ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Alnwick Poison Garden, Alnwick, Wielka Brytania

Alnwick Poison Garden to bardzo znana kolekcja trujących roślin. Podczas mojej ostatniej podróży do Edynburga w Szkocji, wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę na południe do Alnwick, na wybrzeżu w północnej Anglii.

Poison Garden jest częścią ogrodów zamku Alnwick, z których wszystkie zostały niedawno odnowione i są całkiem urocze. Byłem tam w mżawce i nie miałem zbyt wiele czasu, więc skupiłem się na Poison Garden.

Słodko-gorzka psianka, Solanum dulcamara

Znajdował się on za solidnym murem, a wstęp był możliwy tylko z wycieczką. Dołączyłem do tej, która właśnie się rozpoczęła. Ograniczony dostęp wiele mówi o reakcjach społeczeństwa na ogród trujących roślin. I prawdopodobnie o odpowiedzialności.

Sam ogród był mały i brytyjski w swojej orientacji. Panował w nim porządek, nazwy na tabliczkach pasowały do roślin. (Nie jest to łatwe; rośliny odrastają lub umierają, psując tabliczki). Ponieważ była jesień, wiele trujących roślin w ogrodzie wysiewało nasiona, więc personel przyniósł duże donice z roślinami w kwiatach, aby uzupełnić kolekcję.

padał deszcz

Kolekcja liczy prawie 100 różnych gatunków, chociaż podczas wycieczki z przewodnikiem mówiono tylko o kilkunastu. Pamiętam, że widziałem te rośliny w ogrodzie:

>trąbka anielska, Brugmansia,

>belladonna, Atropa belladonna,

>bukszpan, zwany też bukszpanem pospolitym, Buxus sempervirens,

>rącznik pospolity, zwany także rącznikiem pospolitym, Ricinis communis,

>orlik pospolity, Aquilegia vulgaris,

>psianka słodkogórz, Solanum dulcamara,

>bluszcz pospolity, Hedera helix,

>naparstnica purpurowa,

>ciemiernik, zwany także różą wielkopostną, Helleborus species,

>cykuta (dla Amerykanów trująca cykuta) Conium maculatum,

>bieluń dziędzierzawa, Datura species,

>jałowiec, Juniperus (mięsiste szyszki „jagody” jałowca pospolitego, Juniperus communis są uważane za bezpieczne do spożycia, szyszki niektórych innych gatunków są dość toksyczne i należy unikać liści)

>wawrzyn szlachetny, zwany również wawrzynem wiśniowym i wawrzynem pospolitym, Prunus laurocerasus,

>topola, Mespilus germanica,

>mak lekarski, Papaver somniferum,

>malwina, zwana również krokusem jesiennym, Colchicum autumnale,

>rododendrony, Rhododendron species,

>rabarbar, Rheum species,

>rozmaryn, Salvia rosmarinus,

>ruta zwyczajna, Ruta graveolens,

>wierzba biała, Salix alba,

>cis, gatunek Taxus .

To nie jest jedna czwarta wszystkich roślin!

Reklamy internetowe ogrodu podkreślają, że rośliny te mogą zabić. To prawda, choć w przypadku większości z nich trzeba by zjeść przyzwoitej wielkości porcję, ignorując nieprzyjemny smak. Mimo to są na tyle trujące, że mogą być śmiertelne. Żyjemy wśród niebezpiecznych roślin.

Kamienny mur ochronny ogrodu został wzbogacony o znaki takie jak ten poniżej, opisujące konkretne incydenty z udziałem trujących roślin.

Byłem szczególnie zainteresowany belladonną i słodko-gorzką psianką. Te dwie trujące europejskie rośliny należą do rodziny psiankowatych. Amerykanie mają tendencję do kręcenia głowami na głupotę Europejczyków, którzy, gdy pomidory(Solanum lycopersicum) i ziemniaki(Solanum tuberosum) zostały przywiezione do Europy. Europa w 1500 roku, nie od razu je zjadła. Zastanawiałem się, czy doświadczenia Europejczyków z rodzimymi gatunkami psiankowatych mogły wpłynąć na ich reakcję.

To słodko-gorzka psianka, Solanum dulcamara (poniżej). Wszystkie części rośliny są trujące. Jest to winorośl, ale małe czerwone jagody wyglądają jak pomidorki koktajlowe. Są mniej więcej o połowę mniejsze od współczesnych pomidorów koktajlowych; nie wiem, jak duże były pomidory koktajlowe z 1500 roku. Na winorośli i w skupiskach, jak na zdjęciu, łatwo je odróżnić. W dużej misce na sprzedaż na targu… może nie.

Słodko-gorzka psianka, Solanum dulcamara

Niektóre liście wyglądają jak liście ziemniaka.

Poniżej znajduje się belladonna, zwana również śmiercionośną psianką. Nie pomyliłbyś jej z pomidorami, ale podobnie jak słodko-gorzka psianka, jej liście przypominają ziemniaki. Owoce i liście ziemniaka są trujące. Tylko bulwa jest bezpieczna do spożycia (pod warunkiem unikania zielonej skórki). Przewodnik powiedział, że jednym z niebezpieczeństw związanych ze śmiercionośną psianką jest to, że smakuje całkiem nieźle, zachęcając nieostrożnych do zjedzenia większej ilości po pierwszej, a dwanaście może zabić zdrowego dorosłego. Ostrożne podejście Europejczyków do amerykańskich roślin psiankowatych było prawdopodobnie rozsądne, biorąc pod uwagę ich doświadczenia z podobnymi roślinami europejskimi.

belladonna, trująca psianka, Atropa belladonna
belladonna, Atropa belladonna

Ogród trucizn miał wiele nasadzeń, takich jak ciemiernik, róża wielkopostna(Helleborus), która we wrześniu nie wyglądała na wiele. Kwitnie wczesną wiosną (zdjęcia) i jest dość trujący.

Wiele roślin przechodziło w stan spoczynku i nie wyglądało na wiele, na przykład rącznik pospolity (Ricinus sativus) i naparstnica(Digitalis ).

Kwiaty poniżej nazywane są jesiennymi krokusami, szafranem łąkowym lub malowanymi damami, Colchicum autumnale. Jest taki ładny, ale zawiera kolchicynę, która jest wysoce toksyczna i na którą nie ma skutecznego antidotum. Podczas mojej edukacji biologicznej stosowaliśmy ją do komórek, aby przyjrzeć się etapom podziału komórek; jej trucizna bardzo skutecznie zatrzymuje podział komórek.

Krokus jesienny, malwina jesienna, Colchicum autumnale

Liście w lewym dolnym rogu i w prawym środkowym rogu na powyższym zdjęciu to liście orlika. Zaskoczyło mnie to, ale szybkie wyszukiwanie potwierdziło, że przynajmniej jeden europejski orlik, orlik pospolity, Aquilegia vulgaris, jest dość trujący.

Wizyta w Ogrodzie Trucizn w Alnwick była urocza i skłaniająca do refleksji. Żałuję, że nie mogłem zobaczyć wszystkich zamkowych ogrodów.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę