Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Żurawinowy oksymel – zdrowie w samej postaci

Żurawina (Vaccinium sp)

Żurawina to małe, twarde, okrągłe, czerwone owoce o smaku często opisywanym jako gorzki i kwaśny. Rosną na winoroślach na słodkowodnych bagnach, głównie w północnych Stanach Zjednoczonych i południowej Kanadzie. Są spokrewnione z borówkami i wintergreen.

Północnoamerykańska odmiana(Vaccinium macrocarpon) jest jednym z jedynych komercyjnych owoców rodzimych dla Ameryki Północnej. Rdzenni Amerykanie używają ich jako pożywienia, barwnika do tkanin i lekarstwa. Marynarze spożywali je, aby zapobiec szkorbutowi podczas pobytu na morzu. Obecnie owoce te rosną na około 40 000 akrów w Stanach Zjednoczonych rocznie.

Właściwości lecznicze: Wiele osób może nie od razu zidentyfikować żurawinę jako zioło, jednak gdy przyjrzymy się właściwościom leczniczym tego wyjątkowego owocu, łatwo dostrzeżemy, że jest on przykładem żywności jako leku. Żurawiny zawierają szerokie spektrum antyoksydantów, w tym: kwercetynę, mirycetynę i fenole. Mają też wysoką zawartość antocyjanów. Są to związki, które nadają żurawinom ich ciemnoczerwony kolor. Badania wykazały, że związki te mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Wykazano również, że żurawiny pomagają w zdrowiu układu moczowego i sercowo-naczyniowego.

Istnieje wiele sposobów na spożycie żurawiny, a moim ulubionym sposobem jest zrobienie oxymelu. Oksymel to połączenie miodu i octu z dodatkiem ziół lub owoców. Zioła lub owoce są odcedzane po kilku tygodniach, a powstały płyn to słodko-kwaśny syrop, który może być spożywany łyżeczką sam lub może być dodawany do innych napojów, w tym fermentowanych napojów gazowanych, do pysznego krzewu. Krzak stanowi pyszny napój okolicznościowy i jest idealny na Nowy Rok lub inne uroczystości.

Jak zrobić żurawinowy oksymel

Napełnij mały słoik mniej więcej w połowie do trzech czwartych owocami (w tym przypadku żurawiną) lub ziołami. Zalej je miodem, a następnie octem. Użyj około 1/3 słoika wypełnionego miodem do 2/3 reszty octu LUB dla słodszego syropu spróbuj 1/2 słoika miodu i 1/2 słoika octu. To bardzo elastyczna ilość. Zarówno miód jak i ocet działają jako konserwanty, więc nie zrujnujesz mieszanki zmieniając proporcje.

Wymieszaj wszystko razem; na początku może nie mieszać się dobrze, ale z czasem osiądzie i połączy się. Po prostu mieszaj lub potrząsaj regularnie przez około dwa tygodnie. Następnie odcedź materiał roślinny, zabutelkuj go i przechowuj w chłodnym miejscu lub w lodówce.

Weź oksymel przez łyżkę na ból gardła, gruby zatkany kaszel lub jako ogólne leczenie w celu zwalczania objawów przeziębienia lub promowania ogólnego stanu zdrowia.

Dodaj do innych napojów, jak wspomniano powyżej, aby stworzyć pyszny, odżywczy i świąteczny napój.

Inne zioła zalecane do stosowania w oxymelach
*Balsam pszczeli (Monarda fistulosa): ból gardła, antybakteryjny, pomocny przy gęstym zatkanym kaszlu, gorączce.
*Bzu (Sambucus sp) kwiaty, pąki i/lub jagody: specyficzne dla bólu gardła, stymulujące odporność.

*Imbir, czosnek i cebula: aby zrobić tonik do zwalczania przeziębienia i grypy Skórka cytryny: może być dodana dla smaku.
*Mięta: uspokaja żołądek, wspomaga trawienie
*Oregano: antybakteryjne, przeciwwirusowe, przydatne przy infekcjach górnych dróg oddechowych
*Rosemary: użyteczny dla niskiej energii i słabego krążenia, dobry na trawienie i nerwy. *Liście maliny: ogólny tonik dla kobiet
*Szałwia: przeciwgrzybicza, przeciwbakteryjna, przeciwwirusowa. *Tymianek: na infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, zapalenie oskrzeli, przeciwwirusowy i przeciwwirusowy.

Exit mobile version