ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

5 korzyści płynących ze stosowania Eurycomanone: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Eurycomanone jest głównym związkiem quassinoidowym występującym w Tongkat Ali(Eurycoma longifolia). Jest on często uważany za odpowiedzialny za wiele zalet Tongkat Ali, takich jak zwiększony poziom testosteronu i płodność.

W tym artykule omówimy możliwe korzyści eurycomanonu, a także idealne dawkowanie, możliwe skutki uboczne i informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Eurycomanone Overveiw:

Eurycomanone to quassinoid występujący w Tongkat Ali, który jest ziołem pochodzącym z południowo-wschodniej Azji.

Ogólnie rzecz biorąc, quassinoidy to grupa związków molekularnych występujących w roślinach z rodziny Simaroubaceae. Wykazano, że zapewniają one wiele możliwych korzyści zdrowotnych.

W Tongkat Ali znajduje się wiele innych związków, ale uważa się, że eurykomanon ma najsilniejszy wpływ na funkcje biologiczne, takie jak zdrowie hormonalne, płodność i energia.

W związku z tym większość suplementów Tongkat Ali jest standaryzowana na wysoki poziom eurycomanonu.

Korzyści płynące ze stosowania eurykomanonu:

Eurycomanone jest ogólnie dobrze zbadany i udowodniono, że oferuje różnorodny wachlarz działań biologicznych.

W szczególności eurykomanon wiąże się z następującymi korzyściami:

1. Może poprawiać funkcje seksualne

Różne badania naukowe, w tym badania kliniczne, wykazały, że eurycomanon korzystnie wpływa na organizm poprzez poprawę produkcji testosteronu, płodności i funkcji seksualnych.

Naukowcy uważają, że jednym z głównych mechanizmów działania eurycomanonu jest hamowanie aromatazy, co z kolei prowadzi do zmniejszenia konwersji testosteronu do estrogenu. Zostało to wykazane w badaniu in vitro które wykazało, że eurykomanon ma hamujący wpływ na aromatazę. Naukowcy odkryli, że eurykomanon znacznie zwiększył produkcję testosteronu w komórkach Leydiga szczura (główne źródło testosteronu u mężczyzn).

Badanie kliniczne przeprowadzone na starzejących się mężczyznach z niskim poziomem testosteronu wykazało również, że suplementacja Tongkat Ali (standaryzowanym na zawartość od 0,8 do 1,5% eurykomanonu) była skuteczna w zwiększaniu poziomu wolnego i całkowitego testosteronu. Produkt ten zmniejszył również objawy starzenia się mężczyzn, takie jak zmęczenie i niskie libido.

W badaniu klinicznym na dorosłych mężczyznach naukowcy odkryli, że suplement Tongkat Ali standaryzowany na zawartość eurykomanonu (0,8 do 1,5%) poprawia wiele aspektów zdrowia seksualnego, w tym funkcje erekcji, objętość nasienia, zdrowie plemników i libido.

Istnieją również inne badania kliniczne, które wykazują pozytywny wpływ Tongkat Ali na testosteron i funkcje seksualne. Wszystkie te badania zawierają tongkat ali standaryzowany na zawartość około 1% do 1,5% eurykomanonu, podobnie jak te wspomniane powyżej.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wskazują, że eurycomanon może poprawiać funkcje seksualne poprzez zwiększenie poziomu testosteronu i zmniejszenie objawów starzenia się mężczyzn.

2. Może poprawić wydajność ćwiczeń

Nie ma żadnych badań, które konkretnie wyizolowałyby eurycomanon w celu poprawy wydajności ćwiczeń. Jednak kilka badań klinicznych wykazało, że Tongkat ali skoncentrowany na eurykomanonie ma działanie ergogeniczne.

Badanie kliniczne na aktywnych seniorach płci męskiej i żeńskiej wykazało, że suplementacja Tongkat Ali (standaryzowanym na 0,8 do 1,5% eurykomanonu) znacznie zwiększyła siłę i moc, a także poprawiła gospodarkę hormonalną.

<p>W badaniu klinicznym na sportowcach rugby suplementacja Tongkat Ali (0,8 do 1,5% eurykomanonu) wraz z treningiem oporowym poprawiła masę i siłę mięśni.

Jednak badanie kliniczne przeprowadzone na sportowcach wytrzymałościowych nie wykazało znaczących różnic między Tongkat Ali a placebo pod względem wydolności biegowej. Może to wynikać z niższych dawek stosowanych w badaniu (150 mg dziennie).

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że tongkat ali skoncentrowany na eurykomanonie może być w stanie zwiększyć siłę i moc, jednak aby potwierdzić to odkrycie, konieczne są badania na ludziach z użyciem izolowanego eurykomanonu.

3. Może mieć działanie przeciwnowotworowe

Co ciekawe, eurykomanon może mieć również działanie przeciwnowotworowe, takie jak apoptoza (zaprogramowana śmierć komórki, która jest ważna dla ogólnej równowagi komórkowej).

W badaniu in vitro eurykomanon indukował apoptozę w nowotworowych komórkach wątroby, co sugeruje, że może on być w stanie zapobiegać proliferacji komórek nowotworowych.

Badanie in vitro wykazało również, że eurykomanon zmniejszał proliferację komórek raka płuc i ogólny wzrost. Co więcej, eurykomanon hamował markery nowotworowe komórek raka płuc, a także różne geny związane ze wzrostem komórek nowotworowych.

W badaniu badaniu in vitro na ludzkich komórkach raka szyjki macicy, eurykomanon wywierał działanie przeciwnowotworowe głównie poprzez zwiększenie apoptozy. Wykazano, że jest on toksyczny dla komórek nowotworowych, ale znacznie mniej toksyczny dla normalnych komórek. Dodatkowo, eurykomanon zwiększał poziom białka hamującego rozwój nowotworu.

Należy pamiętać, że są to tylko badania przedkliniczne. Należy przeprowadzić znacznie więcej badań przed potwierdzeniem, że eurycomanon ma działanie przeciwnowotworowe.

Podsumowanie:

Badania laboratoryjne wskazują, że eurycomanon może zapobiegać wzrostowi komórek nowotworowych, ale aby zweryfikować to odkrycie, konieczne są badania na ludziach.

4. Może sprzyjać utracie wagi

Kilka badań wykazało, że eurykomanon może mieć działanie przeciw otyłości, głównie poprzez hamowanie adipogenezy (tworzenia komórek tłuszczowych).

Naukowcy odkryli, że eurycomanon działa na szereg enzymów, szlaków metabolicznych i innych funkcji w celu promowania utraty tłuszczu.

Na przykład, wyniki dwóch badań in vitro i in vivo ( tutaj i tutaj) wykazały, że eurycomanon (i inne quassinoidy) zmniejszały akumulację tłuszczu, cholesterolu i trójglicerydów, a także promowały lipolizę (rozkład tłuszczu). Dodatkowo, leczenie zmniejszyło gromadzenie się tłuszczu w wątrobie, poprawiło tolerancję glukozy i poprawiło metabolizm. W sumie wykazano, że efekty te hamują przyrost masy ciała i zmniejszają masę tłuszczową.

W badaniu klinicznym na sportowcach, Tongkat Ali (standaryzowany na 0,8 do 1,5% eurykomanonu) promował zwiększoną lipolizę. Naukowcy doszli do wniosku, że efekty te mogą mieć również korzystny wpływ na produkcję energii ze względu na zwiększoną zdolność do wykorzystywania tłuszczu jako paliwa.

Badanie kliniczne przeprowadzone na sportowcach wykazało również, że Tongkat Ali (standaryzowany na zawartość eurykomanonu) zwiększył lipolizę i pomógł sportowcom przedkładać metabolizm tłuszczów nad metabolizm glukozy jako paliwa. Naukowcy zauważyli również, że może to zapewnić większe korzyści aerobowe poprzez zwiększenie zdolności sportowców do wykorzystywania tłuszczu jako energii, a nie tylko glukozy.lone.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazują, że eurykomanon i standaryzowany tongkat ali mogą sprzyjać utracie wagi.

5. Może mieć właściwości przeciwmalaryczne

Eurycomanone może mieć również działanie przeciwmalaryczne, o czym świadczą badania in vivo i in vitro.

W jednym in vitro eurykomanon był jednym z kilku związków w Tongkat Ali zidentyfikowanych ze względu na silne działanie przeciwmalaryczne przeciwko Plasmodium falciparum (pasożytowi wywołującemu malarię).

W innym badaniuin vitro eurykomanon był tylko jednym z dwóch związków wyizolowanych z korzeni Tongkat Ali, które wykazały silne działanie przeciwmalaryczne przeciwko P. falciparum.

Efekty te zostały potwierdzone w innym badaniu in vitro które wykazało, że eurykomanon był tylko jednym z dwóch związków w Tongkat Ali, które miały aktywność przeciwmalaryczną w osoczu szczurów.

Podsumowanie:

Badania in vitro wykazały, że eurykomanon może mieć działanie przeciwmalaryczne. Potwierdzenie tego odkrycia wymaga przeprowadzenia badań na ludziach.

Bezpieczeństwo eurykomanonu:

Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie eurykomanonu w odpowiednich zalecanych dawkach jest bezpieczne. Rzadko jest przyjmowany jako samodzielny suplement i jest zwykle spożywany w skoncentrowanej formie w suplementach Tongkat Ali (zwykle w stężeniu od 0,8% do 1,5%).

Istnieją pewne obawy dotyczące toksyczności wątroby w przypadku eurycomanonu, jednak dotyczy to tylko dawek znacznie przekraczających zalecane wytyczne.

Kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby starsze mogą najlepiej unikać eurycomanonu, ponieważ po prostu nie ma wystarczających danych, aby zagwarantować bezpieczeństwo dla tych osób.

Dawkowanie:

Dawkowanie eurycomanonu zależy od całkowitej dawki Tongkat Ali, ponieważ eurycomanon prawie nigdy nie jest uzupełniany w prawdziwej izolacji.

Obecne wytyczne pokazują, że 200 do 400 mg dziennie ekstraktu Tongkat Ali jest najlepsze dla większości przypadków (a do 1,2 g dziennie jest bezpieczne dla większości osób).

Szukając suplementu dostarczającego eurykomanon, całkowita dawka Tongkat Ali powinna wynosić około 1% do 1,5% stężenia eurykomanonu. Odpowiada to od 2 mg do 6 mg eurycomanonu dziennie.

Wnioski

Eurycomanone jest jednym z najbardziej korzystnych bioaktywnych związków występujących w korzeniach Tongkat Ali. Najlepiej zbadanym działaniem eurycomanonu jest jego zdolność do zwiększania poziomu testosteronu, płodności i funkcji seksualnych. Dodatkowo, eurycomanon może mieć również działanie przeciwnowotworowe, przeciw otyłości i przeciwmalaryczne.

Najlepszym sposobem suplementacji eurycomanonem jest przyjmowanie od 200 mg do 400 mg Tongkat Ali dziennie, który jest standaryzowany na zawartość od 1% do 1,5% eurycomanonu. Taka dawka ogranicza możliwe skutki uboczne i jest w stanie zapewnić korzyści obserwowane w badaniach klinicznych.

Eeurycomanone jest bezpieczny dla większości osób i prawdopodobnie przynosi wyjątkowe korzyści zdrowotne. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu.

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę