ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

12 niesamowitych zastosowań i zalet roślin bromeliowatych

Spośród wszystkich roślin w mojej kolekcji, bromelie mogą być najbardziej kuszące i egzotyczne. Rodzice roślin na całym świecie cenią je za ich uderzające kwiaty i liście przypominające ostrza, a także mogą przynosić niezwykłe korzyści, takie jak oczyszczanie powietrza i zwalczanie alergii. Niektóre badania wykazały, że rośliny takie jak bromelie mogą nawet pomóc obniżyć poziom stresu. W tym artykule odkryję niektóre z najlepszych fizycznych, psychicznych i estetycznych korzyści płynących z uprawy bromelii, popartych wiodącymi badaniami z całego świata.

Korzyści płynące z uprawy bromelii:

1. Mogą oczyszczać powietrze

Jedną z bardziej znanych korzyści płynących z uprawy roślin domowych jest ich zdolność do oczyszczania powietrza. NASA po raz pierwszy zbadała oczyszczające właściwości roślin w przełomowym badaniu z 1989 roku. Najnowsze badania naukowe pokazują, że bromelie również mogą dokonywać tego fantastycznego wyczynu.

LZO (lotne związki organiczne) czają się w powietrzu wokół nas, zwłaszcza w pomieszczeniach. Te szkodliwe chemikalia i zanieczyszczenia często znajdują się w dywanach, środkach czyszczących i kosmetycznych oraz farbach. LZO zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób, takich jak rak.

Niedawny eksperyment przeprowadzony przez Uniwersytet Nowojorski wykazał, że bromelie są niezwykle skuteczne w usuwaniu LZO z powietrza. Badanie wykazało, że bromelie mogą usuwać do 80% substancji chemicznych, takich jak aceton i benzen.

Jednak w przeciwieństwie do wielu roślin oczyszczających powietrze, bromelie faktycznie wykonują ten proces w nocy, a nie w ciągu dnia. Umieść więc bromelię na stoliku nocnym, aby zapewnić sobie spokojny sen.

2. Może być uderzającą ozdobą

Bromelie występują w spektakularnej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów. Ta niesamowita różnorodność sprawia, że są one idealnymi ozdobami każdej kolekcji roślin doniczkowych. Podobnie jak Scarlet Star (Guzmania lingulata), dobrze umieszczony bromeliad może być oszałamiającą ozdobą.

W odpowiednich warunkach wiele bromeli wytwarza jaskrawe „kwiaty” znane jako przylistki. Przylistki te są w rzeczywistości wyspecjalizowanymi liśćmi, a nie prawdziwymi kwiatami. Przylistki są istotną częścią układu rozrodczego bromelii.

Dzięki żywym kolorom, przylistki przyciągają zapylacze, takie jak owady. Prawdziwy kwiat, ukryty w przylistku, jest następnie zapładniany przez zapylacze. Przylistki mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, wprowadzając do domu piękną feerię barw.

3. Może zmniejszyć poziom stresu

Nasz współczesny świat to ciągły atak powiadomień, spotkań Zoom i ogólnego zmartwienia. Badania wykazały jednak, że uprawa roślin domowych to świetny sposób na obniżenie poziomu stresu.

W japońskim badaniu sprawdzono, jak obecność roślin domowych wpłynęła na poziom stresu 63 pracowników biurowych. Naukowcy zbadali psychologiczny poziom stresu uczestników w dwóch okresach. W jednym okresie uczestnicy pracowali z rośliną doniczkową na biurku, podczas gdy w drugim okresie roślina została usunięta.

Wyniki pokazały, że poziom lęku znacznie spadł, gdy rośliny były obecne. Tak więc ozdobienie biurka w domu lub biurze bromelią może pomóc ci poczuć się mniej zestresowanym.

4. Bromelie mogą zwiększyć produktywność

Nie ma nic gorszego niż praca od 9 do 17 w bezdusznym, okrojonym biurze. Dyrektorzy generalni mogą myśleć, że spartańskie środowisko pracy wyeliminuje czynniki rozpraszające i zwiększy produktywność.y, ale nauka pokazuje, że w rzeczywistości przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego.

Eksperyment przeprowadzony w 2014 roku w biurach w Wielkiej Brytanii i Holandii sugeruje, że rośliny mogą zwiększać produktywność. Naukowcy zbadali wydajność pracowników biurowych w środowisku pozbawionym roślin i takim, w którym rośliny były obecne. Dane odnotowały 15% wzrost produktywności, gdy rośliny zostały dodane do biura.

Zmagasz się z monotonią tygodnia pracy? Wprowadź bromeliadę, aby zwiększyć swoją produktywność.

5. Może pomóc ci zasnąć

Rzucasz się i przewracasz przez całą noc, nie mogąc zasnąć? Brak wystarczającej ilości snu może mieć poważny wpływ na twoje życie i zdrowie. Ale rośliny takie jak bromelie mogą pomóc ci zasnąć.

Eksperyment przeprowadzony przez chińskich naukowców w 2019 r. zbadał wpływ roślin na wzorce snu astronautów. Wyniki wykazały, że możliwość patrzenia, a nawet wąchania roślin pomogła regulować układ nerwowy badanych. Wykazali oni również obniżony poziom stresu.

Bromelie to jedne z najlepszych roślin do sypialni. Nie tylko mogą zmniejszyć stres, ale także odfiltrowują szkodliwe LZO z powietrza w nocy.

6. Bromelie są łatwe w pielęgnacji

Wbrew powszechnemu przekonaniu, bromelie nie są roślinami skomplikowanymi w pielęgnacji. Chociaż potrzebują one określonych warunków do produkcji przylistków i kwiatów, ich codzienne potrzeby są dość proste. Oznacza to, że nawet początkujący rodzice roślin mogą cieszyć się bromeliami.

Podczas uprawy bromelii należy pamiętać przede wszystkim o temperaturze i warunkach podlewania. Większość bromelii doskonale magazynuje wodę w okresach suszy, więc nie trzeba ich często podlewać. W cieplejszych miesiącach zazwyczaj wystarczy raz w tygodniu.

Jeśli chodzi o temperaturę, bromelie należy utrzymywać w temperaturze około 21ºC (70ºF), szczególnie w okresie letnim, jeśli chcesz, aby pojawiły się przylistki. Dokładne wymagania temperaturowe dla poszczególnych gatunków różnią się, więc należy sprawdzić wymagania konkretnej bromelii. Większość bromelii potrzebuje również stosunkowo wilgotnego środowiska.

7. Rozmnażanie bromelii jest dość proste

Ponieważ bromelie są tak łatwe w rozmnażaniu, można się nimi cieszyć przez wiele lat. Najłatwiejszą metodą rozmnażania jest sadzenie w doniczkach małych roślinek, które rozwijają się wokół głównej rozety bromelii.

Te małe odrosty można oddzielić od rośliny macierzystej i wykorzystać do produkcji większej liczby kwiatów przylistkowych. Gdy roślina macierzysta zakończy kwitnienie, nie będzie w stanie wytworzyć więcej przylistków. Liście utrzymają się przez kilka lat, zanim roślina zginie.

Jednak uprawa odrostów wytwarzanych przez roślinę główną pozwala cieszyć się pięknem kwiatów bromelii przez cały czas.

8. Może rozwijać się w większości warunków oświetleniowych

Jako mieszkańcy dna lasu deszczowego, większość bromelii radzi sobie z różnymi ilościami światła. To czyni je idealnymi roślinami domowymi dla większości domów. Dokładne wymagania oświetleniowe różnią się w zależności od gatunku, więc zawsze najlepiej jest sprawdzić potrzeby swoich roślin.

Niektóre gatunki epifitów mogą otrzymywać do ośmiu godzin światła słonecznego każdego dnia. Gatunki bromelii, które żyją na ziemi, przetrwają przy mniejszej ilości światła. Dobrą zasadą jest umieszczanie bromelii o delikatniejszych liściach w bardziej zacienionych miejscach.

Bromelie o grubszych liściach preferują jasne, pośrednie światło. Najlepsze są okna wychodzące na południe lub zachód.dla roślin bromeliad.

9. Może poprawić zdrowie psychiczne

Widok wspaniałych zielonych roślin, takich jak bromelie, może mieć głęboki wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Może to brzmieć banalnie, ale badania wykazały, że poczucie więzi z naturą poprawia nasz nastrój.

