ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia podróży – Japoński Ogród Herbaciany w Golden Gate Park, San Francisco

W marcu 2023 roku w Kolorado wciąż panowała zima, gdy wyruszyliśmy do San Francisco, by uciec z Kalifornii. Obszar ten miał stresującą zimę z ulewnymi deszczami, a nasza podróż została wciśnięta między dwie kolejne burze. Mieliśmy jednak piękny dzień na spacer po Golden Gate Park.

Japoński Ogród Herbaciany, San Francisco

Japoński ogród, formalnie Japoński Ogród Herbaciany w San Francisco, został założony w 1894 roku jako część japońskiej wioski na Kalifornijskiej Wystawie Zimowej, Światowych Targach. Po jej zakończeniu, park został przekonany do uczynienia z niego ogrodu i stałego elementu. W tamtym czasie Golden Gate Park znajdował się na zachód od San Francisco; dziś otacza go San Francisco.

Japoński Ogród Herbaciany obejmuje tradycyjne japońskie rośliny i elementy krajobrazu. W marcu, dla przybysza z zimy, był to wspaniały widok.

rododendron

Były tam spokojne, klasyczne widoki z przyciętymi drzewami w ogrodzie, z widokiem na drzewa poza ogrodem (przycinane przez dominujące wiatry znad Pacyfiku). „Spójrz na tę zieleń!” – mówili mieszkańcy Kolorado.

Ponieważ ogród ma prawie 130 lat – w rzeczywistości jest to najstarszy publiczny ogród japoński w Stanach Zjednoczonych – można było podziwiać dojrzałe małe drzewka o ciekawych kształtach:

Tutaj spojrzałem w górę, by zobaczyć kwiaty wiśni na tle żywej zieleni nowych liści klonu japońskiego.

Ogrody japońskie to często miejsca kontemplacji, bogate w rośliny zimozielone, dzięki czemu są przyjazne przez cały rok. Ale Japończycy doceniają również kwitnące drzewa i kwiaty ogrodowe, za ich piękno i z myślą, że to piękno jest ulotne. Kwiaty są obecne krótko: należy je pielęgnować.

Przez ogród przepływa strumień, który tworzy stawy. Stworzyło to uderzające refleksje w ten marcowy poranek. Każde z tych zdjęć można by pociąć na pół lub ćwiartki, a każda część byłaby bardzo piękna.

Historia Japońskiego Ogrodu Herbacianego obejmuje również tragedię związaną z traktowaniem osób japońskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Po wystawie w 1894 roku japoński architekt krajobrazu Makoto Hagiwara zorganizował utrzymanie ogrodu. Włożył w to swój osobisty majątek i wiedzę, mieszkając na terenie posiadłości wraz z rodziną. Został usunięty ze stanowiska dyrektora w 1901 roku po przyjęciu antyazjatyckiej poprawki do statutu miasta, ale nadal zarządzał ogrodem, a w 1909 roku zbudował tam swój dom rodzinny. W 1942 r. jego dzieci i wnuki nadal zarządzały ogrodem. Wszyscy zostali wysłani do obozów internowania przez rząd Stanów Zjednoczonych. Ogród został przemianowany na Orientalny Ogród Herbaciany. Dom Hagiwara w parku został zburzony, a Ogród Herbaciany cierpiał z powodu zaniedbania. Pod koniec wojny Hagiwarowie nie wrócili, a nawet nie mogli wrócić, ponieważ dom zniknął. W końcu odzyskali część swojego dobytku. Członkowie rodziny nadal mieszkają w okolicy, a niektórzy pracują z roślinami, ale żaden z nich nie jest obecnie bezpośrednio zaangażowany w Ogród Herbaciany. Można sobie wyobrazić zupełnie inny wynik, gdyby USA nie internowano osób pochodzenia japońskiego podczas II wojny światowej.

Hagiwarowie z pewnością stworzyli piękną przestrzeń.

Kolejny duży stary rododendron, pokryty kwiatami:

Oto pierwszy rododendron z pewnej odległości, bo wydawał mi się taki piękny.

Szczegóły ogrodzenia są trudne do uchwycenia, ale są tradycyjneitionalny japoński design. Widać to w całym ogrodzie: autentyczne detale. Obejmują one wzory nawierzchni na ścieżkach, materiały i konstrukcję budynków oraz małe kapliczki, by wymienić tylko kilka, które zauważyłem.

Zrobiłem wiele zdjęć kamelii, ponieważ mój ojciec hodował je po przejściu na emeryturę na Florydzie, ale to jest prawie idealne. Kamelie kwitną zimą, w regionach o łagodnych zimach; były to jedne z najpóźniej kwitnących odmian.

kamelia

I ogród kontemplacyjny Zen. Zwykle chodzi o to, by żwir przypominał morze, a skały i nasadzenia wewnątrz przypominały wyspy. Absolutnie piękne miejsce do medytacji lub marzeń.

Ogród Zen w Japońskim Ogrodzie Herbacianym, San Francisco

Oto kolejny piękny widok z pięknymi szczegółami:

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia:

Strona internetowa Golden Gate Park https://www.japaneseteagardensf.com/

Prawnuk Hagiwary opowiada o ogrodzie: https://hanascape.com/japanese-tea-garden

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę