Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Agresywny lodowiec autostradowy, Carprobrotus edulis, w Kalifornii

Odwiedzając wybrzeże Kalifornii, nie można przegapić iceplantu (Carprobrotus

edulis). Rośnie w wielkich plamach spiczastych zielonych palców, pokrywając ziemię w monokulturze. Prawdopodobnie każdy odwiedzający i mieszkający w Kalifornii poznaje ją. W 1970 roku byłem nowym absolwentem, biorącym udział w kursie ekologii genetycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley u Herberta Bakera. Przydzielił mi pracę badawczą na temat pewnej rośliny. Nie miałem pojęcia, co robię. Zobaczyłem iceplant i wybrałem go na swój projekt.

lodowiec szosowy, Carprobrotus edulis

Tak więc, cofnęłam się w czasie z iceplantem. Iceplant pochodzi z Południowej Afryki. Została przywieziona do Kalifornii sto lat temu i szeroko posadzona, by powstrzymać erozję. Zrobił to całkiem dobrze, i był łatwy, niskie koszty utrzymania, więc wydziały dróg i parków, i ludzie ogólnie, posadzone go wszędzie. W 1970 roku była bardzo rozpowszechniona i ludzie dopiero zaczynali się zastanawiać, czy to dobra rzecz.

Roślina lodowa na kampusie Berkely 1970.

Od tego czasu stało się oczywiste, że iceplant jest inwazyjny i wypiera rodzime gatunki. Jest jej tak dużo i jest tak zakorzeniona, że jej redukcja to długi, powolny proces. Pacific Grove Museum of Natural History ma ulotkę wyjaśniającą, dlaczego nie należy sadzić iceplantu. Powody są następujące: Szybko się rozszerza. Podejmuje i przechowuje wodę, trzymając ją z innych roślin. Wielkie, stare klony gromadzą materię organiczną, która umożliwia wzrost i rozprzestrzenianie się innych gatunków inwazyjnych, które nie przetrwałyby na piasku. Rodzime zwierzęta go nie jedzą. Jego stablizacja wydm zmienia dynamikę wybrzeża, do której przystosowani są tubylcy.

Wszystkie żółte kwiaty tej uroczej nadmorskiej sceny to iceplant:

Więc kim jest ten najeźdźca?

Iceplant członek Aizoaceae, rodzina roślin z większości swoich członków w Afryce Południowej, kilka rozproszonych wzdłuż wybrzeży półkuli południowej. Jest sukulentem; grube liście bardzo dobrze utrzymują wodę. Liście są trójboczne, 4-5 cali długości, włóczkowate, szorstkie (ząbkowane) wzdłuż grzbietu liścia. Ma okrągłe, wielopłatkowe kwiaty w kolorze żółtym, białym, różowym i ciepłej magenty. Kwitła w kwietniu, odwiedzana przez liczne pszczoły.

<img alt=”liliowiec drogowy, Carpobrotus edulis kwiaty” height=”400″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiTJTelgJNUUuSUrkZQczgHEekyQMWqUux6j_MpPy23qtIGRPyJ6-JTTMUnfeUs0igV9KJNDxKPkXMRKzINGxunjUPp9YbEn9rWbpRoWlqrSZzriylABhYYjFFFoArPy5i54GzPumlEBZbsWMX5tpPP73QGPo0Xam3JFY8GILqGBhoZNDL69bo2654g/w398-h400/DSC01453.JPG” width=”398″ />
kwiaty iglicy drogowej, Carpobrotus edulis

Rozprzestrzenia się, gdy pędy z grubymi soczystymi liśćmi rozrastają się, tworząc duże klony. Pędy łatwo się ukorzeniają, więc odłamane fragmenty kolonizują nowe tereny. Stare rośliny odrastają na starych łodygach, tworząc głęboki stos starych, suchych liści iceplantu. Rodzime rośliny nie przetrwają w tym dziwnym środowisku i egzotyka (szczawik leśny, Oxalis, na zdjęciu poniżej) wdziera się.

Liście żurawiny drogowej, Carpobrotus edulis

Rozprzestrzenia się również przez nasiona. Owoce są jadalne. Pamiętam dojrzałe owoce jako całkiem dobre w smaku. Potoczne nazwy jakie przywiózł z RPA to figa-marigold i hottentot-fig. Okrągłe owoce przypominają figi, zawierają dużo małych nasion w ciężkiej, słodkiej, ciemnej „galaretce”. Zebrałem owoce, aby wysiać nasiona i obejrzeć sadzonki. Wydobycie pojedynczych nasion z tej „galarety” pozostawiło mi lepki bałagan. Owoce są atrakcyjne i zjadane przez zwierzęta, od królików po jelenie, a nasiona kiełkują lepiej po przejściu przez zwierzęta. Nie wiedziałem o tym, kiedy wyciągałem nasiona z owoców; bardzo niewiele z moich nasion wykiełkowało. Nazwa naukowa powtarza to. Karpos to owoc, po grecku brotos oznacza jadalny. Epitet gatunkowy, edulis, również oznacza jadalny.

Jest tolerancyjny na suche warunki i umiarkowane deptanie:

Jest go za dużo, a Kalifornia próbuje odzyskać swoje wybrzeże dla rodzimych roślin.

Figa-marigold i hottentot-fig mają jakiś sens jako nazwa. Ale dlaczego nazywa się iceplant? Cóż, pięćdziesiąt lub tak lat temu, nie było tylko kilka roślin w rodzinie Aizoaceae wszędzie w Kalifornii (dziś więcej zostały importowane). Aizoaceaea były rozpoznawalne; sukulenty z palcami jak liście i okrągłe, wiele-petaled kwiaty. Jeden, który został posadzony wcześnie w centralnej i południowej Kalifornii, Mesembryanthemum crystallinum, miał wszystkie te cechy i duże lśniące komórki pęcherza lub pęcherzyki wodne, które wyglądały kawałki lodu na liściach. Rozsądnie było nazwać M. crystallinum iceplantem. Kiedy Carprobrotus edulis został wprowadzony, mimo że nie miał białych komórek pęcherza, ludzie rozpoznali podobieństwo i nazwali go iceplant również. (Zobacz zdjęcie od sprzedawcy roślin, pokazując komórki pęcherza dobrze link przejdź do zdjęcia z kwiatem). Nazwa utknęła. Autostrada iceplant, kalifornijska nazwa zwyczajowa Carpobrotus edulis, jest trafna, ponieważ był on tak szeroko sadzony wzdłuż brzegów autostrad.

Nazwa Carpobrotus oznacza jadalny owoc (karpos po grecku oznacza owoc, a brotus – jadalny). Epitet gatunkowy, edulis

, oznacza również jadalny (po łacinie).

Roślinność autostradowa, Carpobrotus edulis

Highway iceplant jest ładną rośliną i może być miły jako akcent w ogrodzie skalnym. Ale po posadzeniu na autostradach i wydmach w całej Kalifornii, okazało się, że pomimo tego, że wygląda jak dobrze wychowany sukulent, ma cechy – łatwe rozprzestrzenianie się, tolerancję na suszę, dobrze konkuruje z innymi roślinami – co sprawia, że jest bardzo udanym najeźdźcą. Jak zachęca ulotka z Pacific Grove, nie pomagaj mu się rozprzestrzeniać.

Komentarze i poprawki mile widziane.

ReferencesCal-IPC

Carpobrotus edulis

link (Accessed 4/26/22)

d’Antonio, C. M. 1990. Seed production and dispersal in the non-native, invasive succulent Carpobrotus edulis

(Aizoaceae) in coastal strand communities of central California. Journal of Applied Ecology. 27: 693-702.

Stearns, W. T. 1996. Dictionary of Plant Names for Gardeners. Cassell Publishers. London.

Exit mobile version