ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

8 podstawowych elementów florystyki

Elementy projektowania kwiatowego pomagają uczynić projekt najlepszym, jaki może być. Wiedza o tym, co i jak tworzyć linię, formę, przestrzeń, kolor, teksturę, wzór, harmonię i jedność w projekcie, to długa droga do doskonalenia umiejętności i zostania mistrzem. W miarę przechodzenia przez różne elementy, wszystko to połączy się w podstawy, które należy zachować na zawsze, tak jak szef kuchni zawsze odgazowuje patelnię, aby dodać smaku sosowi. Gdy już je opanujesz, pozostaje tylko ćwiczyć techniki, próbować nowych rzeczy i uczyć się więcej w miarę postępów.

1) Linia

Rozpoczynając klasyczny projekt, jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia jest linia. Ten element nadaje ton formie i ramy, w których umieszczane są wszystkie elementy.

Często zdarza się, że kwiaty, liście i inne materiały roślinne wyznaczają styl projektu poprzez swoją linię. Zakrzywiona gałąź ustawi scenę dla formy owalnej, okrągłej lub S poprzez swoją linię. Łodygi tulipanów ustawione razem jak żołnierze nadają ton bardziej współczesnemu stylowi projektowania.

Podobnie jak wysokie kwiaty, takie jak mieczyki, ostróżki i ostróżki, lub liście, takie jak len, trzcina i bluszcz. Następnie akcesoria lub elementy zostaną umieszczone jako pierwsze i zaprojektowane wokół jego linii. Obejmują one kawałki drewna dryfującego i nie zapominając o pojemnikach z linią, która musi być uwzględniona w ogólnym efekcie.

Źródło: Petal Republic

Wiele różnych rodzajów linii to nie tylko linie proste lub zakrzywione. Linia może zygzakować, poruszać się poziomo, pionowo lub ukośnie, tworząc wrażenie wdzięku, delikatności lub śmiałości i dramatyzmu. Linia może również wywoływać poczucie męskości lub kobiecości. Wyraża również ruch i dodaje projektowi energii, gdy oko przesuwa się wzdłuż linii.

Proste pionowe lub poziome linie są dramatyczne, odważne i emocjonalne, podczas gdy kaskadowe lub zakrzywione linie są bardziej spokojne, pełne wdzięku i miękkie. Na tej podstawie możemy dostrzec wyraźne powiązanie emocjonalne w strukturze projektu, które projektant będzie chciał wyrazić w kwiatach i liściach.

2) Forma

Wynika z tego, że forma będzie również odgrywać ważną rolę w projektowaniu kompozycji kwiatowych. Forma nadaje kształt, łącząc poszczególne kształty komponentów w całość. Dotyczy to nie tylko kształtu, ale także wysokości, szerokości i głębokości aranżacji jako całości oraz poszczególnych elementów w przestrzeni. Umieść je w harmonii, a odniesiesz sukces.

Źródło: Petal Republic

Projektanci często odnoszą się do niektórych pojedynczych kwiatów lub elementów jako kwiatów formy, ponieważ mają one nietypowy kształt i mogą stać samodzielnie jako forma. Są to kwiaty takie jak lilie, orchidee, strelicje, protea i anturium.

Źródło: Petal Republic

Forma jest wyrażana za pomocą różnych kształtów. Odważne kształty, takie jak kształty geometryczne, kwadraty, prostokąty i trójkąty umieszczone poziomo, pionowo lub pod kątem prostym, mają określoną strukturalną formę liniową. Z kolei krzywe, okręgi, owale, łuki, półksiężyce i krzywe S mają bardziej nieformalną, płynną formę.

Kredyt: Petal Republic

W ramach tych form można wybrać formy otwarte lub zamknięte, co oznacza po prostu ciasne upakowanie ich w celu uzyskania gęstszego wyglądu, takiego jak bukiet panny młodej. Alternatywnie, daj im przestrzeń i użyj negatywnej przestrzeni jako wypełniacza dla otwartych form, które są często używane do wypełniania większych obszarów, takich jak aranżacja na ołtarzu kościoła. Dwa zupełnie różne wyglądy mogą byćz dokładnie tym samym materiałem roślinnym.

Jeśli kiedykolwiek uczestniczyłeś w nieformalnej sesji układania kwiatów, zauważysz, że możesz mieć 10 osób z tymi samymi kwiatami i liśćmi, instrukcją wykonania bukietu, a każdy zrobi coś, co będzie wyglądać inaczej. Dzieje się tak, ponieważ wszyscy chcemy osiągnąć coś, co ma osobiste odczucia i wybierzemy formę opartą na emocjach.

Ostatnia rzecz dotycząca formy, pamiętaj, aby zawsze myśleć w 3D i nie zapominać o tylnej części projektu, która nie zawsze jest widoczna, ale tworzy głębię potrzebną do dobrej formy. Forma powinna być zawsze w harmonii z otoczeniem, w którym ma być umieszczona.

3) Przestrzeń

Po linii i formie musi istnieć element, który opisze obszar wokół i pomiędzy projektem. Ten otwarty lub negatywny obszar jest elementem przestrzeni. Podczas zabawy z kwiatami i liśćmi zawsze należy mieć pomysł na to, gdzie zostanie umieszczona ostateczna kompozycja, aby po przygotowaniu do podziwiania dobrze pasowała i uzupełniała otaczające ją obszary.

Przestrzeń można podzielić na dwie części – pozytywną i negatywną. Pozytywna odnosi się do obszaru zajmowanego przez elementy projektu, kwiaty, liście i akcesoria, w tym pojemnik i wszelkie dekoracje. Przestrzeń negatywna to otwarta przestrzeń, która znajduje się pomiędzy pozytywnymi elementami, ale również stanowi część projektu. Ta negatywna przestrzeń jest czasami trudniejsza do uchwycenia, ponieważ nie zawsze jest czymś, o czym myślimy automatycznie. Wykonaj eksperyment, w którym narysujesz na przykład tylko negatywne przestrzenie drabiny, a zobaczysz, że jest to dość trudne dla nowicjusza.

4) Kolor

Kolor jest jednym z tych podstawowych elementów, które nadają projektowi życia i osobowości. Oko wychwytuje różne odcienie i uzyskuje reakcję – czasem chłodną i spokojną, a czasem ekscytującą i jasną. Użycie koloru może uratować projekt przy bardzo niewielkich umiejętnościach w zakresie elementów projektowania. Kolor najpierw przyciąga nas i daje nam poczucie harmonii. Z drugiej strony, projekt, który ma nieodpowiednie użycie kolorów, da widzowi poczucie niepokoju lub niepokoju.

Źródło: Petal Republic

Zapoznanie się z kołem kolorów, jego działaniem i sposobem wykorzystania jego mocy jest przydatnym narzędziem do projektowania kwiatów.

Po zrozumieniu podstaw koloru, element koloru można wykorzystać do uzyskania ludzkiej reakcji i reakcji emocjonalnej, która pod koniec dnia sprawi, że ktoś zatrzyma się i podziwia projekt, a nie po prostu przejdzie obok niego – czego wszyscy chcemy w naszej pracy z kwiatami.

5) Tekstura

Często idąca w parze ze wzorem, tekstura to jakość powierzchni kawałków materiału roślinnego, akcesoriów, dekoracji i pojemników. Tekstura może również wywoływać emocje poprzez wzrok lub dotyk. Ludziom bardzo trudno jest oprzeć się na przykład dotknięciu liścia ucha baranka(Stachys byzantine). Jego puszysty, futrzany wygląd w delikatnym szarym kolorze jest nie do odparcia.

Źródło: Petal Republic

To samo dotyczy innych tekstur, takich jak gładka, błyszcząca, woskowa, szorstka jak papier ścierny, aksamitna, kolczasta, puszysta, futrzana i rozmyta.

Mocne, odważne tekstury są używane do tworzenia dramatyzmu i tekstur, które łączą się, aby stworzyć harmonię. Aby uzyskać odrobinę jednego i drugiego, połącz miękkie i efektowne tekstury, a powstanie atrakcyjna wizualnie kompozycja.

Często teksturę można znaleźć w użyciu maty roślinnejoprócz kwiatów. Puszyste trawy są doskonałe pod względem tekstury, formy i linii; gałęzie jagód zapewniają gładkie i szorstkie tekstury w jednym kawałku, a różnorodne paprocie w jednym projekcie mogą być delikatne, odważne, koronkowe, miękkie, błyszczące i strukturalne jednocześnie. Tekstura zmieni się również dla widza w innym świetle.

Źródło: Petal Republic

Tekstury nie można również zapomnieć w pojemnikach, aby połączyć lub skontrastować projekt.

6) Wzór

Podczas gdy w kwiatach i liściach występują elementy wzoru, istnieje również wzór w grupowaniu elementów w sposób, który tworzy wzór. Ustaw łodygi tulipanów w jednej linii, a stworzysz atrakcyjny wizualnie wzór.

Źródło: Petal Republic

Wzór można uzyskać, powtarzając elementy linii, formy, przestrzeni, koloru, tekstury i rozmiaru. Tylko dwa z tych elementów mogą być użyte do stworzenia wzoru. Na przykład korona kwiatowa może być dobrym zastosowaniem wzorów.

Istnieje również możliwość wykorzystania wzorów w akcesoriach i dekoracjach – wzór splotu koszykowego lub wazon z wyraźnymi liniami i rowkami.

Uporządkowany układ elementów jest identyfikowany przez odstępy między nimi i jednostkę miary i może być stosowany z doskonałym efektem w projektach kwiatowych, zwłaszcza tych w stylu współczesnym.

7) Rozmiar

Fizyczne wymiary elementów linii, formy i przestrzeni składają się na rozmiar projektu. Rozmiar można zmierzyć, ale ma on również wartość emocjonalną. W tym przypadku większy znaczy lepszy – lub jest tak postrzegany. Rozmiar jest zawsze brany pod uwagę w sztuce florystycznej – rozmiar materiału roślinnego, rozmiar pojemnika, rozmiar akcesoriów i dekoracji, rozmiar przestrzeni, którą zajmie, i tak dalej.

Rozmiar często idzie w parze ze skalą i proporcjami, aby projekt był zrównoważony i harmonijny.

Źródło: Petal Republic

8) Harmonia i jedność

Harmonia łączy wszystko w przyjemną całość. Wracając do natury, możemy wyróżnić piękno kory drzewa, śmiałość liści oraz linię i formę gałęzi indywidualnie, ale razem tworzą harmonijną całość.

Źródło: Petal Republic

Po ukończeniu projektu i cofnięciu się, aby sprawdzić wynik, poczucie harmonii powinno być na kartach. W końcu zabawa z kwiatami to wspaniała rozrywka, a my dopiero próbujemy znaleźć relacje między elementami, aby stworzyć coś pięknego.

Kiedy wszyscy uczestnicy pokazu łączą się ze sobą za pomocą powiązań, tworzą sojusz, który ich łączy. Zjednoczeni i kompletni!

Elementy w pigułce

  • Linia to ruch
  • Forma to struktura
  • Przestrzeń jest otwarta lub zamknięta
  • Kolor dyktuje nastrój
  • Tekstura jest atrakcyjna wizualnie
  • Wzór to uporządkowane powtórzenie
  • Rozmiar zajmuje przestrzeń
  • Harmonia i jedność to spokój.

Więcej informacji: Zrozumienie różnych rodzajów kwiatów w projektowaniu kwiatowym, 9 podstawowych zasad projektowania kwiatowego oraz rodzaje wazonów, naczyń i pojemników używanych w projektowaniu kwiatowym.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 21 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 14 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 31 maja 2024 r.

Kwiaty

Pomysły na prezent dla taty

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę