ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

10 popularnych typów bylinowych kwiatów dzikich

Wieloletnie kwiaty dzikie mogą tworzyć kolorowe wystawy ogrodowe przez kilka lat. Mimo że ich założenie trwa dłużej niż w przypadku kwiatów jednorocznych, byliny są warte czekania. W tym artykule omówimy dziesięć popularnych rodzajów wieloletnich kwiatów polnych.

O dzikich kwiatach wieloletnich

Kwiaty wieloletnie to jeden z trzech głównych rodzajów kwiatów, obok jednorocznych i dwuletnich. Byliny żyją przez co najmniej trzy lata, a nawet dziesięć lat. Jednak byliny rozwijają się wolniej niż kwiaty jednoroczne i mogą wymagać nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych.

Dzikie kwiaty wieloletnie nie kwitną w pierwszym roku. Zamiast tego skupiają się na wytwarzaniu liści i rozwijaniu silnego systemu korzeniowego. Każdej zimy byliny obumierają aż do korzeni, aby oszczędzać energię.

Dzikie kwiaty wieloletnie zaczynają kwitnąć w drugim roku, ale mają krótszy okres kwitnienia niż kwiaty jednoroczne i dwuletnie.

10 popularnych rodzajów wieloletnich kwiatów polnych

1) Dusiołki

Black-eyed Susan to efektowny rodzaj wieloletnich dzikich kwiatów z rodziny astrowatych (Asteraceae). Kwiaty te pochodzą z centralnej i wschodniej części Ameryki Północnej. Black-eyed Susan jest również kwiatem stanu Maryland.

Black-eyed Susan produkuje wesołe żółte kwiaty z czarnymi centralnymi płatkami tarczy. Byliny te mają również owłosione, zielone liście. Black-eyed Susan najlepiej czuje się w strefach od 3 do 9 USDA.

Te atrakcyjne byliny są dość łatwe w uprawie, pod warunkiem, że będą miały pełne słońce i wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę.

Nazwa naukowa: Rudbeckia hirta
Wysokość: Do 3 stóp
Sezon kwitnienia: Od lata do jesieni
Wymagania świetlne: Pełne słońce
Preferencje glebowe: Wilgotne, dobrze zdrenowane gleby

2) Kwiaty kocanki

Kwiaty kocanki to kolorowe, atrakcyjne wieloletnie kwiaty polne pochodzące z obu Ameryk. Ich nazwa pochodzi od żywych koców używanych przez wiele społeczności rdzennych Amerykanów. Kwiaty kocanki pochodzą z rodzaju Gaillardia w rodzinie astrowatych.

Kwiaty kocanki mają duże, otwarte kwiaty z falbankami na brzegach i brązowymi centralnymi płatkami. Popularne kolory to czerwony, pomarańczowy i żółty. Wiele odmian uprawnych ma dwukolorowe kwiaty.

Kwiaty kocanki rosną w strefach od 3 do 10. Byliny te wymagają pełnego słońca i ubogich w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalnych gleb.

Nazwa naukowa: Gaillardia spp.
Wysokość: Do 2,5 stopy
Sezon kwitnienia: Od lata do jesieni
Wymagania świetlne: Pełne słońce
Preferencje glebowe: Gleby ubogie w składniki odżywcze, dobrze zdrenowane

3) Kolumby

Kolumby to piękne rodzaje wieloletnich kwiatów polnych z rodziny jaskierowatych (Ranunculaceae). Te przepiękne kwiaty występują na łąkach i w lasach na całej półkuli północnej.

Kolumby mają małe kwiaty w kształcie miseczki z pięcioma ostrogami wystającymi z tyłu. Od tych niezwykłych kwiatów pochodzi przydomek „maska babci”. Kwiaty kolombiny są chętnie odwiedzane przez motyle i kolibry.

Kolumby preferują chłodniejsze temperatury w strefach od 3 do 8. Kolumby potrzebują pełnego słońca lub półcienia i wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby.

Nazwa naukowa: Aquilegia</em> spp.
Wysokość: 1 do 3 stóp
Sezon kwitnienia: Od wiosny do lata
Wymagania świetlne: Pełne słońce lub półcień
Preferencje glebowe: Wilgotne, dobrze przepuszczające wodę gleby

4) Koniczyny

Koniczyny to atrakcyjne rodzaje wieloletnich kwiatów polnych z rodzaju Echinacea w rodzinie astrowatych. Pochodzą z centralnych i wschodnich regionów Ameryki Północnej i dobrze rozwijają się na otwartych preriach.

Koniczyny mają przepiękne fioletowe, różowe lub żółte kwiaty z widocznymi pomarańczowo-brązowymi środkowymi stożkami. Koniczyny mają długi okres kwitnienia, który trwa od połowy lipca do października.

Koniczyny wymagają pełnego słońca i luźnych, żwirowych gleb, które dobrze odprowadzają wodę. Te wspaniałe wieloletnie kwiaty polne najlepiej rosną w strefach od 3 do 9.

Nazwa naukowa: Echinacea spp.
Wysokość: 2 do 5 stóp
Sezon kwitnienia: Od lata do jesieni
Wymagania świetlne: Pełne słońce
Preferencje glebowe: Luźne, dobrze przepuszczające wodę gleby

5) Delphinium

Delphinium, znane również jako larkspur, dodają wysokich kłosów koloru do każdego ogrodu z dzikimi kwiatami. Te wspaniałe byliny należą do rodziny jaskierowatych (Ranunculaceae). Delphinium pochodzą z półkuli północnej.

Delphinium produkują masę kwiatów na pionowych iglicach. Kolory to niebieski, różowy, fioletowy, czerwony, żółty i biały. Delphiniums są cenione jako kwiaty ozdobne i są bogate w znaczenie i symbolikę.

Delphinium dobrze rosną w strefach od 2 do 11 i mogą być roślinami rocznymi lub wieloletnimi. Wymagają pełnego słońca i wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby.

Nazwa naukowa: Delphinium spp.
Wysokość: 2 do 6 stóp
Sezon kwitnienia: Od lata do jesieni
Wymagania świetlne: Pełne słońce
Preferencje glebowe: Wilgotne, dobrze przepuszczające wodę gleby

6) Coreopsis lancetowaty

Znany również jako lancetowaty, coreopsis lancetowaty jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów wieloletnich odmian coreopsis. Te wesołe kwiaty należą do rodziny astrowatych i pochodzą z Ameryki Północnej.

Lanceleaf coreopsis wytwarza jasnożółte kwiaty o ośmiu płatkach. Te oszałamiające kwiaty mogą mieć nawet do 3 cali szerokości. Lancetowate rosną w strefach od 4 do 9.

Lancetowate preferują gleby piaszczyste, dobrze zdrenowane i pełne słońce. Byliny te są niezwykle popularne wśród zapylaczy.

7) Łubiny

Łubiny, znane również jako bluebonnets, to wieloletnie kwiaty dzikie z rodziny roślin strączkowych (Fabaceae). Łubiny pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej i najlepiej rosną w strefach od 4 do 8.

Łubiny wytwarzają kolorowe kłosy kwiatowe ozdobione małymi kwiatami przypominającymi groch. Kwiaty te mogą być niebieskie, fioletowe, różowe, białe, czerwone lub żółte.

Łubiny rosną w pełnym słońcu lub półcieniu i potrzebują wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby. Te płodne rośliny rosną szybko i mogą osiągnąć nawet 5 stóp wysokości.

Nazwa naukowa: Lupinus spp.
Wysokość: 3 do 5 stóp
Sezon kwitnienia: Od wiosny do lata
Wymagania świetlne: Pełne słońce do częściowego cienia
Preferencje glebowes: Wilgotne, dobrze przepuszczające wodę gleby

8) Mlecznica

Mleczaki to rodzaj wieloletnich kwiatów polnych z rodziny psiankowatych (Apocynaceae). Te przyjazne zapylaczom rośliny pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej oraz Afryki.

Mlecznice wytwarzają duże kwiatostany składające się z drobnych różowych lub fioletowych kwiatów. Kwiaty wytwarzają silny zapach, który przyciąga motyle i inne owady. Mleczaj sam się rozsiewa, więc należy go kontrolować.

Mleczaki rosną w strefach od 3 do 9. Te zielne byliny wymagają pełnego słońca i dobrze przepuszczalnych gleb. Mogą tolerować bardziej suche gleby.

Nazwa naukowa: Asclepias spp.
Wysokość: 2 do 4 stóp
Sezon kwitnienia: Summer
Wymagania świetlne: Pełne słońce
Preferencje glebowe: Większość dobrze przepuszczalnych gleb

9) Phlox

Phlox to kolorowe rodzaje wieloletnich kwiatów polnych pochodzących z Ameryki Północnej. Kwiaty te pochodzą z rodziny Polemoniaceae. Najpopularniejsze gatunki to floks płożący(Phlox subulata) i floks ogrodowy(Phlox paniculata).

Floksy mają atrakcyjne różowe, fioletowe lub białe kwiaty. Floks płożący rośnie nisko przy ziemi, natomiast floks ogrodowy osiąga wysokość do 4 stóp. Oba gatunki wytwarzają zaokrąglone grona kwiatów.

Kwiaty floksów wymagają pełnego słońca lub półcienia oraz wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby. Najlepiej rosną w strefach od 3 do 9.

Nazwa naukowa: Phlox spp.
Wysokość: 6 cali do 4 stóp
Sezon kwitnienia: Lato
Wymagania świetlne: Pełne słońce lub półcień
Preferencje glebowe: Wilgotne, dobrze przepuszczające wodę gleby

10) Krwawnik

Krwawnik pospolity to popularny rodzaj wieloletnich kwiatów dzikich występujących na całej półkuli północnej. Rośliny krwawnika pospolitego wytwarzają duże parasolowate główki kwiatowe z kilkoma małymi skupiskami różowych lub białych kwiatów. Byliny te mają również pierzaste, zielone liście.

Krwawnik pospolity pochodzi z rodzaju Achillea w rodzinie astrów. Te wysokie, wyprostowane rośliny rosną w strefach od 3 do 9.

Krwawnik pospolity dobrze rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu i wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach. Rośliny te mogą się agresywnie rozprzestrzeniać, więc należy je kontrolować.

Nazwa naukowa: Achillea millefolium
Wysokość: Do 3 stóp
Sezon kwitnienia: Od lata do jesieni
Wymagania świetlne: Pełne słońce lub półcień
Preferencje glebowe: Dobrze przepuszczalne gleby

Popularne rodzaje bylin FAQs:

Jakie są najłatwiejsze w uprawie dzikie kwiaty?

Jeżówka i jeżówka purpurowa to jedne z najłatwiejszych w uprawie bylin. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny jednoroczne są łatwiejsze w uprawie niż byliny.

Kiedy należy sadzić nasiona dzikich kwiatów wieloletnich?

Najlepszą porą roku na sadzenie nasion bylin jest wiosna. Daje to bylinom dużo czasu na rozwinięcie dobrego systemu korzeniowego w pierwszym roku.

Jaka jest najdłużej kwitnąca bylina?

Niektóre z Do najdłużej kwitnących bylin należą kwiaty kocanki, jeżówki, floksy i krwawniki. Byliny te kwitną przez kilka miesięcy.

Zawijanie się

Popularne rodzaje wieloletnich kwiatów polnych to doskonały sposób na coroczne dodanie koloru do swojej ekspozycji kwiatów polnych. Byliny żyją przez co najmniej trzy lata, choć nie kwitną w pierwszym roku. Do najbardziej popularnych bylin należą: jeżówka, jeżówka, tojad lancetowaty i krwawnik.

Więcej informacji znajdziesz w naszym szczegółowym przewodniku na temat sadzenia dzikich kwiatów w ogrodzie.

Edd jest początkującym pisarzem treści i ogrodnikiem mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie kreatywnego i profesjonalnego pisania i pisał dla kilku publikacji ogrodniczych online. Pasjonuje się naturą i zrównoważonym rozwojem, skupiając się na ogrodnictwie i dzikiej przyrodzie.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę