ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Estes Park, Kolorado, czerwcowe kwiaty dzikie

Wędruj ze mną po suchym zboczu góry w Estes Park, Colorado. Jest koniec czerwca, prawie lipiec. Ale góry to zabawa; wejdź na kilkaset stóp lub skręć za róg i sezon jest dwa tygodnie wcześniej lub później, ponieważ jest tam chłodniej lub cieplej, cieniej lub słoneczniej, wilgotniej lub bardziej sucho. Wzniesienie i aspekt czynią dramatyczne różnice. (Tak samo jak położenie, wyjazd na północ lub południe również zmienia sezon).

western wallflower, Erysimum capitatum
kosaciec zachodni, Erysimum capitatum

Na tym zachodnim zboczu drzewa, głównie sosny ponderosa, ale także jałowce i inne, były rozproszone. Gleba była płytka nad dużymi skałami. hillside, Estes Park, Colorado

Kwiaty były w większości samotne, a nie dramatyczne pola setek kwitnących razem, jak to widać na górskich łąkach.

Oto cinquefoil, Potentilla (rodzina różowatych, Rosaceae). Istnieje 26 gatunków cinquefoil wymienionych we Florze Kolorado, tylko dla tego hrabstwa (Larimer). Jestem w stanie wyeliminować wiele, ale nie wszystkie, więc ten mogę zidentyfikować tylko jako cinquefoil. Na prawym kwiatku spoczywa owad.

Potentilla, cinquefoil
pięciornik, Potentilla

Dzikie geranium. Uważam, że jest to pelargonia purpurowa lepka, Geranium viscosimum (viscosimum

znaczy po łacinie „najbardziej lepki”). Roślina ta jest dość pospolita. Linie na kwiatach podobno kierują zapylacze do nektaru w centrum.

Rozchodnik, rozchodnik. To jest prawdopodobnie Sedum lanceolatum, rozchodnik włóczkowy, jedyny rodzimy rozchodnik

w Kolorado. Ludzie często nazywają go po prostu żółtym rozchodnikiem, ponieważ jest on również jedynym żółtym. Otwiera i zamyka swoje kwiaty wraz z temperaturą. Na początku mojej wędrówki myślałem, że rozchodniki są tylko w pąkach, ale wracając, większość roślin miała szeroko otwarte kwiaty w kształcie gwiazdy. Jest to sukulent o ciekawych, zatrzymujących wodę liściach. (rodzina rozchodników, Crassulariaceae). <img alt=”rozchodnik żółty, Sedum lanceolatum” height=”400″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgjIsVT7hhhvfPFxcSKtaDClDG4osvWY1mjbpoYVs0-Wwk4G52jWvm- ikVfR2P0L9jDL7vRbEPJllKABDiMyGHqIIyygeiu4jURSFQJuvYie6Zza8nB2L7952revOy3csGYwqCurIOL631ep95zntVfjfHvHfY5dkM5nWeX1HqERCwz0VXECAk0VWI/w366-h400/DSC01868.JPG” width=”366″

/>Świeca

młynarska

, Cryptantha virgata, zwana również Oreocarpa virgata (

rodzina ogórecznikowate, Boraginaceae).Jest to charakterystyczna roślina o wysokości stopy lub dwóch z ładnymi białymi pięciopłatkowymi kwiatami na całym kłosie. Jest to endemiczny do (znaleźć tylko w) Kolorado i Wyoming, ale stosunkowo powszechne tutaj, więc lokalny smakołyk. Jest dwuletni, rośnie przez rok przed wysłaniem łodygi kwiatowej, która tworzy nasiona i umiera.

miner's candle, Cryptantha virgata
świeca górnicza, Cryptantha virgata

Dotted wzdłuż zbocza były rośliny srebrny liść facelia Phacelia hastata (

rodzina Waterleaf, Hydrophyllaceae, choć USDA rośliny strona internetowa stawia go w ogórecznik rodziny Boraginaceae). Pomyślałem, że są bardzo ładne. Wygląd kolców wystających z kwiatu to tak naprawdę pręciki i słupki sięgające tak, że odwiedzający motyl łatwo dostaje pyłek na skrzydła i przenosi go na słupki. Phacelias występują głównie w zachodniej części Ameryki Północnej i są szczególnie zróżnicowane w Kalifornii.

silverleaf phacelia, Phacelia hastata
facelia srebrzysta, Phacelia hastata

Duże liście poniżej facelii srebrnolistnej to pospolita dziewanna, Verbascum thapsus, obfity chwast w okolicy.

Były tam duże skały, po których można było się wspinać, a rośliny do nich przylegały.

Rocky mountain sideNa tej półce skalnej (poniżej) znajdował się duży płat, prawdopodobnie klon, korzenia ałunu górskiego, Heuchera bracteata (rodzina skalnicowatych, Saxifragaceae). Był w pełnym rozkwicie, ale łodygi kwiatowe są tylko kilka cali wysokości i kwiaty dość małe i zielonkawe białe. Jest blisko spokrewniona z gatunkami Heuchera sprzedawanymi ogrodnikom jako dzwonki koralowe. Więc jeśli lubisz miniatury, jak ja, to jest to atrakcyjna roślina. Rocky Mountain alum root, Heuchera bracteata

Na zboczu wzgórza rosły okazjonalnie kwitnące krzewy. To ma trafną nazwę pięciopłatkowego klifu (Jamesia americana

, rodzina hortensji, Hydrangeacea

e). Występuje na skalistych zboczach w całym południowo-zachodnim USA.

fivepetal cliffbush, Jamesia americana
pięciopłatkowy krzew klifowy, Jamesia americana

Różyczka, Antennaria rosea (rodzina słonecznikowatych, Rosaceae). Wyglądają jak pussy toes otoczone czerwienią! Takie ładne, małe roślinki. Na poniższym zdjęciu są prześcigane przez zachodniego wallflowera (Ersymum capitatum

).

pussy toes and wallflower

Ta mała stokrotka to fleabane w rodzaju Erigeron, prawdopodobnie stokrotka cięta, E. compositus. Była dość pospolita, na tyle znajoma, że łatwo ją przeoczyć. Prawie nie zrobiłem jej zdjęcia. Ale rzeczy, które widzisz często, mogą być bardzo atrakcyjne lub interesujące, jeśli zatrzymasz się i spojrzysz.

Erigeron, fleabane
rukiew leśna lub stokrotka, Erigeron

Niektóre rośliny, jak kwiaty kocanki (Gaillardia aristida

) były dramatyczne. Naprawdę wyróżniały się wśród traw. Jest to roślina o znacznym zróżnicowaniu w kolorze kwiatów, która występuje w całej zachodniej i północnej Ameryce Północnej. Siostrzany gatunek występuje we wschodniej i południowej części Ameryki Północnej.

blanketflower, Gaillardia aristida
kocanka, Gaillardia aristida

Dramatyczne były również pędzle indyjskie, gatunki Castilleja

(rodzina sowich koniczyn, Orobanchaceae). W Kolorado jest dużo indyjskich pędzli, o kolorach kwiatów od czerwonego przez żółty do białego. Ja uwielbiam te pomarańczowe.

Indian paintbrush, Castilleja
kosaciec indyjski, kastylia

I wtedy zobaczyłem ten intensywnie niebieski, włochaty czepiec, Scutellaria brittonii

.

(rodzina miętowa Lamiaceae). (Rośnie wśród liści rośliny strączkowej, prawdopodobnie szarańczynu, który nie kwitnie).

hairy skullcap, Scutellaria brittonii
czaszka owłosiona, Scutellaria brittonii

Tutaj jestem znacznie wyżej, patrząc w dół. Rocky Mountains, Estes Park, CO

Wszystkie rodzaje ciekawych rzeczy do zobaczenia! Odkrywaj, gdziekolwiek jesteś!

Komentarze i poprawki mile widziane.

Uwagi: Włączam rodzinę, ponieważ możesz nie widzieć rośliny (świeca górnicza na przykład), ale możesz znać rodzinę (ogórecznik), więc możesz uzyskać lepsze poczucie tego, co to jest.

Użyłem iNaturalist, aby spróbować zidentyfikować kilka z tych roślin, których nie widziałem wcześniej. To działało całkiem dobrze, aby uzyskać ich sugestie i sprawdzić je w Flora of Colorado

. Użyłem ich telefonu ap, Seek, podczas gdy byłem w Estes Park. To zidentyfikowało kilka roślin, ale dało mi tylko rodzinę, którą już znałem, w innych przypadkach. Im więcej zdjęć dajemy im, tym lepiej zrobią.

Napisałem o wielu z tych roślin. Aby uzyskać więcej informacji zobacz:

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę