ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

6 korzyści z Shilajit: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Shilajit to podobna do smoły substancja wytwarzana z rozłożonych roślin.

Shilajit występuje w skałach w Himalajach. Miejscowi odkryli tę tajemniczą substancję, a następnie stwierdzili, że może ona zapewnić wiele korzyści zdrowotnych.

Shilajit jest znany i stosowany od wieków przez tradycyjnych praktyków ajurwedy.

Nowe badania pokazują, że może on mieć zastosowanie dla różnych korzyści zdrowotnych, w tym funkcji mózgu, wsparcia testosteronu i innych.

W tym artykule przyjrzymy się zaletom shilajit, jego bezpieczeństwu i historii.

Czym jest shilajit?

Shilajit to gęsta, czarno-brązowa lepka substancja, która powstaje w wyniku stopniowego rozkładu roślin na przestrzeni tysięcy lat.

Zazwyczaj wycieka z wysokich górskich skał, gdy jest ciepło. Występuje zwłaszcza w Himalajach między Indiami a Nepalem, choć jego odmiany można znaleźć również w Rosji, Tybecie, Afganistanie i północnych Chinach.

Wskaźnikiem znalezienia prawdziwego shilajit jest obecność w pobliżu roślinywilczomlecza (Euphorbia royleana). Ta przypominająca kaktusa soczysta roślina rośnie w Himalajach i często znajduje się w pobliżu miejsc zbierania shilajitu. Uważa się, że roślina ta jest jedną z podstawowych roślin wchodzących w skład shilajitu.

Słowo „shilajit” to sanskryckie słowo, które oznacza „Zdobywca gór i niszczyciel słabości” oraz „Zwycięzca skał”. Daje to wskazówkę co do jego rzekomych korzyści zdrowotnych. Słowo to wymawia się „shill-ahh-jit”

Żywica ta występuje pod kilkoma różnymi nazwami, w tym salajit, shilajatu, mimie, mummiyo lub po prostu smoła mineralna.

W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej shilajit był uważany za zioło Rasayana, czyli substancję odmładzającą, która pomaga spowolnić proces starzenia.

Współczesne badania pokazują, że może on mieć wiele zastosowań jako zioło adaptogenne, w tym pomagać w walce ze zmęczeniem, starzeniem się i innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Instytut Botaniczny jest wspierany przez naszych czytelników. Czasami otrzymujemy prowizje partnerskie za kliknięcie linków partnerskich na naszej stronie internetowej. Dowiedz się więcej tutaj.

Jak powstaje shilajit?

Shilajit składa się z próchnicy i organicznych materiałów roślinnych, które zostały sprasowane przez warstwy skał. W ciągu tysięcy lat stworzyło to ciemną, podobną do smoły substancję, którą znamy jako shilajit.

Ze względu na swój unikalny skład jako fitokompleks bogaty w kwas fulwowy, naukowcy stawiają hipotezę, że shilajit jest wytwarzany przez rozkład materiału roślinnego z gatunków takich jak Euphorbia royleana (wilczomlecz) i Trifolium repens (koniczyna biała).

Dalsze badania wykazały, że kilka innych organizmów roślinnych może generować shilajit, takich jak pleśnie Barbula, Fissidens, Minium i Thuidium oraz inne gatunki, takie jak Asterella, Dumortiera, Marchantia, Pellia, Plagiochasma i Stephenrencella-Anthoceros.

Proces rozkładu, w wyniku którego powstaje shilajit, wydaje się zachodzić na przestrzeni wieków i na tej podstawie shilajit jest uważany za tysiącletni produkt natury.

Co zawiera shilajit?

Żywica shilajit zawiera szereg związków fitochemicznych i składników odżywczych.

Zawiera dibenzo-alfapirony i pokrewne metabolity, małe peptydy, kwas humusowy, niektóre wargiidy, kwasy uronowe, glukozydy fenolowe, aminokwasy i kwas fulwowy.

W szczególności kwas fulwowy jest ważnym składnikiem odżywczym. Działa jako cząsteczka nośnikowa w ludzkim organizmie i pomaga w transporcie składników odżywczych do głębokich tkanek w organizmie. Pomaga również usuwać głęboko zakorzenione toksyny z organizmu.

Zawiera również ponad 84 minerały, w tym miedź, srebro, cynk, żelazo i ołów w postaci jonowej. W ten sposób zapewnia większość niezbędnych minerałów, których organizm potrzebuje na co dzień.

Ostatnie badania nad składem andyjskiego Shilajit w Chile wykazały, że ma on niezwykle wysoką wartość antyoksydacyjną (wynik ORAC), która jest znacznie wyższa niż noni i jagody. Wynika to z wysokiej zawartości kwasu fulwowego, który ma silne działanie przeciwutleniające.

Korzyści z Shilajit:

Shilajit ma wiele rzekomych korzyści zdrowotnych. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze korzyści poparte badaniami, w oparciu o naszą analizę.

1. Może wspierać zdrowie hormonalne

Testosteron to męski hormon płciowy, który reguluje popęd płciowy (libido), masę kostną, rozkład tkanki tłuszczowej, masę i siłę mięśni oraz produkcję czerwonych krwinek i plemników. Ogólnie rzecz biorąc, wyższy poziom testosteronu jest pożądany u mężczyzn.

Shilajit może poprawiać poziom testosteronu, podobnie jak zioła cistanche i tongkat ali.

Niższy poziom testosteronu prowadzi do różnych dolegliwości zdrowotnych, w tym:

  • Utrata libido
  • zaburzenia erekcji
  • Zmniejszone funkcje poznawcze
  • Depresja i ospałość
  • Osteoporoza
  • Utrata masy mięśniowej i siły

Kilka badań klinicznych dotyczyło korzyści płynących ze stosowania shilajit u mężczyzn, w szczególności w celu wsparcia testosteronu.

Badanie wykazało, że mężczyźni w wieku od 45 do 55 lat, którzy przyjmowali oczyszczony shilajit (250 mg) przez okres dziewięćdziesięciu dni, mieli znacznie zwiększony poziom całkowitego testosteronu, wolnego testosteronu i dehydroepiandrosteronu (DHEAS) w porównaniu do mężczyzn otrzymujących placebo. Naukowcy zauważyli również, że poziomy hormonów gonadotropowych (LH i FSH) były dobrze utrzymane.

Inne badanie kliniczne wykazało, że shilajit może pomóc poprawić liczbę plemników. Mężczyznom z niską liczbą plemników podawano shilajit przez okres trzech miesięcy. Spośród mężczyzn, którzy ukończyli badanie, u 80 procent poprawiła się liczba plemników, ruchliwość plemników, poziom testosteronu i poziom FHS.

W innym badaniu, w którym wzięło udział 63 mężczyzn, porównano wzrost siły mięśni u mężczyzn, którzy przyjmowali 250 mg lub 500 mg shilajit dziennie. Badanie wykazało, że grupa przyjmująca wyższą dawkę (500 mg dziennie) miała lepsze wyniki.

Należy jednak wspomnieć, że shilajit jest dodatkowo uważany za korzystny dla zdrowia hormonalnego i reprodukcyjnego kobiet, o czym można dowiedzieć się więcej tutaj.

Podsumowanie:

Shilajit wykazuje dowody na zdolność do poprawy poziomu testosteronu, ale potrzeba więcej badań, aby zweryfikować to odkrycie.

2. Może pomóc w chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą, która niszczy pamięć i wpływa na kluczowe funkcje umysłowe. Uważa się, że choroba Alzheimera jest spowodowana nieprawidłowym gromadzeniem się białek tau w komórkach mózgu i wokół nich.

Ze względu na skład molekularny shilajit, naukowcy uważają, że shilajit może zapobiegać lub spowalniać postęp choroby Alzheimera.’s.

Kwas fulwowy jest przeciwutleniaczem obecnym w shilajit. Uważa się, że ten silny przeciwutleniacz przyczynia się do zdrowego funkcjonowania mózgu, zapobiegając gromadzeniu się białek tau w mózgu. Zostało to potwierdzone w badaniu in vitro (w probówce), które wykazało, że kwas fulwowy rozkłada białka tau.

Uważa się, że jest to mechanizm działania wspomagającego shilajit u osób z chorobą Alzheimera.

Podsumowanie:

Shilajit może być pomocny w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Potrzeba jednak więcej badań i prób klinicznych, aby uzasadnić te twierdzenia.

3. Może zapobiegać chorobie wysokościowej

Ostra choroba wysokościowa jest wynikiem stresu fizycznego związanego z trudnościami w dostosowaniu się do niższego ciśnienia tlenu na dużych wysokościach. Typowe objawy przypominają kaca i obejmują zawroty głowy, ból głowy, bóle mięśni i nudności.

Naukowcy z Indii przeprowadzili eksperymenty, które wykazały, że shilajit może pomóc zaradzić tym dolegliwościom. Uważa się, że właściwości shilajit w walce z chorobą wysokościową wynikają z wysokiej zawartości minerałów, a także właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych.

Uważa się również, że ten bogaty w składniki odżywcze profil shilajit wspomaga zdrowy wzrost włosów.

Shilajit jest również pomocny w przypadku obrzęku płuc na dużej wysokości (HAPE), stanu, który rozwija się z powodu niedoboru tlenu, a także niskiego ciśnienia atmosferycznego. W przypadku wystąpienia HAPE w płucach gromadzą się płyny. Objawy obejmują duszność, ból w klatce piersiowej, gorączkę, letarg i kaszel.

Ponieważ Shilajit jest środkiem moczopędnym, ma zdolność usuwania nadmiaru płynów z płuc, a także z organizmu. To czyni go szczególnie przydatnym dla osób z HAPE.

Podsumowanie:

Shilajit może być korzystny w zapobieganiu chorobie wysokościowej i wysokogórskiemu obrzękowi płuc. Konieczne są dodatkowe badania w celu potwierdzenia tych odkryć.

4. Może pomóc w sezonowych alergiach

Shilajit jest uważany za zioło pomocne w leczeniu alergii i kataru siennego.

Naukowcy zauważają, że shilajit ma działanie antyalergiczne. Wydaje się, że ma on zdolność stabilizowania komórek tucznych.

Komórki tuczne to komórki alergiczne znajdujące się w organizmie, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Kiedy komórki tuczne wchodzą w kontakt z alergenem, uwalniają histaminę, cytokiny i wiele innych cząsteczek sygnałowych. Cząsteczki te uruchamiają reakcję zapalną w organizmie, która powoduje szereg objawów (swędzenie oczu, katar itp.).

Kiedy komórki tuczne są ustabilizowane, zapobiega to uruchomieniu przez organizm tej kaskady zapalnej.

Podsumowanie:

Shilajit może pomóc zmniejszyć objawy alergii i kataru siennego, chociaż do weryfikacji potrzebne są dalsze badania.

5. Może pomóc w leczeniu raka pęcherza moczowego

Niedawne badanie opublikowane w Nature (bardzo prestiżowym czasopiśmie naukowym) wykazało, że shilajit może mieć potencjał jako chemioterapeutyk w leczeniu raka pęcherza moczowego.

Badanie dotyczyło wpływu shilajit na komórki raka pęcherza moczowego. Wyniki wykazały, że Mumio (lub Shilajit) było znacznie bardziej cytotoksyczne dla komórek raka pęcherza moczowego niż dla normalnych komórek.

Podsumowanie:

Shilajit może byćw leczeniu raka pęcherza moczowego i chociaż te wstępne wyniki są obiecujące, konieczne są dalsze badania kliniczne.

6. Może zwiększać poziom energii

Shilajit wykazuje korzystny wpływ na promowanie energii.

W jednym z przeglądów shilajit wykazał zdolność do wytwarzania energii i zwiększania siły mięśni na dużych wysokościach, co może być wynikiem obecności kwasu fulwowego w shilajit.

W jednym z badań zauważono, że codzienna suplementacja 500 mg shilajit przez 2 miesiące promowała siłę mięśni u mężczyzn aktywnych rekreacyjnie.

Podsumowanie:

Shilajit może pomóc zwiększyć energię i siłę mięśni, ale potrzebne są dodatkowe badania na ludziach, aby potwierdzić oba te odkrycia.

Najlepszy suplement Shilajit:

Idealnym sposobem suplementacji shilajit jest codzienne przyjmowanie proszku lub żywicy shilajit.

Zalecamy przyjrzenie się produktom shilajit firmy Lost Empire Herb. Dlatego też znajdują się one na szczycie naszej listy najlepszych suplementów shilajit. Lost Empire produkuje jedne z najlepszych suplementów shilajit, z jakimi się zetknęliśmy. Są one standaryzowane na zawartość zarówno kwasu fulwowego, jak i humusowego, dwóch kluczowych składników odżywczych występujących w shilajit.

Jeśli szukasz łatwego sposobu na dodanie shilajit do swojej rutyny, rozważ zakup proszku shilajit Lost Empire. Można go łatwo dodać do porannego smoothie i jest nieco tańszy.

Żywica shilajit jest silniejszą formą shilajit. Jest minimalnie przetworzona i jest jak najbardziej zbliżona do naturalnego stanu.

Suplementy Lost Empire są niezależnie testowane pod kątem czystości i siły działania. Na stronie produktu można zapoznać się z CoA (certyfikatem analizy), który obecnie udostępnia niewiele firm. Firma oferuje również 365-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Czyste, wysokiej jakości produkty Lost Empire to świetny sposób na dodanie shilajit do swojej rutyny zdrowotnej.

Możesz również kliknąć tutaj, aby uzyskać pełny przegląd najlepszych suplementów i marek Shilajit.

Bezpieczeństwo Shilajit:

Kupowanie shilajit z renomowanego źródła jest bardzo ważne. Autentyczny shilajit jest wytwarzany przez zmieszanie surowego paku z wodą. Następnie jest ona filtrowana, a woda jest odparowywana przez słońce. Proces ten jest powtarzany jeszcze sześć razy.

Nieprzetworzony shilajit może być zanieczyszczony potencjalnie toksycznymi grzybami. Shilajit zawiera znaczne ilości kwasu moczowego i nie powinien być przyjmowany przez osoby z dną moczanową, dnawym zapaleniem stawów lub kamicą moczową (małe kamienie nerkowe kwasu moczowego).

Wysokiej jakości, oczyszczony shilajit jest ogólnie dobrze tolerowany i bezpieczny w przyjmowaniu.

Shilajit jest zalecany jako bezpieczna alternatywa dla innych potencjalnie szkodliwych ziół zwiększających poziom testosteronu, takich jak fadogia agrestis.

W badaniu kontrolowanym placebo, 20 zdrowym osobom podawano 2000 mg przetworzonego shilajit dziennie przez 45 dni w postaci kapsułek. Nie zaobserwowano znaczących zmian w częstości akcji serca, ciśnieniu krwi ani masie ciała.

Możesz również kliknąć tutaj, aby przeczytać pełny przegląd bezpieczeństwa zioła shilajit.

Ciąża i laktacja:

Nie są znane żadne badania, które wykazałyby bezpieczeństwo i skuteczność shilajit u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Dawkowanie:

Kapsułki: Przyjmować jedną lub dwie kapsułki 500 mg dwa razy dziennie. W kapsułkach shilajit jest zwykle mieszany z innymi substancjami, takimi jak mleko, miód, triphala, owoce amla lub gymnema, w zależności od jego przeznaczenia.

Pasta: Weź kulkę wielkości ziarnka grochu i połknij jak tabletkę (raz lub dwa razy dziennie).

Właściwości:

Adaptogen, przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwwrzodowe, hipoglikemiczne, immunoamfoteryczne; hamuje reakcję alergiczną.

Składniki:

Shilajit składa się z humusu, różnych minerałów (80+), dibenzo alfa-pironów i kwasów organicznych, takich jak kwas fulwowy, humusowy, benzoesowy i hipurowy.

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Shilajit jest ważną częścią ajurwedyjskiego systemu medycyny. Jest znany jako zioło Rasayana, które działa odmładzająco na organizm, zwiększa długowieczność i pomaga spowolnić proces starzenia.

Dodatkowo, w tradycyjnej medycynie indyjskiej, był również stosowany w celu zwiększenia męskości (stosowany z ashwagandhą) oraz w leczeniu cukrzycy, anemii, wrzodów, kamieni nerkowych, astmy, zapalenia stawów, lęku, chorób serca, żółtaczki, epilepsji i kamieni żółciowych.

Według Charaka Samhita (tradycyjnego tekstu ajurwedyjskiego), „nie ma we wszechświecie uleczalnej choroby, której nie można wyleczyć za pomocą shilajitu”.

Tradycyjnie shilajit jest spożywany przez ludzi z Nepalu i północnych Indii, a dzieci zwykle przyjmują go z mlekiem podczas śniadania.

Szerpowie w całych Himalajach twierdzą, że jedzą shilajit; są niezwykłą grupą silnych mężczyzn o wyjątkowo wysokim poziomie długowieczności.

Starożytne teksty opisują cztery rodzaje shilajit według koloru: czerwony, żółty, niebieskawo-szary i czarny do brązowego. To właśnie ten ostatni typ jest wykorzystywany w medycynie.

Czytaj więcej:

Poniżej zebraliśmy dodatkowe materiały do czytania zawierające więcej informacji na temat shilajit.

– 4 Korzyści z Shilajit dla mężczyzn

– 4 korzyści Shilajit dla skóry

– 5 Korzyści z Shilajit dla kobiet

– Najlepsze suplementy Shilajit | 2024 Kompletny przewodnik

– Najlepsza pora dnia na przyjmowanie Shilajit

– Bezpieczeństwo Shilajit: Skutki uboczne i interakcje

Shilajit a inne zioła:

Shilajit jest często porównywany z wieloma innymi rodzajami ziół. Zebraliśmy pomocne artykuły omawiające najczęstsze porównania.

-Shilajit vs. Ashwagandha

-Shilajit vs. Cistanche

-Shilajit vs. mech morski

Wnioski:

Podsumowując, shilajit wydaje się być bezpieczną i dobrze tolerowaną substancją. Istnieją pewne badania kliniczne, które wskazują, że może on mieć pozytywny wpływ na poziom testosteronu u mężczyzn, zdrowie poznawcze lub starzenie się – ale potrzeba więcej badań, aby uzyskać rozstrzygające dowody naukowe.

Warto rozważyć to zioło, jeśli potrzebujesz pomocy w którymkolwiek z tych obszarów, chociaż powinieneś upewnić się, że kupujesz od renomowanego dostawcy.

Biswas, T. K., Pandit, S., Mondal, S., Biswas, S. K., Jana, U., Ghosh, T., Tripathi, P. C., Debnath, P. K., Auddy, R. G., & Auddy, B. (2010). Kliniczna ocena aktywności spermatogennej przetworzonego Shilajit w oligospermii. Andrologia, 42(1), 48-56. https://doi.org/10.1111/j.1439-0272.2009.00956.x.

Carrasco-Gallardo, C., Guzmán, L., & Maccioni, R. B. (2012). Shilajit: naturalny fitokompleks o potencjalnej aktywności prokognitywnej. International journal of Choroba Alzheimera, 2012, 674142. https://doi.org/10.1155/2012/674142

Cornejo, A., Jiménez, J. M., Caballero, L., Melo, F., & Maccioni, R. B. (2011). Kwas fulwowy hamuje agregację i promuje demontaż włókien tau związanych z chorobą Alzheimera. Journal of Alzheimer’s disease : JAD, 27(1), 143-153. https://doi.org/10.3233/JAD-2011-110623.

Keller, J. L., Housh, T. J., Hill, E. C., Smith, C. M., Schmidt, R. J., & Johnson, G. O. (2019). Wpływ suplementacji Shilajit na wywołany zmęczeniem spadek siły mięśniowej i poziomu hydroksyproliny w surowicy. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 16(1), 3. https://doi.org/10.1186/s12970-019-0270-2

Kloskowski, T., Szeliski, K., Krzeszowiak, K. et al. Mumio (Shilajit) jako potencjalny chemioterapeutyk w leczeniu raka pęcherza moczowego. Sci Rep 11, 22614 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-01996-8

Meena, H., Pandey, H. K., Arya, M. C., & Ahmed, Z. (2010). Shilajit: A panacea for high-altitude problems. International journal of Ayurveda research, 1(1), 37-40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2876922/.

Pandit, S., Biswas, S., Jana, U., De, R. K., Mukhopadhyay, S. C., & Biswas, T. K. (2016). Ocena kliniczna oczyszczonego Shilajit na poziom testosteronu u zdrowych ochotników. Andrologia, 48(5), 570-575. https://doi.org/10.1111/and.12482

Prince TS, Thurman J, Huebner K. Ostra choroba górska. [Updated 2021 Jul 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430716/

Sharma, P., Jha, J., Shrinivas, V., Dwivedi, L. K., Suresh, P., & Sinha, M. (2003). Shilajit: ocena jego wpływu na skład chemiczny krwi normalnych ludzi. Ancient science of life, 23(2), 114-119.

Stohs S. J. (2014). Bezpieczeństwo i skuteczność shilajit (mumie, moomiyo). Phytotherapy research : PTR, 28(4), 475-479. https://doi.org/10.1002/ptr.5018.

Weller, J., & Budson, A. (2018). Aktualny stan wiedzy na temat diagnostyki i leczenia choroby Alzheimera. F1000Research, 7, F1000 Faculty Rev-1161. https://doi.org/10.12688/f1000research.14506.1

Winston, David. (2019). Adaptogens: Herbs for Strength, Stamina, and Stress Relief (2nd ed.). Inner Traditions/Bear & Company.

Yuan, S. et al (1993). Zastosowanie kwasu fulwowego i jego pochodnych w rolnictwie i medycynie. 1st ed

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę