ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

5 korzyści płynących ze stosowania herbaty Citrus Bergamot: Dawkowanie i skutki uboczne

Cytrusowa herbata bergamotowa, znana również jako herbata Earl Grey, to popularna herbata, którą uwielbia się za jej charakterystyczny smak. Jest ona jednak również wykorzystywana w celu zapewnienia możliwych korzyści zdrowotnych.

Uważa się, że herbata bergamotowa przynosi korzyści zdrowotne ze względu na obecność w niej olejku eterycznego z bergamotki cytrusowej, oprócz standardowych korzyści zdrowotnych czarnej herbaty.

W tym artykule omówimy sposób wytwarzania cytrusowej herbaty bergamotowej, możliwe korzyści zdrowotne i skutki uboczne.

Czym jest cytrusowa herbata bergamotowa?

Cytrusowa herbata bergamotowa, często określana jako herbata Earl Grey, prawie zawsze odnosi się do herbaty wytwarzanej z liści czarnej herbaty i olejku eterycznego ze skórki owocu bergamotki cytrusowej. Rzadziej jako bazy używa się zielonej herbaty lub liści herbaty oolong.

Ze względu na użycie liści czarnej herbaty, cytrusowa herbata bergamotowa ma wyższe stężenie kofeiny w porównaniu do innych herbat, z około 50 mg na filiżankę.

Przegląd herbaty Citrus Bergamot:

Jak wspomniano, herbata cytrusowa bergamotka wykorzystuje ekstrakty olejków eterycznych ze skórki bergamotki cytrusowej.

Cytrusowa bergamotka to żółto-zielony owoc cytrusowy uważany za hybrydę cytryny i gorzkiej pomarańczy. Pierwotnie był uprawiany w Kalabrii we Włoszech, choć można go znaleźć w różnych innych regionach śródziemnomorskich, a także w niektórych częściach Azji i Ameryki Południowej.

Bergamotka cytrusowa jest skoncentrowana w różnych flawonoidach wzmacniających zdrowie, takich jak:

 • Neoeriocytryna
 • Neohesperydyna
 • Naringina
 • Brutiryna
 • Bergamotyna
 • Apigenina

Jak przygotować cytrusową herbatę bergamotową:

Herbatę z bergamotki cytrusowej można łatwo kupić online, w sklepie spożywczym lub w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością.

Często jest ona dostępna w paczkowanych torebkach lub jako sypka herbata liściasta. Najpopularniejsza metoda przygotowania jest następująca:

Przepis na herbatę Citrus Bergamot:

 1. Zagotuj wodę i odstaw na 5 minut (idealna temperatura to 190-210 stopni).
 2. Weź jedną torebkę cytrusowej herbaty bergamotowej lub użyj 1 łyżeczki sypanej herbaty liściastej.
 3. Zalej herbatę 8 uncjami wody.
 4. Przykryj na trzy do pięciu minut
 5. Odcedź, wypij i ciesz się smakiem!

Podobnie jak w przypadku każdej herbaty, zawsze najlepiej jest zacząć od świeżej, zimnej wody (w razie potrzeby przefiltrowanej), aby zapewnić najlepszą jakość i smak.

Potencjalne korzyści zdrowotne herbaty Citrus Bergamot:

Istnieje kilka możliwych korzyści zdrowotnych wynikających z picia herbaty z bergamotki cytrusowej, z których większość przypisuje się flawonoidom znajdującym się w owocach bergamotki cytrusowej.

Jednak czarna herbata również przynosi korzyści zdrowotne, prawdopodobnie ze względu na wysokie stężenie katechin i innych przeciwutleniaczy.

Poniżej wymieniono możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania herbaty z bergamotki cytrusowej.

1. Może poprawić poziom cholesterolu

Zarówno cytrusowa bergamotka, jak i liście czarnej herbaty mają za sobą badania wykazujące, że mogą poprawić poziom cholesterolu i profile lipidowe, więc ta kombinacja może być szczególnie korzystna.

Na przykład, jedno badanie kliniczne przeprowadzone na osobach z zespołem metabolicznym (w tym wysokim poziomem cholesterolu) wykazało, że suplementacja bergamotą cytrusową znacznie obniżyła poziom cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), trójglicerydów i cholesterolu całkowitego, jednocześnie poprawiając poziom cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL).

Badanie kliniczne przeprowadzone na osobach z wysokim poziomem cholesterolu wykazało, że ci, którzy pili Czarna herbata miała wyraźne obniżenie poziomu cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego w porównaniu z placebo.

2. Może obniżać poziom cukru we krwi

Herbata z bergamotki cytrusowej może również obniżać poziom cukru we krwi dzięki działaniu zarówno bergamotki cytrusowej, jak i liści czarnej herbaty.

W jednym z badań klinicznych na osobach starszych z wysokim poziomem cukru we krwi, naukowcy odkryli, że spożycie bergamotki cytrusowej doprowadziło do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Czarna herbata ma również podobne korzyści, ponieważ jedno badanie kliniczne wykazało, że spożywanie czarnej herbaty doprowadziło do znacznie niższego poziomu cukru we krwi w porównaniu z placebo.

3. Może pomóc w utracie wagi

Herbata Earl Grey może również wspomagać odchudzanie. Można to przypisać flawonoidom zawartym w bergamotce cytrusowej, a także przeciwutleniaczom i kofeinie w czarnej herbacie.

Jedno z badań klinicznych na osobach otyłych wykazało, że suplementacja polifenolami bergamotki cytrusowej doprowadziła do znacznego spadku masy ciała i wskaźnika masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną.

Czarna herbata może również wspomagać odchudzanie, chociaż nie przeprowadzono wielu badań klinicznych. Inna forma, zielona herbata, jest dobrze znana z tego, że pomaga w odchudzaniu, a istnieją dowody na to, że polifenole w czarnej herbacie są nawet bardziej skuteczne niż zielona herbata w poprawie metabolizmu i zwiększaniu utraty wagi.

4. Może zmniejszyć stan zapalny

Cytrusowa bergamotka i czarna herbata są bogate w polifenole i inne związki przeciwutleniające, które, jak wykazano, zmniejszają stan zapalny. Na przykład bergamotka cytrusowa jest bogata we flawonoidy, a czarna herbata jest bogata w katechiny.

W badaniu klinicznym stwierdzono, że bergamotka cytrusowa obniża kilka markerów stanu zapalnego, w tym białko C-reaktywne (CRP).

Inne badanie kliniczne na pacjentach z cukrzycą typu 2 wykazało, że suplementacja ekstraktem z czarnej herbaty znacznie zwiększyła poziom glutationu (związku przeciwutleniającego) i zmniejszyła markery stanu zapalnego.

5. Może zwiększać autofagię

Uważa się, że herbata z bergamotki cytrusowej pomaga w autofagii.

Ostatnie badania pokazują, że herbata z bergamotki cytrusowej może poprawiać autofagię. Autofagia jest mechanizmem regulacyjnym w organizmie, który pomaga oczyścić uszkodzone komórki, aby zrobić miejsce dla zdrowszych, nowych komórek.

W jednym z badań in vitro, kilka różnych polifenoli bergamotki wykazało działanie indukujące autofagię. Co więcej, połączenie kilku polifenoli z bergamotki miało większe działanie autofagiczne w porównaniu z każdym pojedynczym polifenolem.

W badaniu na szczurach z zespołem metabolicznym wywołanym dietą, polifenole bergamotki cytrusowej stymulowały autofagię i wydawały się zapobiegać stłuszczeniu wątroby, głównie poprzez regulację autofagii w wątrobie.

Jest to połączone z ogólnymi dowodami, które pokazują, że czarna herbata jest również skuteczna we wzmacnianiu i regulowaniu różnych procesów autofagii. Tak więc przyjmowanie bergamotki cytrusowej w celu autofagii, wraz z czarną herbatą, może być dobrym rozwiązaniem.

Najwyraźniej herbata z bergamotki cytrusowej może z pewnością przynieść korzyści zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że badania nad bergamotką cytrusową są prawie w całości prowadzone na określonych stężeniach polifenoli bergamotki cytrusowej. Aby uzyskać korzyści zdrowotne, dawka od 500 do 1000 mg flawonoidów bergamotki cytrusowej dziennie wydaje się najbardziej skuteczna.

Dlatego konkretne korzyści zdrowotne mogą nie być tak wyraźne w przypadku herbaty z bergamotki cytrusowej, ponieważ dawka ekstraktu olejku eterycznego jest typowo niejasne i prawdopodobnie niższe niż te, które można znaleźć w suplementach.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne:

Ogólnie rzecz biorąc, herbata z bergamotki cytrusowej jest bezpieczna dla większości ludzi. Istnieje jednak kilka możliwych skutków ubocznych, o których należy pamiętać.

Cytrusowa bergamotka należy do najbezpieczniejszej klasy ziół (klasa 1) i ma bardzo niski potencjał interakcji między ziołami a lekami (klasa A), zgodnie z Podręcznikiem bezpieczeństwa botanicznego.

Ponieważ herbata z bergamotki cytrusowej zawiera kofeinę pochodzącą z liści czarnej herbaty, osoby bardzo wrażliwe na kofeinę mogą odczuwać niepokój, drżenie lub problemy ze snem (jeśli przyjmowane są zbyt blisko pory snu).

Możliwe skutki uboczne bergamotki cytrusowej to nudności, zawroty głowy, skurcze mięśni, zgaga i rzadko zaburzenia czynności wątroby. Olejek eteryczny z bergamotki cytrusowej może również powodować fototoksyczność, ale tylko w przypadku stosowania na skórę. W związku z tym nie dotyczy to osób pijących herbatę z bergamotki cytrusowej.

Wnioski:

Herbata z bergamotki cytrusowej to połączenie liści czarnej herbaty i olejku eterycznego ze skórki bergamotki cytrusowej. Oba te składniki zawierają przeciwutleniacze i inne korzystne związki, dlatego też herbata z bergamotki cytrusowej może przynosić korzyści zdrowotne.

W szczególności spożywanie cytrusowej herbaty bergamotowej może pomóc poprawić poziom cholesterolu i lipidów we krwi, obniżyć poziom cukru we krwi, pomóc w utracie wagi, zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć autofagię.

Efekty te mogą jednak nie być tak wyraźne w porównaniu do standaryzowanych ekstraktów ze względu na ogólnie niższą dawkę bergamotki cytrusowej. Mimo to, herbata z bergamotki cytrusowej jest korzystna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia – i świetnie smakuje.

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Botanika

6 korzyści ze stosowania witanolidów | Instytut Botaniczny

Botanika

Rośliny Lewisa i Clarka

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę