Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Dziewanna: 5 kluczowych korzyści, dawkowanie i bezpieczeństwo

Dziewanna to roślina o długiej historii stosowania dla zdrowia układu oddechowego, gojenia się ran i infekcji dróg moczowych.

Roślina ta jest również regularnie nazywana dziewanną pospolitą, świecznikiem, aksamitką, kocem, laską Aarona, laską Jakuba i flanelą starca.

W przeszłości dziewanna była stosowana jako lek na drogi oddechowe, szczególnie w przypadku drażniącego kaszlu z przekrwieniem oskrzeli.

Dziewanna korzystnie wpływa na organizm, pomagając w infekcjach dróg moczowych (ZUM), bólach ucha, a także astmie.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym dziewanny, jej bezpieczeństwu i historii.

Czym jest dziewanna?

Dziewanna to dwuletnia roślina zielna z rodziny Scrophulariaceae (tj. figowców). Pierwotnie pochodziła z Europy i Azji, ale obecnie można ją znaleźć dziko rosnącą w całej Ameryce Północnej i większości reszty świata.

Naukowa nazwa tego zioła to Verbascum thapsus, ale jest ono powszechnie nazywane dziewanny lub dziewanny.

Liście i kwiaty dziewanny mają właściwości wykrztuśne i łagodzące. Zioło to jest powszechnie stosowane przez zielarzy w leczeniu problemów układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, suchy kaszel, astma i chrypka.

Mówi się, że liść dziewanny działa moczopędnie, pomaga zmniejszyć stan zapalny w układzie moczowym i zapobiega infekcjom układu moczowego.

Właściwości łagodzące dziewanny pospolitej wynikają z zawartości śluzu polisacharydowego i gumy, które działają łagodząco na podrażnione tkanki. Jej właściwości wykrztuśne wynikają z zawartości saponin, które stymulują produkcję płynów w płucach.

Właściwości przeciwzapalne tego zioła wynikają z zawartości glikozydów irydoidowych i flawonoidów, które zmniejszają stan zapalny.

Dziewanna ma długą historię tradycyjnych zastosowań jako roślina lecznicza, ale ostatnie postępy w badaniach ziołowych dopiero teraz potwierdzają jej korzyści zdrowotne.

Korzyści zdrowotne dziewanny:

Istnieje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych płynących z liści dziewanny. Większość dowodów naukowych stojących za tym ziołem jest wynikiem badań w probówkach lub badań na zwierzętach, ponieważ istnieje tylko kilka badań klinicznych na ludziach.

1. Może wspierać zdrowie układu oddechowego

Liść dziewanny jest jednym z najczęściej stosowanych ziół dla zdrowia układu oddechowego. Ma długą historię stosowania przez zielarzy w celu zmniejszenia stanu zapalnego i stymulowania odkrztuszania.

Zdrowia w Niemczech zatwierdziła ziele dziewanny jako pomoc w oczyszczaniu dróg oddechowych.

Badania pokazują, że zioło to zawiera wiele związków przeciwzapalnych, w tym:

Uważa się, że te związki przeciwzapalne mogą zmniejszać stan zapalny w płucach. Badania kliniczne na ludziach są niezbędne do określenia tych twierdzeń.

Ponadto liść dziewanny korzystnie wpływa na organizm dzięki silnym właściwościom przeciwutleniającym, co może przyczyniać się do jego zdolności do wspomagania funkcji płuc i układu oddechowego.

Ponadto zioło to ma działanie łagodzące i kojące na tkanki układu oddechowego ze względu na zawartość śluzu.

Podsumowanie:

Dziewanna wydaje się mieć właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które mogą przyczyniać się do jej zdolności do wspierania zdrowia układu oddechowego. Potrzebne są badania kliniczne na ludziach, aby określić skuteczność dziewanny.dla zdrowia układu oddechowego.

2. Może wspomagać gojenie się ran

Badania kliniczne pokazują, że dziewanna może korzystnie wpływać na skórę i przyspieszać proces gojenia się ran.

Niedawne badanie z podwójnie ślepą próbą kontrolowane placebo zostało zakończone u kobiet, którym wykonano nacięcie krocza. Naukowcy podawali uczestniczkom badania krem na skórę na bazie dziewanny lub placebo przez okres dziesięciu dni. Grupa, której podawano krem z dziewanny, odnotowała znaczną poprawę w gojeniu się ran w porównaniu z grupą placebo.

Naukowcy zauważyli, że grupa dziewanny odnotowała poprawę w drugiej połowie dziesięciodniowego okresu, co wskazuje, że krem z dziewanny jest najlepszy, gdy jest stosowany przez pewien okres czasu.

Ponadto badanie na zwierzętach wykazało, że dziewanna pomogła zwiększyć gojenie się ran o 20%.

Podsumowanie:

Badania sugerują, że dziewanna skutecznie przyspiesza proces gojenia się ran.

3. Może pomóc w infekcjach dróg moczowych

Badania laboratoryjne sugerują, że dziewanna korzystnie wpływa na organizm w walce z infekcjami dróg moczowych.

W badaniu przeprowadzonym w probówce sprawdzono właściwości przeciwdrobnoustrojowe ekstraktu z dziewanny w zwalczaniu typowych drobnoustrojów występujących w infekcjach dróg moczowych. Naukowcy odkryli, że ekstrakt z tego zioła ma silne działanie przeciwwirusowe przeciwko różnym drobnoustrojom, w tym:

Naukowcy zauważyli, że ich odkrycia potwierdzają stosowanie Verbascum thapsus w medycynie tradycyjnej w leczeniu ZUM.

Podsumowanie:

Stwierdzono, że dziewanna pospolita ma działanie przeciwwirusowe i właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które są skuteczne przeciwko różnym drobnoustrojom powszechnie występującym w ZUM. Potrzebne są badania kliniczne na ludziach, aby określić rzeczywisty wpływ dziewanny na ZUM.

4. Może pomóc w bólach ucha

Różne badania kliniczne przeprowadzone na oleju z dziewanny pokazują, że zioło to może działać jako ziołowy środek na bóle ucha i infekcje ucha.

Badanie kliniczne dotyczyło skuteczności naturalnego środka na ból ucha u dzieci. Naturalny lek składał się z różnych ziół, w tym dziewanny, czosnku, dziurawca, lawendy i witaminy E w oliwie z oliwek. Naukowcy odkryli, że naturalny olej z dziewanny skutecznie zmniejszał ból ucha w ciągu 2-3 dni.

W innym badaniu klinicznym porównano skuteczność naturalnego środka na ból ucha ze standardowym lekiem OTC. Naturalna formuła składała się z mieszanki dziewanny i kilku innych ziół, w tym czosnku, nagietka i dziurawca. Naukowcy odkryli, że lek na ból ucha z olejem dziewanny był równie skuteczny jak lek OTC w zmniejszaniu bólu ucha.

Podsumowanie:

Przeprowadzono wiele badań klinicznych dotyczących wpływu kropli do uszu zawierających dziewanny na ból ucha. Wstępne wyniki były pozytywne, jednak należy przeprowadzić badanie dotyczące izolowanego wpływu dziewanny na bóle ucha.

5. Inne korzyści

Inne rzekome korzyści zdrowotne dziewanny obejmują:

Chociaż te różne korzyści płynące z liści dziewanny są interesujące, potrzebne są badania na ludziach, aby potwierdzić te odkrycia.

Podsumowanie:

Dziewanna została powiązana z szeroką gamą korzyści zdrowotnych. Aby zweryfikować te odkrycia, potrzebne są badania kliniczne na ludziach.

Najlepszy suplement z dziewanny:

Jak wspomniano w tym artykule, dziewanna korzystnie wpływa na organizm na wiele sposobów, zwłaszcza na zdrowie układu oddechowego. Nasuwa się pytanie, jaki jest najlepszy suplement dziewanny?

Najlepszym sposobem na stosowanie ziołowych suplementów diety z dziewanny jest nalewka z dziewanny lub kapsułkowana formuła.

Zalecamy przyjrzenie się nalewce lub kapsułkom dziewanny Herbamama. Herbamama produkuje jedne z najlepszych suplementów z dziewanny, z jakimi się spotkaliśmy. Ich suplementy diety z dziewanny są wytwarzane z dziewanny organicznej. Produkty ziołowe Herbamama są certyfikowane jako wegańskie i wyprodukowane w USA. Te czyste, wysokiej jakości produkty ziołowe są doskonałym sposobem na dodanie dziewanny do codziennej rutyny zdrowotnej.

Suplementy z dziewanny można kupić w sklepie Amazon, który oferuje konkurencyjne ceny i szybką wysyłkę.

ZiołaNaZdrowo.pl jest wspierany przez naszych czytelników. Czasami zarabiamy prowizje partnerskie, gdy klikasz linki partnerskie na naszej stronie. Więcej informacji tutaj.

Bezpieczeństwo dziewanny:

Klasa bezpieczeństwa: 1

Klasa interakcji: A

Podręcznik bezpieczeństwa botanicznego umieszcza dziewanny w klasie bezpieczeństwa 1, co oznacza, że może być bezpiecznie stosowana, gdy jest odpowiednio spożywana.

Ma klasę interakcji „A”, co sugeruje, że nie oczekuje się wystąpienia klinicznie istotnych niepożądanych skutków ubocznych.

Ogólnie rzecz biorąc, zioło to jest dobrze tolerowane i bezpieczne dla większości osób.

Należy zauważyć, że małe włoski znajdujące się na liściu dziewanny mogą powodować efekt uboczny w postaci podrażnienia jamy ustnej i gardła, jeśli nie zostaną odfiltrowane przed spożyciem (zwłaszcza jeśli są przyjmowane w postaci herbaty).

Przed dodaniem jakichkolwiek nowych ziół do diety zdecydowanie zaleca się rozmowę z lekarzem pierwszego kontaktu.

Ciąża i laktacja:

Nie ma informacji na temat bezpieczeństwa stosowania dziewanny pospolitej podczas ciąży, karmienia piersią lub u niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z lekarzem przed rozważeniem stosowania tego zioła, jeśli którykolwiek z tych warunków dotyczy Ciebie.

Dawkowanie:

Standardowe dawkowanie dziewanny jest następujące:

Nalewka: 2,5-5ml trzy razy dziennie nalewki 1:5 (w 40% alkoholu).

Napar: Aby przygotować napar, zalać 2 łyżeczki suszonego liścia lub kwiatu dziewanny 1 szklanką wrzącej wody i zaparzać przez 10-15 minut. Przecedzić przez gazę, aby odfiltrować wszystkie drobne włoski. Pić trzy razy dziennie.

Suszone zioło: 4-8 g suszonego zioła dziennie.

Zrównoważony rozwój:

Dziewanna jest szybko rozprzestrzeniającą się rośliną, która rośnie na całym świecie. W wielu miejscach uważana jest za chwast.

W związku z tym nie ma obaw co do trwałości tej rośliny.

Składniki dziewanny:

Roślina ta zawiera flawonoids, w tym:

Zawiera również śluzy, saponiny, garbniki i olejki lotne.

Gatunki dziewanny:

Istnieją różne gatunki dziewanny Verbascum, w tym:

Działania:

Wykrztuśne, łagodzące, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, napotne.

Nazewnictwo i taksonomia:

Dziewanna pospolita to dwuletnia roślina należąca do rodziny Scrophulariaceae.

Łacińska nazwa „Verbascum” jest uważana za zniekształcenie „barbascum”, odmiany łacińskiego słowa „barba” (broda). Uważa się, że jest to aluzja do kudłatych liści tej rośliny.

Nazwa gatunkowa tego zioła to „thapsus„, co uważa się za odniesienie do greckiej wyspy Thapsus, gdzie gatunek ten miał się rozwijać.

Powszechna nazwa tego zioła „dziewanna” pochodzi od łacińskiego słowa „mollis”, które oznacza „miękki” (odniesienie do miękkości liści dziewanny).

V. thapsus wytwarza rozetę liści w pierwszym roku wzrostu. Liście są duże, do 50 cm długości. Rośliny dziewanny drugiego roku zwykle wytwarzają pojedynczą nierozgałęzioną łodygę, zwykle o wysokości 1-2 m. Wysokie, tyczkowate łodygi kończą się gęstą łodygą kwiatową z jasnożółtymi kwiatami.

Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona, występuje w całej Europie i w umiarkowanej Azji aż po Himalaje. W Ameryce Północnej roślina ta jest niezwykle obfita i jest postrzegana jako szeroko naturalizowany chwast we wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Rośnie na poboczach dróg i na nieużytkach, zwłaszcza na żwirze, piasku lub glebie kredowej. Okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień.

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Liście i kwiaty dziewanny są stosowane w ziołolecznictwie od czasów starożytnych.

Różne preparaty były stosowane w średniowieczu jako lekarstwo na choroby skóry i płuc.

W XIX wieku zioło to było powszechnie stosowane w leczeniu pacjentów z gruźlicą w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Lekarze eklektyczni stosowali dziewanny w chorobach układu oddechowego i moczowo-płciowego oraz przewodu słuchowego. Uważano, że liść dziewanny korzystnie wpływa na te obszary ciała dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

Do dziś jest przepisywana przez lekarzy naturopatów i zielarzy medycznych w leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego i egzemy ucha.

Wnioski:

Dziewanna wydaje się być bezpiecznym i dobrze tolerowanym ziołem.

Powszechne stosowanie mówi nam, że liść dziewanny korzystnie wpływa na różne schorzenia i dolegliwości układu oddechowego. Badania laboratoryjne wydają się być obiecujące w odniesieniu do gojenia się ran, bólów ucha i ZUM.

Wydaje się również, że zioło to ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Warto przyjrzeć się dziewannie, jeśli potrzebujesz wsparcia w którymkolwiek z tych obszarów. Jak zawsze, przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.krórekolwiek zmiany w diecie lub dodanie nowego suplementu.

Exit mobile version