ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Podstawy florystyki – rodzaje wazonów, naczyń, pojemników i uchwytów

Niezależnie od tego, jak chcesz go nazwać, wazon, naczynie lub uchwyt jest użyteczną, a czasem niezbędną częścią projektowania kwiatów, a także praktyczną mechaniką sztuki. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym czynnikom, które należy znać przy wyborze pojemnika i podamy kilka bezcennych wskazówek, jak go wybrać.

Podstawy wyboru wazonu

Weźmy pod uwagę najprostszą wiązankę kwiatów z supermarketu lub stacji benzynowej na rogu i aby utrzymać ją przy życiu, będzie potrzebować jakiegoś pojemnika, który zatrzyma wodę. Średniej wielkości pojemnik o kształcie, który pozwala kwiatom elegancko opadać, byłby idealny i często jest kupowany jako pierwszy na początku.

Mój ulubiony wazon i ten, którego używam najczęściej, to coś, co nazwałbym typowym wazonem – bulwiasty kształt, który zakrzywia się do wewnątrz w kierunku góry z krawędzią, która zakrzywia się na zewnątrz i doskonale utrzymuje kwiaty na miejscu, zapewniając przewiewny, otwarty wygląd. Jest wykonany ze szkła, które uważam za łatwe do czyszczenia i funkcjonalne na każdą okazję.

Należy tylko pamiętać, że samo włożenie kwiatów do wazonu nie będzie tak atrakcyjne, jak poświęcenie czasu na ich ułożenie, nawet w standardowym wazonie ze standardową wiązanką kwiatów.

Źródło: Petal Republic

Gdy poczujesz się bardziej komfortowo w układaniu różnych rodzajów kwiatów w projektowaniu kwiatowym, zostaną dodane inne kształty, rozmiary i rodzaje materiałów, z których są wykonane, a ostatecznie wybór pojemnika stanie się częścią sztuki układania kwiatów, podobnie jak wybór koloru, tekstury i kształtu kwiatów.

Następnie przechodzi się do tworzenia własnej mechaniki, która być może nawet nie będzie obejmować tego, co zwykle określamy jako pojemnik, ale będzie folią dla pojedynczych kwiatów w małych rurkach z wodą, aby utrzymać je przy życiu. Naprawdę nie ma sztywnych i szybkich zasad dotyczących pojemnika, ale są rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby naczynie nie było nie na miejscu lub niezrównoważone w ostatecznej aranżacji.

Jednym z innych ważnych powodów, dla których warto mieć odpowiedni pojemnik, jest jego stabilność. Wyobraź sobie pracę włożoną w piękną, dużą aranżację kościelną na konkretną funkcję tylko po to, aby się rozpadła z powodu niewłaściwego wyboru pojemnika. Jest to koszmar każdej kwiaciarni, dlatego też floryści dokładają wszelkich starań, aby upewnić się, że pojemnik pasuje do kwiatów i jest tak wytrzymały, jak to tylko możliwe i nie przewróci się pod wpływem niewielkiego przeciągu.

Ostatecznie kwiaty można układać w dowolnym naczyniu, które może pomieścić wodę – od plastikowego kubka po tortownicę – ale czy należy to robić? Dopasowanie pojemników do swojej pracy znacznie przyczyni się do stworzenia harmonijnych i zrównoważonych projektów.

Jak wszystko w sztuce, mody przychodzą i odchodzą, podobnie jak mody w projektowaniu pojemników. Nowością na rynku są takie rzeczy, jak szybkie i łatwe maché lub papierowe maché, które mogą utrzymywać wodę przez wiele dni i są bardzo przyjaznymi dla środowiska, zrównoważonymi produktami na wesela i funkcje za ułamek kosztów plastiku. Dostawcy sztuki florystycznej będą również ulepszać gotowe do użycia uchwyty i pojemniki, więc miej oko na wszystkie pojawiające się nowości, które nieuchronnie ułatwią życie.

Rodzaje wazonów i pojemników

Istnieje ogromny wybór, jeśli chodzi o pojemniki. Nie wszystkie z nich muszą też dużo kosztować. Niedawno wybrałam się do mojego lokalnego sklepu charytatywnego i po przyjeździe dowiedziałam się, że mają 50% wyprzedaż, więc wróciłam do domu z dwunastoma unikalnymi wazonami we wszystkich kształtach i rozmiarach, stylach, kolorach i materiałachza 10 dolarów. Teraz to dobre doświadczenie zakupowe, a zabawa, jaką miałem przeglądając wszystkie oferowane produkty, sprawiła, że było to bardzo przyjemne kilka godzin.

Aby uzyskać wskazówki na temat tego, jakie kształty są najlepsze dla danego stylu lub aranżacji, przyjrzyjmy się niektórym opcjom:

Wazony cylindryczne

To, co od razu przychodzi na myśl w przypadku cylindrycznych wazonów, to wysoki szklany wazon, w którym można wykorzystać długość wazonu i kwiaty na górze jako dekorację. Instynktownie myślisz o wysokich, liniowych aranżacjach, ale co powiesz na duży przysadzisty wazon, który aż prosi się o pływające świece na górze z kwiatami zakopanymi pod wodą? Cylindryczne wazony są bardzo wszechstronne. Można je grupować na różnych wysokościach, wystawiać jako formalną linię tego samego wazonu z różnymi kwiatami w każdym z nich lub używać jako pojedynczego dużego pojemnika do specjalnej ekspozycji.

Nie zawsze są one również wykonane ze szkła, ale szkło pozwala na dodanie dekoracji do projektu, takich jak kryształowe koraliki lub kolorowe kamienie, które mogą poprawić ogólny wygląd – wiele możliwości wyboru z cylindrycznym wazonem i zdecydowanie na liście must-have do swojej kolekcji.

Źródło: Petal Republic

Wazony pączkowe

Jak sama nazwa wskazuje, wazon w kształcie pąka jest przeznaczony dla pojedynczego kwiatu lub małej grupy kwiatów. Stały się one popularne w XVIII wieku do eksponowania wiosennych kwiatów w pąkach lub pojedynczych spektakularnych kwiatów o silnym zapachu. Ich wspólną cechą jest to, że mają małe otwory, które nie mogą pomieścić więcej niż kilka kwiatów. Mogą być bardzo proste, aby wyeksponować kwiaty lub bardzo ozdobne i bogato zdobione. Minimalistyczne projekty często wykorzystują pojedynczy wazon na pąki lub rzędy wazonów na pąki, aby uzyskać odpowiedni wygląd. Uchwyty na probówki, które można znaleźć w dzisiejszych czasach, byłyby najnowszą wersją wazonu na pąki.

Wazony z pąkami pojawiły się na mapie, że tak powiem, w mało prawdopodobny sposób w XIX wieku, kiedy firmy produkujące samochody używały ich jako odświeżaczy powietrza, aby ukryć zapachy z silnika przed wynalezieniem klimatyzatorów. Porcelanowe wazony na pąki przypinano do deski rozdzielczej lub przedniej szyby i wypełniano świeżymi kwiatami. Trend ten utrzymywał się przez lata, a nawet do 1998 r., kiedy VW ponownie wprowadził na rynek Beetle’a o nowym wyglądzie, w tym akrylowy wazon na pąki na desce rozdzielczej. Trend ten był bardziej kultowy niż konieczny i nadał nowemu Beetle odrobinę nostalgii i nawiązania do ery flower power.

Wazony sześcianowe i prostokątne

Kwadratowe lub prostokątne wazony to geometryczne kształty, które mają bardziej nowoczesny wygląd i są często używane w ekspozycjach stołowych o współczesnym designie. Chociaż nadal mogą być używane do bardziej rustykalnych, luźnych projektów, wyglądają lepiej z bardziej ustrukturyzowanym, formalnym projektem. Ustaw pąki róży obok siebie w kwadracie i gotowe.

Źródło: Petal Republic

Wazony z miskami i naczyniami

Aranżacje do niskich wazonów często wymagają pomocy żabki lub uchwytu na szpilki, lub siatki z taśmy, aby pomóc utrzymać kwiaty stabilnie. Wiele japońskich naczyń Ikebana jest niskich i wykorzystuje różne techniki, aby utrzymać kwiaty na miejscu, takie jak cięcie kawałka mocnej łodygi na całej długości miski i dzielenie łodygi na jednym końcu, tak aby kwiaty przebijały się i były utrzymywane na miejscu przez łodygę.

Ze względu na kształt, niektóre misy wymagają dużej ilości kwiatów, więc często używa się dużych liści, aby wypełnić przestrzeń. Ponadto, jeśli misa ma okrągły kształt, naśladowanie tego kształtu na górze, aby utworzyć okrąg, jest często przyjemną aranżacją dla oka i świetnym rozwiązaniem.dekoracja stołu, ponieważ nie byłaby zbyt wysoka.

Źródło: Petal Republic

Wazony na cokole

Kształt wazonów na cokole sprawia, że są one eleganckim wyborem dla kwiatów. W tej kategorii możemy dodać wspaniałe urny, wazony na nóżkach, wazony w kształcie trąbki i wszystko, co ma szerszą górę zakrzywioną do wewnątrz do cieńszej łodygi i często szerszą podstawę, aby dobrze stać.

Ten typ wazonu jest używany do dramatyzmu i ekspozycji wymagających nieco wysokości lub elewacji. Jest to pojemnik lub wazon na bogate, wyrafinowane kwiaty i klasyczne style projektowania.

Źródło: Petal Republic

Do tej listy możemy również dodać kultowy wazon Constance Spry o smukłym kształcie i owalnym otworze z uchwytami po obu stronach. Kultowy kształt, który jest trudny do pokonania dla dramatycznych kwiatów.

Źródło: Petal Republic

Kosze i plecione pojemniki

Kosze, rattanowe lub trzcinowe naczynia mają bardziej ziemisty, naturalny wygląd. Wręcz proszą się o zerwanie stokrotek i polnych kwiatów i umieszczenie ich w plecionym koszu. Ponadto, bardziej pasowałyby do rustykalnego otoczenia niż do nowoczesnego, współczesnego otoczenia i mają miejsce w sercu wielu projektantów.

Przed rozpoczęciem układania kwiatów należy je wyłożyć lub umieścić w nich wodoodporny pojemnik.

Źródło: Petal Republic

Nowatorskie pojemniki

Jak wiemy, wszystko, co może pomieścić wodę i jest wodoszczelne, może być używane jako pojemnik na kwiaty. Otwiera to więc wybór na tak wiele rzeczy, a o niektórych nawet jeszcze nie pomyśleliśmy. Standardowym wyborem w tej kategorii mogą być takie rzeczy jak wiadra, dzbanki, butelki na mleko, słoiki na dżem, konewki, doniczki z terakoty, doniczki na rośliny, twardziele i akwaria, ale nadszedł czas, aby pomyśleć nieszablonowo – hej, czekaj, możesz też użyć pudełka, jeśli dodasz plastikową wkładkę…

Aranżacje tematyczne są często na porządku dziennym na przyjęciach i imprezach. Wyświetlacze w muszlach dla motywu plażowego lub kokosy dla motywu tropikalnego. Co powiesz na rzeźbione dynie na Halloween lub dekoracje wokół wazonu z patyków, na przykład dla bardziej rustykalnego wyglądu?

Poszukaj czegoś wyjątkowego i dodaj kwiaty, aby uzyskać coś innego.

Źródło: Petal Republic

Wiszące naczynia

Wychodząc poza normalną definicję pojemnika lub wazonu, niektóre wspaniałe projekty opierają się na wiszących lub „pływających” kwiatach. Duża instalacja nad stołem – często widziana na Instagramie lub Pinterest w ekskluzywnych restauracjach i hotelach lub na weselach bez budżetu – może zainspirować każdego do wypróbowania sztuki kwiatowej. I nie musi to być na tak dużą ekstrawagancką skalę. Wystarczy związać sznurkiem kilka słoików po dżemie, dodać trochę wody i kilka kwiatów, a następnie przywiązać je do gałęzi drzewa, by natychmiast stworzyć wiszący ogród DIY, idealny na letnie przyjęcie lub wiosenne wesele w ogrodzie. Istnieją pewne specyficzne pojemniki, które można kupić, aby pomóc po drodze, takie jak szklane bombki w okresie Bożego Narodzenia.

Źródło: Petal Republic

Podobnie jak wiszące kosze na rośliny, wiszące pojemniki na świeże kwiaty mogą również dać efekt kaskadowy, który jest piękny i jest dobrym pomysłem na wypełnienie pionowych przestrzeni.

Terraria

Terraria to forma sztuki sama w sobie, ale także sposób na wyeksponowanie kwiatów, mchów, skał, kamieni i drewna w celu uzyskania długotrwałej aranżacji. Istnieją różne sposoby ich łączenia, a także dzielą się na systemy zamknięte, które tworzą własne ekosystemy lub systemy otwarte, które wymagają nieco więcej opieki i wody.od czasu do czasu. W terrariach bardzo dobrze sprawdzają się różne kwiaty, takie jak storczyki, fiołki afrykańskie i rośliny powietrzne. Działają one lepiej jako żywe rośliny w zamkniętych terrariach, ale wszelkie cięte kwiaty można również dodawać do otwartego systemu, a następnie wymieniać co kilka tygodni.

Materiał ma znaczenie

W przypadku budowy wazonów, wybór materiałów jest całkiem spory. Oto najczęściej używane materiały:

Szkło i kryształ

Trwałe szkło jest dobrym wyborem ze względu na swoją wszechstronność i możliwość formowania w wiele kształtów i form i może być przezroczyste lub kolorowe. Kryształ jest również dobrym wyborem dla kwiatów ze względu na swoją wagę i piękne wzory zwykle tworzone przez oddanych artystów. Jedyną ich wadą jest fakt, że można je przez nie zobaczyć, więc użycie mechanicznych środków pomocniczych, takich jak pianka do kwiatów i drut z kurczaka, aby utrzymać kwiaty na miejscu, zwykle nie jest wykonalne, chociaż można użyć liści, aby stworzyć barierę wewnątrz szkła, aby pomóc ukryć mechanikę.

Metal

Pewter, srebro, mosiądz, miedź i cyna to tylko niektóre przykłady metali używanych do produkcji wazonów. Są one trwałe i można je kształtować, ale wymagają nieco opieki i mogą matowieć.

Drewno

Nie jest to powszechnie używany materiał na wazony i jest bardzo w stylu retro, ale jeśli jest dobrze wyłożony, jest całkiem przydatny i nieco inny i zapewnia bardziej naturalny wygląd.

Ceramika

Chiny, porcelana, terakota, ceramika, doniczki lub osłonki na doniczki są bardzo dobrym wyborem na pojemniki na kwiaty i jest ich tak wiele do wyboru. Ich style są tym, z czego są znane, od delikatnie zdobionej porcelany z przeszłości po nowoczesne formy, które mamy dzisiaj. Łatwo jest ukryć mechanikę w ceramicznym wazonie, co czyni go najlepszym wyborem materiałów na wazon.

Inne

Niektóre inne, bardziej nietypowe materiały mogą być również wykorzystywane do układania kwiatów, zwłaszcza jeśli organizujesz imprezę tematyczną. Rzeczy takie jak beton, emalia i karton z plastikowymi wkładkami mają swoje miejsce w tej dziedzinie.

Funkcjonalność i praktyczność

Pod koniec dnia wszyscy chcemy czegoś praktycznego, co jest wystarczająco łatwe do układania kwiatów i nadal wygląda dobrze. Oto kilka praktycznych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pojemnika:

  • Rozmiar otworu podyktuje wiele z tego, jak będzie wyglądał projekt. Duży otwór będzie wymagał więcej kwiatów niż mniejszy otwór.
  • Małe pojemniki wymagają bardziej regularnego uzupełniania niż pojemniki o większej objętości.
  • Musi być stabilny. Wystarczająco ciężki, aby stać samodzielnie lub ustabilizowany w jakiś sposób – małe pojemniki można ustabilizować w piasku lub kamieniach (nawet soczewicy).
  • Wybierz pojemniki, które pasują do wybranych kwiatów. Odważne liście i tropikalne kwiaty mogą na przykład nie pasować do zabytkowej urny i mogą wymagać czegoś bardziej współczesnego i nowoczesnego lub prostszego stylu.
  • Jest oczywiste, że każdy wybrany pojemnik musi być wodoszczelny i czasami konieczne jest przetestowanie go przed rozpoczęciem układania w nim kwiatów.

Pojemniki na kwiaty należy czyścić, suszyć i przechowywać w suchym miejscu, aby zapewnić ich długotrwałe użytkowanie. W razie potrzeby sterylizuj pojemniki roztworem 1 części domowego wybielacza na 10 części wody.

Jeśli jesteś zapalonym dekoratorem kwiatów, staraj się trzymać wazony w jednym miejscu. Przeszukałem swój dom w poszukiwaniu wazonów do tego artykułu i dlai w najdziwniejszych miejscach, zapominając nawet, że niektóre z nich posiadam. Odkryłam wiele z nich z tyłu rzadko używanych szafek, w tym srebrną miskę mojej prababci, która była mocno zmatowiona. Dobrą wiadomością jest to, że teraz mam je wszystkie wyczyszczone i razem w jednym miejscu i czuję się o wiele bardziej zorganizowana.

Względy estetyczne

Ogólna zasada dotycząca wyboru pojemnika mówi, że powinien on zajmować jedną trzecią całkowitej wysokości lub szerokości gotowego projektu. Często jest to jednak niepraktyczne, więc powinno być ogólną zasadą, a nie sztywną regułą.

Wybierając pojemnik, zwróć uwagę na jego kształt – czy jest zakrzywiony, na nóżce, w kształcie trąbki, kwadratowy, okrągły, bulwiasty? Wszystko to będzie dyktować sposób rozpoczęcia projektowania.

Rozmiar ma znaczenie. Pojemniki mogą być duże i małe, cienkie i grube, wysokie i krótkie. Zwróć też uwagę na fakturę – czy jest matowa czy błyszcząca, gładka czy prążkowana, postarzana czy postarzana, jakie ma wzory, czy są na niej namalowane wzory jak na chińskich wazach, czy zawiera reliefowe dekoracje jak Wedgwood? I chociaż zbyt wybredne kwiaty lub formalne wzory nie będą dobrze pasować do wysoce zdobionego antycznego wazonu, twoje oko będzie sposobem na stwierdzenie, czy projekt jako całość z pojemnikiem działa.

Jeśli zaczniesz od stylu, który chcesz osiągnąć, jesteś w połowie drogi. Może to być wszystko, od rustykalnego, nowoczesnego, eleganckiego, tradycyjnego, zabawnego, antycznego, retro, eklektycznego lub vintage. Wazony mogą uzupełnić Twój projekt, jeśli wybierzesz je mądrze.

Jeśli chodzi o teorię kolorów w projektowaniu kwiatów (być może najważniejszy aspekt po upewnieniu się, że jest wodoszczelny), spójrz nie tylko na rzeczywisty kolor, ale także na nasycenie tego koloru, które wpłynie na ostateczny wygląd. W razie wątpliwości sięgaj po neutralne kolory: biały, kremowy i szary.

Im bardziej nieprzezroczysty jest pojemnik, tym więcej można w nim ukryć elementów mechanicznych, takich jak drut z kurczaka lub pianka florystyczna, które pomogą umieścić kwiaty. Z drugiej strony, im mniej nieprzezroczysty, tym bardziej widoczne będą łodygi kwiatów, a mechanika stanie się trudniejsza w użyciu. Zawsze możesz przykryć wnętrze szklanego pojemnika dużym liściem i włożyć do niego oazę lub piankę kwiatową, co ukryje je przed wzrokiem.

Kreatywne i alternatywne zastosowania

Stare powiedzenie, że wszystko, co zawiera wodę, może być użyte do układania kwiatów, jest prawdziwe, o ile jest wodoszczelne. Muszle z otworami mogą pomieścić wodę, taca z krawędzią może pomieścić wystarczającą ilość wody, aby dodać namoczoną oazę lub wyrzeźbione warzywo, jeśli nie będzie przechowywane wiecznie, może pomieścić wodę.

Istnieją również sposoby na uczynienie niekonwencjonalnych przedmiotów, takich jak torebki, kapelusze, pudełka na kapelusze, torby i tkane materiały wodoszczelnymi, a to zazwyczaj poprzez dodanie innego wodoszczelnego naczynia wewnątrz niego lub wyłożenie go plastikiem, czasem dwiema warstwami plastiku. Wykładziny nie muszą być ładne, więc warto zaopatrzyć się w nóż i nożyczki i wykorzystać zużyte plastikowe pojemniki na mleko, butelki po napojach, a nawet puszki. Użyj plastikowych lub szklanych pojemników do przechowywania jako wkładek, a nawet worków na śmieci. Od starej pary kaloszy po rożek do lodów – możliwości są nieograniczone.

Pakowanie

Po odkopaniu wszystkich wazonów, które zebrałem przez lata, a także dodałem do moich ostatnich zakupów, mam całkiem niezłą kolekcję. Uważam, że wybór pojemnika może być dość osobisty i często dyktuje preferowany styl projektowania. Podążaj za tymi uczuciami, zawsze wychodzą lepiej.Nie próbuj pracować z czymś, co niezbyt Ci się podoba. Zawsze uzupełniaj otoczenie, umeblowanie i wystrój miejsca, w którym znajdą się kwiaty, tak aby podkreślały obszar, a nie odwracały od niego uwagę. I zawsze bądź oryginalny, wyjątkowy i wyróżnij się z tłumu.

Więcej informacji: Essential Floral Design Tools, The Principle of Floral Design, The Elements of Floral Design oraz History and Origins of Floral Design.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 21 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 14 czerwca 2024 r.

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 31 maja 2024 r.

Kwiaty

Pomysły na prezent dla taty

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę