ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Czarne róże: Ich głębokie i tajemnicze znaczenie i symbolika

Czarne róże są rzadkie i intrygujące, z bogatymi, ciemnymi kwiatami. Czarne róże nie występują jednak naturalnie i zostały wyhodowane przez ogrodników. Tradycyjnie symbolizują one śmierć, żałobę i stratę i są często używane jako symbole żałoby. Jednak czarne róże są również kojarzone ze zmianami, odrodzeniem i nowymi początkami i mogą reprezentować odwagę i siłę. W tym artykule omówię wszystko, co musisz wiedzieć o znaczeniu i symbolice czarnych róż oraz ich znaczeniu kulturowym na całym świecie.

O czarnych różach

Podobnie jak inne róże, czarne róże są drzewiastymi bylinami liściastymi z rodzaju Rosa z rodziny Rosaceae. Róże pochodzą głównie z Azji, a niektóre ich gatunki występują w Europie, Afryce Północnej i Ameryce Północnej. Ogrodnicy na całym świecie wyhodowali tysiące odmian, w tym czarne róże.

Róże dzielą się na trzy główne grupy: róże hybrydowe lub nowoczesne, stare róże ogrodowe i róże gatunkowe. Odmiany róż są również podzielone na więcej kategorii, takich jak róże Floribunda, róże miniaturowe i róże tarasowe.

Róże mają piękne kwiaty z pięcioma płatkami, które występują w kilku żywych kolorach. Wiele róż wytwarza odurzające, mocne lub piżmowe zapachy.

Popularne odmiany czarnych róż

Większość czarnych róż nie jest tak naprawdę czarna. Zamiast tego, róże te występują zwykle w bardzo ciemnobrązowych lub czerwonych odcieniach. Są one albo hodowane przez ogrodników, albo sztucznie farbowane w celu przyciemnienia koloru. Oto kilka popularnych odmian czarnych róż:

  • Rosa 'Black Baccara’ – ta piękna czarna róża ma duże ciemnobrązowe kwiaty z odcieniem ciemnego szkarłatu. Pomimo oszałamiającego wyglądu, 'Black Baccara’ nie wytwarza zapachu.
  • Rosa 'Black Beauty’ – 'Black Beauty’ ma bogate, ciemnoczerwone kwiaty o aksamitnych płatkach. Ta hybrydowa róża herbaciana została po raz pierwszy wprowadzona na rynek w 1954 roku.
  • Rosa 'Black Jade’ – Te oszałamiające róże mają ciemnoczerwone kwiaty, które stają się prawie czarne w czasie upałów. Każdy kwiat ma w środku skupisko złocistożółtych pręcików.
  • Rosa 'Black Magic’ – ta dramatyczna odmiana na pierwszy rzut oka wygląda na czarną, ale w rzeczywistości jest bardzo ciemnoczerwona. 'Black Magic’ ma również duże, podwójne kwiaty.
  • Rosa 'Black Velvet’ – 'Black Velvet’ ma duże, ciemnobordowe, podwójne kwiaty o aksamitnych płatkach. Odmiana ta ma również ostry, odurzający zapach.

Tradycyjne znaczenie odmiany Black Roses

W wiktoriańskim języku kwiatów czarne róże (i ogólnie czarne kwiaty) są najczęściej kojarzone ze śmiercią i żałobą. Mogą być również związane z negatywnymi uczuciami, takimi jak nienawiść, tragiczna miłość, a nawet zemsta. Z drugiej strony mogą również symbolizować oddanie i głęboką miłość.

Czarne róże są silnie związane ze zmianami, nowymi początkami, odrodzeniem i odnową. Może to być również związane z symboliką czarnych kwiatów, które reprezentują intrygę i tajemnicę. To skojarzenie ze zmianą i odrodzeniem jest silnym odpowiednikiem symboliki śmierci czarnej róży.

Te ciemne kwiaty mogą mieć zaskakująco mroczną symbolikę. Mogą być kojarzone z silnymi negatywnymi emocjami, takimi jak obsesja, smutek i gniew. W kulturze popularnej wielu reżyserów i filmowców wykorzystywało czarne róże do reprezentowania mrocznych emocji doświadczanych przez bohaterów.

Te intrygujące róże mogą również reprezentować pewność siebie, odwagę, moc i siłę. W modzieNa świecie są one uważane za symbol elegancji i wyrafinowania.

Czarne róże i śmierć

Historycznie, czarne róże kojarzone są głównie ze śmiercią, żałobą i utratą ukochanej osoby. Czarny jest tradycyjnym kolorem pogrzebów, żałoby i smutku. W związku z tym są one często używane w bukietach pogrzebowych lub wręczane komuś, kto jest w żałobie. Niektórzy ludzie robią sobie nawet tatuaże z czarną różą, aby przypominały im o utraconych bliskich.

Czarne róże i związki

Czarne róże mają skomplikowane znaczenie, jeśli chodzi o związki. Na pierwszy rzut oka są one negatywnym symbolem w związkach i mogą symbolizować koniec partnerstwa lub kariery. Te intensywne kwiaty mają w sobie ton ostateczności.

Ta negatywna symbolika idzie dalej. Czasami mogą być kojarzone z nienawiścią, tragiczną miłością i zemstą. W związku z tym niektórzy ludzie mogą podarować swojemu partnerowi czarną różę tuż przed zakończeniem związku.

Jednak czarne róże mogą mieć również pozytywne konotacje w związkach, zwłaszcza nowych. Mogą reprezentować zmiany i nowe początki, symbolizując koniec jednego związku i początek nowego. Kwiaty te mogą również reprezentować oddanie i głęboką miłość.

Symbolika czarnych kwiatów

Oprócz znaczeń związanych konkretnie z czarnymi różami, kwiaty te mają również wiele symboliki z innymi czarnymi kwiatami. Kwiaty te są powszechnie kojarzone z intrygą, tajemnicą i władzą. Te bogate kwiaty są również związane z pewnością siebie, odwagą i siłą.

Czarne róże w średniowieczu

Czarne róże mają ciekawe konotacje ze średniowieczem. Wielu średniowiecznych chłopów uznawało je za symbol wolności, zwykle w okresach buntu lub niepokojów. Ponieważ nie występują one naturalnie, wielu chłopów uważało je za nieosiągalne. W związku z tym były postrzegane jako symbol nieuchwytnej wolności poszukiwanej przez zbuntowanych chłopów.

Czarne róże w Irlandii

Czarne róże są silnie związane z Irlandią dzięki „Roisin Dubh”; XVI-wiecznej irlandzkiej pieśni ludowej. Tytuł piosenki dosłownie oznacza „Czarną Różę” w języku irlandzkim i został rzekomo nazwany na cześć córki irlandzkiego hrabiego.

Piosenka jest niezwykle polityczna i komentuje niestabilną naturę Irlandii we wczesnym średniowieczu. W tym okresie o Irlandię walczyli zarówno Normanowie, jak i Sasi.

Odpowiednie okazje na prezent

Ze względu na skomplikowaną symbolikę czarnych róż, trudno jest określić odpowiednie sytuacje do ich podarowania. Tradycyjnie kojarzone są one z żałobą i stratą. W związku z tym właściwe może być podarowanie czarnych róż komuś, kto jest w żałobie.

Zamiast używać czarnych róż do symbolizowania końca związku, spróbuj użyć ich do świętowania jego początku. Kwiatowy prezent z ciemnoczerwonymi płatkami może symbolizować nowe początki i romantyczną pasję.

Pakowanie

Czarne róże mają wiele skomplikowanej symboliki. Tradycyjnie kwiaty te kojarzone są ze śmiercią, stratą, żałobą i smutkiem. Jednak czarne róże mogą również symbolizować zmiany, odnowę, odrodzenie i nowe początki. Czarne róże kojarzone są również z odwagą, pewnością siebie, siłą i mocą.

Andrew jest dyrektorem redakcyjnym w Petal Republic. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach i profesjonalnie szkolił się w wiodących szkołach florystycznych w Londynie i Paryżu. Oprócz nadzorowania globalnego zespołu redakcyjnego, Andrew jest pasjonatem tworzenia treści na temat kwiatów, projektowania kwiatów, ogrodnictwa i roślin doniczkowych.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę