ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin – Side-oats Grama, Bouteloua curtipendula, atrakcyjna rodzima trawa

Kiedy po raz pierwszy zapoznałem się z ważnymi rodzimymi trawami preriowymi, nie wiedziałem nic o trawach i nie miałem oka do cech wyróżniających. Boczniaki były jednymi z pierwszych, które udało mi się rozpoznać. Nasiona (technicznie owoce jednonasienne, niełupki) zwisają na 6-9-calowej łodydze, różniąc się od wszystkich innych pospolitych traw preriowych. Potem był mnemonik; zawsze mówiłem sobie: „To są boczniaki, gra’ma”. Nauczenie się Bouteloua curtipendula było mniej łatwe, ale istnieje kilka ważnych gatunków również w Bouteloua, słowo ma ładny rytm, a curtipendula oznacza „krótko wiszące” opisujące nasiona.

sideoats grama, Bouteloua curtipendula

Sideoats grama to rodzima trawa średnia (rodzina traw, Poaceae), osiągająca wysokość 2-3 stóp. Jest to trawa ciepłolubna ze szlakiem fotosyntezy C4, co pozwala jej oszczędzać wodę i rosnąć w suchych warunkach. Liście są wąskie i proste. Kwitnie od połowy do późnego lata. Kwiatostany są jasnoczerwono-fioletowe z czerwono-pomarańczowymi pylnikami. Jesienią sideoats grama może przybrać piękny czerwonawy odcień. Jest to trawa, która występuje w całej Ameryce Północnej z wyjątkiem północno-zachodniego Pacyfiku i części Nowej Anglii (patrz link do mapy BONAP) i została wprowadzona poza tym obszarem. Jej rodzimy zasięg rozciąga się do Argentyny. Jak można się spodziewać przy tak dużym zasięgu, istnieje duża zmienność i kilka podgatunków jest przedmiotem dyskusji.

Był najbardziej powszechny i ważny na preriach środkowego kontynentu. Jedna z dominujących traw na suchszych preriach, w czasach suszy przemieszczała się na wschód, zastępując wyższe, mniej odporne na suszę trawy. W wilgotniejszych okresach można ją było znaleźć na suchych lub skalistych zboczach.

sideoats grama, Bouteloua curtipendula

We wschodnich Stanach Zjednoczonych rośnie na skrajnie suchych stanowiskach, na przykład na zboczach o płytkich glebach skalistych. Stanowiska te są rozproszone w Appalachach i wydaje się, że są coraz bardziej odizolowane. Niełupki sideoats grama mogą przemieszczać się tylko o kilka metrów z wiatrem, a jeśli zje je bydło, są niszczone, dlatego zagadką było, w jaki sposób przemieszczają się w górę iw dół Appalachów. Laughlin przeprowadził serię eksperymentów dotyczących tego, czy nasiona sideoats grama mogą utknąć w futrze zwierząt i podróżować w ten sposób. Testując różne futra zwierząt, futro żubra i łosia utrzymywało nasiona najdłużej. Jednak oba zwierzęta zostały wytępione z Appalachów. Dane botaniczne sugerują, że w Appalachach liczebność sideriat grama spadła o około 50% w ciągu ostatnich 100 lat z powodu rolnictwa, rozwoju i inwazji roślin drzewiastych. Ze względu na niewielką liczbę odpowiednich miejsc dla sadzonek i słabe rozprzestrzenianie się, sideoats grama coraz bardziej spada we wschodniej części swojego zasięgu.

Na zachód od Appalachów, sideoats grama rośnie dobrze i choć nie jest dokładnie chwastem, łatwo kolonizuje zaburzone miejsca, takie jak opuszczone suche pastwiska. (Choć prawdopodobnie nie na duże odległości, ponieważ żubry i łosie są rzadkie również na środkowym zachodzie i zachodzie). Jest to pożądana trawa pastwiskowa i często jest sadzona w ramach rekultywacji użytków zielonych). Wytrzymała trawa rodzima, odporna na suszę, upały i zimno.

sideoats grama, Bouteloua curtipendula

To zdjęcie pochodzi z lat 80. ubiegłego wieku, a kolor filmu jest zniekształcony, ale wszystkie te elementy są widoczne.Kolor pomarańczowy to sideoats grama na rodzimej prerii w Kansas Flint Hills. Może być bardzo obfita bez pomocy człowieka.

Wzgórze porośnięte przez sideoats grama, Bouteloua curtipendula

Rodzaj Bouteloua honoruje dwóch hiszpańskich botaników, braci Claudiusa i Estebana Boutelou (odpowiednio 1774-1842 i 1776-1813).

Liście sideoats grama są dobrą paszą dla bydła i żubrów. Nasiona są zjadane przez gryzonie, ptaki i owady. Roślina ta jest żywicielem kilku gatunków skoczogonków (rodzaj Hespera, Lepidoptera, ćmy i motyle).

sideoats grama, Bouteloua curtipendula

Wojownicy Kiowa nosili łodygi sideoats grama jako ozdobę, jeśli zabili wroga lancą; zwróć uwagę na podobieństwo do pierzastej lancy.

sideoats grama, Bouteloua curtipendula

Wreszcie, sideoats grama jest trawą stanową Teksasu.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Clear Creek Chapter Texas Native Plant Society. 2022. Roślina tygodnia. Sideoats Grama. link (dostęp 5/12/23)

Lady Bird Johnson Wildflower Center. Sideoats grama, Bouteloua curtipendulalink(Dostęp 5/12/23)

Laughlin, D.C. 2003. Rozmieszczenie geograficzne i mechanizmy rozprzestrzeniania się Bouteloua cur tipendula w Appalachach. The American Midland Naturalist. 149(2), 268-281.https://doi.org/10.1674/0003-0031(2003)149[0268:GDADMB]2.0.CO;2 (Accessed 5/12/23)

Moerman, D. E. 1998. Native American Ethnobotany. BRIT Press, Fort Worth, Texas. link (dostęp 5/12/23)

Kathy Keeler, A Wandering Botanist

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Botanika

6 korzyści ze stosowania witanolidów | Instytut Botaniczny

Botanika

Rośliny Lewisa i Clarka

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę