ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

9 podstawowych zasad projektowania kwiatów

Zrozumienie zasad projektowania florystycznego jest pierwszym krokiem do tworzenia pięknych aranżacji. Każda zasada wzbogaca Twoją wiedzę i jako całość pozwoli Ci rozszerzyć swoje projekty, zachowując jednocześnie harmonię i równowagę. Traktujemy je jako zasady, ale zasady, które można złamać, ale jeśli najpierw nie poznasz zasad, skąd będziesz wiedział, jak je złamać? Przyjrzyjmy się tym ważnym zasadom i zacznijmy bawić się kwiatami ze skupieniem i wiedzą.

1) Równowaga

Większość z nas wie, kiedy coś jest niezrównoważone. Wystarczy zrobić zdjęcie, które jest lekko przechylone, na przykład, będzie krzyczeć, aby dostosować je z powrotem do prostej linii poziomej i pionowej.

Często można również wyczuć, kiedy podłoga się przechyla lub gdy coś wydaje się niestabilne, a my zawsze chcemy to zmienić lub czujemy się nieprzyjemnie.

Działa to w ten sam sposób w projektowaniu kwiatów. Projekt, który jest ciężki od góry, ciężki od dołu lub przekrzywiony, ma problem z równowagą wizualną, który będzie wymagał dostosowania, aby projekt był udany.

Niektóre z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas rozważania równowagi, są następujące:

  • Większe kwiaty i kształty przyciągają wzrok bardziej niż mniejsze.
  • Ciepłe i jasne kolory przyciągają wzrok bardziej niż chłodne i matowe kolory.
  • Okrągłe kształty przyciągają wzrok bardziej niż linie lub inne kształty.
  • Błyszczące liście, kwiaty i bombki są bardziej widoczne niż stonowane elementy.
  • Gęstsze aranżacje będą bardziej wizualne niż te zwiewne.

Źródło: Petal Republic

Sztuczka w uzyskaniu właściwej równowagi polega na wykorzystaniu poziomych i pionowych linii jako przewodnika. Załóżmy na przykład, że weźmiesz ołówek i przytrzymasz go przed aranżacją w środku. Czy obie strony są zrównoważone? Nie chodzi o to, że są to te same elementy, bo to byłoby nudne, ale czy każda strona ma taką samą wagę? Innymi słowy, czy każdy rozmiar daje poczucie równej uwagi? Strona, która jest być może zbyt dominująca, może wymagać dostosowania lub dostosowania drugiej strony, aby zachować równowagę.

Ważne jest również, aby pamiętać, że pojemniki są również uważane za część aranżacji i mogą być również niezrównoważone z kwiatami w nich umieszczonymi.

Ciężkie od góry

Aby zrównoważyć ciężką aranżację, może być konieczna zmiana pojemnika. Często można odnieść wrażenie, że aranżacja się przewróci. Zmniejsz liczbę materiałów w wazonie, przenieś się do większego pojemnika, zmniejsz objętość lub zmniejsz objętość na górze kwiatów i zwiększ objętość w kierunku pojemnika.

Ciężkie dno

Jest to nieco trudniejsze do wyczucia, ale niezmiennie sprowadza się do pojemnika. W niskim pojemniku kwiaty mogą być umieszczone zbyt nisko i wystarczy je podnieść, aby uzyskać równowagę. Często ważna jest skala – zbyt duży, zbyt błyszczący lub zbyt odważny pojemnik może powodować wizualny ciężar w kierunku podstawy. Wybierz zmianę pojemnika lub pogrubienie materiału roślinnego, aby pasował.

Symetria i asymetria

Jest oczywiste, że symetryczne projekty są łatwiejsze do zrównoważenia – wystarczy pracować z kształtem i upewnić się, że linie wizualne są równe. Z asymetrią jest trudniej. Będziesz używać różnych materiałów roślinnych po lewej i prawej stronie centralnej linii pionowej, ale aby zachować równowagę, każda strona musi mieć równą wagę wizualną. Duży kwiat po jednej stronie można łatwo zrównoważyć efektowną gałęzią po drugiej. NierzadkoJednak asymetryczny układ może czasem zostać zrównoważony poprzez umieszczenie go w odpowiednim miejscu lub przesunięcie na powierzchni.

2) Tworzenie punktu centralnego

Punkt centralny w projekcie to element, który zmusza oko do określonego obszaru i zakotwicza projekt. Często punkt centralny znajduje się tuż nad krawędzią pojemnika i zawiera dominujący materiał, taki jak duży kwiat o średnicy co najmniej trzech do sześciu cali. Punkt centralny można osiągnąć za pomocą materiału, który ma kolor, kształt, teksturę i rozmiar i jest dobrze umieszczony w kierunku środka aranżacji. Duże elementy nie są umieszczane na zewnątrz, ponieważ zaburzają równowagę projektu. Na zewnątrz umieszcza się delikatniejsze, dłuższe materiały. Jednak umieszczenie w pobliżu środka nie zawsze ma miejsce, o ile projekt ma równowagę.

Źródło: Petal Republic

Duży kwiat lub grupa kwiatów, które tworzą punkt centralny, umieszczony nieco poza środkiem projektu, będzie miał ruch i sprawi, że będzie przyjemniejszy dla oka. Naśladuj to, co dzieje się w naturze, grupując materiały zgodnie z zasadą liczb nieparzystych – trzy, pięć, siedem i dziewięć.

Umieszczenie dużego kwiatu, takiego jak słonecznik, pionowo lub do przodu w aranżacji nie ma znaczenia, o ile jest on umieszczony w obszarze dominacji. W obu przypadkach można uzyskać różne efekty.

Źródło: Petal Republic

Ponadto, zaakcentuj kwiat centralny, kierując na niego wzrok za pomocą zieleni jako neutralnej podstawy wokół niego.

3) Dominacja, akcent lub podkreślenie

Aby stworzyć zrównoważoną i przyjemną aranżację, różne jej części stają się ważniejsze od innych. Podobnie jak produkcja filmowa ma głównych i drugoplanowych członków obsady, tak samo jest z aranżacją kwiatową, jeśli ma być harmonijna i zrównoważona. Projekt, w którym wszystkie części są równe, nie ma jedności. Jeden z moich ulubionych artystów florystów mówi, że w projekcie zawsze powinna znajdować się sprzeczność – to właśnie sprawia, że wyróżnia się on na tle innych.

Wiele rzeczy składa się na kompozycję kwiatową i nie jest to tylko misa i kwiaty – należy również wziąć pod uwagę tło, powierzchnię, na której zostanie umieszczona kompozycja, oraz wszelkie akcesoria, które odgrywają rolę. Większość projektantów zgodzi się, że kwiaty, liście i inne materiały roślinne są tam, gdzie należy położyć nacisk – aranżacja staje się centrum uwagi w otoczeniu, a ponadto w samej aranżacji powinny znajdować się gwiazdy i osoby wspierające.

Źródło: Petal Republic

Gwiazdami pokazu mogą być dowolne z poniższych:

Duże kwiaty

Najłatwiejszym sposobem na stworzenie centralnego punktu lub akcentu są duże kwiaty, ale nie za dużo, lub grupa mniejszych kwiatów, które tworzą dużą masę.

Kształty

Niektóre kształty są bardziej atrakcyjne dla oka niż inne, dlatego też staromodny projekt w kształcie trójkąta miał tak długotrwały wpływ na sztukę florystyczną w latach 70-tych i 80-tych. Kształty tworzą punkty, które są interesujące dla oka. Okrągłe kształty mają większy wpływ niż inne.

Jasne kolory

Jasne kolory przyciągają wzrok szybciej niż stonowane odcienie. Dominujący kolor to świetny sposób na szybkie i łatwe stworzenie akcentu.

Błyszczące tekstury

Spośród wszystkich tekstur, błyszczące będą miały większy wpływ niż szorstkie tekstury papieru ściernego.

Jeśli naprawdę chcesz zrobić wrażenie, gwiazda może być również duża i okrągła.dedykowane, w jasnym kolorze i błyszczące. Nie można jednak zapominać o rolach drugoplanowych, które należy uwzględnić, aby zachować idealną równowagę.

Rozwiązywanie problemów

Dominacja w projekcie musi być dodawana ostrożnie i z namysłem. Jeśli na przykład gwiazdami są dwa jasne, duże kwiaty dalii, mogą one konkurować ze sobą i stać się niewygodne w projekcie. Lepiej byłoby mieć tylko jedną dużą kolorową dalię i uzupełnić ją obsadą wspierającą o bardziej stonowanych odcieniach.

Weź pod uwagę, że mogą również istnieć konkurujące ze sobą elementy, takie jak duży błyszczący wazon, który odciąga uwagę od kwiatów. W przypadku tego typu wazonu najlepiej byłoby dodać duże, odważne, błyszczące kwiaty, aby zrównoważyć projekt. W większości przypadków lepiej byłoby pozwolić kwiatom stać jako rzucające się w oczy elementy i użyć bardziej lekkiej mechaniki.

Czasami piękny kawałek drewna lub skały może być dominującą częścią projektu z kilkoma pomysłowo umieszczonymi kwiatami lub liśćmi działającymi jako drugoplanowa obsada.

4) Rytm

Rytm w sztuce florystycznej może być trudny do zauważenia, ponieważ generalnie rytm jest czymś, co słyszymy na przykład w muzyce. Weźmy pod uwagę ruch ławicy ryb lub lot stada gęsi, a nawet grupę tańczących ludzi. Wszystkie te rzeczy mają ruch i okresy odpoczynku, sekwencje i powtórzenia, które mają własną równowagę.

Aby aranżacja kwiatowa miała rytm, musi być budowana i ewoluować w miarę rozwoju wyglądu. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć rytm w projekcie:

Linia

Dobre linie ramowe tworzą sposób, w jaki oko porusza się po projekcie, tworząc rytm, a punkty na końcach linii są okresami odpoczynku potrzebnymi, aby projekt w pełni obejmował przepływ. Duże dominujące elementy, takie jak duży kwiat, mogą czasami przyciągać wzrok i ignorować wszystko inne w projekcie, zatrzymując w ten sposób rytm. Niewystarczająca ilość linii spowoduje to samo, co zbyt wiele linii.

W projekcie liniowym dwa takie same kwiaty zapewnią więcej rytmu niż jeden, ale dwa kwiaty o różnych rozmiarach lub jeden bardziej otwarty niż drugi tworzą równowagę.

Powtórzenie

Powtarzanie to świetny sposób na opanowanie podstaw. Powtarzające się kształty w projekcie i mechanice mogą stworzyć rytm. Na przykład, długie wysokie rośliny w długim wysokim wazonie mają rytm, a także zakrzywiony wazon z zakrzywionymi liniami i kształtami ma rytm.

Powtarzanie kolorów jest również ważne. Jeden ostry kolor zatrzyma wzrok i będzie do niego wracał, unieważniając rytm, podczas gdy kilka takich samych kolorów w całym projekcie może stworzyć więcej rytmu i harmonii. Podobnie jak w przypadku dominacji, aktorzy drugoplanowi odgrywają istotną rolę w tworzeniu całości.

Zawsze używaj więcej niż jednego rodzaju materiału roślinnego. Można sobie wyobrazić, że jeden kawałek ruscusa wygląda bardzo nie na miejscu bez drugiego lub trzeciego w innej pozycji, aby stworzyć równowagę i rytm.

Przejście

Przykładem przejścia może być drzewo. Pień jest szeroki, a końce gałęzi zmniejszają się w miarę przesuwania się w górę drzewa. W linii drzewa nie ma wyraźnych zmian, które powodowałyby zatrzymanie wzroku i utratę rytmu.

Przejście pomaga również w aranżacji kwiatowej. Zaczynamy od większego, bardziej zwartego środka i przesuwamy się na zewnątrz do lżejszych i mniejszych kwiatów, gałązek i liści, które przepływają w jego przejściu.

Przejście kolorów to Często używany do tworzenia rytmu poprzez użycie koloru pomostowego między dwoma kolorami. Na przykład, użycie pomarańczowego kwiatu pomiędzy żółtym i czerwonym kwiatem, tonuje je i łączy.

W niektórych przypadkach przeciwieństwo spokojnego przejścia stworzy aranżację, która jest odważniejsza i ostrzejsza z bardziej ekscytującym rytmem, więc warto pamiętać, że miękkie, łatwe przejście nie zawsze jest odpowiedzią na dobry projekt.

Prostota

Istnieje coś takiego jak zbyt wiele rzeczy w aranżacji i często jest to moment, w którym można powiedzieć: wystarczy, co czyni dobrego projektanta. Zbyt wiele nakładających się na siebie liści, zbyt wiele nakładających się na siebie kwiatów, pąków i gałęzi może zmącić rytm utworu i uniemożliwić oku łatwe poruszanie się po projekcie. Niektóre aranżacje z bardzo małą ilością materiału roślinnego często mają silniejszy rytm niż te wypełnione materiałem roślinnym.

Promieniowanie

Nie zawsze konieczne we współczesnym wzornictwie, ale bardzo przydatne w bardziej tradycyjnych aranżacjach, materiał roślinny, który promieniuje na zewnątrz od środka do punktów, ma rytm, który jest przyjemny dla oka. Wiele roślin w naturze podąża za tym rytmem – liście palmowe, które promieniują od środka do punktów, rozety płatków promieniują od centralnego punktu, a gałęzie drzew promieniują przypadkowo na zewnątrz do punktów, jako przykłady.

Źródło: Petal Republic

Krzywe

Bardziej niż jakikolwiek inny kształt, krzywe automatycznie tworzą więcej rytmu. Zakrzywiony materiał roślinny jest bardziej zabawny i przywołuje rytmiczną strukturę tańca.

5) Kontrast

Zbyt wiele rzeczy o takim samym zainteresowaniu nie wzbudza takiej ekscytacji, jak kontrast. W naturze widzimy piękno wiosennych kwiatów po zimnym sezonie zimowym lub poranek po ciemnej nocy. Kontrast jest obecny we wszystkim i, jak mówią niektórzy, jest przyprawą życia.

Wykorzystanie kontrastu w aranżacji kwiatowej może sprawić, że monotonne i nudne kompozycje staną się jasne i ekscytujące. Jednym z najłatwiejszych sposobów na dodanie kontrastu jest kolor, co można zobaczyć, korzystając z koła kolorów. Kolory na kole kolorów dodają natychmiastowego kontrastu.

Innym sposobem na dodanie kontrastu jest użycie kształtu i tekstury. Ten sam kształt w całym projekcie może być nieco nudny, ale dodaj inny kształt, a stanie się bardziej interesujący. To samo można powiedzieć o różnych teksturach w aranżacji.

Należy jednak zachować ostrożność, gdy zbyt duży kontrast stanie się drażniący i nie będzie przyjemny dla oka. Połącz obszary kontrastu z pomostowymi materiałami roślinnymi lub kolorami i upewnij się, że obszary kontrastu odnoszą się do siebie w jakiś sposób, aby wygładzić przejścia i uczynić aranżację bardziej przyjemną.

6) Skala

Skala jest łatwym do zauważenia elementem w aranżacji kwiatowej – kwiaty są zbyt duże dla małego pojemnika lub kwiaty są zbyt małe dla dużego pojemnika. W naturze możemy zobaczyć ten brak skali, jeśli znajdziemy duże drzewo w małym ogrodzie. Skala jest jednak względna i będzie widoczna jako brak skali tylko wtedy, gdy zostanie porównana z innymi obiektami w pomieszczeniu lub obszarze, w którym eksponowane są kwiaty. Ponadto poszczególne obiekty użyte do stworzenia kompozycji kwiatowej – kwiaty, liście, inny materiał roślinny, akcesoria, pojemniki i podstawa – muszą być w odpowiedniej skali.

Źródło: Petal Republic

Przykład aranżacji niedostosowanej do otoczenia.

Źródło: Petal Republic

Bardziej zrównoważonyed scale.

Oto kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Każdy kawałek materiału roślinnego powinien być w rozmiarze powiązanym ze sobą lub mieć wystarczającą ilość elementów przejściowych, aby podróż przebiegała od dużych do małych rozmiarów.
  • Materiał roślinny lub akcesoria powinny być powiązane rozmiarem z pojemnikiem, w którym się znajdują. Duży kwiat dalii wyglądałby nie na miejscu w małej szklance.
  • Często duży pojemnik nie ma wystarczającej ilości materiału roślinnego lub wysokości, aby nadać mu odpowiednią skalę. To samo dotyczy małych pojemników i zbyt dużych lub zbyt wielu kwiatów.
  • Pozycja na podstawie lub stole również powinna być dopasowana do skali. Często zdarza się, że podstawa, na przykład lustro, jest zbyt duża dla pojemnika i kwiatów.
  • Cała aranżacja powinna być dopasowana do otoczenia. Aranżacja stołu musi pasować do ustawienia naczyń, sztućców, szkła i jedzenia, podczas gdy kościół może wymagać dużej ekstrawaganckiej aranżacji, aby pasowała do otoczenia.

Niezależnie od tego, czy projektujesz miniatury, kaskadowe ekspozycje na cokołach, czy naśladujesz naturę, skala zawsze powinna być najważniejsza, a wszystkie elementy powinny być umieszczone względem siebie, tak jak w naturze.

7) Proporcje

Proporcja idzie w parze ze skalą na wiele sposobów. W skali chodzi o rozmiary względem siebie i otoczenia, podczas gdy proporcja dotyczy bardziej ilości względem siebie i otoczenia.

Chodzi o liczby – liczbę liści w aranżacji lub liczbę aranżacji w pomieszczeniu.

Jeśli ponownie spojrzymy na naturę, nieczęsto zdarza się, że eksponowana jest równa ilość jednego elementu – 5 kwiatów z 5 liśćmi i 5 trawami można zrobić tylko poprzez ingerencję w naturę. Równe ilości elementów lub jeden element przytłaczający drugi nie są przyjemne dla oka. Ostatecznie to twoje oko będzie najlepszym sędzią dobrych proporcji.

Ogólną zasadą często spotykaną w naturze są proporcje 2:3 lub 3:5. Na przykład malarz pejzażysta rzadko będzie używał poziomej linii horyzontu na środku obrazu, często jest ona przesunięta przy użyciu tych proporcji. To samo dotyczy kwiatów. Ogólna zasada mówi, że materiał roślinny powinien dominować w pojemniku półtora raza więcej niż jego wysokość i szerokość. Nie jest to jednak ustalone, ponieważ niektóre pojemniki „wyglądają” na cięższe lub lżejsze tylko z powodu różnych użytych materiałów – pomyśl o szkle w porównaniu z brązem – które mogą mieć te same proporcje i tę samą wagę, ale będą wyglądać inaczej.

Polegaj na swoim oku, a powinieneś być w stanie łatwo stwierdzić, czy proporcje są dobre, czy nie.

8) Harmonia

Instynktownie widzimy harmonię w rzeczach takich jak rośliny i drzewa w naturze lub w melodyjnym utworze muzycznym. Istnieje również harmonia wewnątrz przedmiotów i w odniesieniu do całości może być również harmonijna. Relacje między rzeczami (materiał roślinny, przedmioty i akcesoria) mogą tworzyć harmonię. Często harmonię można dostrzec w relacjach między przedmiotami i zazwyczaj można znaleźć jakieś powiązanie, które ją tworzy.

Niektóre zasady tworzenia harmonii obejmują takie rzeczy, jak powtarzanie, tekstura lub użycie kształtu do stworzenia relacji. Weź wazon w jednym kolorze i wprowadź odcienie tego samego koloru w kwiatach i liściach. Dodaj do krzywizny kawałka drewna driftowego z krzywizną gałęzi wierzby. Aksamitna podstawa może być naśladowana przez aksamitny kwiat z płatkami. Mówiąc najprościej, dodaj echo dowolnego rodzaju, które łączy przestrzenie i masz harmonię.

9) Zapach

Zapach nie jest technicznie zasadą projektowania, ale nie można go również lekceważyć podczas budowania z kwiatami. Zapach jest jednym z najpotężniejszych zmysłów, a niektóre kwiaty mogą mieć przytłaczający zapach i kolidować z innymi kwiatami. To, czego nie ma w zestawie narzędzi projektanta, to umiejętność określenia, który zapach będzie odpychający dla niektórych, a chwalebny dla innych, ponieważ zapach kwiatu jest rzeczą bardzo osobistą.

Wiele nowych hybryd uprawianych obecnie straciło swój zapach w drodze do stania się większymi, lepszymi, bardziej odpornymi na choroby lub o prostszych, dłuższych łodygach. Minusem uzyskania tego wszystkiego jest utrata zapachu. Ale nie wszystko jest stracone, ponieważ kwiaty często tworzą iluzję zapachu samym swoim istnieniem.

Najlepszym sposobem na ułożenie kwiatów jest wybranie zapachów, które Twoim zdaniem pasują do siebie i upewnienie się, że nie są przytłaczające.

Więcej informacji: Niezbędne narzędzia do projektowania kwiatów i rodzaje wazonów, naczyń i pojemników używanych w projektowaniu kwiatów

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 21 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 14 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 31 maja 2024 r.

Kwiaty

Pomysły na prezent dla taty

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę