Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Korzyści z nagietka: Jak zrobić okład ze świeżych lub suszonych ziół

Okłady ziołowe są prostymi, tradycyjnymi środkami stosowanymi miejscowo na skórę w celu złagodzenia bólu, infekcji i obrzęku. Są one oparte na wodzie, co sprawia, że są szczególnie polecane w przypadku, gdy środki oparte na oleju (utrzymujące wilgoć i ciepło) są przeciwwskazane. Oleje i balsamy ziołowe nie powinny być stosowane w przypadku płaczliwej skóry lub bakteryjnych i grzybiczych infekcji skórnych, ponieważ mogą zatrzymywać wilgoć i ograniczać przepływ powietrza. Ponadto uważam, że okłady ziołowe są często bardziej skutecznymi środkami miejscowymi niż preparaty ziołowe na bazie oleju, po prostu dlatego, że okłady są bardziej skoncentrowane, ponieważ zawierają dużo świeżego materiału ziołowego.

Ogólnie rzecz biorąc, okłady ziołowe są korzystne w przypadku wysypki z trującego bluszczu, płaczliwej egzemy, pokrzywki, ukąszeń owadów, łuszczycy, pryszczy, czyraków, świeżych oparzeń słonecznych oraz grzybiczych i bakteryjnych infekcji skóry. Konkretnie użyte zioła wpływają na dokładne właściwości lecznicze każdego okładu.

Składniki kojącego okładu ziołowego: kwiaty nagietka, platan, liście fiołka, glinka, woda i olejki eteryczne

Okłady przygotowuje się poprzez zmieszanie roślin leczniczych (świeżych lub suszonych) w zieloną papkę lub pastę, po czym nakłada się je bezpośrednio na chore miejsce. Następnie papkę przykrywa się czystą, suchą szmatką lub materiałem bandażowym, w zależności od wielkości leczonego obszaru. Dodanie substancji wiążącej, takiej jak glina, ułatwia nakładanie okładu i sprawia, że pozostaje on na miejscu. Glinka ma swoje własne korzyści lecznicze, jak również i jest szczególnie pomocna w osuszaniu płaczących stanów skóry, takich jak trujący bluszcz.

Jak można się domyślać, okłady mogą być kłopotliwe. Bardziej oswojona wersja polega na zawinięciu zwilżonego materiału ziołowego w luźno splecioną, przepuszczalną tkaninę i umieszczeniu jej na leczonym obszarze. Najbardziej prymitywną wersją okładu jest trafnie nazwany okład z żucia i plucia, który stosuje się, jak można sobie wyobrazić, wyłącznie na własnym ciele.

Składniki okładu ziołowego umieszcza się w robocie kuchennym i miksuje, aż do uzyskania mieszanki o konsystencji pesto.

Poniżej znajdziesz jeden z moich ulubionych przepisów na okłady. Zwróć uwagę, że ten przepis wykorzystuje świeże zioła. Jeśli pracujesz z suszonymi ziołami, doprowadź niewielką ilość wody do wrzenia, wyłącz ogień i dodaj odpowiednią ilość suszonych ziół, aż zioła nawodnią się i utworzą gęstą pastę. Wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia dla wygody stosowania.

Exit mobile version