Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Dlaczego liście mojego hibiskusa żółkną? (5 powszechnych przyczyn)

Rośliny hibiskusa rozświetlają ogród swoimi dużymi kwiatami i pięknymi liśćmi. Czasami jednak liście hibiskusa tracą swój zielony blask i zaczynają blednąć. Przedstawimy kilka powszechnych powodów, dla których liście hibiskusa mogą żółknąć i sposoby na zaradzenie tym przebarwieniom.

Przyczyny żółknięcia liści hibiskusa

Jeśli zauważysz, że liście hibiskusa stają się żółte, pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny przebarwienia. Po ustaleniu przyczyny, można spróbować rozwiązać problem.

Oto kilka najczęstszych powodów, dla których liście hibiskusa mogą żółknąć.

Zbyt duża ilość wody

Nadmierne podlewanie jest jedną z najczęstszych przyczyn żółknięcia liści hibiskusa. Rośliny hibiskusa lubią wilgotną glebę, ale nie lubią siedzieć w mokrej lub nasyconej glebie.

Jeśli podlewasz hibiskusa zbyt obficie lub sadzisz go w glebie o słabym drenażu, korzenie mogą nie być w stanie prawidłowo wymieniać powietrza i składników odżywczych. Mokra gleba zwiększa także szanse na to, że korzenie hibiskusa zaczną gnić.

Zgnilizna korzeni odnosi się do wielu patogenów grzybowych, które mogą powodować pogorszenie stanu korzeni. W takim przypadku korzenie nie są w stanie pobierać wody, substancji odżywczych ani dokonywać całkowitej wymiany gazowej, co może prowadzić do żółknięcia liści.

Jeśli gleba wydaje się stale wilgotna, można zmniejszyć ilość podlewanych roślin. Temperatura, nasłonecznienie i rodzaj gleby wpływają na częstotliwość podlewania, ale należy podlewać, gdy górne dwa cale gleby są suche w dotyku.

Za mało światła

Większość roślin hibiskusa wymaga co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła dziennie, aby dobrze się rozwijać. Jeśli hibiskus rośnie w pełnym lub częściowym cieniu, może nie otrzymywać wystarczającej ilości światła.

Hibiskus, podobnie jak wszystkie rośliny, wymaga światła do zakończenia fotosyntezy. Jest to proces, który rośliny wykorzystują do przekształcenia światła słonecznego, wody i dwutlenku węgla w węglowodany, tlen i wodę.

Bez wystarczającej ilości światła rośliny hibiskusa nie mogą prawidłowo przeprowadzić fotosyntezy. Może to prowadzić do braku węglowodanów i niezdolności do zakończenia istotnych procesów roślinnych.

Żółte liście to jeden z objawów, który może wskazywać na to, że roślina nie ma energii potrzebnej do prawidłowego rozwoju. Jeśli podejrzewasz, że hibiskus nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, spróbuj przenieść go w jaśniejsze miejsce.

Zimne temperatury

Jeśli chodzi o odpowiednią temperaturę, musisz zwrócić szczególną uwagę na rodzaj uprawianego hibiskusa. Istnieją dwa główne rodzaje hibiskusa: hibiskus tropikalny i hibiskus odporny.

Hibiskus tropikalny pochodzi z gorących obszarów, gdzie temperatura rzadko spada poniżej 50°F. Dlatego też mogą one zacząć doświadczać spadku zdrowia (np. żółknięcie liści), jeśli temperatury stale spadają poniżej 50°F.

Jeśli spodziewamy się zimnej pogody, możemy przenieść doniczki z tropikalnym hibiskusem do środka lub przykryć rośliny na zewnątrz okryciem lub kocem. Należy pamiętać o zdjęciu okrycia, gdy wyjdzie słońce i temperatura się ociepli.

Z kolei hibiskus twardy może przetrwać temperatury poniżej 0°F. Jednak ten rodzaj hibiskusa straci liście, gdy nadejdą chłodniejsze dni.

Brak składników odżywczych

Jak wszystkie rośliny, hibiskus potrzebuje różnych składników odżywczych, aby dobrze się rozwijać.

Żółte liście mogą wskazywać, że hibiskusowi brakuje jednego lub więcej składników odżywczych. Jednym ze sposobów na określenie, jakich składników odżywczych może im brakować, jest spojrzenie nat, których liście są żółte.

Jeśli starsze liście są żółte, ale nowe liście są zielone, roślina brakuje mobilnego składnika odżywczego, takiego jak azot, fosfor lub magnez. A jeśli nowe liście są żółte, ale stary wzrost jest zielony, rośliny może być brak niemobilnych składników odżywczych, takich jak siarka, żelazo lub mangan.

Możesz zaradzić brakowi składników odżywczych poprzez zastosowanie lekkiej dawki nawozu, takiego jak Espoma Organic Flower-Tone.

Niewłaściwe pH gleby

Podczas gdy większość ludzi skupia się na obecności składników odżywczych w glebie, ważne jest, aby pamiętać, że pH gleby ma również duży wpływ na dostępność składników odżywczych.

Jeśli pH jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, rośliny hibiskusa nie będą w stanie pobierać niektórych składników odżywczych. Należy dążyć do utrzymania pH na poziomie od lekko kwaśnego do neutralnego, pomiędzy 6,0 a 7,0.

Można obniżyć pH gleby poprzez dodanie siarki i podnieść pH gleby poprzez dodanie wapna. Należy jednak pamiętać, że zmiana pH przez te materiały może potrwać kilka miesięcy.

Często zadawane pytania:

Czy żółte liście hibiskusa zmienią się w zielone?

Jest mało prawdopodobne, aby po zżółknięciu liście hibiskusa ponownie stały się zielone. Jednak wciąż mogą pojawić się nowe zielone liście.

Czy nadmierne podlewanie hibiskusa powoduje żółte liście?

Tak, nadmierne podlewanie hibiskusa może powodować żółknięcie liści. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą.

Żółknące liście hibiskusa: Zakończenie

Wiele czynników może spowodować żółknięcie liści hibiskusa, w tym niskie temperatury, nadmierne podlewanie i brak światła. Zrób wszystko, aby określić problem, z którym boryka się Twoja roślina i zaradzić mu.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz szczegółowy przewodnik po znaczeniu i symbolice kwiatu hibiskusa.

Briana posiada tytuł B.S. w dziedzinie nauk roślinnych z Penn State University. Zarządza małym ogrodem rynkowym, w którym uprawia warzywa i zioła. Lubi też hodować kwiaty i rośliny domowe w domu.

Exit mobile version