Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Historia roślin – Truskawki. Fragaria, ukochane owoce 1. Dystrybucja i botanika

Truskawki, rodzaj Fragaria z rodziny różowatych (Rosaceae), są popularnymi owocami od tysiącleci. Znanych jest od dwudziestu do 24 gatunków, a truskawki uprawne obejmują wiele mieszańców i odmian. Występują one na całym świecie, głównie w północnej części półkuli północnej, a także kilka gatunków z półkuli południowej.

truskawki, Fragaria

Flora Ameryki Północnej podaje, że nazwa Fragaria pochodzi od łacińskiego słowa fraga oznaczającego zapach i -aria oznaczającego posiadanie, a więc słodko pachnący owoc. Istnieją też inne wyjaśnienia; na przykład Wikipedia podaje, że fragum to po łacinie truskawka, a -aria sprawia, że jest to żeńska nazwa rośliny. Mój słownik łaciński zgadza się, że fragum to słowo używane przez Rzymian na określenie truskawki, ale twierdzi, że fragrans to po łacinie pachnący. W łacińskich deklinacjach fraga jest liczbą mnogą fragum, w którym to przypadku fraga oznacza truskawki, a nie pachnące. Jednak niektóre formy rzeczownika dodają r, na przykład fragris i fragra, więc dla Rzymian brzmiałyby jak „pachnące”, co mogłoby wyjaśniać tajemniczy wybór fraga dla truskawek. (Lingwiści zawsze chcą zobaczyć, dlaczego ludzie wybrali tę nazwę, a nie inną). Linneusz stworzył naukową nazwę w latach pięćdziesiątych XVIII wieku, dodając -aria, prawdopodobnie czyniąc ją „truskawkową”, aby odnieść się do całego rodzaju, a nie konkretnej truskawki.

dzika truskawka

Nazwa zwyczajowa truskawki jest również niejasna. Nazwa pochodzi z języka staroangielskiego i nie znajduje odzwierciedlenia w innych językach germańskich, na przykład niemiecki mówi die Erdbeere, ziemna jagoda. Łatwą odpowiedzią jest to, że Anglicy uprawiali truskawki ściółkowane słomą. Sprzeciw wobec wyjaśnienia ze słomą polega na tym, że truskawki były niewątpliwie zbierane na długo przed tym, jak ktokolwiek je uprawiał, a nazwa truskawka jest bardzo stara. Oxford English Dictionary twierdzi, że słoma może odnosić się do nasion (niełupek) truskawki usianych na powierzchni owocu, ponieważ jednym ze znaczeń słowa słoma jest „cząstka słomy lub plew”. Alternatywnie, OED wskazuje na inne znaczenie słomy, dla łodyg roślin, więc ludzie mówili „słoma grochowa” i „słoma makowa”, więc słoma truskawki może być jej rozłogami, charakterystyczną cechą, jeśli zbierasz truskawki.

Truskawki to dziwne owoce, ze smacznym miąższem w środku i nasionami na powierzchni. Są dobrze znane, więc rzadko zauważamy, że są na zewnątrz w porównaniu do wiśni czy arbuza. To dlatego truskawki nie są jagodami dla botaników. Botanicy wyodrębnili tyle owoców, ile mogli znaleźć (dużo!) i stworzyli kategorie oparte na strukturze. Zdefiniowali jagody jako mięsiste owoce, które rozwijają się z jajnika rośliny z nasionami w środku. Ponieważ nasiona truskawki znajdują się na zewnątrz, została ona wykluczona. Te powierzchowne nasiona truskawek są w rzeczywistości owocami jednonasiennymi, zwanymi niełupkami, a jajnik, który otaczał je w kwiecie, stanowi teraz pojedynczą warstwę wokół nasiona. Gdy owoc dojrzewa, struktura, która utrzymywała jajniki, gdy były w kwiecie, zwana pojemnikiem, rozszerza się, wypełnia cukrami i zmienia kolor na czerwony. Botanicy twierdzą, że są to owoce pomocnicze (nie jagody). Ale, jak pokaże ci każdy słownik, używamy wielu słów w wielu różnych znaczeniach. StrawberrOwoce jagodowe pojawiły się w ich nazwach na długo przed stworzeniem przez botaników systemu klasyfikacji.

Truskawki, Fragaria x ananassa

W dużej części świata można znaleźć rodzime truskawki. Różne gatunki w różnych miejscach. Wszystkie są ziołami, które rozprzestrzeniają się przez rozłogi. Kwiaty truskawek mają barwę od białej do całkiem różowej. U większości gatunków liście mają trzy płaty, ale kilka gatunków ma pięć płatów. Dojrzałe owoce są zwykle czerwone, ale czasami dość blade. Niektóre owoce mają bardzo słodki smak, ale inne są dość cierpkie. Uważa się, że we wszystkich przypadkach są one rozprowadzane przez zwierzęta: zwierzęta zjadają owoce, zabierając nasiona i rozpraszają nasiona w swoich odchodach. Owoce zmieniają kolor na czerwony i stają się miękkie i smaczne, z zielonych, twardych i pozbawionych smaku, gdy nasiona są w pełni dojrzałe. (Drzewa nazywane truskawkowymi – jest ich kilka – mają owoce przypominające truskawki, ale nie są blisko spokrewnione z truskawkami).

niezidentyfikowana truskawka

Poniższe zdjęcie przedstawia rynek w Sztokholmie, w Szwecji, sprzedający truskawki (2 lipca 2016 r.). Były one uprawiane. Ludzie ostrożnie mówili mi, że najlepsze truskawki pojawią się za około tydzień. Były to dzikie truskawki, starannie zebrane ze szwedzkich lasów. Truskawki są różne.

Rodzaj Fragaria, z których wszystkie nazywane są truskawkami, jest znany z poliploidalności. Poziomka leśna, Fragaria vesca, występująca w całej Ameryce Północnej, jest diploidalna (2n = 14), podobnie jak wiele innych gatunków. Jednak liczenie chromosomów innych gatunków wykazało, że są to gatunki tetraploidalne (4x), takie jak Fragaria orientalis . Inne gatunki okazały się heksaploidami (6x), jak Fragaria moschata, szeroko uprawiana w Europie. Były też oktoploidy (8x), takie jak pospolita lub wirginijska truskawka Fragaria virginiana, występująca w całej Ameryce Północnej, oraz dekaploidy (10x), takie jak truskawka kaskadowa Fragaria cascadensis , po raz pierwszy opisana w 2012 roku i występująca tylko na zachodnich zboczach Gór Kaskadowych w Oregonie. Ogólnie rzecz biorąc, liście, kwiaty i owoce są większe u wyższych poliploidów truskawek. Nasza truskawka uprawna nie występuje w stanie dzikim. Aby ją stworzyć, około 200 lat temu w Europie w uprawie skrzyżowano dwa gatunki truskawek. Te dwie truskawki, Fragaria virginiana i Fragaria chiloensis są gatunkami oktoploidalnymi (8x). Rozpoznajemy hybrydę jako Fragaria x ananassa, nazwaną hybrydą (x oznacza hybrydę) i ma naprawdę duże owoce. Zobacz zdjęcie powyżej z groszem dla skali. Fragaria jako całość jest klasycznym przykładem rodzaju, w którym wiele gatunków powstało w wyniku hybrydyzacji, a następnie poliploidyzacji (duplikacji całego genomu). (Zobacz poprzedni link na blogu).

Truskawka leśna, Fragaria vesca

Truskawki żyją w różnych siedliskach. W niektórych z tych siedlisk kiełkowanie z nasion jest łatwe, w innych miejscach zła pogoda często zabija sadzonki. Truskawki łagodzą ten problem nie tylko dzięki temu, że są roślinami wieloletnimi, więc mogą ponownie wydać nasiona w przyszłym roku, ale także dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu. Rozprzestrzeniają się wzdłuż rozłogów, poziomych łodyg, które zapuszczają korzenie po przekroczeniu skał lub znalezieniu plamy światła słonecznego w lesie.

W ten sposób truskawki mogą tworzyć duże płaty, nawet jeśli zapylanie jest słabe lub sadzonki przeżywają.l chancy.

Jest to bardzo udany gatunek. Nie tylko występuje naturalnie w całej Ameryce Północnej i Eurazji oraz w Andach w Ameryce Południowej, ale ludzie uczynili truskawki jedną z największych upraw komercyjnych, dzięki czemu uprawia się je w jeszcze większej liczbie miejsc. Owoce i ich smak są znane i lubiane przez miliony ludzi.

Komentarze i poprawki mile widziane

UWAGA: Ten tekst zrobił się długi. O zastosowaniach i folklorze opowiem w następnym poście.

Odniesienia

Liston, A., R. Cronin i T.-L. Ashman. 2014. Fragaria: Rodzaj o głębokich korzeniach historycznych i dojrzały do ewolucyjnych i ekologicznych spostrzeżeń. American Journal of Botany 101: 1686-1699. link

Oxford English Dictionary, s.v. „straw (n.1)”, marzec 2024, https://doi.org/10.1093/OED/7646869728.

OxfordEnglish Dictionary, s.v. „strawberry(n.)”, marzec 2024, https://doi.org/10.1093/OED/1031267711.

Staudt, G. 2020. Fragaria. Flora Ameryki Północnej. link

Kathy Keeler

Wędrowny botanik

Exit mobile version