Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Jest wiosna, w niektórych miejscach

Wiosna jest spóźniona w tym roku na Front Range w Kolorado. Jest prawie połowa marca, a moje podwórko jest pod śniegiem. I znowu. Normalnie miałbym już przebiśniegi i krokusy. Więc wizyta w Corvallis i Eugene Oregon była szokującym, wspaniałym skokiem do wiosny. Zamieszczam zdjęcia wiosennych kwiatów dla waszej przyjemności, jeśli jesteście już na wiosnę, dla waszej zachęty, jeśli nie jesteście.

duże stanowisko ciemierników (róża świętojańska, Helleborus)

Kolorado w tym marcu wygląda tak: brązowo-beżowo-biało:

północne Kolorado
centrum Corvallis, Oregon

Oregon jest na północ od Kolorado, ale jest więcej do klimatu niż jak daleko na północ jesteś. (W szczególności, Kolorado jest na około 5000′ wysokości i zachodniego Oregonu poniżej 300′; Kolorado jest w midcontinent i zachodniego Oregonu jest blisko Oceanu Spokojnego, gdzie ocean moderuje temperatury). Mogę jechać na północ do wiosny!

W Corvallis całkiem nieźle kwitły krokusy (Crocus sp.):

krokusy

Oczywiście były też żonkile (Narcissus pseudonarcissus). Wszystkie w pełnym rozkwicie, a nie tylko kiełkujące. I spójrzcie, jak zielone są rośliny wokół nich. W rzeczywistości, otaczające je rośliny kwitną, z fioletowymi kwiatami. To prawdopodobnie bluszcz pospolity, Glecoma hederacea

, vel szarłat rozłogowy, ale są też inne chwastne rośliny z rodziny miętowatych.

żonkile

Kwitł rozmaryn (Salvia rosmarinus, rodzina miętowa Lamiaceae):

<img alt=”rozmaryn Salvia rosmarinus” height=”400″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiT1eE7s7k2NWwiKf1M1jYuYfqPC9ZmRcS8x6Z_FcaswRihXrAYANPtdiZnfXvYzYZr9_is-iOzFHLdIrSqD5mLps-7rWFT3W9q3GsABH4kDRFSp_Q9NN_eG2wCJGLiekN-HuGY1qEMuTwVXCFfHhHf9y_Nqcr1nSezl2tPUIXQ0Wg4R96NbNCJCqq=w300-h400″ width=”300″ />
rozmaryn

A wrzosy (Calluna vulgaris,

rodzina wrzosowatych Ericaceae) tworzyły efektowne różowe lub fioletowe kępy:

wrzos

W trawniku – mniszeklekarski (Taraxacum officinale,

rodzina słonecznikowate Asteraceae)! Mniszki rozpoczynają sezon wegetacyjny od kwitnienia, są więc dobrymi wczesnowiosennymi kwiatami. Są również bogatym źródłem nektaru dla pierwszych pszczół w sezonie. Zauważ, jak długa i zielona jest trawa wokół kwiatu; to była wiosna przez tygodnie, a nie dni.

Wiosenne cebulki były prawie gotowe do kwitnienia (nie jestem pewien, która to jest):

Krzewy kwitły. Prawdopodobnie mała śliwa(Prunus, rodzina różana, Rosaceae):

i ta, w rodzinie wrzosowatych i borówek (Ericaceae), ale nie jestem pewien, który gatunek:

Kwitły nawet płucnice (Pulminaria,

rodzina ogórecznikowate, Boraginaceae), a ja myślę o nich jako o kwiatach połowy wiosny, a nie wczesnej wiosny:

płucnica(Pulminaria)

Kiedy tydzień temu wychodziłam z domu, pierwszy przebiśnieg był nad ziemią, z dużym pąkiem. Ale w ciągu tygodnia było więcej śniegu i znowu jest zakopany (tylko po tej stronie żółtego znacznika):

<img alt=”kwiaty w Kolorado, marzec 2022″ height=”395″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEjWFCEAkFreIKgP2LzN5-G0Z-KTpjQ6n7dN92ujTWFNHZYT04a2nhFjtjNXJJGeaQx4P08rRvPa10kxiHWZHvCBn3Ute3GNWhN2lQfkXDk1gxDCXTsZJnG_s8lG4KblkI_OVKgCX6xzRyR0W3X3OrkiZF8romIRmJAXzu2hn9qOybDSkEZrxHAXo_0G=w400-h395″ width=”400″ />
przebiśniegi są jeszcze pod śniegiem

Powtarzam więc; wiosna nadchodzi! Cieszcie się nią, jeśli ją macie; cieszcie się zdjęciami i oczekiwaniem, jeśli jeszcze do Was nie dotarła.

A tu: jasnofioletowe wrzosy i zielona trawa!

wrzos i trawa!

Komentarze i poprawki mile widziane.

Blogi o niektórych z tych roślin

dlaczego rozmaryn nazywa się Salvia rosmarinus link

Exit mobile version