ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Domowe i dzikie zbiory – aromatyczne kije wędzarnicze

Ten artykuł został pierwotnie napisany dla Mother Earth Living i został opublikowany tutaj za zgodą wydawcy. Żyjąca Matka Ziemia to amerykański dwumiesięcznik o zrównoważonych domach i stylu życia.

Homegrown and Wild Harvested Smoke Sticks

Aromatyczny dym roślinny posiada starożytny i znajomy powab. Alchemia przekształcania suszonych roślin w pachnący dym ma głęboki wpływ na odczucia – lub energię – przestrzeni lub osoby. Nie bez powodu kultury na całym świecie palą aromatyczne rośliny podczas ceremonii i praktyk religijnych. Emocjonalny wpływ zapachu w połączeniu z dymem jest uniwersalny i śmiem twierdzić, że niezrównany.

Na przestrzeni dziejów ludzie palili wiele roślin w formie kadzideł, żywic i liściastych wiązek, dla różnych celów duchowych i praktycznych. Niektóre rośliny zawierają olejki eteryczne, które działają odstraszająco na owady. Kiedy te rośliny są spalane, olejki eteryczne zawarte w aromatycznym dymie pomagają odpędzić szkodniki takie jak komary, pchły i gryzące muchy. Dodatkowo, dym z takich roślin jest często antybakteryjny. W jednym z badań, różne rośliny zostały spalone, aby uwolnić dym do powietrza, co skutecznie zmniejszyło unoszące się w powietrzu populacje bakterii chorobotwórczych o 94% w ciągu jednej godziny. W innym badaniu zbadano antybakteryjne działanie dymu uzyskanego z różnych południowoafrykańskich roślin, które są tradycyjnie palone, i stwierdzono, że dym jest bardziej antybakteryjny niż inne ekstrakty z tych samych roślin.

Żyjąc na wilgotnym południowym wschodzie w różnych prymitywnych strukturach, mogę osobiście zaświadczyć o zdolności dymu do odstraszania pleśni. Można sobie wyobrazić znaczenie aromatycznego dymu roślinnego przed wynalezieniem drzwi, ekranów i współczesnych praktyk higienicznych. Palenie pachnących liści i żywic pomagało utrzymać ludzi i ich przestrzenie w zdrowiu!

Ludzie palą również aromatyczne rośliny dla przyjemności zapachu lub w celu promowania pozytywnych uczuć. Jeśli dyfuzujesz olejki eteryczne w swoim domu lub zapalasz naturalne świece do aromaterapii, używasz skoncentrowanej formy aromatu botanicznego. Palenie patyczków do dymu, żywicy lub aromatycznych liści jest po prostu mniej skoncentrowanym sposobem uwalniania olejków eterycznych i pokrewnych aromatycznych związków roślinnych w połączeniu z wizualną i zapachową mistyką dymu.

Duchowe i religijne tradycje spalania aromatycznych roślin są bogate i zróżnicowane, sięgają niemal wszystkich religii i kontynentów. Już cztery tysiące lat temu starożytni Egipcjanie palili kadzidła roślinne. Aromatyczny dym roślinny pojawia się w ceremoniach buddystów, chrześcijan, taoistów, pogan i hindusów.

W całej Ameryce Północnej różne rdzenne ludy od wieków wiązały i paliły aromatyczne zioła. Rośliny takie jak biała szałwia(Salvia apiana), kosaciec (Artemisia tridentata) i trawa słodka(Hierochloe odorata) są używane wceremoniach i do innych celów leczniczych. Praktyki i rytuały różnią się między grupami, z bardzo specyficznymi i przemyślanymi tradycjami.

Jestem pochodzenia europejskiego i nie jestem wyszkolony w tradycyjnych praktykach czy ceremoniach jakiejkolwiek kultury, dlatego jestem ostrożny, aby nie przedstawiać mojego wiązania czy palenia jako tradycyjnego stylu czy praktyki rdzennych Amerykanów. Dodatkowo zbieram lub uprawiam rośliny, które w Europie były tradycyjnie używane do aromatycznego palenia i włączam je do moich wiązek. W związku z tym, będę odnosił się do tych wiązek aromatycznych jako „pałeczki do palenia”, ponieważ jest to bardziej uniwersalne określenie. Specjalnie unikam terminów „pałeczki do smug” lub „smugowanie”, ponieważ odnoszą się one do specyficznych praktyk, które należą do pewnych rdzennych kultur w obu Amerykach.

Wiele rdzennych grup wierzy, że wiązki aromatycznych roślin nie powinny być sprzedawane, ale zamiast tego powinny być wymieniane, podarowane lub wykonane domowym sposobem. Tym bardziej warto nauczyć się robić własne!

Zbieranie i wiązanie aromatycznych pałeczek do palenia jest w rzeczywistości dość łatwe i przyjemne. Rozważ spotkanie z grupą przyjaciół, z których każdy przyniesie materiały z własnego ogrodu lub okolicy i połączy je w zbiorowe wiązki aromatycznego dymu. Za każdym razem, gdy zapalisz patyczek, ciepło waszych przyjaźni będzie rozpalone na nowo!

Homegrown herbs for preparing smoke bundles: Bergamot, anise hyssop, lavender, yarrow, and white sage

Domowe zioła do przygotowania wiązek dymu: Bergamotka, anyż hyzop, lawenda, krwawnik i biała szałwia.

Rośliny do przygotowania ziołowych wiązek aromatycznych

Robiąc wiązanki ziołowe, trzymaj się roślin, które były tradycyjnie palone dla ich aromatycznego dymu, ponieważ niektóre gatunki roślin wytwarzają toksyczny dym. Innymi słowy, najlepiej nie eksperymentować z paleniem nieznanych roślin. Rośliny z poniższej listy były tradycyjnie zbierane, wiązane i palone w Europie dla ich aromatycznego dymu (z wyjątkiem białej szałwii, która pochodzi z południowej Kalifornii).

Rozważ rozpoczęcie z jedną lub kilkoma z tych roślin, łącząc różne rośliny o różnych teksturach i odcieniach. Lawenda(Lavandula spp.), płatki róż(Rosa spp.), szałwia meksykańska (Salvia leucantha), szałwia rosyjska(Perovskia atriplicifolia) oraz purpurowe odmiany bazylii i tulsi(Ocimum spp.). Mocowanie pojedynczych płatków kwiatowych – w przeciwieństwie do gałązek kwiatowych – jest nieco podstępne i wymaga nieco więcej finezji.

Garden sage (Salvia officinalis)

Szałwia ogrodowa (Salvia officinalis)


Szałwia ogrodowa(Salvia officinalis) jest zbierana w połowie lata, zanim rośliny zaczną kwitnąć. Dym jest używany do odpędzania negatywnych energii, oczyszczania pomieszczeń i zapewniania ochrony. Mówi się również, że szałwia pochłania złośliwe myśli i uczucia.

Eastern red cedar (Juniperus virginiana)

Czerwony cedr wschodni (Juniperus virginiana)


Jałowiec
(Juniperus spp.) był wykorzystywany w wielu europejskich tradycjach do odpędzania złych energii i zapewniania ochrony. Jałowiec rośnie dziko na całym duża część Ameryki Północnej i Eurazji. Możesz użyć dowolnego gatunku jałowca, który nazywany jest również cedrem (pamiętaj, że istnieją inne drzewa iglaste, które również nazywane są cedrem).

Lavender (Lavandula angustifolia), photo copyright Juliet Blankespoor-2

Lawenda (Lavandula angustifolia)


Lawenda(Lavandula angustifolia) jest palona w celu uzyskania odprężenia i poczucia spokoju. Może być stosowana do łagodzenia traumy i żałoby oraz do zmniejszania niepokoju. Szara faktura liści i purpurowy blask różdżek kwiatowych dodają ziołowego charakteru wiązankom botanicznym.

Aromatic garden with anise hyssop, eucalyptus, western mugwort and sweetfern

Aromatyczny ogród z anyżkiem, eukaliptusem, bylicą zachodnią i ostnicą.


Bylica pospolita(Artemisia vulgaris) jest tradycyjnie palona w celu wzmocnienia marzeń i wróżenia. Bylica pochodzi z Eurazji, a obecnie rośnie dziko w całej Ameryce Północnej. Zbieraj rośliny zanim zakwitną. Uważa się, że jest to europejski odpowiednik swojego bliskiego krewnego – sagowca(Artemisia tridentata), chociaż mają one inny zapach i tradycję stosowania.

Potted Barbeque Rosemary (Rosmarinus officinalis)

Rozmaryn doniczkowy 'Barbeque’ (Rosmarinus officinalis 'Barbeque’)


Rozmaryn
(Rosmarinus officinalis) jest łatwy w uprawie w domowym ogrodzie ziołowym. Gałązki należy zbierać w połowie lata; kwitnące gałęzie dodają urody, ale nie są konieczne. Rozmaryn jest palony w celu oczyszczenia i ochrony pomieszczeń oraz zwiększenia czujności i witalności. Tradycyjnie używa się go, aby wzmocnić pewność siebie i determinację.

White sage (Salvia apiana) growing in my North Carolina garden

Biała szałwia (Salvia apiana) rosnąca w moim ogrodzie w Północnej Karolinie


Biała szałwia(Salvia apiana) pochodzi z nadbrzeżnego pogórza południowej Kalifornii i jest zagrożona utratą siedliska i nadmiernymi zbiorami – głównie na aromatyczne fajki do palenia. Kupić uprawiane wiązki białej szałwii lub uprawiać własne i pozostawić białą szałwię dla rdzennych mieszkańców obszaru, którzy używają białej szałwii w ceremonii i do celów leczniczych.

Homegrown aromatic smoke sticks prepared from white sage, lavender, rosemary, and Mexican sage

Domowe aromatyczne kije do palenia przygotowane z białej szałwii, lawendy, rozmarynu i szałwii meksykańskiej.

Jak uprawiaćPrzygotuj ziołowe patyczki do palenia

Przed zbiorem, poświęć trochę czasu, aby skupić się i kultywować stan spokojnej świadomości. Rozważ siedzenie z rośliną i po prostu oddychanie w ciszy, korzystając z okazji, aby obserwować jej piękno i siłę. Na całym świecie tradycyjne ludy przed zbiorem roślin leczniczych i ceremonialnych pytają o zgodę. Ta praktyka wzmacnia pokorę i wzajemne powiązania.

Niezależnie od tego, jakie są Twoje przekonania, uczucie wdzięczności i uznania ustawia scenę dla pięknej sesji zbierania i wiązania. Jak zawsze, bądźcie pewni swojej identyfikacji i zbierajcie tylko te rośliny, które są obfite i nie były opryskiwane.

Nie bierz zbyt wiele z jednej rośliny – zetnij trochę, a następnie przejdź do następnej rośliny. Przed rozpoczęciem zbiorów, należy uzyskać pozwolenie od właściciela ziemi, lub jeśli jesteś na ziemi publicznej, od odpowiedniej agencji rządowej. Więcej o bezpieczeństwie i etyce zbiorów znajdziesz w moim artykule tutaj

.

1. Wytnij ośmio- do dziesięciocalowe gałązki z rośliny. W zależności od rośliny (roślin), będziesz chciał 5 do 10 gałązek na pęczek.

2. Ułóż swoje gałązki w tym samym kierunku w pęczki o średnicy dwóch do trzech cali. Możesz przygotować wiązki z jednego rodzaju rośliny lub mieszane, składające się z różnych gatunków. Wiązka będzie się kurczyć w miarę wysychania, więc zrób ją nieco pulchniejszą niż pożądany rozmiar. Jeśli jednak wiązka jest zbyt gruba i mieszkasz w wilgotnym klimacie, zwiększa to szansę na spleśnienie jej wewnątrz.

Arrange 5-10 sprigs of your plant (or plants) in the same direction

Ułóż 5-10 gałązek swojej rośliny (lub roślin) w tym samym kierunku


3. Używając dowolnego rodzaju naturalnego sznurka, odetnij kawałek, który jest około pięć do sześciu razy dłuższy niż długość wiązanki. Ciasno otocz podstawę wiązki i zawiąż ją w węzeł, pozostawiając długi koniec sznurka wolny. W miarę wysychania materiału roślinnego, wiązka będzie się kurczyć, dlatego ważne jest, aby mocno związać wiązkę, aby się nie rozpadła.

Tightly encircle the base of the bundle and tie it off in a knot

Ciasno otocz podstawę wiązki i zawiąż ją w węzeł, pozostawiając długi koniec sznurka wolny.


4. Owiń sznurek w górę i wokół wiązki pod kątem ukośnym (jak paski na lasce cukrowej), pamiętając o napięciu sznurka. Złóż materiał roślinny na górze, aby uzyskać czystą krawędź, jeśli chcesz. Teraz okrążaj z powrotem w dół pod kątem ukośnym, przecinając rosnący sznurek, robiąc małe „X” jak idziesz. Jeśli Twoje zawiniątko jest trochę szorstkie na krawędziach, możesz jeszcze raz zatoczyć koło. Po ponownym okrążeniu podstawy zawiąż sznurek na dole wiązanki. Jeśli twoja wiązanka jest trochę niesforna, nie przejmuj się: stanie się bardziej miękka, gdy wyschnie.

<img src=”https://3duzyb4bw6dk10sxk642xo1d-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/08/3Wrap-your-twine-up-and-around-the-bundle-at-a-diagonal-angle.jpg” alt=”Owiń swój sznurek w górę i wokół podstawy.

rozłożyć pod kątem” width=”853″ height=”1280″ />

Owiń sznurek w górę i wokół wiązki pod kątem ukośnym.

Circle back down the bundle crossing over the rising twine to make little xs

Okrążaj wiązkę z powrotem w dół, przecinając rosnący sznurek, aby zrobić małe „X”.


5. Wysusz swoje wiązki rozkładając je w ciepłym, suchym miejscu. Ciepło i ruch powietrza przyspieszą suszenie, co jest ważne, jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie. Jeśli wiązka schnie zbyt wolno, wnętrze będzie pleśnieć. Jeśli mieszkasz w suchym klimacie lub ogrzewasz lub klimatyzujesz swój dom, nie jest to problemem. Sprawdź suchość po czterech do siedmiu dniach zginając materiał roślinny: jeśli roślina pęka i jest chrupiąca, jest sucha i gotowa do zapalenia!

Eastern red cedar aromatic smoke stick

Pałeczka aromatycznego dymu z czerwonego cedru


6. Przechowuj swoje wiązki w słoikach, aby zachować świeżość i aromat. Jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, jest to niezbędne, aby zapobiec spleśnieniu i aby patyczki były wystarczająco suche do palenia.

Smoldering aromatic smoke stick resting in an abalone shell

Tląca się aromatyczna pałeczka dymu spoczywająca w muszli abalone

Palące się pałeczki dymu

Zapal końcówkę swojego kija dymnego za pomocą zapalniczki, świecy lub zapałki. Jeśli płomień nie zgaśnie sam po pięciu sekundach, delikatnie go zdmuchnij. Trzymaj tlący się kij nad muszlą abalone lub ognioodporną, płytką miską, aby złapać spadający popiół. (Niektóre gatunki abalone zostały przełowione, więc upewnij się, że kupujesz muszle, które zostały wyhodowane, a nie dziko zebrane). Jeśli wypuszczasz aromatyczny dym do pomieszczenia zamkniętego, możesz poruszać się po tym obszarze z wiązką i delikatnie dmuchać na nią lub wachlować ją piórkiem.

Jeśli oferujesz uzdrawiający dym osobie, najlepiej jest być na zewnątrz. Wachluj dym nad osobą za pomocą pióra lub swojej ręki. Istnieją różne tradycje oczyszczania dymem ludzi i przestrzeni – nie muszą one mieć nadrzędnego lub uniwersalnego protokołu.

Rozważ wyciszenie umysłu w ciszy przed zapaleniem wiązki, ustalając jednocześnie intencję dla sesji. Wdzięczność za aromatyczne olejki rośliny nadaje ton szacunku. Pamiętaj, że wiele rdzennych kultur ma tradycyjne rytuały i specyficzne praktyki wokół uzdrawiania dymem lub oczyszczania. Jeśli nie jest to częścią twojej kultury, lub nie zostałeś przeszkolony i nie otrzymałeś pozwolenia od tej kultury na dzielenie się tym, proszę nie przedstawiaj się publicznie jako posiadający właściwe zrozumienie tych tradycji. Zamiast tego, rozważ zwrócenie się do dziedzictwa swoich przodków po wskazówki dotyczące tradycji dymu aromatycznego.

Po wypuszczeniu początkowego aromatycznego dymu, materiał roślinny często nadal się tli i zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach dymu. Z tego powodu, lubię zdusić m

y smoke stick na zewnątrz, pocierając końcówką o tę samą muszlę abalone, której używam do łapania popiołu, i pozostawić na zewnątrz na pięć minut, aż zapach się rozejdzie.

Ważne jest, aby mieć świadomość, że różne rośliny palą się w różny sposób: niektóre zioła będą się powoli tlić, inne szybko zapłoną mocnym płomieniem, a niektóre nawet będą trzeszczeć miniaturowymi wybuchowymi iskrami. Jeśli pracujesz z nową rośliną, pamiętaj, aby zapalić wiązkę na zewnątrz, w bezpiecznym miejscu, gdzie przypadkowa iskra nie spowoduje pożaru!

Never leave a burning smoke stick unattended


Nigdy nie zostawiaj płonącego kija dymnego bez nadzoru.
Jeśli masz w domu dzieci, pamiętaj, aby nauczyć je bezpieczeństwa przeciwpożarowego podczas zapalania wiązek – dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i są naturalnie ciekawe ognia. Dym może wywołać ataki astmy i pogorszyć stan układu oddechowego – unikaj oczyszczania dymu wokół osób wrażliwych na dym.

Przygotowywanie i palenie wiązek aromatycznych roślin jest przyjemnym sposobem łączenia się z roślinami, tradycjami naszych przodków i porami roku. Wiązanie wiązek jest błogosławionym ucieleśnieniem tych istotnych związków.

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę