ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Czy hibiskus może rosnąć w pomieszczeniach?

Kwiaty hibiskusa są doskonałymi roślinami ozdobnymi dzięki swoim dramatycznym, krótkotrwałym kwiatom. W niektórych sytuacjach można jednak cieszyć się ich wspaniałym wyglądem w pomieszczeniach. W tym artykule sprawdzimy, czy hibiskus może rosnąć w pomieszczeniach i jak to zrobić.

Czy hibiskus może rosnąć w pomieszczeniach?

Rośliny hibiskusa dzielą się na dwie główne grupy w zależności od preferowanego klimatu. Wytrzymałe hibiskusy dobrze rosną w chłodniejszym klimacie w strefach USDA od 4 do 9. Tropikalne hibiskusy rosną w ciepłym, wilgotnym klimacie w strefach od 9 do 12.

Hibiskusy nie nadają się do uprawy w pomieszczeniach, ponieważ lepiej rosną na zewnątrz. Potrzebują one chłodniejszych temperatur, więc uprawa w pomieszczeniach zamkniętych powoduje, że znajdują się one w gorącym, suchym środowisku, którego nie lubią.

Hardy hibiskus może rosnąć przez cały rok na zewnątrz, nawet w chłodniejszym klimacie. Te liściaste byliny mogą tolerować temperatury zimowe do -30ºF. W niektórych rejonach hibiskusy wytrzymałe całkowicie zamierają przed ponownym pojawieniem się na wiosnę.

Hibiskusy tropikalne to rośliny wiecznie zielone, które kwitną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym w strefach od 9 do 12. Jednak hibiskus tropikalny nie toleruje niskich temperatur poniżej 40ºF. Jeśli rośliny hibiskusa tropikalnego są narażone na działanie niskich temperatur, tracą liście i obumierają.

W zimnych strefach klimatycznych należy uprawiać hibiskusy tropikalne w doniczkach, a zimą przenosić je do pomieszczeń. Można też uprawiać je jako rośliny domowe przez cały rok.

Zimowanie hibiskusa tropikalnego w pomieszczeniach

Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, nadal możesz cieszyć się tropikalnymi hibiskusami. Najlepiej jednak uprawiać je w pojemnikach, aby chronić je przed zimową temperaturą. Dobrze sprawdza się owinięcie doniczki polarem, ale przeniesienie rośliny do pomieszczenia jest zazwyczaj łatwiejsze.

Gdy temperatura w nocy spadnie poniżej 40ºF, przynieś doniczkowe tropikalne rośliny hibiskusa do domu. Szklarnia jest idealny, ale ogród zimowy również działa dobrze. Garaże nie działają dobrze, ponieważ hibiskus nadal potrzebuje dużo pośredniego światła słonecznego.

Pamiętaj, że warunki wewnętrzne są ciepłe i suche, podczas gdy tropikalne rośliny hibiskusa wolą wilgotne warunki. W związku z tym, trzymając hibiskusa w domu przez zimę, należy regularnie podlewać go wodą. Można też umieścić hibiskusa obok nawilżacza powietrza.

Jak uprawiać hibiskusa tropikalnego w domu?

Uprawiając hibiskusy tropikalne w pomieszczeniach, zapewnij im warunki podobne do tych, w jakich rosną na zewnątrz. Oznacza to dużą ilość światła słonecznego, wody i składników odżywczych. Upewnij się, że temperatura otoczenia hibiskusa tropikalnego nie spada poniżej 40ºF.

Rośliny hibiskusa tropikalnego uprawiane w pomieszczeniach potrzebują codziennie kilku godzin bezpośredniego, porannego światła słonecznego. Jeśli nie dostaną wystarczającej ilości światła, nie będą produkować żadnych kwiatów. Unikaj wystawiania tropikalnego hibiskusa na bezpośrednie działanie popołudniowego słońca, które może przypalić liście i kwiaty. Ustaw hibiskusa tropikalnego w odległości około 3 stóp od okna wychodzącego na wschód lub południowy wschód.

Tropikalne hibiskusy potrzebują bogatej w składniki odżywcze, dobrze przepuszczającej wodę gleby, która nadal utrzymuje wilgoć. Dobrze sprawdzają się standardowe mieszanki doniczkowe dla roślin domowych. Jeśli chcesz zapewnić dodatkowy drenaż, dodaj trochę perlitu.

Tropikalne hibiskusy potrzebują dużo wody, ponieważ zawsze wolą wilgotną glebę. Od wiosny do jesieni należy podlewać je 1-2 cm wody tygodniowo. W zimie podlewaj rzadziej, a w gorące lato częściej.

Tropikalne rośliny indooral rośliny hibiskusa potrzebują dużo składników odżywczych, aby wytworzyć swoje najlepsze kwiaty. Nawozić tropikalny hibiskus raz w tygodniu rozcieńczoną dawką płynnego nawozu. Można też co kilka miesięcy stosować nawozy o spowolnionym działaniu.

Kwiaty hibiskusa tropikalnego utrzymują się tylko przez jeden lub dwa dni. Rośliny te kwitną jednak obficie przez cały rok, wytwarzając kolejne kwiaty po tym, jak ostatni z nich zblaknie. Zbędne kwiaty należy usuwać, gdy tylko się je zauważy.

Uprawa hibiskusa w pomieszczeniach FAQs:

Jak długo hibiskus może żyć w pomieszczeniach?

Tropikalne hibiskusy mogą żyć przez kilka dekad jako rośliny domowe. Wiele okazów żyje przez około 40 lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Jak pielęgnować hibiskusa w domu?

Daj wewnątrz tropikalne rośliny hibiskusa dużo bezpośredniego światła słonecznego w godzinach porannych. Użyj dobrze odsączającej mieszanki gleby, która pozostaje lekko wilgotna. Podlewaj je co najmniej raz w tygodniu i nawoź raz w miesiącu.

Czy mogę przenieść moje hibiskusy do domu na zimę?

Hibiskusy tropikalne nie są w stanie przetrwać w niskich temperaturach, dlatego jeśli mieszkasz poza strefą 9-12, uprawiaj je w doniczkach. Aby chronić hibiskus w doniczce podczas zimy, należy przenieść go do pomieszczenia.

Zawijanie

Hardy hibiskus powinien być uprawiany na zewnątrz, jeśli tylko jest to możliwe. W zimnym klimacie, poza strefą 9-12, tropikalne hibiskusy można przenosić do pomieszczeń na zimę. Można je także uprawiać w pomieszczeniach na stałe jako rośliny domowe.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasze szczegółowe przewodniki na temat znaczenia i symboliki kwiatu hibiskusa oraz 32 niesamowitych zastosowań i korzyści z hibiskusa.

Edd jest początkującym pisarzem treści i ogrodnikiem mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Ma licencjat z kreatywnego i profesjonalnego pisania i napisał dla kilku publikacji ogrodniczych online. Jest pasjonatem przyrody i zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem ogrodnictwa i dzikiej przyrody.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 21 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 14 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 31 maja 2024 r.

Kwiaty

Pomysły na prezent dla taty

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę