ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin – Skrzyp polny, gatunek Equisetum, ma się dobrze

Skrzypy są na tyle dziwne, że dawno temu, kiedy znałem bardzo niewiele nazw roślin, zobaczyłem jedną i zapytałem „co to jest?”. Wydrążone, połączone łodygi nie przypominają niczego innego. Dowiedziałem się nie tylko, że to skrzyp, ale że to starożytna roślina. Podręczniki na studiach mówiły o skamieniałościach z karbonu, sprzed 300 milionów lat, które mają praktycznie niezmienioną strukturę; rodzaj Equisetum może być najstarszym zachowanym rodzajem roślin na ziemi. Istniały skrzypy o wysokości 60 stóp (18 metrów). Dziś w Meksyku i Ameryce Środkowej nadal można znaleźć skrzypy, które osiągają wysokość 20 stóp. Wow.

Equisetum, skrzyp

Większość żywych skamieniałości, roślin i zwierząt, które wydają się niezmienione od milionów lat, to organizmy tropikalne lub morskie, a nie organizmy, które żyją tam, gdzie ja. Jako student zaliczałem skrzypy do kategorii „dziwne, ale rzadko spotykane”.

Nie jest to jednak prawdą w przypadku skrzypów. Są one niezwykle rozpowszechnione, w zasadzie na całym świecie i mogą występować dość obficie w sprzyjających siedliskach.

Mnóstwo skrzypów w tym lesie

Equisetum jest członkiem grupy roślin tak starej, że obecnie istnieje tylko 1 rodzaj w jedynej rodzinie roślin z rzędu Equisetales. Wszyscy jego krewni wymarli. Istnieje jednak 18 gatunków w rodzaju Equisetum, 11 gatunków i co najmniej trzy mieszańce w Ameryce Północnej. Mapy rozmieszczenia pokazują je w całej Ameryce Północnej, aż do koła podbiegunowego. Flora Ameryki Północnej podaje, że lubią wilgotne miejsca, a następnie wymienia osiem wilgotnych miejsc: brzegi rzek, jeziora, pobocza dróg, rowy, obszary podmokłe, łąki, bagna i wilgotne lasy. Z mojego doświadczenia wynika, że wyobrażenie skrzypów o wilgotnym terenie może być zaskakujące: Widziałem je jako składnik prerii sandhills w zachodniej Nebrasce, na suchym, piaszczystym zboczu wzgórza w miejscu, w którym pada około 20 cali deszczu rocznie (zdjęcie poniżej). Być może był tam wyciek.

Skrzypy na prerii sandhills w Nebrasce

Skrzypy wyewoluowały wcześniej niż nasiona czy kwiaty i mają kilka cech, które są dziwne w porównaniu z roślinami nasiennymi, które dominują w naszym świecie. Po pierwsze, rozmnażają się przez zarodniki, z których wyrastają małe, wolno żyjące rośliny fotosyntetyzujące, z których później powstają łatwo rozpoznawalne skrzypy. W roślinach takich jak róże i słoneczniki ten etap z zarodnikami istnieje, ale nie jest w stanie rosnąć niezależnie i jest zamknięty w kwiatach. To stadium skrzypu jest niepozorne, ale niezbędne do pełnego cyklu życiowego. Po drugie, skrzypy mogą wypuszczać zarówno płodne, jak i niepłodne pędy, które wyglądają zupełnie inaczej. Oba mają drobne, łuskowate liście. Pędy płodne są połączone i puste, czasami bezbarwne, ze stożkowatymi główkami, przypominającymi aspargus. Pędy sterylne mają okręgi zielonych łodyg, przez co przypominają szczotki do szorowania butelek. Zwłaszcza sterylne pędy mogą intensywnie rozprzestrzeniać się z kłączy. (Aby uzyskać więcej informacji, wyszukaj w Internecie hasło „cykl życiowy skrzypu”, znajdziesz tam doskonałe diagramy).

Skrzyp – pędy płodne

Skrzyp polny, Equisetum – pędy płodne, chociaż na zdjęciu nie
nie widać ich zbyt wiele, z wyjątkiem lewego górnego rogu
Nazwa Equisetum pochodzi od łacińskiego <i>equis, koń i seta – szczecina, odnosząc się do czarnych korzeni lub szczeciniastego wyglądu połączonych łodyg, w zależności od czytanego autora. Skrzyp to ogólna nazwa zwyczajowa tego gatunku. Nazywa się je również szorującymi szuwarami, a w Wielkiej Brytanii szczotkami do butelek. Roślina wygląda jak sitowie i rośnie na tych samych wilgotnych obszarach. Szorowanie wynika z tego, że skrzyp jest gruboziarnisty ze względu na zawarte w nim krzemiany i stanowi dobrą naturalną szczotkę do szorowania. Szczotka do butelek również odzwierciedla ich zastosowanie w czyszczeniu. Znalazłem je w starszych książkach zielarskich pod nazwą trawa do golenia.

Skrzyp, Equisetum – sterylne pędy

Skrzyp ma długą historię stosowania jako lek. W Europie występuje wiele takich samych gatunków skrzypu jak w Ameryce Północnej. Ze względu na szorstką teksturę były używane do zatrzymywania krwawienia. Stosowano je miejscowo do leczenia stanów zapalnych skóry. Spożywane wspomagały oddawanie moczu i leczyły wrzody. Niemiecka Komisja E, testująca tradycyjne środki lecznicze z wykorzystaniem nowoczesnego projektu eksperymentalnego, stwierdziła, że skrzyp jest skuteczny w leczeniu kilku rodzajów obrzęków, a także infekcji bakteryjnych dolnego odcinka układu rozrodczego. Amerykański WebMD nie podaje żadnych akceptowanych zastosowań skrzypu jako leku. Nie wiem wystarczająco dużo, aby wyjaśnić tę rozbieżność. Należy pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości skrzypu może powodować zatrucia i jest uznanym zagrożeniem dla koni. Stwierdzam, że jest to ważny lek i, podobnie jak wszystkie silne leki, powinien być stosowany pod nadzorem eksperta.

Jeden z szeroko rozpowszechnionych gatunków, Equisetum hyemale, ma tak dużo krzemu w swoich tkankach, że był komercyjnie sprzedawany do polerowania metalu.

Można je również uprawiać jako rośliny ozdobne. Poniższe zdjęcie z Mexico City wygląda na bardzo udane. Zauważ jednak, że rośliny są uwięzione między ścianą a chodnikiem; skrzypy rozprzestrzeniają się energicznie przez kłącza i mogą być uciążliwymi chwastami.

Skrzyp jako granica, Mexico City

Trzysta milionów lat po swoim pierwszym pojawieniu się, żywa skamielina, skrzyp, jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie i ma się bardzo dobrze.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Referencje

Glenn, L. 2014. Herb Clip News Equisetum, skrzyp polny. American Botanical Council. link (dostęp 5/28/23 poprzez subskrypcję).

Hauke, R. L. 2022. Equisetum Linnaeus. Flora of North America link ((dostęp 5/26/23).

W obronie roślin. 2015. Ancient Equisetum. In Defense of Plants blog link (dostęp 5/28/23)

Stevens, P. F. (2001 onwards). Angiosperm Phylogeny Website. Version 14, July 2017 [and more or less continuously updated since]. link (Dostęp 5/25/23)

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę