Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Hibiskus nie kwitnie (częste przyczyny i proste rozwiązania)

Jeśli jest jedna rzecz, z której słyną rośliny hibiskusa, to są to ich duże kwiaty. Dlatego może być rozczarowujące, jeśli twój hibiskus nie kwitnie. Przedstawimy Ci kilka powodów, dla których Twój hibiskus może nie produkować kwiatów.

O roślinach hibiskusa

Hibiskusy to grupa setek gatunków roślin z rodzaju Hibiscus . Rośliny te znane są z dużych kwiatów, z których niektóre mogą osiągnąć ponad stopę średnicy!

Istnieją dwa główne rodzaje hibiskusa: odporny i tropikalny. Mrozoodporne rośliny hibiskusa mogą przetrwać temperatury poniżej zera, a ich liście zamierają każdej zimy. Hibiskusy tropikalne wymagają temperatur powyżej 50°F, ale zachowują liście przez cały rok.

Powody, dla których hibiskus nie kwitnie

Jeśli zauważysz, że twój hibiskus nie produkuje tak dużych kwiatów, z których jest znany, winne mogą być liczne problemy. Przeczytaj poniższe możliwości i sprawdź, czy któreś z nich dotyczą Twojej sytuacji.

Niewystarczająca ilość światła

Większość rodzajów hibiskusa rośnie w pełnym słońcu. Niektóre odmiany dobrze radzą sobie w półcieniu, ale wszystkie rodzaje hibiskusa cierpią w pełnym cieniu.

Należy pamiętać, że światło słoneczne dostarcza roślinom energii potrzebnej do produkcji żywności. Proces ten znany jest jako fotosynteza.

Jeśli rośliny nie będą miały dostępu do wystarczającej ilości światła słonecznego, będą pozbawione energii i nie będą w stanie ukończyć podstawowych procesów roślinnych. Ponieważ produkcja kwiatów wymaga dużej ilości energii, rośliny mogą nie zakwitnąć, jeśli nie otrzymają wystarczającej ilości światła.

Pamiętaj, aby posadzić hibiskusa w miejscu, które otrzymuje co najmniej sześć godzin jasnego, bezpośredniego światła dziennie.

Niewłaściwe składniki odżywcze

Wszystkie rośliny wymagają określonych elementów, aby dobrze się rozwijać, ale różne rośliny wymagają różnych ilości każdego składnika odżywczego. Dlatego zbyt duża ilość jednego składnika odżywczego lub niewystarczająca innego może prowadzić do różnych problemów z roślinami, w tym do tego, że hibiskus nie kwitnie.

Przyczyną braku kwitnienia może być zbyt duża ilość azotu. Azot jest makroelementem roślinnym, co oznacza, że rośliny wymagają jego dużych ilości.

Jednak zbyt duża ilość azotu może powodować energiczny wzrost wegetatywny, a także prowadzić do braku kwiatów. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w glebie brakuje fosforu.

Fosfor wspomaga rozwój pąków i kwiatów. Dlatego rośliny kwitnące, takie jak hibiskus, muszą mieć dostęp do wystarczającej ilości fosforu.

Wybór nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących może pomóc w zapewnieniu odpowiedniej równowagi składników odżywczych roślinom hibiskusa. Opcją syntetyczną jest Miracle-Gro Bloom Booster, a opcją organiczną Dr. Earth Bloom and Bud Booster.

Niewłaściwe pH gleby

Oprócz zwracania uwagi na składniki odżywcze w glebie, należy również zwrócić uwagę na pH gleby. Ma to związek z tym, że pH może mieć znaczący wpływ na dostępność składników odżywczych.

Na przykład fosfor staje się w dużym stopniu niedostępny, gdy gleba staje się umiarkowanie kwaśna. Z kolei dostępność miedzi, żelaza, cynku i manganu zmniejsza się wraz z alkalicznością pH.

Należy dążyć do utrzymania pH gleby na poziomie od 6,0 do 7,0. Takie pH pozwoli roślinie hibiskusa na dostęp i pobranie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych.

Niewłaściwa temperatura

Jeśli rośliny hibiskusa są zestresowane, mają mniejsze szanse na wytworzenie kwiatów. Jednym z częstych źródeł stresu jest niewłaściwa temperatura.

Zanim pomyślisz o właściwej temperaturze hibiskusa, musisz określić rodzaj uprawianego hibiskusa. Istnieją dwa rodzaje hibiskusa: odporny i tropikalny.

Hardy gatunki hibiskusa pochodzą z obszarów umiarkowanych i mogą przetrwać temperatury poniżej 0°F. I chociaż rośliny mogą tolerować temperatury powyżej 90°F, staną się zestresowane podczas długich okresów intensywnego ciepła.

Tropikalne odmiany hibiskusa pochodzą z ciepłych regionów, więc preferują temperatury utrzymujące się powyżej 50°F. Chociaż mogą przetrwać krótkie okresy w temperaturze 40 stopni, będą cierpieć, jeśli temperatury będą stale spadać poniżej 50 stopni.

Zanim posadzisz hibiskusa na zewnątrz, sprawdź swoją strefę mrozoodporności i wybierz gatunek, który jest dobrze przystosowany do danego obszaru. Jeśli mieszkasz w zimnej okolicy i chcesz uprawiać tropikalny hibiskus, przygotuj się na przeniesienie rośliny do domu w zimie.

Często zadawane pytania:

Czy rośliny hibiskusa kwitną podczas pierwszego roku?

Jeśli zaczniesz uprawiać nasiona hibiskusa wczesną wiosną, rośliny mogą produkować kwiaty w ciągu lata. Jeśli jednak nasiona zostaną wysiane w późniejszym okresie, mogą nie zakwitnąć w tym samym roku.

Jak długo utrzymują się kwiaty hibiskusa?

Każdy kwiat hibiskusa trwa tylko dzień lub dwa. Jednak zdrowe rośliny będą nadal produkować nowe kwiaty przez kilka tygodni lub miesięcy.

Hibiskus nie kwitnie: Zakończenie

Rośliny hibiskusa produkują olśniewający pokaz dużych i soczystych kwiatów, gdy są zdrowe. Jednak czynniki takie jak brak światła, niewłaściwe nawożenie i nieodpowiednia temperatura mogą uniemożliwić kwitnienie hibiskusa.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz szczegółowy przewodnik po znaczeniu i symbolice kwiatu hibiskusa.

Briana posiada tytuł B.S. w dziedzinie nauk roślinnych z Penn State University. Zarządza małym ogrodem, w którym uprawia warzywa i zioła. Lubi też hodować kwiaty i rośliny domowe w domu.

Exit mobile version