Inne eksperymenty pokazują, że poprawa ta rozciąga się również na nasze relacje z innymi i kultywuje bardziej pozytywne spojrzenie na życie. Dwa oddzielne badania przeprowadzone w Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii wykazały, że spędzanie czasu na terenach zielonych poprawia nasze zdrowie psychiczne.

Wprowadzając bromelie do swojego domu, możesz stworzyć w nim własną oazę zdrowia psychicznego. Możesz nawet poczuć więcej pozytywnych wibracji w ich obecności.

10. Może przeciwdziałać alergiom

Jak wspomniano wcześniej, rośliny takie jak bromelie mogą pomóc oczyścić powietrze w domu. Ale dla rodziców roślin, którzy cierpią na alergie, takie jak astma, bromelie mogą przynieść jeszcze więcej korzyści. Badania pokazują, że LZO unoszące się w naszych domach mogą w rzeczywistości wywoływać reakcje alergiczne i ataki astmy.

Bromelie mogą być bardzo skuteczne w usuwaniu tych lotnych związków organicznych z powietrza. W tym badaniu bromeliada była w stanie odfiltrować sześć z ośmiu testowanych związków, w tym benzen i aceton. W szczególności benzen może odgrywać rolę w rozwoju astmy u dzieci.

Jeśli cierpisz na astmę lub inne choroby alergiczne, bromelie mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji.

11. Bromelie są wspaniałe dla Feng Shui

Ponieważ nasze domy i życie stają się coraz bardziej zajęte i chaotyczne, kultywowanie równowagi i spokoju jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Na szczęście niektóre bromelie są doskonałymi roślinami feng shui, które można dodać do swojego domu.

Rośliny powietrzne (Tillandsia spp.) to kolekcja epifitycznych bromelii. Pomimo tego, że przypisuje się je do elementu drewna, rośliny powietrzne symbolizują esencję feng shui. Ta starożytna chińska praktyka dosłownie tłumaczy się jako „wiatr-woda”, co również doskonale opisuje rośliny powietrzne.

Rośliny te żyją bez korzeni, utrzymując się przy życiu dzięki zasysaniu wody i składników odżywczych przez liście. Jako czynniki feng shui, rośliny powietrzne zapewniają równowagę, spokój i wprowadzają podnoszące na duchu i odświeżające wibracje do pomieszczenia.

12. Może poprawić zapach i dźwięk

Pracując w domu lub po prostu relaksując się we własnym domu, chcesz, aby wszystko było tak spokojne, jak to tylko możliwe. Jednak nieprzyjemne zapachy i rozpraszające dźwięki mogą zakłócać spokój. Na szczęście rośliny takie jak bromelie mogą pomóc zredukować te uciążliwości.

Odfiltrowując LZO i inne szkodliwe cząsteczki z powietrza, rośliny mogą również oczyszczać utrzymujące się zapachy lub nieprzyjemne zapachy. Może to pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na chemiczne odświeżacze powietrza i inne środki czyszczące, które mogą być głównym źródłem LZO.

Posiadanie roślin domowych, takich jak bromelie, rozrzuconych po całym domu może również ograniczyć niepożądany hałas. Eksperyment z 2005 roku wykazał, że rośliny przewyższały izolację akustyczną opartą na papierze w różnych częstotliwościach.

Rośliny są zaskakująco dobrym materiałem dźwiękoszczelnym, ponieważ ich liście i łodygi pochłaniają fale dźwiękowe. Im grubsze i pełniejsze są liście, tym skuteczniej poprawiają akustykę.

Podsumowanie

Jak widzieliśmy, bromelie mogą być wspaniałymi dodatkami do domu. Te tropikalne skarby to znacznie więcej niż tylko ładna roślina. Bromelie mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza, usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, i poprawić swoją grę feng shui.

Bromelie mogą być również świetne dla mózgu, pomagając zmniejszyć stres i zwiększyć produktywność. Są również dość łatwe w uprawie i mogą rozwijać się w różnych warunkach oświetleniowych i temperaturowych. Każdy może więc doświadczyć zapierających dech w piersiach korzyści płynących z bromelii.

Więcej informacji:

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 21 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 14 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 31 maja 2024 r.

Kwiaty

Pomysły na prezent dla taty

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę