcia”). Jeśli nie lubisz słodkich ziemniaków, możesz spróbować tych, które wyglądają naprawdę inaczej; smaki i tekstury również się różnią.

Słodkie ziemniaki, Ipomoea batatas

Słodkie ziemniaki z Karaibów były mile widziane na południu Stanów Zjednoczonych, ponieważ przypominają bataty, rodzaj Dioscorea, podstawową bulwę skrobiową Afryki. Bataty(Dioscorea, a jest ich wiele gatunków) powierzchownie przypominają słodkie ziemniaki. W Stanach Zjednoczonych słodkie ziemniaki są często nazywane batatami. „Prawdziwe bataty” są rzadko sprzedawane w USA, prawie wszystkie „bataty” to tak naprawdę słodkie ziemniaki (rodzaj Ipomoea). Bardzo mylące.

uprawa słodkich ziemniaków

Słodkie ziemniaki potrzebują długiego sezonu wegetacyjnego i przetrwają tylko lekkie przymrozki, więc są uprawiane na południu USA. Na północy są sprzedawane jako warzywa jednoroczne, a niektóre, jeśli są uprawiane w pomieszczeniach, rosną wystarczająco szybko, aby produkować bulwy dość daleko na północ. Obecnie niektóre z nich są uprawiane jako rośliny ozdobne ze względu na atrakcyjne liście.

Liście słodkich ziemniaków jako rośliny ozdobne

Internet promuje jedzenie liści słodkich ziemniaków. Najwyraźniej są one bezpieczne do spożycia, aChociaż mogą powodować rozstrój żołądka ze względu na obecność związków szczawianowych, początkowo należy spożywać niewielkie ilości. Nie należy jednak generalizować, że ponieważ słodkie ziemniaki wyglądają jak inne powoje, liście powoju są jadalne. Słodkie ziemniaki i ich bliscy krewni są udomowieni od tysiącleci. Przodkowie powoju stworzyli związek z grzybami Claviceps, które wprowadziły alkaloidy ergolinowe – LSD i podobne substancje chemiczne – do tkanek powoju. Są one szczególnie skoncentrowane w nasionach, w mniejszych ilościach w liściach i praktycznie nieobecne w kwiatach (kwiaty są otwarte tylko przez jeden poranek). LSD wywołuje znaczące halucynacje, ale także nudności i biegunkę, bezsenność, utratę apetytu, drżenie i wiele innych. Substancje te zostały wyhodowane ze słodkich ziemniaków, ale są obecne w wielu innych gatunkach powoju, z których niektóre wyglądają niezwykle podobnie do „dzikich słodkich ziemniaków”. Jeśli zamierzasz jeść liście słodkich ziemniaków, kupuj je z wiarygodnego źródła.

Jest to ważna roślina spożywcza, której bulwy są ważnym zdrowym warzywem na całym świecie. Z pięknymi kwiatami i atrakcyjnymi liśćmi!

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Bohac, J. R., P. D. Dukes i D. F. Austin. 1995. Sweet Potato, Ipomoea batatas (Convolvulaceae). str. 57-62 w J. Smartt i N. H. Simoonds. Ewolucja roślin uprawnych. Longman Science and Technology, Londyn.

Eserman, L.A., G. P. Tiley, R. L. Jarret, J. H. Leebens-Mack i R. E. Miller. 2014. Phylogenetics and diversification of morning glories (tribe Ipomoeeae, Convolvulaceae) based on whole plastome sequences. American Journal of Botany 101 (1): 92-103.

Roullier, C., L. Benoit, D. B. McKey, and V. Lebot. 2013. Historical collections reveal patterns of diffusion of sweet potato in Oceania obscured by modern plant movements and recombination. PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences, U.S.A.) 110 (6): 2205-2210.

Kathy Keeler, Wędrowna botaniczka

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę