ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin – Mała czerwona rzodkiewka, Raphanus sativus

Rzodkiewka jest starożytnym warzywem, które zostało zredukowane głównie do garnirowania.

radishes, Raphanus sativus
rzodkiewki, Raphanus sativus
Nazywanie rzodkiewki tylko przyprawą jest trochę przesadzone, bo w Azji rzodkiewki są ważnym pokarmem, ale u mnie przeważnie małe rzodkiewki kroi się do sałatki dla odrobiny koloru. A jednak są uprawiane przez Europejczyków od 5 tysięcy lat, a w Azji od co najmniej 2 tysięcy. Były ważnym warzywem w Egipcie 4 tysiące lat temu. Grecy i Rzymianie jedli rzodkiewki, gotowane i surowe. Rzymianie rozpowszechnili je w całej Europie Ale my nie zastanawiamy się poważnie nad zjedzeniem dania z rzodkiewek…

Z taką ilością historii i światowym zasięgiem, rzodkiewki są dużym tematem, więc ograniczam ten post do okrągłych czerwonych rzodkiewek, a wyłączam azjatyckie rzodkiewki (takie jak daikon), europejskie rzodkiewki o czarnych korzeniach, azjatyckie rzodkiewki o szczurzym ogonie uprawiane dla ich liści, oraz rzodkiewki pastewne, które wszystkie są tym samym gatunkiem, Raphanus sativus (rodzina kapustowatych, Brassicaceae).

Pierwsze pojawienie się naszej kulistej rzodkiewki miało miejsce w XVIII wieku. Początkowo była ona biała. Jasnoczerwony kolor pojawił się jako mutacja później; ludzie pokochali go i rozmnażali.

radish, Raphanus sativus
rzodkiewka, Raphanus sativus

Rzodkiewki są dwuletnie, kwitną w drugim roku. Czerwone, białe lub czerwono-białe małe okrągłe rzodkiewki są zbierane w pierwszym roku. Rzodkiewka, dla której uprawiamy roślinę, jest miejscem, w którym roślina magazynuje energię z pierwszego roku życia, aby pomóc w kwitnieniu w następnym roku. Pozostawiona do dalszego wzrostu po pierwszym formowaniu się rzodkiewki, stanie się twarda i sparciała. Nasiona są produkowane tylko w drugim roku i firmy nasienne zazwyczaj robią to dla przypadkowych ogrodników. Inne rzodkiewki są uprawiane dla ich liści lub korzeni i można jeść liście i strąki nasion rzodkiewki ogrodowej, ale nie są one nigdzie w pobliżu tak smaczne jak okrągła rzodkiewka.

Rzodkiewki są łatwe w uprawie. Są to warzywa chłodnej pory roku, które najlepiej rosną w łagodnych temperaturach i opierają się przymrozkom. Tak więc łagodzę moją potrzebę wyjścia na zewnątrz wczesną wiosną, sadząc rzodkiewki „jak tylko gleba może być uprawiana” (jak to określają firmy nasienne). Rosną szybko i wiele z nich można zebrać w ciągu sześciu tygodni. Bardzo satysfakcjonująca mała uprawa.

radish, Raphanus sativus
rzodkiewka, Raphanus sativus

Słowo rzodkiewka wywodzi się z języka La

cyna dla korzenia, radix. Brzmi to jak „czerwonawy”, ale nazwa jest znacznie starsza niż czerwonawy korzeń, sięgając do języka staroangielskiego, a nazwa jest wspólna z większością języków europejskich. Raphanus był klasyczną grecką nazwą rzodkiewki, a sativus oznacza „jadalny” „uprawiany”. (dzięki, David Gorsline). Jest w rodzinie gorczycowatych, Brassicaceae, a ostry smak pochodzi od glukozynolanów, myrozynaz i izotiocyjanianów wspólnych z musztardami.

radish, Raphanus sativus
rzodkiewka, Raphanus sativus

W 1653 roku Nicholas Culpeper napisał, że rzodkiewka ogrodowa jest „tak dobrze znana, że nie wymaga opisu.” (p. 287). On i jego współcześni dyskredytowali rzodkiewkę; „nie daje ona wiele pożywienia i jest bardzo wietrzna” – kontynuował. Thomas Hill, pisząc książkę ogrodniczą w 1652 roku, stwierdził, że „rzodkiewka jedzona przed lub po mięsie, powoduje wiatr, otępia biust, oczy i rozum” (Mabey, s. 211).

Jednak od czasów starożytnych rzodkiewki były uważane za dobry lek na kamienie żółciowe i nerkowe. Ich skład chemiczny pozwala im się dobrze przechowywać, a przez zimę zachowują wystarczająco dużo witaminy C, aby być całorocznym antidotum na szkorbut. Te zastosowania są poparte przez współczesną naukę, ale inne twierdzenia nie zostały zweryfikowane. Rzodkiewka podobno wywołuje pożądanie, co jako zdrowe warzywo może mieć miejsce, jeśli przez pożądanie rozumie się energię seksualną. Bardziej wątpliwe jest leczenie trucizn i ukąszeń węży, usuwanie piegów i przywracanie włosów. Leech Book of Bald

(angielski, około roku 1000) stwierdzał: „Przeciw gadaninie kobiety: skosztuj w nocy na czczo korzenia rzodkiewki, tego dnia gadanina nie może ci zaszkodzić”(III-lvii). Noszone przy sobie rzodkiewki chroniły przed złym okiem.

radish plants, Raphanus sativus
rośliny rzodkiewki, Raphanus sativus

Jak wszystkie z rodziny kapustowatych, rzodkiewki w każdej postaci są dla ciebie dobre, zawierają minerały i związki antyrakowe. Uprawiaj i jedz rzodkiewki!

Komentarze i poprawki mile widziane.

ReferencesCockayne

, T. O. 1961. Leechcraft, Wortcunning and Starcraft of Early England

. The Holland Press. London.

Culpeper, N. Nie podano daty, oryginał 1653. Culpeper’s Complete Herbal.

W. Foulsham and Company. London. Online version: link From at 1810 edition.

Cunningham, S. 1985. Cunningham’s Encyclopedia of Magical Herbs.

Llewellyn Publications. St. Paul, Minnesota.

Harrison, L. 2011. A Potted History of Vegetables

. Lyons Press. Guildford, Connecticut.

Mabey, R. editor. 1987. The Gardeners Labyrith by Thomas Hill

. (oryginalnie opublikowany w 1652 roku). Oxford University Press. London.

Oxford English Dictionary Online. 2022. „radish, n.”. OED Online. Oxford University Press. https://www-oed-com.libproxy.unl.edu/view/Entry/157346?redirectedFrom=radish (dostęp 19 marca 2022). </

p>Storl

, W. D. 2016. A Curious History of Vegetables (Ciekawa historia warzyw).

North Atlantic Books. Berkeley, California.

Van Wyk, B-E. 2005. Food Plants of the World.

Timber Press. Portland, Oregon.

Kathy Keeler, Wędrująca Botaniczka

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę