ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Boulder Open Space, wrzesień po pożarze w Marshall

Miasto Boulder w Kolorado zachowało wiele otwartej przestrzeni w swoich granicach. Boulder znajduje się na skraju Wielkich Równin, a pogórze wznosi się dość gwałtownie po zachodniej stronie miasta. Użytki zielone na otwartej przestrzeni miasta są mieszanką roślin równinnych i górskich roślin łąkowych.

Patrząc na zachód i trochę na północ w południowym Boulder, Kolorado

Wrzesień zbliża się do końca sezonu wegetacyjnego w Boulder. Mrozy i burze śnieżne są rzadkie, ale nie nieznane. Najprawdopodobniej jednak do listopada będzie ładnie, więc rośliny mogą otworzyć jeszcze kilka kwiatów i wyprodukować dodatkowe nasiona.

Przeszedłem niewielką odległość od Marshall Mesa Trailhead. Obszar ten spłonął w pożarze Marshall Fire 30 grudnia 2021 r. i szukałem jego skutków.

Białe astry (Symphyotrichum) i żółta miotła wężowa(Gutierrezia)

Rośliny były pełne rozwijających się nasion. Wygląda to na suche i zakurzone, ponieważ gleba jest czerwonawa, a liście żółkną w ramach przygotowań do zimy, ale z bliska rośliny miały kilka wciąż otwartych kwiatów, a większość z nich miała mnóstwo rozwijających się nasion.

Nawłoć, prawdopodobnie nawłoć młoda, Solidago nana

wilczomlecz nadmorski, Euphorbia marginata

Liatris, gayfeather, z nasionami (kwiaty są fioletowe)

W rzeczywistości, antropomorfizując, rośliny te wyglądają na zadowolone z siebie. Są pełne nasion, co jest oznaką dobrego roku. Nieczęsto wyrastają tak liczne pędy lub produkują tak wiele nasion.

Ten kawałek otwartej przestrzeni Boulder spłonął w grudniu 2021 r. w pożarze Marshall Fire. Pożar Marshall zniszczył 1084 budynki na rozległym obszarze rozciągającym się na wschód od miejsca, w którym stałem. Obszary zagospodarowane przez ludzi ledwo zaczęły się odbudowywać; odbudowa całych dzielnic domów z łatwością zajmie pięć lat.

Jednak na łąkach trudno było zauważyć pożar. Wynika to częściowo z faktu, że łąki to głównie rośliny zielne, z których większość co roku odrasta spod ziemi. Ogień spalił martwe liście i łodygi, więc oczywiście ich nie widać; zamieniły się w dym. Lub popiół, ale ten musiał zostać zdmuchnięty lub włączony do gleby tego lata.

wężymord miotlasty, Gutierrezia sarothrae

nawłoć, Solidago, prawdopodobnie nawłoć młoda, S. nana

plama ambrozji zachodniej, Ambrosia psilostachya

Krzewy wskazują na pożar:

Jest to sumak trójlistkowy, Rhus trilobata, odrastający poniżej pędów i gałęzi, które zginęły w pożarze.

Zielone liście i nowe pędy sumaka trójlistkowego pojawiły się
z korzeni tej wiosny, po tym jak ogień zabił nadziemną część rośliny

Mydlnica lekarska(Yucca glauca) również wyrosła z korzeni, a jej zeszłoroczne liście zostały zabite przez pożar:

mydlnica lekarska, Yucca glauca

Dotychczasowe opady deszczu w 2022 r. były nieco powyżej średniej. (Jest to 51. najbardziej mokry z 128 lat obserwacji, średnia roczna suma opadów wynosi 21,23″. U podnóża Gór Skalistych jest sucho). Ale jest to rok kwitnienia lepszy niż przeciętny. Prawdopodobnie część z tego jest odpowiedzią na pożar. Ogień pozostawia na glebie popiół zawierający składniki odżywcze. Usuwa martwe liście z poprzednich lat. W klimacie, w którym burze deszczowe przynoszą zwykle ćwierć cala (0,25″) deszczu, zraszanie żwirowej gleby sprawi, że więcej wody dostanie się do ziemi, gdzie korzenie będą mogły ją znaleźć, zamiast zwisać w starych liściach i wyparowywać.

Mogą istnieć inne efekty, które promują wzrost i kwitnienie roślin po pożarze. Czerwonawa trawa rosnąca między skałami to Andropogon gerardii. Andropogon gerardii jest jedną z najbardziej znanych roślin stymulowanych przez ogień. Rośliny rosną wyższe i kwitną intensywniej w sezonie wegetacyjnym po pożarze. Głównym tego powodem jest to, że goła gleba nagrzewa się w wiosennym słońcu nawet o dwa tygodnie wcześniej niż gleba zacieniona martwymi liśćmi. Big bluestem wykorzystuje te dodatkowe tygodnie ciepła, aby rosnąć więcej, dzięki czemu ma więcej zasobów do wykorzystania na kwiaty i kwitnie znacznie więcej po pożarze. Big bluestem nie jest szczególnie powszechny na otwartej przestrzeni Boulder; Boulder jest zachodnim krańcem jego zasięgu (który sięga na wschód do Oceanu Atlantyckiego). Przez większość lat rośliny te są niewidoczne, zaledwie kilka 3-4-calowych liści wystających spomiędzy skał. W tym roku są wyższe i mają wiele łodyg kwiatowych.

Andropogon gerardii (big bluestem)
to czerwonawa trawa wypuszczająca dwu- i trzymetrowe łodygi kwiatowe

Inne rośliny również wyglądały dobrze:

aster, Symphyotrichum
(albo S. ericoides albo S. falcatum, oba są białe i powszechne)

nawłoć sztywna, Solidago rigida

Ogień regularnie niszczył naturalne zbiorowiska większości Ameryki Północnej; rośliny, które nie były w stanie odrodzić się, wyginęły z tych ekosystemów. Częstotliwość pożarów w lasach sosnowych Ponderosa w Górach Skalistych wynosiła historycznie około 230 lat, podczas gdy częstotliwość pożarów na wilgotnych wschodnich preriach w stanie Iowa wynosiła co 1-5 lat. Suche zachodnie stepy u podnóża Gór Skalistych płonęły rzadko, szacunkowo co 5-10 lat, ponieważ rośliny, jak widać na moich zdjęciach, są oddzielone skałami i gołą ziemią, więc pożary nie przenoszą się szczególnie dobrze. Ale nawet suche łąki po pewnym czasie gromadzą wystarczającą ilość ściółki roślinnej, aby przenieść ogień, więc tutaj, podobnie jak w innych miejscach, rośliny są przystosowane do ponownego kiełkowania, a niektóre, takie jak big bluestem, korzystają z warunków po pożarze.

Kontrast ze zniszczeniem ludzkich struktur jest uderzający. Wierzchołki roślin wypalają się, a następnie odrastają. Zwierzęta trawożerne usuwają się z drogi pożarów, a następnie wracają, by zjeść nowe zielone pędy, które rośliny wysyłają w górę. Nie przypuszczam, by ludzie byli skłonni żyć tak, by w razie zagrożenia pożarem mogli schować się pod ziemię lub usunąć swój dobytek z drogi. Ale nie zlikwidujemy pożarów. Warunki – suche rośliny i iskry – nie znikną. Chodzę po łąkach, podziwiając ich odradzanie się i zastanawiam się, jak możemy uczyć się od natury.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Higuera, P., B. Shuman i K. Wolf. 2021. Lasy Gór Skalistych płoną teraz bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 2000 lat. The Conversation. link (dostęp 9/25/22).National Park Service. Wildland fire in tallgrass prairie: Midwestern United States. link (dostęp 9/25/22).North American Shortgrass Prairies. WRANGLE (World Rangeland Learning Experience) link (dostęp 9/25/22).

Moja kariera była związana z ekologią użytków zielonych. Pierwotnie przyjechałem do Kolorado, aby porównać big bluestem na łąkach u podnóża Gór Skalistych z łąkami we wschodniej Nebrasce i Kansas.

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę