Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Odżywcze zioła i grzyby dla dobrego samopoczucia psychicznego

Linda Conroy, MSS, MLSP

Utrzymanie i promowanie dobrego samopoczucia psychicznego jest równie ważne jak dbanie o zdrowie fizyczne. Często zaniedbywane, stres i niepokój mogą przyczynić się do choroby i pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Utrzymanie dobrego samopoczucia, odpowiednia ilość snu i ćwiczeń oraz dobre odżywianie są ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dodanie ziół i grzybów do naszej codziennej rutyny może być skutecznym sposobem wspierania zdrowia psychicznego i uzyskania ulgi od lęku, łagodnej/sytuacyjnej depresji, stresu, smutku i innych problemów.

Zioła i grzyby mają tendencję do pracy we współpracy z ciałem. Wiedza o tym, które zioła wpływają na różne układy organizmu, może pomóc w wprowadzeniu ich do naszego codziennego życia, jak również w zażywaniu ich, gdy zmagamy się z konkretnymi problemami. Istnieje kilka kategorii ziół, które są pomocne w odniesieniu do dobrego samopoczucia psychicznego. Nerwy wzmacniają i wspierają układ nerwowy, a adaptogeny pomagają organizmowi dostosować się i odzyskać siły po fizjologicznym wpływie stresu i niepokoju.

Nerwy mogą pomóc we wzmocnieniu i wsparciu układu nerwowego

To tylko kilka z nervines. Spożywanie ich regularnie i kiedy potrzebujemy dodatkowego wsparcia może sprawić, że poczujemy się podniesieni na duchu i bardziej gotowi do stawienia czoła codziennym wyzwaniom.

Adaptogeny przywracają organizmowi stałą równowagę poprzez zarządzanie zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi czynnikami stresowymi. Innymi słowy, pomagają organizmowi przystosować się do stresu fizycznego. Możemy przyjmować adaptogeny dodając je do żywności lub napojów albo przyjmować je w postaci nalewek.

Linda Conroy jest zielarką, organizatorką społeczności, założycielką ZiolaNaZdrowo.pl oraz założycielką i organizatorką corocznej Midwest Women’s Herbal Conference. Więcej informacji można znaleźć na stronach MoonwiseHerbs.com i MidwestWomensHerbal.com.

Przepis na kojącyukład nerwowy napar ziołowy

Aby przygotować odżywczy napar ziołowy z Owsianki:

Zagotuj wodę (1 kwarta na każdą uncję ziela)

Umieść jedną uncję ziół (na każdą kwartę wody) w imbryku, prasie francuskiej lub słoiku do konserw.

Kiedy woda się zagotuje, zalej nią zioła (jeśli używasz słoika, włóż do niego nóż do masła, aby działał jako przewód; nóż wchłonie część ciepła i uchroni słoik przed pęknięciem).

Nałóż pokrywkę na pojemnik i odstaw go na cztery do ośmiu godzin.

Po 4-8 godzinach odcedzić zioło i cieszyć się. Napary można pić na ciepło, z lodem lub na słodko.

Uwaga: Napary mogą być przechowywane w lodówce przez dwa do trzech dni, po czym zaczną się psuć. Są one bogate w składniki odżywcze i stają się pożywieniem – jeśli się zepsują, nakarm nimi rośliny domowe.

Exit mobile version