ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia rośliny – malwa pospolita, Malva neglecta, jadalny drobny chwast

Zatrzymujesz się na chwilę: co to za piękny biały kwiat?

malwa pospolita, Malva neglecta

Potem spoglądasz w dół i myślisz: „Och, to tylko chwast”.

To prawda, malwa pospolita jest rośliną pochodzącą z Europy, spotykaną na poboczach dróg i w ogrodach. Nie jest szczególnie agresywna, ale może produkować wystarczającą ilość nasion, aby zakłócić trawę na młodym trawniku. Po zadomowieniu może być trudna do wyrwania, ponieważ tworzy duży korzeń palowy głęboko w glebie. Nie znajduje się na listach szkodliwych chwastów, ale prawdopodobnie denerwuje wielu właścicieli gruntów.

malwa pospolita na trawniku

Jeśli nie ma jej zbyt wiele, jest to ładna roślina. Liście to duże zielone okręgi, lekko pomarszczone i czerwonawe w środku i trochę na łodygach (ogonkach). Kwiaty są małe i białe lub białe z różowymi promieniami, z atrakcyjną strukturą kwiatu charakterystyczną dla hibiskusa. Należy do rodziny hibiskusów, a raczej hibiskus należy do rodziny malw pospolitych, ponieważ rodzina Malvaceae, bardzo duża i ważna rodzina roślin na całym świecie, nosi nazwę od rodzaju malwy pospolitej, Malva.

Malwa pospolita Malva neglecta kwiat

Malwa pospolita pojawiła się w Ameryce Północnej jako roślina ogrodowa. Cała roślina jest jadalna. Liście można spożywać na surowo w sałatkach lub po ugotowaniu. Kwiaty stanowią ładny dodatek. Korzenie mogą być gotowane i historycznie były jedną z malw gotowanych na słodką lepką masę, używaną jako merangue lub do produkcji pianek marshmallows. (Europejczycy zwykle używali innego gatunku malwy do pianek, Althea officialis). Szczególnie popularne są suszone owoce malwy pospolitej, które są podjadane lub używane jako dodatek. Uważam, że liście są nieszkodliwą zieleniną, a suche strąki nasion są smaczne, chrupiące jak orzechy. (Jak zawsze, próbując różnych rzeczy, należy upewnić się co do ich identyfikacji. Malwy, Malvaceae, są ogólnie jadalne, a ta nie wygląda jak nic innego, z wyjątkiem kilku innych zachwaszczonych, jadalnych malw, takich jak Malva parviflora. Przepisy na malwę zwyczajną można znaleźć w książce Johna Kallasa, Edible Wild Plants ).

strąki nasion malwy pospolitej

Malwy, w tym malwa pospolita, mają długą historię jako rośliny lecznicze, zazwyczaj jako środek łagodzący dla skóry lub żołądka. Niemiecka Komisja E stwierdziła, że malwa pospolita jest skuteczna w leczeniu bólu gardła i suchego kaszlu, płukana gardłem lub pita jako herbata.

malwa pospolita z zielonymi i dojrzałymi owocami

Malva to tradycyjna nazwa tej rośliny, tłumaczona w języku angielskim jako malwa. Epitet gatunkowy neglecta oznacza mniej więcej to samo, co w języku angielskim, zwykle tłumaczone jako „przeoczony”. Można usłyszeć, że nazywa się ją buttonweed, cheeseweed lub cheese plant. Nazwy te wynikają z faktu, że urocze okrągłe strąki nasion wyglądały jak guziki dla współczesnych Amerykanów i miniaturowe koła serowe dla Europejczyków. Malwy nazywane są po francusku mauve . Malva neglecta to we francuskiej Kanadzie mauve négligée. (Jeśli uważasz, że to zmyślone, zajrzyj do Flory Ameryki Północnej).

malwa pospolita, Malva neglecta, rozłożysta

Flora Ameryki Północnej określa malwę pospolitą jako „jednoroczną, dwuletnią lub wieloletnią”, więc presPrawdopodobnie może żyć kilka lat, ale często tak się nie dzieje. W wielu miejscach jest to roślina jednoroczna zimowa: nasiona kiełkują jesienią, dzięki czemu nowe rośliny ładnie się ukorzeniają przez zimę i mogą szybko zakwitnąć wiosną. Różnorodność cyklu życiowego sprawia, że roślina ta dostosowuje się do klimatu na całym świecie.

Niektóre strony internetowe nazywają ją winoroślą. Zdecydowanie się rozrasta, ale nie widziałem, by się wspinała. Słowniki internetowe podają, że rośliny pomidora i ziemniaka są również winoroślami, więc myśl o niej jako o winorośli jak o roślinie pomidora, a nie winorośli jak o winorośli.

malwa pospolita, Malva neglecta, z pąkami kwiatowymi
malwa pospolita, Malva neglecta

Jest to ładna roślina, jadalna i choć szeroko rozpowszechniona, rzadko stanowi problematyczny chwast. Nie należy jej przeoczyć. Komentarze i poprawki mile widziane.
OdniesieniaMalwa pospolita, Malva neglecta . 2018. Invasive Plant Atlas. link (dostęp 8/30/23).European Medines Agency. 2018. Assessment report on Malva sylvestris L. and/or Malva neg lecta Wallr., folium and Malva sylvestris L., flos Final. link (Accessed 8/31/23)Hill, S.R. 2020. Malva neglecta Wallroth. Flora of North America. link (dostęp 8/30/23).

Kallas, J. 2010. Jadalne dzikie rośliny. Gibbs Smith, Layton Utah.

Kathy Keeler, A Wandering Botanist

Podobne artykuły
Botanika

5 korzyści z Shilajit dla kobiet

Botanika

Północno-zachodni Oregon

Botanika

Historia roślin - Kwiaty i słońce, Phemeranthus, jasne rodzime sukulenty

Botanika

Historia rośliny - Pennyroyal europejski, Mentha pulegium

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę