ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

3 Korzyści ze stosowania Tongkat Ali dla kobiet

Tongkat Ali to zioło, które tradycyjnie stosuje się w celu wzmocnienia seksualnego, energii, siły, gorączki i kilku innych schorzeń.

W dzisiejszych czasach Tongkat Ali jest głównie promowany jako sposób na zwiększenie poziomu testosteronu u mężczyzn, oprócz innych „męskich” sposobów, takich jak poprawa siły i mocy.

Istnieje jednak również kilka potencjalnych korzyści zdrowotnych Tongkat Ali dla kobiet. W tym artykule omówimy główne korzyści zdrowotne Tongkat Ali dla kobiet, optymalne strategie dawkowania oraz szczególne obawy dotyczące bezpieczeństwa i skutków ubocznych.

Przegląd Tongkat Ali:

Tongkat Ali(Eurycoma longifolia) to długi, smukły krzew pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. Roślina ta preferuje kwaśną, piaszczystą glebę i stosunkowo wilgotne warunki.

Wszystkie części rośliny Tongkat Ali były wykorzystywane do celów leczniczych. Jednak w tradycyjnym ziołolecznictwie najczęściej wykorzystywane są korzenie Tongkat Ali, głównie ze względu na wysoką zawartość związków bioaktywnych, takich jak:

  • Quassinoidy
  • alkaloidy
  • triterpeny
  • Bioaktywne steroidy

Związki tongkat ali zwane quassinoidami otrzymują najwięcej uwagi ze względu na ich potencjalne korzyści zdrowotne, zwłaszcza jeden quassinoid zwany eurycomanonem.

Korzyści zdrowotne Tongkat Ali dla kobiet:

Tongkat Ali ma wiele potencjalnych korzyści, z których wiele zostało ogólnie ukierunkowanych na mężczyzn w badaniach (np. zwiększenie poziomu testosteronu, siły i wyników sportowych).

Podczas gdy Tongkat Ali jest najczęściej stosowany dla zdrowia mężczyzn, z pewnością istnieją możliwe korzyści zdrowotne Tongkat Ali dla kobiet. Poniżej omówimy te potencjalne korzyści zdrowotne.

1. Może poprawić wyniki sportowe

Niektóre badania pokazują, że Tongkat Ali może również poprawiać wydajność ćwiczeń u kobiet, podobnie jak u mężczyzn.

W badaniu klinicznym na kobietach w średnim wieku, suplementacja Tongkat Ali (100 mg/dzień przez 12 tygodni) wraz z programem treningu oporowego dwa razy w tygodniu zwiększyła masę beztłuszczową bardziej niż sam trening siłowy. Jest to ważne, ponieważ masa beztłuszczowa to masa mięśniowa, która jest najważniejsza dla siły i wydajności.

Jedno z badań klinicznych z udziałem 25 aktywnych starszych mężczyzn i kobiet wykazało, że suplementacja 400 mg Tongkat Ali przez pięć tygodni doprowadziła do wzrostu siły mięśniowej i wytrzymałości zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U obu płci zaobserwowano również znaczną poprawę poziomu całkowitego i wolnego testosteronu.

Jednak w innym badaniu klinicznym na kobietach w średnim wieku, sam trening siłowy doprowadził do podobnej poprawy siły w porównaniu do treningu siłowego wraz z suplementacją Tongkat Ali. Tak więc Tongkat Ali nie miał żadnego dodatkowego korzystnego efektu. Możliwym tego powodem jest fakt, że w badaniu zastosowano jedynie 100 mg Tongkat Ali, co jest nieco niższą dawką niż w większości badań.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że suplementacja Tongkat Ali może zwiększać siłę i korzystnie wpływać na wydajność ćwiczeń zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

2. Może równoważyć hormony i objawy menopauzy

Pojawiające się dowody sugerują, że Tongkat Ali może być przydatny dla zdrowia hormonalnego kobiet i zmniejszenia objawów menopauzy.

W jednym z badań klinicznych na kobietach w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym, tLeczenie Tongkat Ali i Labisia pumila spowodowało zmniejszenie uderzeń gorąca. Pomogła również zmniejszyć nocne poty, niepokój, bóle i zwiększone pożądanie seksualne. Ponadto, w porównaniu z grupą placebo, kobiety, które otrzymywały kombinację ziół, miały niższy poziom hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), a także znaczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.

W badaniu na szczurach naukowcy przyjrzeli się wpływowi ekstraktu Tongkat Ali (w niskiej, średniej i wysokiej dawce) na szczury z menopauzą. Odkryli, że najwyższa dawka Tongkat Ali skutkowała wyższym poziomem estrogenu i progesteronu, a także niższym poziomem FSH i LH w porównaniu z grupą kontrolną. Dodatkowo, wszystkie trzy poziomy leczenia Tongkat Ali poprawiły markery zdrowia kości. Jest to ważne, ponieważ menopauza często zwiększa ryzyko osteoporozy i złego stanu kości.

Podsumowanie:

Połączenie badań na ludziach i zwierzętach wskazuje, że Tongkat Ali może zmniejszać objawy menopauzy i promować równowagę hormonalną. Dodatkowe badania kliniczne byłyby przydatne do dalszego potwierdzenia tych ustaleń.

3. Może poprawiać nastrój i zmniejszać stres

Tongkat Ali może również korzystnie wpływać na stres i nastrój u kobiet.

W badaniu klinicznym na umiarkowanie zestresowanych mężczyznach i kobietach, 200 mg Tongkat Ali przez cztery tygodnie doprowadziło do znacznej poprawy napięcia, złości, dezorientacji i stresu. Dodatkowo, Tongkat Ali znacząco obniżył poziom kortyzolu, który jest głównym hormonem stresu w organizmie.

Jedno z badań klinicznych na mężczyznach i kobietach wykazało, że osoby przyjmujące ekstrakt z Tongkat Ali i suplement multiwitaminowy doświadczyły poprawy zdrowia emocjonalnego, funkcji umysłowych, samopoczucia, funkcjonowania społecznego i witalności.

Najlepiej byłoby przeprowadzić więcej badań klinicznych z udziałem samych kobiet, aby potwierdzić te korzyści dla nastroju i stresu.

Podsumowanie:

Według badań klinicznych stwierdzono, że suplementacja Tongkat Ali poprawia zdrowie psychiczne i zmniejsza poziom stresu. W celu zweryfikowania tych wyników korzystne byłoby jednak przeprowadzenie większej liczby badań na ludziach.

Bezpieczeństwo Tongkat Ali:

Ogólnie rzecz biorąc, suplementacja Tongkat Ali jest uważana za bezpieczną dla kobiet, o ile jest przyjmowana w bezpiecznej, rozsądnej dawce.

Istnieją pewne osoby, które mogą być bardziej narażone na skutki uboczne, takie jak osoby przyjmujące leki obniżające poziom cukru we krwi, osoby z osłabionym układem odpornościowym oraz osoby z różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, choroby wątroby i rak prostaty.

Ważne jest również, aby kobiety rozumiały potencjalny wpływ Tongkat Ali na ciążę, płodność i wyniki reprodukcyjne. Niektóre badania na zwierzętach wskazują, że Tongkat Ali może być bezpieczny w czasie ciąży, jednak potrzebne są badania kliniczne na ludziach, aby zweryfikować te wyniki.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną oceną bezpieczeństwa Tongkat Ali.

Dawkowanie:

Suplementy Tongkat Ali są zwykle przyjmowane w postaci ekstraktu w dawkach od 200 do 400 mg. Jednak dawka ta opiera się głównie na badaniach klinicznych, które zostały przeprowadzone głównie na mężczyznach.

Ponieważ kobiety zazwyczaj ważą mniej niż mężczyźni, trzymanie się dolnej granicy tego zakresu jest prawdopodobnie najbardziej odpowiednie (np. 200 mg do 250 mg). W rzeczywistości, nawet zejście do 100 mg may nadal zapewniają pewne korzyści zdrowotne.

Ważne jest, aby wybrać skuteczny, wysokiej jakości suplement Tongkat Ali; Kliknij tutaj, aby przeczytać o najlepszych suplementach Tongkat Ali.

Tak długo, jak pozostaje się w rozsądnym zakresie, można eksperymentować w celu określenia najlepszej dawki tongkat ali dla kobiet.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zalecanych dawkach Tongkat Ali.

Tongkat Ali vs. inne zioła:

Tongkat Ali jest często porównywany z wieloma innymi rodzajami ziół. Zebraliśmy kilka pomocnych artykułów omawiających te typowe porównania.

– Tongkat Ali vs. Ashwagandha: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Tongkat Ali vs. Cistanche: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Tongkat Ali vs. Fadogia Agrestis: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Tongkat Ali vs. Maca: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

Wnioski:

Tongkat Ali posiada szeroką gamę bioaktywnych związków. Jest on zwykle stosowany przez mężczyzn, ale pojawiające się badania pokazują, że Tongkat Ali może mieć kilka korzyści dla kobiet.

W szczególności, korzyści Tongkat Ali mogą poprawić wyniki sportowe kobiet, zrównoważyć hormony i objawy menopauzy oraz poprawić nastrój i reakcje na stres.

Chociaż potrzebne są dalsze badania dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią, Tongkat Ali wydaje się ogólnie bezpieczny i wolny od skutków ubocznych dla większości kobiet, gdy jest stosowany w zalecanej dawce około 200 mg dziennie.

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę