Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Zioła na balkonie: co dobrze rośnie

Zioła świetnie nadają się do uprawy na balkonie lub tarasie, dobrze rozwijają się również w wannie lub w doniczkach. Dzięki temu w każdej chwili masz świeże zioła do zebrania. Szczególnie przydatne są zioła śródziemnomorskie, takie jak rozmaryn, tymianek, oregano oraz zioła rodzime. Zioła nie tylko upiększają balkon, ale także wydzielają cudowny zapach.

Czego szukać w kuchennych ziołach na balkonie, tarasie czy parapecie

Zanim kupisz zioła na balkon lub parapet, powinieneś dowiedzieć się, gdzie każda roślina musi się znaleźć. Jeśli chcesz uprawiać zioła na parapecie, upewnij się, że pod nim nie ma ogrzewania. Zioła na parapet najlepiej wyhodować samemu, bo wtedy będą najdłużej trwałe. Dzięki temu będziesz miał coś z aromatycznych roślin nawet wtedy, gdy sezon ogrodniczy właściwie już się skończy.

Najpopularniejsze zioła balkonowe i ich właściwości

Najpopularniejsze są chyba dobrze znane zioła, takie jak bazylia, rozmaryn, tymianek czy oregano. Ale wiele innych odmian nadaje się również do uprawy na tarasie lub balkonie.

Szczególnie łatwe w pielęgnacji zioła na balkon

Jakie zioła można sadzić razem?

Nie wszystkie zioła dobrze się ze sobą dogadują. Niewłaściwa lokalizacja lub nawet wybór miejsca dla ziół może zadecydować o tym, czy będą one dobrze się rozwijać, czy nie. Nie każde zioło dogaduje się z innym. Ale które zioła można zostawić razem na parapecie lub tarasie? Z reguły rośliny jednoroczne należą do siebie, podobnie jak byliny. Ponieważ rośliny wieloletnie często mają głębsze korzenie, nie należy [BB6] zestawiać ich z ziołami jednorocznymi. To może je zahamować.

Obok siebie dobrze radzą sobie następujące rośliny

Jaka gleba jest najlepsza dla ziół?

W zależności od zioła, wymagania wobec gleby mogą być różne. Jako podłoże wspaniale nadaje się beztorfowa ziemia doniczkowa. Dla ziół, które potrzebują dobrze zdrenowanej gleby, można wymieszać piasek z ziemią. Rośliny takie jak mięta, pietruszka czy trybula nie lubią, gdy jest tak sucho, dlatego można użyć glinki w proszku, która szybko wchłania wodę.

Życzymy miłej zabawy przy sadzeniu i zbieraniu ziół.

Exit mobile version