Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Zapobieganie zakażeniom pęcherza i UTI naturalnie

preventing bladder infections

Infekcje dróg moczowych, a zwłaszcza infekcje pęcherza są super powszechne – ponad połowa z nas będzie miała przynajmniej jedną w pewnym momencie naszego życia, do 20% wszystkich kobiet ma jakiś dyskomfort w oddawaniu moczu lub infekcję pęcherza co roku, a aż 20% z nas, kobiet, będzie miało nawrót 6 miesięcy po infekcji pęcherza. To bardzo dużo infekcji pęcherza!

Infekcje pęcherza i nerek to oba rodzaje zakażeń układu moczowego. W tym artykule skupimy się na infekcjach pęcherza, ponieważ infekcje nerek wymagają leczenia antybiotykami, natomiast powszechne infekcje pęcherza często dobrze reagują na terapie naturalne.

Zapobiegając infekcjom pęcherza, możesz zapobiec przerwaniu cyklu UTI, w tym zapobiec nawracającym infekcjom pęcherza, jak również infekcjom nerek, które zwykle powstają w wyniku infekcji pęcherza. Aby poznać moje naturalne strategie tłumienia infekcji pęcherza w zarodku lub posłuchać mojego obszernego podcastu na temat holistycznego podejścia do zdrowia pęcherza, udaj się tutaj.

Symptomy infekcji pęcherza moczowego

Najczęstsze objawy infekcji pęcherza to częste (i czasem strasznie bolesne) oddawanie moczu, pilna potrzeba sikania, ból, skurcze lub ucisk nad kością łonową (ten kościsty grzbiet nisko z przodu twojego brzucha), i uczucie zmęczenia, złe samopoczucie lub brak energii (złe samopoczucie). Możesz zauważyć krew w moczu (lub na chusteczkach higienicznych), czego doświadcza do 40% kobiet z zapaleniem pęcherza.

Mogą one sprawić, że poczujesz się na tyle okropnie, że będziesz musiała opuścić pracę, a nieleczone mogą przejść w poważniejsze infekcje nerek, które mogą sprawić, że będziesz naprawdę chora.

W przypadku zakażenia pęcherza objawy pojawiają się zwykle dość nagle, a przy zakażeniu pęcherza nie występuje gorączka. W przeciwieństwie do tego, objawy zakażenia nerek pojawiają się stopniowo i zazwyczaj występuje gorączka, dreszcze, nudności i ból w dolnej części pleców. Antybiotyki są ważne w przypadku infekcji nerek, ale infekcje pęcherza u zdrowych dorosłych kobiet, które nie są w ciąży, mogą być często leczone naturalnie.

U młodych, aktywnych seksualnie kobiet, nagły początek bolesnego oddawania moczu może być również spowodowany zakażeniem chlamydią, lub rzadziej rzeżączką, więc uzyskanie posiewu moczu, który obejmuje te badania jest dobrym pomysłem.

Infekcje drożdżowe pochwy mogą również powodować podrażnienie cewki moczowej, prowadząc do objawów podobnych do infekcji pęcherza, więc rozważ to jako możliwą przyczynę, jeśli zmagasz się z objawami infekcji pochwy (swędzenie, pieczenie, gęsta lub nieprzyjemna wydzielina z pochwy), a także rozważ wykonanie posiewu moczu i pochwy w tym przypadku, jeśli nie jesteś pewna, co się dzieje.

Zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu UTI, głównymi celami są:

– wspieranie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu przed infekcjami

– przywrócenie równowagi mikroflory i zdrowia
– promowanie pH pęcherza, które jest nieprzyjazne dla szkodliwych bakterii
– zapobieganie przyleganiu bakterii do ściany pęcherza

Naturalne zapobieganie zakażeniom pęcherza moczowego

Zanim zaczniemy mówić o leczeniu, porozmawiajmy o zapobieganiu.

Infekcje pęcherza powstają z powodu bakterii w pęcherzu – zwykle E. coli, choć są też kilka innych uciążliwych odmian, również. Infekcje nerek generalnie występują, gdy bakterie z pęcherza podróżują w górę moczowodów, rur, które przenoszą mocz z nerek do pęcherza.

Bakterie mogą zająć miejsce w pęcherzu, gdy:

Zarówno flora jelitowa, jak i ekologia pochwy odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu UTI poprzez utrzymywanie w ryzach bakterii, które mogą migrować z któregokolwiek miejsca do cewki moczowej. Gatunki Lactobacillus naturalnie obecne w pochwie w szczególności zapobiegają rozmnażaniu się E. coli.

Niektóre kobiety mogą być rzeczywiście genetycznie predysponowane do częstszego zapadania na infekcje układu moczowego – może tak być, jeśli Twoja mama też często je miała. Ale to nie sprawia, że jesteś skazana na ich występowanie; oznacza to jedynie, że chcesz być wyjątkowo rozważna w zapobieganiu im.

Kiedy infekcje pęcherza powracają, mogą być albo nawracające, co oznacza, że ta sama infekcja nie ustępuje i wciąż się pojawia, albo, co jest bardziej powszechne, za każdym razem jest to nowa infekcja. Tak czy inaczej, chcesz się upewnić, że nie dzieje się nic podstawowego, jak cukrzyca, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi może karmić bakterie i zmniejszać twoją odpowiedź immunologiczną, i chcesz rozważyć inne warunki, które mogą przyczynić się do zakażenia dróg moczowych lub je naśladować, w tym śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, endometrioza i przewlekłe zapalenie sromu i pochwy.

U kobiet w okresie okołomenopauzalnym, spadek estrogenu może prowadzić do suchości pochwy, która zwiększa ryzyko infekcji pęcherza. Probiotyki omówione w tym artykule mogą pomóc, podobnie jak zwiększenie ilości dobrej jakości tłuszczów w diecie (oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy). U niektórych kobiet korzystne mogą być specyficzne zioła wspomagające produkcję estrogenów, w tym chmiel i vitex.

Jest wiele rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, aby zmniejszyć nasze ryzyko uzyskania UTI.

Postępuj zgodnie z tymi wszystkimi sugestiami zgodnie z zaleceniami, dla profilaktyki, przez 3-6 miesięcy; niektóre kobiety będą chciały pozostać na probiotyku i żurawinie-d-mannozie codziennie. Ponadto, większość kobiet zapomina, aby pozostać nawodniony, a my mamy tendencję do odkładania siusiu do ostatniej możliwej minuty – oba z nich zwiększają naszą szansę na uzyskanie UTI – więc słuchać swojego ciała! Pij dużo wody i sikaj jak tylko będziesz miała ochotę.

Ogólne sugestie dotyczące profilaktyki
Wskazówki dietetyczne dotyczące profilaktyki
Wsparcie żywieniowe i ziołowe

Środki ziołowe i odżywcze mogą być również doskonałą alternatywą dla antybiotyków w leczeniu łagodnych infekcji pęcherza i zapobieganiu ich nawrotom.

Exit mobile version